Přepsání rodičovské dovolené na otce dítěte

xlucka
6. čer 2008

Prosím o radu.
Nevím zda mám nárok na volbu varianty RP.
Nárok dle zákona na PPM mám, byla jsem studentkou(studovala jsem do 4měsíce těhu), ale nepobírala jsem jí a pobírala rovnou po porodu rodičák. Tím si myslím, jestli jsem něco nezvorala.
Jinak ten nárok na PPM mám, ale tím, že jsem ho nepobírala, tak nevím, jestli mám možnost volby varianty pobírání RP.

Ještě jsem slyšela, že jde RD přepsat na měsíc na otce dítěte, aby zvolil tříletou variantu a pak převést RD zpět na mě, ale není problém v tom, že nejsme sezdaní??

Děkuji za jakoukoliv pomoc

vojtisek2007
19. říj 2011

@ssimmikk- ano, oni potřebují k tomu, aby jste si zvolili tři roky potvzení z ossz že měl nárok a čerpal mateřskou, na základě toho můžete volit, na volbu roků máte do 9ti měsíců dítěte čas, takže klidně si pošlete žádost o tu volbu roků, oni vás mezitím vyzvou ať doložíte papír z ossz a než tohle proběhne, budete ho mít doma a doložíte to....ale fakt máte čas, do konce října tam nic dávat nemusíte

ssimmikk
19. říj 2011

@vojtisek2007 my jsme si na tu volbu roků už papír daly a došla nám právě ta výzva, takže stačí, dkyž mi na OSSZ dají papír, že mu vznikl nárok na mateřskou? To by mi mohly dát hned, ne? Nebo to stačí doložit třeba v listopadu? Teď jsme v tom trochu ztracená ☹ moc děkuji za odpovědi 🙂

vojtisek2007
19. říj 2011

@ssimmikk no vzhledem k tomu, že mu mateřskou ještě nevyplatili, nebou jí mít ještě ani v počítačích, takže ti to potvrzení teď prostě nedají ☹, fakt stačí když jim to dodáš v listopadu....

ssimmikk
19. říj 2011

@vojtisek2007 moc, moc, moc ti děkuju, dám jim to teda v listopadu, manžel na mateřské byl, nárok na ní má, tak pak jen dokončit tu volbu, mocinky děkuju 🙂

vojtisek2007
19. říj 2011

@ssimmikk na ten papír fakt máte čas do 9timěsíců dítěte, do tý doby se musíte rozhodnout...tak nevím, proč to chtějí tak rychle, když sami nejlíp vědí, jak dlouho to na ossz trvá ☹

ssimmikk
19. říj 2011

@vojtisek2007 to jsme moc ráda, já si právě říkala, že to nejde, že jak na to, tak jsem moc ráda, že už vím, děkuju 😉 nechápu kam teda na socce chvátají 😲 jsou fakt padlí na hlavu 😠

ajinkar
22. říj 2011

@vojtisek2007 : takže, když porodím v listopadu, můžu až v lednu na sociálku si zažádat o rodičovský příspvěk? chápu to dobře?? ale v prosinci budu ještě bez peněz teda...?

vojtisek2007
23. říj 2011

@ajinkar - o rodičák žádáš ode dne porodu, takže pokud porodíš v listopadu, budeš žádat o rodičák od listopadu 😉

ajinkar
24. říj 2011

@vojtisek2007 hm, tak to je to, co jsem nechtěla právě 🙂 jelikož takhle budu spadat do té 4 leté varianty jakožto nepracující....myslela jsem, že je to možné až třeba v tom lednu....tak děkuju

vojtisek2007
24. říj 2011

@ajinkar to je úplně jedno, protože pokud ta novela projde, můžeš si potom v lednu zvolit, jestli zůstaneš u staré verze nebo přejdeš na nově schválenou 🙂

ajinkar
24. říj 2011

@vojtisek2007 : Aha, tak to je fajn 🙂 aspoň něco pozitivního, snad to projde...moc se mi nechce absolvovat to papírování, v případě, že by se to přepsalo na manžela .-)

ssimmikk
25. říj 2011

@vojtisek2007 Ahojky, prosím tě mám ještě dotaz, psala sjem ti nedávno 🙂 manžel si žádal o mateřskou 14.10., na mateřské byl jeden den a to 16.10., ovšem 14.10.jsme dostaly papír ze socky, že má do 8dnů doložit nárok na mateřskou nebo bude dávka RP nepřiznána, odejmuta nebo pozastavena, bohužel potvrzení o dávku na PPM dostaneme zítra, takže 8denné lhůtu pro doložení nesplňujeme ☹ má to na něco vliv? Mohou opravdu RP odejmout i když to doložíme, ale později? Moc děkuji, už jsem z toho na nervíka, samí papíry a vyřizování 😠

vojtisek2007
25. říj 2011

@ssimmikk ahoj, tak jediný co by mohli zastavit je ta volba roků, takže budete muset dát znovu ten formulář, rozhodně kvůli tomu nemůžete přijít o RP.

ssimmikk
25. říj 2011

@vojtisek2007 děkuju, no tak snad to povolí, zítra to tam doneseme, akorát už teda je to víc jak 8dní 😠 oni v tom stej ně mají bordel, na doložení dají 8dní, ale na OSSZ na potvrzení o PPM mají 30dní 😠 děkuju

tina74
29. říj 2011

@vojtisek2007 nebo kdoli jiný, kdo může poradit. Předem moc děkuji🙂
Mám pocit, že z nemocenské + mateřské a rodičovské dovolené jsem čím dál zmatenější. A to i po pročetení této diskuse a všech fundovaných odpovědí☹ Nemocenskou už tolik neřeším, vezmu si ji podle potřeby, nejspíš už od prosince. Zjistila jsem, že mi ČSSZ nevrátí přeplatek na sociálním pojištění, i když budu mít letos vzhledem k 2 IVF a následnému těhotenství nižší příjem, než jaký odpovídá zálohám, protože jsem na začátku těhotenství čerpala nemocenskou, tudíž se mi letošní nemocenské i sociální pojištění zafixovalo na uhrazené výši. Takže pokud budu chtít zůstat doma v prosinci, nejlépe celý měsíc, jinak přeplatím ještě víc☹
8 týdnů před datem porodu (tj. na konci února) bych přešla z nemocenské na mateřskou, která by mi běžela cca do konce 4. měsíce dítěte.
Ale pak mám spoustu otázníků k rodičovské dovolené. Od 5. měsíce miminka bych ráda začala pracovat na částečný úvazek (resp. několik dní v týdnu - jsem OSVČ, takže záleží na mě, jak si to uzpůsobím). Manžel (zaměstnanec) by zůstal rok doma a v péči o dítě bychom se střídali na půl. Volné dny (tedy ty, kdy nebude mít na starosti miminko) by rád využil ke studiu. Tzn. že bychom oba byli na rodičovské dovolené z poloviny, já bych "na poloviční úvazek" pracovala, manžel se "na poloviční úvazek" věnoval studijním povinnostem.
Podle toho, co jsem četla zde i jinde na internetu, můžeme být doma na rodičovské dovolené klidně oba, zaměstnavatel jej uvolnit musí. Je to opravdu tak? Existuje nějaké lhůta, do kdy to musí oznámit? Vadilo by teoreticky, kdyby se např. 2 týdny kryla moje mateřská dovolená a jeho rodičovská? Stačí, když o rodičovský příspěvek zažádám já tak, aby mi navazoval na mateřskou? Může být manžel doma přesto např. o dva týdny dřív - tzv. on bude na rodičovské dovolené, nebude pobírat nic, já budu ještě na mateřské a budu pobírat peněžitou pomoc v mateřství?
Omlouvám se za ten román, ale všechno mi to připadá strašně složité a navíc, jak se říká "šedá je teorie, zelený je strom života."

j.a.n.i
29. říj 2011

@tina74 Ano, jde to udělat jak píšeš a nevadí, že se to bude třeba 2 týdny krýt. Žádná lhůta kdy to musí v práci oznámit není, teoreticky i den předem. Jak dopředu to nahlásit, to už záleží na vztazích u něj v práci a na tom jak rychle seženou náhradu. Jinak je pravda, že na rodičovské dovolené mohou být oba rodiče, ale vy na RD oba nebudete, protože to je termín pouze pro zaměstnance, ty na RD být nemůžeš (stejně jako nemůžeš čerpat dovolenou). To kdy zažádáš o rodičovský příspěvek nemá na manželovu RD žádný vliv.

Ad zálohy, tady si nejsem 100% jistá, ale to, že si čerpala nemocenskou by na fixování záloh nemělo mít žádný vliv, vliv má pouze to, jestli zálohy, které si platila odpovídaly minulému příjmu, tj. pokud si platila přesně to, co ti na základě přehledu vyměřila ČSSZ, tak by ti přeplatek vrátit měli, pokud sis zálohy kvůli nemocenskému navýšila dobrovolně, tak vy ti přeplatek nevrátili ani kdybys na neschopence nebyla.

tina74
30. říj 2011

@j.a.n.i Moc děkuji za odpověď! 🙂

Co se týká důchodového pojištění, vždy jsem platila zálohy na základě příjmu předchozího roku (rok -1), v dalším roce (rok 1) při podání přehledu jsem vyúčtovala přeplatek/nedoplatek za daný rok (rok 0). Od dubna byly zálohy zase vypočteny podle předchozího roku (0) na daný rok (1). Nemocenské pojištění jsem si letos platila ve výši odpovídající důchodovému pojištění, tj. příjmu z minulého roku. Letos ale budu mít příjem cca o 25 % nižší, protože jsem v květnu byla 14 dní doma kvůli 1.IVF (bez nemocenských dávek) a pak téměř 2 měsíce po 2.IVF, které se již podařilo. Teď navíc pracuji jen cca na 1/2 úvazek, správně bych měla zůstat doma na rizikovém těhotenství, což bych už ráda udělala od prosince. Jenže teď jsem z telefonátu s pracovnicí ČSSZ vyrozuměla, že čerpáním nemocenských dávek se mi zafixovala výše jak nemocenského, tak důchodového pojištění. Za září zálohu platit nemusím, protože jsem byla celý měsíc doma, za srpen ano - na nemocenskou jsem nastoupila až od druhého týdne. Teď bych zase mohla vynechat prosincovou zálohu, ale i tak dost přeplatím☹

lola21
1. lis 2011

Ahoj potřebuji taky radu--
klukovi bude rok v březnu,ukončila jsem k 31.10. a od 1.11.-3.11. zažádal přítel o PPM na sociálce(nároky na dávky fialový papír to zaslal zaměstnavatel) je ta doba myšlena tedy za PPM nebo je to RD, já jestli je to za RD tak od kdy si má u zaměstnavatele zažádat o víkendové volno nebo to musí čerpat toho 1-3.11 co jsem napsali do formuláře nároku na dávky fialový... a RD nastoupí také od 1.11.-30.11 pak RD přeberu zase na sebe od 1.12.mám to tak vyplněné správně a stačí když příteli zaměstnavatel vyplnil Přilohu k žádosti o : rozhodné období jen do 09/2011 nebo tam musí být i ten listopad 1.11 až 3.11,protože jsem to posílala dříve a to ještě nebyly vyhotvené mzdy).Děkuji 😒

lola21
1. lis 2011

ještě dodám jestli tam nemělo na tom fialovém lejstru být napsáno od 1.11. až 30.11 pro sociálku zaměstnavatele jestli jsem tam nevyplnila špatně dobu já měla za to že se tam píše doba toho otce kdy bude s dítětem na PPM ne na RD už taky nevím prosím poradte...děkuji 😵

j.a.n.i
1. lis 2011

@lola21 Nějak jsem se ztratila...
Rozhodné období pro výpočet přítelovo PPM je do 10/2011, pokud tam má vyplněno do 09/2011, tak to z ČSSZ velice pravděpodobně vrátí, že je to blbě.
Jinak do práce nesmí chodit toho 1. - 3.11., pak už jo.
Na fialovém formuláři bude vyplněno, že PPM pobíral 1.-3.11. a tenhle papír bude potvrzovat pouze ČSSZ.
Pokud ses ptala ještě na něco jiného, tak napiš ještě na co 🙂

lola21
1. lis 2011

@j.a.n.i
Díky moc, tak učetní to tedy musí vyhotovit znovu,a na ten fialový formulář sem tu někde četla že se to píše na zadní stranu a škrtne se -žena-, mi to napsali z přední strany poslední kolonka od 1.11.-3.11, vypisuje se to tedy jak? 😅

j.a.n.i
1. lis 2011

@lola21 Nevím jak ten formulář vypadá v papírové podobě, nicméně pro muže se vyplňuje část D, koukni sem: https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/form/edit....

lola21
1. lis 2011

@j.a.n.i
jojo díky je to ten formulář,tak aspon to jsme dobře vypsali a rozhodné období tedy ještě necháme opravit a snad to klapne 🙂

lola21
1. lis 2011

a ještě dotaz jaká dohoda se dává zaměstnavateli --ta dohoda mezi mnou a otcem dítěte?nebo jaký formulář máme dodat zaměstnavateli?, na sociálním mi totiž řekli že to bude chtít asi i OSSZ pod kterou spadá zaměstnavatel tu dohodu.

j.a.n.i
2. lis 2011

@lola21 Ta dohoda se dává na ČSSZ podle sídla zaměstnavatele a buď na ní musí být ověřené podpisy nebo tam musíte jít oba a podepsat to tam, zaměstnavateli by se měla dávat žádost o mateřskou, je to podobný formulář jako dávají ženským na gyndě, akorát nevím jestli mám uložený odkaz. Tady je: http://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/07E3C911-3951-4...

lola21
2. lis 2011

@j.a.n.i tu žádost o PPM musím manža tedy odevzdat vyplněnou a napíše že naposledy pracoval toho 31.10 chápu to dobře a že dítě převzal do péče 1.11-3.11 a které políčko máme vyškrtnout křížkem --tona základě dohody podle §32....?a zaměstnavatel si to pošle sám na OSSZ?Děkuji za pomoc

lola21
2. lis 2011

už to čtu na další strance formuláře že to zaměstnavatel posílá +tu dohodu... 😎 se slepoň...

lola21
2. lis 2011

na té žádosti píšou že stačí být ověřený podpis jen matky tak jak to je správně? 😉

j.a.n.i
2. lis 2011

@lola21 Jo, matky by měl stačit 🙂

lola21
2. lis 2011

@j.a.n.i a - napíšeme že naposledy pracoval toho 31.10 a že dítě převzal do péče 1.11-3.11 a které políčko máme vyškrtnout křížkem v té žádosti o mateřskou--máme označit to na základě dohody podle §32....? 😅