Přepsání rodičovské dovolené na otce dítěte

xlucka
6. čer 2008

Prosím o radu.
Nevím zda mám nárok na volbu varianty RP.
Nárok dle zákona na PPM mám, byla jsem studentkou(studovala jsem do 4měsíce těhu), ale nepobírala jsem jí a pobírala rovnou po porodu rodičák. Tím si myslím, jestli jsem něco nezvorala.
Jinak ten nárok na PPM mám, ale tím, že jsem ho nepobírala, tak nevím, jestli mám možnost volby varianty pobírání RP.

Ještě jsem slyšela, že jde RD přepsat na měsíc na otce dítěte, aby zvolil tříletou variantu a pak převést RD zpět na mě, ale není problém v tom, že nejsme sezdaní??

Děkuji za jakoukoliv pomoc

vojtisek2007
4. únor 2011

@vrtule83 jestli tobě končí 6ti nedělí 9.2. tak od 10. bude žádat manžel rodičák, pak tedy ta mateřská, do konce měsíce pokračuje rodičák, udělá volbu roků a pak se převede na tebe. Ty tři dny kvůli pojištění se nijak neřeší, to jen kdyby to bylo delší než měsíc ta manželova mateřská...

motty87
4. únor 2011

Ahoj uz sem bezradna...Mam doma 3-leteho syna a MD mi skoncila, ted sem na UP a v dubnu cekame dceru.Cili nemam narok na MD ale jen RD na 4 roky. Poradily mi abych prepsala MD na otce a staci na jeden den.Sice sem cetla od jedne pisatelky co a jak ale moc sem to nepochopila.Jedna se mi o to aby manzel udelal volbu 3let a vratil to na me.Mate s tim nekdo zkusenost? Co je vlastne potreba a kdy se to dela?Predem, dekuji za odpoved.

vojtisek2007
4. únor 2011

@motty87 dnem porodu dítěte si zažádáš o rodičák, neuděláš žádnou volbu roků, ani nepodepíšeš žádný automatický 4roky !!!!! potom po šestinedělí k poslednímu dni v měsíci ukončíš svůj rodičák a od prvního si o něj zažádá manžel (např. šestinedělí ti skončí 15.6., tak ke 30.6. ty ukončíš rodičák a od 1.7. o něj zažádá manžel), protom kdykoliv během července (na víkend) si manžel zažádá o mateřskou, dokončí červenec na rodičáku a udělá tu volbu tří let, k dalšímu poslednímu ho zase skončí a od 1. si ho zase zažádáš na sebe ty s tou jeho volbou roků, ta už zůstane nezměněná.....potřebovat budete formuláře : hlášení změn, žádost o rodi.příspěvek, žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče, Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku, Žádost o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek. Kdyby jsi chtěla mám je v pdf formě, písni mi do IP klidně tvůj mail, já ti je pošlu, nebo se dají stáhnout na www.mpsv.cz a www.cssz.cz

motty87
6. únor 2011

Aha tak moc dekuju za pomoc.A jeste vcera se dohadovaly jestli se jit na tu chvily co manzel bude na MD na UP se nahlasit nebo jak? To uz je pak asi jedno ne.Jestli to za tebe zaplati urad prace nebo ty.Myslim tim zdravotni.

vojtisek2007
6. únor 2011

@motty87 při manželově mateřský - což bude zřejmě max dva dny o tom víkendu, se nikam nic hlásit nemusíš - pouze kdyby se rozhodl, že bude na mateřský celý měsíc, ttak z tebe se stává osoba bez zdanitelných příjmů a musíš si zaplatit min.zdr.pojištění, ale ten měsíc co bude na rodičáku tak nic, protože vlastně o dítěte se staráš ty, takže ti zdr.pojištění platí stát....

vrtule83
6. únor 2011

pochopila jsem správně, že nevadí čerpat souběžně rodičák i mateřskou? Myslím tím ten manžel. Díky 😉

j.a.n.i
6. únor 2011

@vrtule83 Nevadí, oni mu ten rodičák pokrátí o to co dostal za mateřskou, jen musí nahlásit že na ni byl a donést ten fialový papír s její výší.

vrtule83
6. únor 2011

@j.a.n.i Díky moc, tím je to pro mně jednodušší

motty87
11. únor 2011

Uz sme se byly zeptat, tak asi bde muset být doma tak tyden, 14dno nez mu vyridi tu volbu a pka hned to muze napsat na me.Delaj v tom akorat zmatky.Ale diky za pomoc.

zizala84
20. únor 2011

Ahojky moc prosím o radu zkušených 🙂 Přečetla jsem všechno co je tu psáno a jsem teď maximálně zmatená, takže moc prosím o radu. 19.1.2011 se nám narodil syn, před porodem jsem studovala tudíž nemám nárok na PPM a rodičák mám na 4 roky. Dozvěděla jsem se o možnosti, že může nastoupit na mateřskou manžel aby zvolil tu 3letou variantu a pak zase vše převést na mě a 3letá varianta zůstane. Máme to komplikované v tom, že manželův zaměstnavatel je ve Zlíně a my bydlíme ve středočeském kraji, čili on se do Zlína skoro nedostane, proto bych chtěla moc poprosit, zda byste mi mohly poradit a vypsat, které formuláře musí podat manžel na OSSZ ve Zlíně, popř. potvrdit u zaměstanavatele a v jakých termínech aby to mohl vyřídit vše za jeden den kdy do Zlína pojede. Pochopila jsem, že je nejvýhodnější aby si zapsal mateřskou pouze na 1-2 dny a aby to byl víkend, ale ve zbytku se totálně ztrácím, formuláře budou můj hrob 😒

vojtisek2007
21. únor 2011

@zizala84 ahoj, osobně k zaměstnavateli vůbec nemusí, stačí když mu žádost o mateřkou + dohodu o svěření dítěte do péče pošle poštou....všechno ostatní - žádost o rodičák a volba roků se dělá na úp dle trvalého byldiště - ale taky můžete posílat poštou, nemusítte tam běhat osobně. FOrmuláře mám stažené, napiš mi na e-mail : Vojtisek2007@seznam.cz - všechny ti je pošlu spolu s popisem co kdy kde a jak vypnit a kam co poslat. 🙂

cina
21. únor 2011

@vojtisek 2007 Ahoj, chci se zeptat, jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění v době, kdy bude manžel na rodičáku, dnes jsme byli na ÚP s formuláři, na březen manžel bude pobírat rodičák za mě, úřednice říkala, že si na ten měsíc musím zaplatit zdravotní a sociální, je to tak?

moc díky za radu!!!!

vojtisek2007
21. únor 2011

@cina ne zdravotní za tebe platí stát, protože pečuješ stále o dítě do 4 let věku..v případě, že otec je zaměstnán a čerpá rodičovskou dovolenou, v tomto období zdravotní pojištění nebude hradit ani zaměstnavatel, ani stát. Rodičovská dovolená se považuje za důležitou osobní překážku na straně zaměstnance a z toho důvodu dochází ke snížení minimálního vyměřovacího základu na poměrnou část. Trvá-li překážka na straně zaměstnance po celý kalendářní měsíc, je pojistné za zaměstnance nulové. Zaměstnanec-otec není v tomto případě povinen platit pojistné na zdravotní pojištění jako OBZP.Pojistné na sociální zabezpečení (zahrnuje pojistné na důchodové a nemocenské pojištění) a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti tyto osoby povinně platit nemusí (osoba na mateřské nebo rodičovské dovolené, případně je příjemcem rodičovského příspěvku)

evapota
21. únor 2011

Ahoj, chci se zeptat, synovi bude 21.3.2011 devět měsíců, paní na čssz říkala, že to stihneme když úřednice popoženeme.Chci se jen ujisti, když provedeme změnu rodičáku před 21.3. tak to bude ok. Děkuji za odpověď. Chci mít jistotu, aby jsme to nedělali zbytečně

sophie1
21. únor 2011

@evapota ahoj, my jsme sice úřednice popoháněli, ale stejně jsme to měli jen tak tak a to jsme žádost podávali 2 měsíce před 9 měsícem dcery 😒 . Bylo to dost o nervy, ve finále tam manžel volala každý den a patl se jak je na tom naše žádost - podařilo se jin ji tam totiž nějak "zašantročit", hledali ji, no prostě děs.....ale stihlo se to. Tohle snad byl ale extrém, myslím, že pokud to podáte hned, tak by se to stihnout mělo, je ale fakt třeba na to dohlídnout a fakt popohánět. Pevné nervy přeju 😖

evapota
21. únor 2011

@sophie1 Děkuju snad to stihneme. jen aby to na čssz nezdržovali

vojtisek2007
21. únor 2011

@evapota taky si myslím, že to stihnete, když od 1.3. půjde na rodičák manžel a udělá hned volbu roků, 5-6.3.2011 bude na mateřské , tak to máte zažádáno před 9měsíci dítěte, i stihne čerpat mateřskou před tím devátým měsícem....to že potvrzení z příslušné OSSZ , že jí čerpal dostanete až dýl by nemělo hrát vůbec žádnou roli 🙂 myslím, že není třeba nikoho ani moc popohánět, důležité je, aby manžel stihnul do toho 21.3. zažádat o rodičák, udělat volbu roků a "prodělat" mateřskou, což se stihnout dá...že nějaký potvrzení dodáte až po 21.3. by neměla hrát roli !

jave
22. únor 2011

@vojtisek2007 Ahoj, chtěla bych si ověřit postup při přepsání rodičáku kvůli volbě. My tedy chceme zažádat k 25.2. - 28.2. MD pro manžela (na OSSZ mi řekli, že je lepší, když začátek MD vyjde na pracovní den). Původně jsem chtěla, aby manžel nastoupil k 26.2 a skončil 28.2., což je vlastně pondělí a tudíž pracovní den by tam taky byl. No ale tak to uděláme tedy, jak nám řekli. A k 1.3. nastoupí na rodičák. Ale na UP mi zase řekli, že na rodičáku musí být celý měsíc. A teď mě napadlo. Jestli nejde to udělat, že by nastoupil na MD třeba už 23.2-24.2. a potom ihned na rodičák, kdy by provedl změnu a vlastně k 1.3. by to zase převedl na mě zpátky. Tak se chci zeptat, jestli je to možné nebo opravdu musí nastoupit na RD na celý měsíc. A ještě jsem tě chtěla zeptat, jestli nemáš náhodou někde vzor, jak má vypadat dohoda o předání dítěte. Moc děkuji!!!

vojtisek2007
22. únor 2011

@jave písni mi na e-mail : Vojtisek2007@seznam.cz - pošlu ti vzor té dohody a doplním informace, které potřebuješ 🙂

evapota
22. únor 2011

Ahoj, chtěla bych se zeptat kam přesně máme jít na čssz? Nějak se v tom nevyznám, aby jsme nečekali frontu u špatné přepážky.

vojtisek2007
22. únor 2011

@evapota podle toho, co potřebuješ - žádost o rodičák, hlášení změn a vše, co se týká rodičáku se vyřizuje na úřadě práce, odbor státní sociální podpory dle místa vašeho bydliště, vše co se týká mateřské - žádost, dohoda,potvrzení se vyřizuje na OSSZ (ČSSZ) ale pozor dle sídla mužova zaměstnavatele....jinak nikam nemusíte chodit osobně, všechno se dá poslat poštou....jak na úřad práce, tak i žádost o mateřskou a dohodu zaměstnavateli, ten to pak posílá na příslušnou ossz, to si tam sami nenoste, protože mu k tomu v práci vyplní další papíry....vy jediný co budete potřebovat z ossz je potvrzení, že měl mateřskou, odkdy dokdy a v jaké výši...ale taky stačí poslat poštou, a oni to vyplněný pošlou zase zpět....

evapota
22. únor 2011

@vojtisek2007 moc děkuju, už je mi to jasné 🙂

cina
23. únor 2011

@vojtisek2007 Moc díky za informace, jestli to správně chápu, stačí mi jen vyplnit papír na pojišťovně o změně a o to sociální se tedy starat nemusím vůbec? díky moc!

vojtisek2007
23. únor 2011

@cina na pojišťovně už bys to měla mít nahlášený, že spadáš do kategorie - pojištění platí stát - péče o dítě do 4let věku....sociální se neřeší vůbec, navíc jak koukám do pasu, šla jsi z jednoho RD na druhý, tak tě tam už tak budou mít vedenou....

evapota
28. únor 2011

Ahoj, chci se zeptat, manžel jde 5.-6.3. na mateřskou a účetní mu příjem za únor nechce potvrdit dřív než 11.3., má na to právo?pokud nám to potvrdí takhle pozdě tak nestihneme provézt změnu, protže to odevzdáme na čssz později a než nám pošlou potvrzení o výši mateřské tak to nejspíš prošvihneme, jelikož malému bude 21.3. devět měsíců.Může mi někdo poradit co s tím?hlavně jsem už ukončila svůj rodičák.

vojtisek2007
28. únor 2011

@evapota no tak jestli mají ve firmě výplatí termín až 11....asi nebudou mít hotové únorové výplaty....a když dáte to potvrzení z ossz dýl, je to jedno, důležité je, aby od 1.3. měl o rodičák zažádáno manžel + udělanou tu volbu roků a do toho 21.3. sithnul čerpat mateřskou....to že potom to potvrzení dodáte dýl je jedno,důležitý je datum podání žádosti+volbu roků

evapota
28. únor 2011

@vojtisek2007 jenže paní na úřadě nám řekla, že bez toho potvrzení tu volbu udělat nemůžeme, tak nevím co teď

vojtisek2007
28. únor 2011

@evapota ať si tam manžel pošle poštou žádost o rodičák a volbu roků - bez toho potvrzení, mezitím než oni vás vyzvou aby jste to doložili ho už budete mít doma....důležité je, aby jste datum na žádosti o RP a volbu (a čerpano mateřskou) měli do toho 21.3.

evapota
28. únor 2011

děkuju zkusíme to takhle

moudivlacek
9. bře 2011

@vojtisek2007 vidim,ze jsi tu odbornik,tak dotaz smeruji na Tebe,ale pokud nekdo vi,uvitam odpoved od kohokoli 😀

jsem na 3lete rodicovske (malymu je ted 18 mesicu,takze cca v pulce), nase financni situace je ted takova dost mizerna, tak premyslime,jak to vyresit, krome jinych napadu,ktere z ruznych duvodu,vetsinou proste neni hlidani nas napadlo a manzelovi by to v praci dovolili,ze by jsme se vystridali,on by sel na rodicak od zari (na rok), a delal by na DPC doma na puluvazek a ja od zari nastoupila na fulltime praci. Otazka je,jak v pripade vymeny rodicu postupovat,abychom o prispevek neprisli a zda je to reseni,neb nevim zda na DPC je ten prijem vubec jistej (udajne smlouvu by s nim uzavreli),neni to nejak omezene hodinama... dalsi vec je,ze manzel ma na sebe hypo na byt a ja jsem tam jako spoludluznik,nebude to bance vadit,kdyz bude mit manzel mensi prijem, ale ja zase vetsi,tak na splatky bude 😀 omlouvam se,je to takove slozite a nejak nevim,kam se obratit,dekuji