Přepsání rodičovské dovolené na otce dítěte

xlucka
6. čer 2008

Prosím o radu.
Nevím zda mám nárok na volbu varianty RP.
Nárok dle zákona na PPM mám, byla jsem studentkou(studovala jsem do 4měsíce těhu), ale nepobírala jsem jí a pobírala rovnou po porodu rodičák. Tím si myslím, jestli jsem něco nezvorala.
Jinak ten nárok na PPM mám, ale tím, že jsem ho nepobírala, tak nevím, jestli mám možnost volby varianty pobírání RP.

Ještě jsem slyšela, že jde RD přepsat na měsíc na otce dítěte, aby zvolil tříletou variantu a pak převést RD zpět na mě, ale není problém v tom, že nejsme sezdaní??

Děkuji za jakoukoliv pomoc

j.a.n.i
16. říj 2012

@aemmi Tvoje 🙂

aemmi
16. říj 2012

@j.a.n.i moc díky za odpověď 🙂

vvvecna
21. říj 2012

@j.a.n.i ahoj prosímtě mám dotaz,čekám druhé dítě a jsem na pracáku,takže se mě mateřská netýká a nastupu hnedka na 4letý rodičák,což nechci,tak jsem myslela,že bych to nechala napsat na manžu a potom na sebe - nebo jak to je,kdy to musím napsat na něj abychom simohli vybrat na 3 roky a jak dlouho to na sebe musí mít

j.a.n.i
21. říj 2012

@vvvecna Nemusí a sebe nic psát, stačí když doložíš, že mu vznikl nárok na mateřskou a z OSSZ potvrzení o denním vyměřovacím základu a můžeš si vybrat rovnou ty.

vvvecna
21. říj 2012

@j.a.n.i no na sociálce mi nějaké papíry dali ale moc nevysvětlili,měli toho hodně
dostala jsem žádost o RP,Potvrzení o nároku na dávky,potom nějakou přílohu k žádosti ,on vyplní teda jen to potvrzení a ten zbytek já?

j.a.n.i
21. říj 2012

@vvvecna On vyplňuje potvrzení o denním vyměřovacím základu a jeho účetní tu přílohu k žádosti, obojí pak odnese na OSSZ podle sídla zaměstnavatele a tam mu vypočtou ten dení vyměřovací základ a potvrdí ho do toho formuláře. Zbytek je tvůj.

vvvecna
22. říj 2012

@j.a.n.i joo tak to je supermoc děkuju

egrregg
30. lis 2012

ahoj,chtela jsem se zeptat,tech 270 dnu musi byt v poslednim roce?pritel totiz v kuse 1 rok nepracoval,a to jsem na neho chtela prepsat materskou,aby jsme meli 3 LETOU varianru,ale bohuzel dostal vypoved,tak nevim.dekuju

j.a.n.i
1. pro 2012

@egrregg Ne, těch 270 dnů je za poslední 2 roky, ale ke dni narození dítka musí být zaměstnaný, jinak máte smůlu.

achmed
13. pro 2012

ahojky..mam dotaz..mam s pritelkyni dceru,je mozne na me prepsat materskou dovolenou když malé je už přes rok??pracuji legalne na smlouvu uz rok a pul..??děkuji za odpověd...

benjik
13. pro 2012

@achmed mateřskou ne,rodičák ano

j.a.n.i
14. pro 2012

@achmed No, jestli to myslíš ve smyslu, že bys rodičák pobíral ty, pak ano, pokud byste to chtěli dělat kvůli volbě délky a partnerka neměla nárok na mateřskou, takže má 4 letý rodičák, tak to bude možná problém, protože podle toho co píšeš nemáš ke dni narození dítěte odpracovaných těch 270 dní, takže taky volit nemůžeš.

achmed
14. pro 2012

aha a muze se to pak zase zpět převest na přítelkyni??

achmed
14. pro 2012

musel bych jit tedy taky na 4 roky??

j.a.n.i
14. pro 2012

@achmed Pokud nemáš těch 270 dní odpracovaných k datu narození dítka, tak ano.

tina74
1. bře 2013

@j.a.n.i Ahoj, mohla bych se prosím zase na něco zeptat? Manžel je momentálně na RD (rodičovský příspěvek máme 11.500 Kč na cca 2 roky), já jsem OSVČ, pro jistotu si platím NP. Uvažujeme o druhém dítěti. Jak by to vypadalo s PPM a RP v případě těchto variant?
1) (více pravděpodobná varianta) Po otěhotnění bych zůstala doma já (budu mít nejspíš opět rizikové těhotenství). To bych nejspíš přepsala na sebe RP a případně mohla něco málo přivydělat na vedlejší činnost. Pak by doběhl RP a já bych zase měla PPM a RP jako u prvního dítěte? S tím, že bych si mohla PPM opět nechat zpětně doplatit do výše RP? Mělo by na výši RP nějaký vliv to, že byl manžel na RD? (Maximální výši máme díky jeho platu.) A co kdybych porodila, dříve než doběhne první RP? To by pak na něj plynule navázal další, nebo by mezitím byla PPM?
2) (méně pravděpodobná varianta) Po otěhotnění by byl doma i nadále manžel a já bych v omezené míře pracovala na hlavní činnost. Pokud by zůstal doma i nějakou dobu po porodu, jak by to vypadalo s PPM a RP? Mohl by po šestinedělí pobírat PMM? Z čeho by se vypočítala, když by byl už nějakou dobu na RD?
Moc děkuji!🙂

j.a.n.i
1. bře 2013

1) No, pozor na to, že aby sis mohla platit NP, tak musíš mít hlavní činnost, tudíž pokud bys přecházela na vedlejší, tak tím končí účast na nemocenském pojištění a pak je třeba spočítat zda budeš splňovat podmínky pro nárok na PPM. Jinak na PPM jdeš vždycky, pokud ti na nic vznikl nárok.
2)Pokud je manžel zaměstnanec a byl by celou dobu doma na RD by se PPM počítala z posledního platu před tím než na RD šel, pokud se mezitím vrátí do práce, tak z toho aktuálního co bude mít.

tina74
5. bře 2013

@j.a.n.i Moc děkuji za odpověď!🙂

zelvatko
7. bře 2013

ahojte.. tak za týden mám termín porodu, momentálně jsem na 4leté variantě RP, bez možnosti výběru tehdy a bez PPM, přepsání na manžela nebylo u prvního možné - nyní to půjde, manžel si od loňského roku platí nemocenské.. paní na sociálce mi říkala, že hned jak se druhé narodí, tak musíme podat žádost o nový RP, manžel musí na sociálku, aby mu potvrdili papír, že to jde a já musím mít ze sociálky potrvzení o tom, že nemám nárok na PPM, musím tam já zajít osobně? ještě jsem tam totiž nebyla.. stačí, když to vyřídí manžel???
Jo a zajímalo by mě.. dostanu v tom prvním měsíci určitě 2rodičáky - za mladší 3800 a pak nový RP cca 6tis, budu to vracet???? někdo říká, že ano, někdo že ne..
Je toho víc co mám v hlavě.. je to takové zmatené, že 🙂 ale snad se někdo najde, kdo poradí 🙂)) díky!!!

j.a.n.i
7. bře 2013

@zelvatko No asi takhle, určitě v tom měsíci nemáš na oba rodičáky nárok, nárok máš pouze na těch cca 6000,- na mladší dítko, takže já myslím, že ti ty dva rodičáky prostě nepřijdou, že přijde těch 3800,- a pak už jen 2200,- (prostě doplatek do těch 6000,-) ale obě tyhle platby se už započítávají do těch 220 000,-

janinkakretin
22. bře 2013

Ahoj,prosím o radu... Někomu jistě budu připadat pitomá,ale já tomu dnešnímu systému nerozumím...
Po porodu je půl roku rodičovská dovolená a potom se přechází na rodičovský příspěvek???
A když bych to chtěla napsat na přítele,kterej víc vydělává - o kterou variantu z tohoto jde,nebo jak se to vyřizuje??? Ten příspěvek je od státu,takže částka neměnná,takže jde jen o ten první půlrok????Díky moc za odpověď. J. 😨

benjik
22. bře 2013

@janinkakretin po porodu máš mateřskou,pokud na ni máš nárok,jinak hned od porodu pobíráš rodičák

janinkakretin
22. bře 2013

Nárok mám určitě i přítel...jen potřebuju vědět o co z těch dvou věcí jde a co se víc vyplatí...

j.a.n.i
22. bře 2013

@janinkakretin No, mateřskou může pobírat jen ten, kdo ve svém zaměstnání nepracuje, takže nejspíš bude výhodnější, když budeš na mateřské ty. Po skončení mateřské se pobírá rodičák a ten se volí podle vyššího příjmu v rodině a celkově je to 220 000,-

cital
10. bře 2014

Ahoj holky, mám dotaz. Byla jsem OSVČ, neplatila jsem nemocenské pojištění. Přerušila jsem živnost a teď jsem na ÚP. Manžel je zaměstnán ve firmě. Nemám nárok na mateřskou, budu pobírat hned rodičovskou, ale tím, že jsem nezaměstnaná mě ji dají automaticky na 4 roky. Já bych ji ráda měla na roky 2. Vím, že se to dá nějak převést na manžela a pák následně opět na mě. Můžete mi prosím vysvětlit jak na to a kdy se ta žádost má podat?

j.a.n.i
10. bře 2014

@cital Nemusí se nic převádět, pouze po porodu necháte účetní vyplnit manželovi přílohu k žádosti o PPM, ta se pošle na OSSZ a na základě ní vám pak na OSSZ vypočítají denní vyměřovací základ a potvrdí do formuláře u UP. Ten pak přiložíš k žádosti o rodičák a můžeš volit.

cital
10. bře 2014

@j.a.n.i Ale já nárok na PPM nemám...

j.a.n.i
10. bře 2014

@cital Já taky psala manželovi 🙂 ten nárok předpokládám má.

vetra
5. únor 2016

Potřebovala bych radu jsem na rodičovské synovi je 19m a přítel je opět bez práce a já přemýšlím o návratu do práce.Jen možné na něj rodičovskou převést?plánovala jsem návrat 7.7.2017.tedy chtěla jsem si užít prcka do 3let.

j.a.n.i
6. únor 2016

@vetra Ano, rodičák je možno na něj převést, ale ty se musíš domluvit v práci, zda budou ochotni vzít tě dřív zpět.