Prodloužení rodičovské na 4 roky

barabbb
16. bře 2018

Dobrý de,
prosím o radu ,,jak na úřady,, 🙂
Syn má 2.6 tři roky a z různých důvodu si chci prodloužit rodičovskou na 4 roky.
Na úřadu práce jsem rozpočítala zbývajicí částku na 4 roky a poslala zaměstnavateli žádost o neplacené volno o další rok.
Řeším ale jak na socialní a zdravotní.
U sociálního tvrdí kamarádka, že si ji nemusím platit, ale jakoby se mi započítává do duchodu - je to tak? Musím pro to něco udělat?
Nebo je prý varianta, že nahlásím, že pečuji o dítě do 7. let věku, ale to podle všho během toho roku nemohu nijak pracovat, syn musí být max na 4 hodiny ve školce a neměla bych pobírat rodičovskou...? Tyhle dvě informace mi do sebe nějak moc nejdou právě.
A jak to pak řeším na zdravotní pojišťovně???

Děkuji za vaše rady a zkušenosti... 🌷❤
Bára

moxha
16. bře 2018

Též jsem prodlužovala....
Na sociálce jsem to nehlásila neb do 4 let věku dítěte se to automaticky započítává...
Na zdravotní pojišťovnu se to hlásit musí.Koukněte na jejich stránky.Je nutné stáhnout formulář " péče o dítě ..." Ten vyplníte a buďto s okopírovanou občankou (odeslání přes net) a nebo podepsané pošlete zpět.
S tou prací a rodičovskou netuším,neb nepracuji a nic už nepopírám.A s tou školkou je to pravda.Jako osoba pečující o dítě může chodit do školky,ale pouze jen na 4 hodiny denně což je dopolední vyučování.

j.a.n.i
16. bře 2018

@moxha Ale zakladatelka si prodloužila pobírání rodičáku, tedy není osobou pečující o dítě a žádné omezení školky se ji netýká.

j.a.n.i
16. bře 2018

@barabbb Ty nehlásíš nikam nic, na důchod se počítá péče o dítě do 4 let jako náhradní doba a dokládá se až při žádosti o ten důchod. A jelikož si zaměstnaná, tak zdravotní pojišťovnu řeší zaměstnavatel, pouze bych mu doložila to, že máš rodičák prodloužený do těch 4 let. A žádné omezení školky se tě netýká.

verunka15
16. bře 2018

Holky,akorát resim něco podobného,s Tim ze si chci prodloužit na 3,5roku,abych navázala na druhou mateřskou.je asi lepší rovnou mateřskou přehlasit na tech 3,5?nebo nechat tak a uvidí se jak se zadáří druhé a podle toho řešit operativně?zaměstnavateli musím změnu taky ohlásit nebo to udělá sociálka?díky

j.a.n.i
16. bře 2018

@verunka15 Zaměstnavateli změnu nehlásíš, se zaměstnavatelem se musíš domluvit, protože on není automaticky povinen ti volno nad 3 roky prodloužit, klidně může trvat na tom, že musíš nastoupit nebo ukončit pracovní poměr.

arevb
16. bře 2018

Jj, to je pravda, ne každý zaměstnavatel povolí být 4 roky doma. Můj jen na 3 roky, 4 roky pouze ze závažných zdravotních důvodů dítěte

thalia
16. bře 2018

@arevb mně to naštěstí povolí i z důvodu neumístění dítěte do školky.
@barabbb budu to mít stejné, RP už mám prodloužen, neplacené budu mít od října. ZP řešit netřeba, jako osobě pobírající RP je hrazeno státem. Sociální se platit nemusí, do 4 let se to bere jako náhradní doba a do důchodu se počítá.

j.a.n.i
16. bře 2018

@thalia Tak ono je to povětšinou o tom, že pokud má zaměstnavatel zájem, aby se mu dotyčný vrátil, tak to volno povolí a naopak pokud se chce dotyčného zbavit, tak je to ideální příležitost, jak to udělat bez odstupného.

moxha
16. bře 2018

@j.a.n.i ano,ale také se zakladatelce může stát,že ji neplacené volno zaměstnavatel nedá.On není povinnen ji ho dát a místo ji drží jen 3 roky...Napsala jsem situaci,když by ji to neodsouhlasil

verunka15
16. bře 2018

@j.a.n.i díky😊teď jsou to sice jen pocty,ale čiště teoreticky ,když je mala narozena v červenci,tak v červenci dostanu poslední rodičák.?potom bych musela od srpna plynule přejít na mateřskou?s termínem porodu druhého Dítěte někdy září?šlo by to tak,chápu to dobře?díky moc😊

arevb
16. bře 2018

@verunka15 čistě teoreticky 🙂 pokud máte rodičák do 3 let věku, např. 4.7. má narozeniny, tak nástup do práce je 5.7. , takže těd záleží, jestli Vám vychází 6-8 týdnu před dalším porodem mateřská, která navazuje na rodičák prvního...jinak se to řeší PN

verunka15
16. bře 2018

@arevb super,moc díky za vysvětlení,v tom se vyznat je sranda😀😀😀je to asi lepší způsob než si o ten pul rok prodlužovat první rodičák.díky

thalia
16. bře 2018

@j.a.n.i tak to samozřejmě, i u nás jsou případy, kdy to neplacené dotyčné nepovolí....
@moxha ale pokud pobírá rp, nemusí se hlásit jako osoba pečující.

swetlusska
16. bře 2018

No jo, je to zatím pouze žádost, může se stát že povolí/nepovolí, ale kdo nic nezkusí nic nezíská. Taky o tom budu uvažovat, nebo se vrátím do práce po 3 letech a jen na částečný úvazek.