Prodloužení rodičovské ze 3 na 4 roky po vyčerpání peněz

pepibubu
8. led 2013

Ahoj, doufám že k tomu nebude muset dojít, ale v případě, že bych a) nesehnala práci nebo b)nevzali mi Martina do školky, je možné si prodloužit rodičovskou o další rok? je mi jasný že by to bylo bez peněz, ale aspoň kvůli pojištění?

xpila
20. črc 2015

@ircadamilano Ano, ale to je přeci rozdíl. Prostě sociální pojištění placené není, ale doba se započítává do důchodu.

ircadamilano
20. črc 2015

a pro důchod je rozhodující co? Jestli jsem účastník pojištění nebo kolik odvádím? Podle mě jestli jsem účastník pojištění, protože důchod se vypočítává jako průměr za posledních 15 odpracovaných let před důchodem....Pak tedy můžu klidu dobrat rodičovský příspěvek, zůstat doma a pracovat na půl úvazek na DPP.

sisstin
20. črc 2015

@xpila tak ja byla matka pecujici o dite do sedmi let a na urade mi rekli, ze do ctyr let ditete ho hrazene mam 😅

xpila
20. črc 2015

@ircadamilano Pokud by sis ho neprotáhla, tak by ses na pojišťovně musela nahlásit jako osoba pečující o dítě do 7 let. Nicméně dítě by případně smělo do školky max. na 4 hodiny denně (u RP to není od 2 let omezeno), současně je zde omezen výdělek (nesmí být takový, ze kterého se platí zdravotní pojištění, tzn. DPČ max. 2500 Kč a DPP max. 10000 Kč), kdežto u RP to opět není omezeno.

ircadamilano
20. črc 2015

pro xpila: ale jaký je to pro mě praktický rozdíl? omlouvám se za takové dotazy, samy vidíte, že jsem laik 🙂

xpila
20. črc 2015

@sisstin Tak to ti určitě říct nemohli, protože to tak není a nikdo nebylo 😉

ircadamilano
20. črc 2015

malá Anežku vezmou do školky až příští rok v září. Ty bys tedy volila jakou variantu?jít na pojiš´tovnu nebo protáhnout si RP?Rýsuje se ještě jedna práce, tam bych už možná hranici 10 tisíc. Tím pádem je lepší si prodloužit RD, jestli to chápu dobře 🙂

xpila
20. črc 2015

@ircadamilano Ano, prodloužit RP (ne RD, RD je omluvené volno z práce, takže to se tě netýká, když nejsi zaměstnaná).

sisstin
20. črc 2015

@xpila no rekli mi to, ze do duchodu se to normalbe do 4 pocita, tak nevim 😅

ircadamilano
20. črc 2015

Omlouvám se, píšu v rychlosti. Rýsuje se ještě jedna práce, již dohodnutému DPP. Opět na DPP. Tam bych už možná hranici 10 tis. měsíčně přetáhla.

xpila
20. črc 2015

@sisstin Ano, počítá, ale nemáš placené sociální pojištění, to už jsem tu psala 😉

andelka
20. črc 2015

@ircadamilano myslím že by sis měla spíš prodloužit RP. Budeš mít méně omezení. Mě to nenapadlo včas,takže jsem RP vyčerpala ve 3 letech a teď jsem na pojišťovně a měla jsem DPP,malého hlídala babička. Od září jde celodenně do školky a já na pracak.

ircadamilano
20. črc 2015

Ano, matu pojmy. Pořád myslím RP (rodičovský příspěvek) 🙂
Díky moc za pomoc!

ircadamilano
20. črc 2015

A RP si můžu prodloužit i třeba do září 2016, kdy bude mít malá 3,5? Nebo můžu jen do jejích 3 let? Někde jsem četla o hranici tří let, ale moc smysl mi to nedávalo....

xpila
20. črc 2015

@ircadamilano Můžeš si ho prodloužit do 4 let. Rodičovská dovolená je max. do 3 let.

blahova_andrea
20. črc 2015

@ircadamilano a tobě jde opravdu tolik o řešení situace vzhledem k důchodu? já si teda život řeším dle milionu jiných aktuálních věcí než podle důchodu. vůbec nepočítám, že bych se důchodu dožila, že by za nás ještě nějaký státní důchod byl. takže kritérium zda se mi to započítává do důchodu a kolik, to je pro mě to poslední 😅

ircadamilano
20. črc 2015

jde mi o to, jesli za sebe SP pojištění hradit musím nebo ne....to na prvním místě 🙂 a pokud hradit nemusím a započítává se mi do důchodu, tak to super 🙂

ircadamilano
20. črc 2015

šlo mi o to, abych ukončením RP nemusela začít hradit sociální pojištění. Pak by se mi ta brigáda vůbec nevyplatila 🙂

xpila
20. črc 2015

@ircadamilano Nemusela bys hradit nic.

ircadamilano
20. črc 2015

Díky moc vám všem za pomoc. Zajdu si prodloužit RP. Ještě jednou díky, Irča

emilka21
7. srp 2015

Ahojte som tu nová a potrebujem od vas radu ako postupovať.takže od začiatku som ns rodičovskej dovolenke ktora mi konci 21.8.som zamestnana na dobu neurcitu tu v cr ale byvam na slovensku.na sk mam uz schvaleny preslzeny rodicak zo zdravotnych dovodov ale maleho mam prihlaseneho do skolky od septembra no som znova tehu.ako mam postupovať u zamestnávateľa aby mi vznikol aj narok na matersku.tehu bolo neplánovane.

blahova_andrea
7. srp 2015

@emilka21 nejsem si úplně jistá, ale aby jsi měla nárok na mateřskou, tak by ti musela mateřská navazovat na stávající rodičák. předpokládám, že 21.8. nestihneš porodit 😅 v tom případě budeš muset do práce nastoupit, aby jsi měla nárok na mateřskou. ale nevím jak to je s tím sr a čr. rodičák bereš na slovensku? nevím jak to bude, kdyby jsi šla teď na neschopenku. z té asi těžko vznikne nárok na mateřskou, když neschopenka její výši neovlivňuje 😅 podle mě buď nastoupíš do práce aspoň na chvíli a nebo budeš mít pak rovnou rodičák a ne mateřskou. ale fakt ti nechci kecat. jistě poradí někdo, kdo se v tom líp vyzná 😉

emilka21
7. srp 2015

@blahova_andrea dakujem no ja som z toho jeleň zo vsetkeho v utorok mam stretnutie s vedúcou no skusim to neplatene volno na peci o dite z toho uz mala byt normálne vypicitana materská no len mi to mozu aj nemusia dat.a na pn veru neviem ako ked tu budem na predĺženom rodicaku ci sa to nebude nejako vylucovat ach no neviem.

blahova_andrea
7. srp 2015

@emilka21 právě, myslím, že pn na rodičáku ani nejde

emilka21
7. srp 2015

@blahova_andrea no zostáva mi len sa s vedúcou dohodnut snáď mi ešte nejaké možnosti pozistuje uvidim no aj som uvažovala nád prácou lenze tp by som musela požiadať o preradenie aspoň na vsetin a o úpravu času aby som sa tam malá aspoň ako dostať a hlavne domov na slovensko.no šák uvidim v utorok budem múdrejší.

blahova_andrea
7. srp 2015

@emilka21 tak záleží jak to máš v práci. mě by v práci teda rozhodně nikdo nic neporadil. to není jich problém ani starost jestli budu mít mateřskou nebo ne, není to jejich náplň práce, takže by mě odkázali si to zjistit jinde. spíš bych za nimi došla já s tím, co jsem si zjistila, že je možné dle zákona nebo u jiných zaměstnavatelů a bylo by mi řečeno, že to mám teda smůlu, že u nás se to neumožňuje a hotovo 😅 přeji v úterý hodně štěstí, ať to nějak vymyslíte!

emilka21
7. srp 2015

@blahova_andrea dakujem no ja som toto vsetko vedúcej povedsls co som zistila aj na socialke aj na personálnom preto mi povedala ze si to este aj ona zisti a v utorok mi povie.

pospes
17. srp 2015

@xpila a ostatní...
Mohla bych poprosit o radu, jestli je vše tak, jak si myslím?
Rodičovskou dovolenou mám do 3 let syna (prosinec), po ukončení RD můžu buď nastoupit, nebo mi nabídli neplacené volno do 4 let věku dítěte.

Chci si rodičovský příspěvek prodloužit o rok, takže co vše vyřídit??
Dojít na ÚP prodloužit RP, v práci to nahlásit a požádat o neplacené volno?
Syn bude moci navštěvovat školku celý den, zdr. a soc. pojištění budu mít placené, že?

Díky moc za info 🙂

blahova_andrea
17. srp 2015

@emilka21 ahoj, tak jak jsi dopadla u šéfové?

emilka21
18. srp 2015

@blahova_andrea ahoj no co som len naftu minula a muža obral o spánok co po nocnej šiel somnou.no msm možnosť bud v sobotu nastúpiť co kvôli tej diaľke nehrozí ani na vsetín ze preradiť sa nedá takže vlastne ani dohodnut no ďalšia mám dať vypoved ja alebo poslať pn tak dnes som bola u obvodnej tak v piatok idem na krv vytery a napíše mi pn.