Prodloužení rodičovské ze 3 na 4 roky po vyčerpání peněz

pepibubu
8. led 2013

Ahoj, doufám že k tomu nebude muset dojít, ale v případě, že bych a) nesehnala práci nebo b)nevzali mi Martina do školky, je možné si prodloužit rodičovskou o další rok? je mi jasný že by to bylo bez peněz, ale aspoň kvůli pojištění?

xpila
25. bře 2015

@andy5470 Může do školky na 4 hodiny denně.

andelka
26. bře 2015

@andy5470 může chodit na 4h denně. Teď minulý týden jsem to podepisovala,je tam název školky kam chodí, kdyby to náhodou kontrolovali.

andy5470
27. bře 2015

Ok diky moc za info

mishah
21. kvě 2015

@andelka a jinak ses hlásila na zdr.pojištovnu kvůli péči o dítě? jo a na to asi nemá vliv, zda beru rd do 3 nebo do 4 let??

andelka
21. kvě 2015

@mishah jo,aby za mě stát platil zdravotní. Měla jsem RP rozpocitany do tří let,takže pak buď ÚP nebo na pojišťovnu jako osoba pečující o dítě do 7 let.

mishah
21. kvě 2015

@andelka Kači a jaký je rozdíl mezi tím,zda jsem vedená pak na up nebo jen pojištovna? Na UP lze být vedená i déle,než 5 měsíců?

andelka
21. kvě 2015

@mishah no na ÚP beres po rodičovské podporu pět měsíců. Evidovaná tam můžeš být snad neomezeně. U mě šlo o to,že nemám zatím malého kam dát,takže práci budu hledat od července až. Nepotřebuju aby mě na pracaku buzerovali dřív než je nutné. Navíc mám brigádu,a evidencí na ÚP bych měla omezený výdělek. Kdežto jako pečující o dítě to omezené nijak není. A malý do školky stejně ještě nechodí,takže omezení na 4h nemusím řešit.

mishah
21. kvě 2015

@andelka díky 🙂 a dá se odhlásit z evidence UP a pak teprve mít tu péči o dítě? To se vyplní asi na mé pojištovně,co?

andelka
21. kvě 2015

@mishah určitě dá. Ale nejsem si jistá, jestli to pak není omezené s návratem,když by ses chtěla nějakou dobu po vyškrtnutí zase zaregistrovat. Poptej se na Up a své pojišťovně. Mně to přijde logické,co bych dělala na pracaku,když do normální prace nemůžu,když nemám dítě ve školce. Na soukromou nemám,ani v blízkosti není,logicke je mít obě děti v jedné školce, babička pohlida, nebo chodim o víkendu. Takže mi to vyšlo lepší takhle.

mishah
21. kvě 2015

@andelka no logické to je, ale někdy mi tady moc logické věci nepřijdou..no na up asi i proto, že je nárok na podporu..ted má 4900

andelka
21. kvě 2015

@mishah no tu podporu má každý jinou,já po RD budu mít jen to minimum,3600 první dva měsíce a pak méně. Na brigádě mám víc.

zzuzca
16. čer 2015

@j.a.n.i velmi prosim o radu, vidim ze sa v tom velmi rozumies 🙂 konci mi rodicovska - mala bude mat 3r, ale chcem este zostat doma ( budu prazdniny, nemam kam dat deti), som predbezne dohodnuta so zamestnavatelom ze mi odsuhlasi neplatene volno ( aj tak by som bola unho teraz nadbytocna). Ale.... Rodic. Prispevok som si davnejsie znizila a skonci mi az v 3,5 r malej... Aky budem mat teda status u poistovne/ zamestnavatela? Vraj sa mam prihlasit ako osoba pecujuci o dite do 7 let, to ale chapem ze by dcera mohla do skolky len na pol dna a hlavne podmienka je ze musim dolozit doklad o odnati rodicovskeho prispevku. Plati to takto alebo mozem RP normalne docerpat a zaroven byt osoba pecujuci o deti..... Prisla by som fakt o vela penazi keby som to nedocerpala...

j.a.n.i
16. čer 2015

@zzuzca Ty nebudeš osoba pečující o dítě, ale osoba pobíhající řidičák, z hlavy nevím písmeno, ale myslím, že je to pod d)

slniecko78
17. čer 2015

prajem pekny den.prosim o radu nakolko nevyznam sa v tom a neviem co mam robit.11.9.2015 bude mat syn tri roky.31.5.2015 my skoncilo vyplacanie rodicovskeho prispevku nakolko som vycerpala stanovenu sumu.do zamestnania by som mala nastupit 12.9.co mam robit aby aspon zdravotne som mala hradene.u zamestnavatela som vedena na dobu neurcitu.ako mam postupovat ak my syna nevzali do skolky,idu prazdniny a ja ho nemam kam dat.tu som si citala ze si mozem poziadat o starostlvost o dieta do siedmych rokov. mne sa jedna iba o tie mesiace az dovrsi tri roky....alebo mam kontaktovat zamestnavatela o nejake neplatene volno ak mam nanho narok.dakujem za odpoved

mishah
17. čer 2015

@slniecko78 určitě je třeba to hlásit na zdravotní pojišťovně, tam mi poradili vše okolo pojištění, šla bych co nejdříve,vzhledem k tomu,že vyplácení už skončilo.

xpila
17. čer 2015

@slniecko78 Jelikož jsi stále na rodičovské dovolené, tak nic hlásit nemusíš. O žádné neplacené volno si nežádáš, stále jsi vedena do 11.9. na RD.

ircadamilano
20. črc 2015

Ahoj holky, prosím o radu. Mám dvouletou dceru (nar. duben 2013) a RD mi končí v říjnu 2015. Teď od září mám nastoupit na DPP (příjem cca 5 tisíc měsíčně), dceru bude hlídat v té době maminka. Mám v říjnu na pojišťovně hlásit, že jsem osoba pečující o dítě do 7mi let? Bude za mě hradit sociální pojištění i nadále stát? Nebo se mám hlásit na UP? Děkuji moc za odpověd.

ircadamilano
20. črc 2015

Ještě mě napadlo, jestli není lepší varianta prodloužit si RD do 3 let věku dcery?

blahova_andrea
20. črc 2015

@ircadamilano a jde ti opravdu o rodičovskou dovolenou nebo o vyplácení rodičovského příspěvku? jinak sociální pojištění za tebe stát rozhodně nehradí. pouze zdravotní 😉

sisstin
20. črc 2015

Socialni plati stat automaticky do 4 let 😉

xpila
20. črc 2015

@sisstin Sociální nikdo neplatí, to je placeno jen ze zaměstnání.

ircadamilano
20. črc 2015

Počítám s tím, že mi rodičovský příspěvek skončí v říjnu. Mně jde právě o variantu, kdy za mě zdravotní i sociální bude hradit stát. Žila jsem dosud v přesvědčení, že sociální (i zdravotní) platí stát automaticky do 4 let věku dítěte (jak píše sisstin) a proto mi přišla dobrá varianta přejít z RD na dohodu o provedení práce (DPP). Ale pak jsem tu pročítala diskuze a někde někdo uvádí, že stát za mě sociální po skončení RD neplatí a proto mě napadlo rodičovskou dovolenou prodloužit do tří let věku (s minimálním měsíčním rodičovským příspěvkem, který namísto do října 2015 natáhnu do dubna 2016). Snad se vyjadřuju srozumtelně 🙂

ircadamilano
20. črc 2015

pro xpila: podle mě sociální platí zaměstnavatel potažmo stát, pokud žena pečuje o své malé dítě - a pro mě je otázka, jestli o dítě do konce RD, resp. rodičovského příspěvku a nebo o dítě do 4 let věku dítěte.

ircadamilano
20. črc 2015

Pokud si tedy protáhnu rodičovskou dovolenou, pak za mě sociální pojištění stát hradí? Díky holky za rady.

xpila
20. črc 2015

@ircadamilano Pokud nepracuješ, tak sociální neplatí nikdo. Stát platí pouze zdravotní.

blahova_andrea
20. črc 2015

@ircadamilano aha, takže ti končí pobírání rodičovského příspěvku. a zaměstnaná jsi? jsi i na rodičovské dovolené nebo jen na rodičáku? to je totiž rozdíl 😉 stát ti platí zdravotní pojištění, to ti může platit i po skončení pobírání rodičovského příspěvku pokud se nahlásíš na pojišťovně jako osoba pečující o dítě do 4 let

blahova_andrea
20. črc 2015

@ircadamilano rodičovskou dovolenou si protahuješ u zaměstnavatele. rodičovský příspěvek na úp - ssp. stále se vyjadřuješ zmatečně a není jasné, jak to vlastně máš 😅

ircadamilano
20. črc 2015

Dohledala jsem ještě tento článek: http://www.cssz.cz/cz/o-cssz/informace/media/ti... - ze kterého dle mého vyplývá, že do čtyř let věku dítěte jsem účastník důchodového pojištění. Tomu rozumím tak, že se mi tato doba započítává do důchodu, i když za mě nikdo sociální pojištění nikdo neplatí (stejně tak, jako když bych byla na RD).

blahova_andrea
20. črc 2015

@ircadamilano ano, tato doba je považována za náhradní dobu pojištění, nikoli ale za to, že ti někdo platí sociální pojištění. alespoň tak to chápu zase já 😉

ircadamilano
20. črc 2015

Aha, teď už chápu rozdíl mezi rodičovskou dovolenou, resp. příspěvkem. Před první mateřskou jsem ukončila pracovní poměr u zaměstnavatele dohodou. Tudíž nemám se kam vracet a rodičovský příspěvek si můžu prodloužit na úp - ssp. Jen jsem chtěla vědět, zda to má nějaké opodstatnění si ho protahovat - a to kvůli platbě zdravotního a sociálního.