Prodloužení rodičovské ze 3 na 4 roky po vyčerpání peněz

pepibubu
8. led 2013

Ahoj, doufám že k tomu nebude muset dojít, ale v případě, že bych a) nesehnala práci nebo b)nevzali mi Martina do školky, je možné si prodloužit rodičovskou o další rok? je mi jasný že by to bylo bez peněz, ale aspoň kvůli pojištění?

llootta
8. led 2013

ahoj, co já vím.. můžeš pečovat o nezletilé dítě do 7 let.. samo zdarma jen platí soc a zdr... snad to nezrušili 🙂

mamkamarketa
8. led 2013

Muzes si na pojistovne zazadat. Je to neco jako jako celodenni pece o dite. Podminka je, ze nejsi vydelecne cinna a ze dite nechodi do skolky na vic nez 4 h denne

pepibubu
autor
8. led 2013

tak aspoň tak... díky

zamilovanadonej
10. led 2013

@pepibubu Jestli ti jde o zdrav+soc., tak to o čem uvažuješ je zbytečné, stačí se přihlásit na pracák a vyjde to na stejno. 😉

j.a.n.i
10. led 2013

@zamilovanadonej Nastejno ne... musí se tam docházet, ale zas prvních 5 měsíců člověk i dostane podporu.

linda79
21. led 2013

ahoj, řeším podobnou situaci, v pátek mi končí rodičák, jsem 18týden těhotná, ale k dr jdu až 6.2., kdy mi vypíše nechodpenku, takže mi jde o ten týden a kousek, abych měla placený pojištění, tak teda stačí vyřídit na zdravotní pojištovně? pak jak budu mít neschopenku, tak to už pak ponesu do práce že?

j.a.n.i
21. led 2013

@linda79 No, počkej, ale jestli si stále zaměstnaná, tak to musíš vyřídit se zaměstnavatelem, nemůžeš jen tak nedorazit do práce...

linda79
22. led 2013

@j.a.n.i jojo tohle mám vyřízené 🙂 tam jsem to říkala, že jsem těhotná a že nenastoupím (ono se jim to stejě i hodilo víc) původně jsem myslela že to udělám formou neplaceného volna, to znamená vyřídit jen na té zdravotní ne? ale pak jsme si říkala, že si nechám napsat neschopenku (počítají s tím), ale k dr. jdu pak o týden později, tak jde to takhle udělat? čím víc to koumám tím víc jsem z toho zmatená....

j.a.n.i
22. led 2013

@linda79 No, jestli víš, že ti doktor neschopenku napíše, tak mu prostě zavolej, že ji potřebuješ o ten týden dřív, ne.

linda79
24. led 2013

@j.a.n.i ahj prosím ještě o osvětlení, ted jsem ještě mluvila se zaměstnavatelem (kolegyně s tím nemá taky zkušenosti, takže sbírá informace a taky jí to není úplně jasné. Prý tedy, když si ted nahlásím na zdravotní pojitovně prodložení tak pak i kdž půjdu na neschopenku, tak nemám nárok na vyplácení peněz, asi to zní logicky, stejně jako když jsem na RD, takže si neschopenku zkusím nechat napsat od zítra.

A ted k otázce, z čeho mi bude vyplácená neschopenka, to by mělo být z předchozího platu, to mi i kolegyně potvrdila, ale pak až nastoupím v květnu na mateřskou, z čeho mi bude počítaná, bude v tom hrát nějakou roli nemocenská, že by pak mateřská byla nižší? To právě neví. Předem moc děkuju 🙂

j.a.n.i
25. led 2013

@linda79 Při výpočtu mateřské nemocenská roli nehraje 🙂

linda79
25. led 2013

@j.a.n.i jojo, nakonec potože od ledna nám bude dělat mzdy někdo jiný, tak jsem se spojila s novou mzdovkou a ta věděla a potvrdila mi to, takže už mám vyřešeno, děkuju 🙂

mabe
20. únor 2013

ahojte, prosim o radu. v breznu bych se mela vratit do prace po 3 letech. vcera jsem mluvila se sefem a praci pro me nema a ja nemam stejne skolku pro malou. tak me rekl, ze firma souhlasi s tim, abych zustala dalsiho pul roku doma. sef mi rekl, ze si mam pozadat o prodlouzeni rodicovske dovolene o pul roku. je to vubec mozne? nebo si musim zazadat o neplacene volno? a kam bych to neplacene volno mela hlasit? musim platit soc a zdrav? dekuji za odpoved, jsu z toho jakasi zmatena...

j.a.n.i
20. únor 2013

@mabe Musíš požádat o neplacené volno, sociální a zdravotní platit nemusíš, akorát je potřeba nahlásit na ZP, že pečuješ o dítě do 7 let.

mabe
21. únor 2013

@j.a.n.i diky, takze s pripadnym tehu v neplacenym volnu mam smulu s neschopenkou? musim az po ukonceni neplacenyho volna???

j.a.n.i
21. únor 2013

@mabe Jo, přesně tak.

mabe
21. únor 2013

@j.a.n.i diky moc

petaov
18. dub 2013

@j.a.n.i Ahoj, prosím o radu, taky uvažuju o prodloužení rodičáku na půl roku. Šlo by to? Mám tříletou variantu a momentálně dva roky za sebou. Chtěla bych si to protáhnout na tři a půl, šlo by ty peníze rozložit do 18měsíců? Dostávám nyní 7600 Kč, takže kdyby se to rozložilo dělalo by to asi 5000 Kč, ale nevím, jestli to vůbec jde. Teď se to nějak měnilo, tak nevím, jestli bych nedostávala i méně.

j.a.n.i
18. dub 2013

@petaov Jo, prodloužit to jde, akorát tím přejdeš na novou variantu rodičáku, takže v součtu dostaneš méně...

lollaj
21. dub 2013

dobry vecer,chci se zeptat.Dnes mi konci rodicovska dovolena (synovi jsou tri roky)Mam smlouvu se zamestnavatelem,ale moje misto se uvolni az 1.9.Dostala jsem nabidku jine prace (ktou jsem odmitla) a zamestnavatelmi rekl,ze si mam prodlouzit rodicovskou nebo ze mi daji neplacene volno.
Jak je to s placenim zdravotniho a socialniho?Jsou nejake podminky pro prodlouzeni rodicovske?Mam dve deti.obe chodi do skolky na cely den a k tomu mam nejake brigady (nic nacerno,ke vsemu mam smlouvy).Dekuji.

j.a.n.i
21. dub 2013

@lollaj Rodičovská dovolená prodloužit nejde, ta je maximálně do 3 let věku dítka. Na neplaceném volnu se dohodnout můžeš, ale pokud chodí obě děti na celý den do školky, tak si budeš muset platit zdravotní, případně se můžete dohodnout, že to za tebe bude hradit zaměstnavatel, což by podle mě měl, protože tobě může být srdečně fuk, že se tvoje místo uvolní až v září, to je jeho problém, ty můžeš trvat na nástupu hned.

snufi
10. dub 2014

lollaj
Ahoj, můžu se zeptat, zda nakonec šlo prodloužit rodičovskou dovolenou na 3,5 roku? Nebo jsi to musela řešit neplaceným volnem. díky

j.a.n.i
10. dub 2014

@snufi RD je ze zákona max. do 3 let věku dítka, takže to jít nemohlo...

snufi
10. dub 2014

@j.a.n.i Díky,já myslela,že když zaměstnavatel chce, tak může povolit prodloužení do 4let. Že je to na domluvě...

j.a.n.i
10. dub 2014

@snufi Ale to už je pak právě to neplacené volno 🙂

lalinka323
12. dub 2014

Dobrý deň,prosím Vás,poberám z CR rodicovsky prispevok a bude mi v cervnu koncit,,,/3 roky/,,,byvam na slovensku,s malou som sama a poberam vyzivne,neviete ci by sa nejakym sposobom dalo poziadat o prodlzeni rodicovskeho prispevku na 4 roky?neviem vobec ako to je kedze byvam na Slovensku a rodicovsky poberam z CR,prosim o vsetky dobre rady,pekny vecer

j.a.n.i
12. dub 2014

@lalinka323 Raději bych do rodičáku moc nerýpala, protože pokud nežiješ v ČR, tak na nej nemáš nárok...

andy5470
23. bře 2015

Dobry den,
mam dotaz ohledne rodicovske. Kdyz synovi byli 3 roky, ukoncil mi zamestnavatel pracovni pomer kvuli nadbytecnosti. Syn chodi do skolky na dopoledne a mne se zatim nepodarilo najit praci. Ted jsem zjistila, ze jsem tehotna, ale podporu v nezamestnanosti pristi mesic asi vycerpam a asi budu muset byt jako OBZP. Syn chodi do skolky jen dopoledne a nejsou mu jeste 4 roky. Zajimalo by me, zda nekdo nevi, jestli bych mohla jit znovu na "rodicovskou" nebo tak neco bez vyplaceni rodicovskeho prispevku, ale ze bych nemusela platit zdravotni a socialni pojisteni.

andelka
25. bře 2015

@andy5470 a co se na hlásit na pojišťovně jako osoba pečující o dítě do 7 let?

andy5470
25. bře 2015

To bych ale musela mit syna doma, ne? Nebo muze chodit do skolky?