• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

RD, když během ní otěhotním, propadne zbytek příspěvku?

19. listopadu 2013 
Ahoj holky,

mám dotaz týkající se rodičovské dovolené. Nyní jsem na MD a od května příštího roku bych měla nastoupit na RD. Jsem v zaměstnaneckém poměru a drží mi místo (mám zástup za MD). Můj dotaz zní - nastavím si RD na 3 roky - kolik budu dostávat a co se stane, když třeba po 1,5 roce znovu otěhotním - dopočítá se mi ta částka do 220 000 nebo propadne. Nebo je lepší nechat si vyplácet RD na 2 roky a šetřit, s tím, že chceme určitě ještě jedno dítě? Děkuji moc za odpověď.
18. lis 2013 ve 20:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dneska už si nevybíráš roky, ale do žádosti vypíšeš částku, kterou chceš pobírat. Tou se vydělí celková částka 220 000,- a vyjde ti počet měsíců, které budeš pobírat RP. Každé tři měsíce si toto můžeš měnit. RP si zvýšit nebo snížit a částka se vždy dopočítá na těch 220 000,- Takže když si teď nastavíš, že budeš brát třeba 7000,- a doma budeš cca 3 roky a v půlce zjistíš, že jsi těhotná, tak prostě zajdeš na úřad a zažádáš o zvýšení čerpané částky. Spočítáš si kolik jsi už vyčerpala a kolik ti zbývá a nastavíš si to tak, aby jsi vybrala co největší částku před narozením dalšího miminka.
18. lis 2013 ve 21:06  • Odpověz  •  To se mi líbí (2)
Jj, akorát maximum, které měsíčně vyplácejí, je 11500 Kč. Víc ne.
18. lis 2013 ve 21:22  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
dá se vše rozpočítat na měsíce a pokud by se třeba stalo, že otěhotníš dřív, lze podat žádost na úpravu RD - tzn. rozpočítáš si nevyčerpaný budget (220 000 mínus to co jsi už vyčerpala - to co zbude, vydělíš počtem měsíců, po které by jsi ještě čerpala RD, než by jsi měla opětovný nárok na MD). Snad jsem to vysvětlila srozumitelně :slight_smile:
18. lis 2013 ve 23:29  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@runka Jestli opravdu uvažuješ tak brzo o dalším mimi a jsi schopná si peníze navíc odložit na zvláštní účet, tak bych v tvém případě nastavila tu nejvyšší možnou částku 11500,-. Protože když si to rozpočítáš na ty tři roky a třeba v roce a půl malého bys otěhotněla, tak i kdybys to pak navýšila na to maximum, tak to nestihneš všechno vybrat. Tak je lepší brát ze začátku tu vyšší částku no a kdyby se mimi nepovedlo, tak si ten zbytek pak rozložíš na menší částky do těch tří let.
19. lis 2013 v 06:11  • Odpověz  •  To se mi líbí (3)
Tvůj příspěvek