RD mi končí v prosinci 2013. Kdy nejlépe otěhotnět?

jpetraa
22. únor 2013

Ahoj holky,prosím o radu..Dceři budou v prosinci 3 roky, zaměstnavatel mi drží místo, nicméně plánujeme druhé dítě a tak se chci poradit, kdy nejlépe zkusit otěhotnět, aby to bylo nejvýhodnější..pokud bych s koncem RD byla již 6-8týdnů před termínem porodu, týkala by se mě mateřská ve stejné výši jako ta první, nebo bych šla rovnou na další RD bez nároku na mateřskou? Pokud bych s koncem RD byla např. v 6.m., musela bych na 2měsíce do práce?jak by se pak počítala mateřská? nebo pracovní neschopnost? orientuje se tu někdo? děkuji za informace

l.u.c.i.e
22. únor 2013

Být tebou bych otěhotněla hned. Nikdy nevíš, jak to dlouho bude trvat. Moje kamarádka otěhotněla s malým napoprvé, tak i na to spoléhala, že to půjde rychle i s druhým. Když mu bylo 2,5 roku začali a do dneška se nedočkali. Teď už je skoro 3 měsíce v práci.

janina79
23. únor 2013

ahoj, zjišťovala jsem to taky, synovi budou 3 v říjnu 2013, a tak jsme chtěli rovnou navázat a povedlo se,... jsem v 3. měsíci... 🙂
JINAK K DOTAZU:
na peněžitou pomoc v mateřství máš vždy nárok pokud jsi na ni měla nárok u 1. dítěte.... pokud by se 2. dítě narodilo a ty bys ještě pobírala rodičák máš za povinnost na úřadu práce oznámit, že máš druhé dítě a oni ti na první zastaví výplatu a těch asi 6-8 týdnů před porodem (tzn. nástup na druhou mateřskou) dáš do práce papír, který ti dá gynekolog a tím ti vzniká nárok na PPM na 27 týdnů, tak zase na rodičák, dle zvolené délky... ale určitě je povinnost první výplatu zastavit na úřadu práce, pokud bys měla už být nastupující na druhou MD, na což máš ale už asi málo času ...

tak přeji hodně zdaru a hlavně na to moc nemyslet, my taky vůbec nemysleli a je to 😉

jpetraa
autor
23. únor 2013

@janina79 děkuju za info, já už to takhle nějak slyšela, ale pořád se to trošku různilo:O) gratuluju a myslím, že se snad zadaří, nijak na tom nelpíme, že to musí být zrovna teď, tak snad to dobře dopadne.O)

kacenka1987
24. únor 2013

Já ještě poopravím, že musí trvat pracovní poměr, kdyby náhodnou pracovní poměr během první rodičovské skončil, pozor maminka pak s druhým nemám nárok na PPM, nebo-li mateřskou a dostane RD na 4 roky (který lze kdyžtak upravit dle tatínkova příjmu na krtaší dobu)
Čtu, že ale pracovní poměr trvá, takže není co řešit. Kdyby si nestihla porodit do 3 narozenin prvního dítka tak mezi mateřskou doneseš zaměstnavateli neschopenku, pak PPM, proplacená celá dovolená a znovu rodičák. Nic samozřejmě nelze pobírat zároveň.
Dle mě záleží na Vašem uvážení, kdy se do dítka pustíte, já bych začala až na jaro-léto, když můžeš jít na nemocenskou. Nebo záleží jak se Vám podařilo první, ikdyž to nesouvidí. Záleží na Vás. Každopádně při pracovním poměru bude PPM všechno stejné, ikdyž do práce nenastoupíš ani na jeden den 😉
Jo a kdyby náhodou si otěhotněla už nyní - tak si běž Rodičák na první zvýšit/upravit, aby si ho na první vybrala celý, jinak to propadne!!

j.a.n.i
24. únor 2013

@kacenka1987 Já ještě taky drobně poopravím, pokud nestihne nastoupit na další mateřskou do 3 let předchozího dítka, tak může klidně na to mezidobí nastoupit zpět do práce.

kacenka1987
25. únor 2013

@j.a.n.i jj tak tak 🙂