RD na 2 roky. Máte to písemně potvrzené zaměstnavatelem?

veronikaka
13. únor 2013

Potřebovala bych se poradit ohledně souhlasu zaměstnavatele s délkou rodičovské dovolené. Kdo jste žádal o 2 roky, máte to písemně potvrzené? Jedná se mi o to, že bych chtěla žádat o 2 roky a popř. po uplynutí této doby prodlužovat do 3-let věku dítěte a mám strach, aby se mi zaměstnavatel necukal. A nechci na sebe upozorňovat, když budu žádat o písemné potvrzení .... Jak jste to řešili? Děkuju za odpovědi.

ffiinnkkaa
13. únor 2013

@veronikaka Necukal s čím? 🙂

mircisek
13. únor 2013

@veronikaka A co kdybysis zažádala u zaměstnavatele o tříletou variantu a když bys viděla, že to půjde jít dřív, tak se s ním domluvit na dřívějším návratu?
Kromě toho zaměstnavatel je ze zákona povinen Ti držet místo 3 roky, takže s prodloužením by neměl mít problém.

daisyr
13. únor 2013

@veronikaka určitě zažádej o 2 roky písemně (u nás se to i musí písemně) a prodloužit na 3 roky to můžeš vždycky, ale krátit to už dle ZP jde těžko, musel by s tím zaměstnavatel souhlasit (tzn. musel by pro tebe mít místo a chtít tě dříve než v těch 3letech, cos mu půovdně nahlásila). Tzn, ty žádáš, on musí souhlasit ne naopak, že on ti dává potvrzení, že souhlasí, ale že ty mu to oznámíš, jestli dobře chápeš. Lepší kratší a prodlužovat než naopak 😉

j.a.n.i
13. únor 2013

@veronikaka Pro žádost nepotřebuješ souhlas zaměstnavatele, ale je dobré mít potvrzené, že to od tebe dostal, tj. stačí razítko na podatelně nebo třeba u nás to razítkuje sekretářka ředitele, prostě došlo dne X.Y. buch razítko na kopii 🙂
S prodloužením zas nepotřebuješ souhlas, opět pouze oznámíš.
Souhlas potřebuješ akorát se zkrácením.

veruska007
14. únor 2013

@veronikaka Žádala jsem o to písemně, odsouhlasit to musel vedoucí a personalitka. Jinak nemáš žádný nárok na to vrátit se po dvou letech! Mně to odsouhlasili bez problémů. Když jsem znovu otěhotněla, tak jsem jen oznámila, že jsem těhotná, byla jsem 3 měs. na nemocenské, protože mi to kvůli potratu nevyšlo. Druhý rodičák mám rovněž dvouletý. Ale dobře si to rozmysli,nevím, zda má potom povinnost držet Ti čas do tří let, pokud se dohodnete na dvouleté lhůtě.

j.a.n.i
14. únor 2013

@veruska007 Nikdo to nemusí odsouhlasit, ty o to musíš pouze "požádat" schválně to píšu do uvozovek, neb ty jim to defacto pouze oznamuješ. A můžeš to kdykoli libovolně prodloužit, max. do těch 3 let.

veronikaka
autor
15. únor 2013

@j.a.n.i
@daisyr Děkuju holky za odpověď. Přesně jste pochopily co jsem chtěla 😀 . Nechám si tedy potvrdit žádost.

veruska007
15. únor 2013

@j.a.n.i Já se na to ptala na několika místech i v právních poradnách a oficiálně zaměstnavatel nemusí umožnit nástup před uplynutím 3 let. Pouze pokud se na tom předem dohodnete, nejlépe písemně, aby byl důkaz. Leda by byla od letoška nějaká změna.

j.a.n.i
15. únor 2013

@veruska007 Žádná změna není a buď si špatně formulovala dotaz nebo ti špatně odpověděli, ale zaměstnavatel nemusí umožnit nástup dřív, než k datu do kdy bylo "požádáno", takže pokud předem oznámím, že jdu na RD do 1,5 roka dítěte, tak mě musí vzít zpět a nemá nárok s tím nesouhlasit, předem mu to pouze oznamuji.

Něco jiného je situace, kdy oznámím RD do 2 let a chtěla bych se vrátit už po 1,5 roce, to je pravda, že mě vzít nemusí, ale v těch 2 letech už ano.

Pokud nepořádám vůbec (a nepřijdu do práce) nebo pokud požádám o RD a neuvedu do kdy žádám, tak se ze zákona předpokládá, že žádám do 3 let. Takže z toho možná i plyne ty nepřesná odpověď v poradnách.

zmaldik
5. bře 2013

@j.a.n.i potřebovala bych se prosím zeptat, trošku jsem zmatená, mateřskou vyřizovat nemusím, to vyřídí účetní v práci, ale někde se píše že vyřídt rodičák se může až do půl roku že máme čas a někde píšou se hned po porodu se musí zajít na pracák nahlásit? prosím tedy jak to tedy je?

lamarika
5. bře 2013

@zmaldik byla jsem vždy vyřizovat rodičák ke konci MD 😉

zmaldik
5. bře 2013

@lamarika protože někde totiž čtu že se na pracák musí jít nahlásit něco hned po porodu a potom znovu jak končí mateřská, takže to tak není, ale můžu jít vyřizovat až ke konci MD ju?

lamarika
5. bře 2013

@zmaldik no nevím co bys měla nahlašovat na pracáku... Nic mě nenapadá. Jojo až ke konci MD 😉

zmaldik
5. bře 2013

@lamarika děkuji 🙂

krysulka
12. bře 2013

@daisyr prosím o radu, chápu tedy dobře, že je lepší nahlásit v zaměstnání co nejkratší dobu, že budu na RD a pak popřípadě zažádat o prodloužení??? Chtěla bych se do práce vrátit co nejdříve, ale člověk nikdy neví moc do předu co a jak bude, děkuji 🙂

daisyr
12. bře 2013

@krysulka jj, pokud plánuješ vrátit se co nejdříve, tak určo dej tu nejkratší možnou dobu, co se ti hodí, klidně i do roku, roku a půl, no prostě, jak by ti to vyhovovalo a pak kdyžtak prodloužíš.... dle ZP by to mělo být ok, v práci můžou možná remcat, když bys jim to např co 2 měsíce prodlužovala, ale to snad nehrozí a nárok na to máš... prostě do těch 3 let. Pokud dáš, že chceš být doma na 3 r., a budeš chtít jít dříve, tak ti to zaměstnavatel nemusí umožnit, protože s tebou nepočítal

krysulka
12. bře 2013

@daisyr tak to bych ani netušila, vím jen, že jsem někde četla, že lze i nastoupit zpět do práce a pak, že zaměstnavatel musí umožnit popř. i návrat zpět na RD do těch 3 let...Ale vypadá to logicky, když budou hledat náhradu dají smlouvu popř na rok max dva a pak jí kdyžtak prodlouží tomu kdo by mě zastupovat....jinak děkuju za reakci! 🙂

j.a.n.i
12. bře 2013

@daisyr Jojo, přesně tak 🙂 remcat může, ale to je tak asi všechno.

matilduska
15. bře 2013

O RD sa ziada tesne pred ukoncenim MD, dajme tomu 1,5 - 1 mesiac pred koncom, nech ma clovek rezervu, Najprv sa ozvi zamestnavatelovi, pokial zena pracovala na dobu neurcitu pre MD. Zamestnavatelovi je nutne oznamit ako dlho planujes RD a on ti musi potvrdit papier, ze suhlasi a dava ti dovolenku na to obdobie, ten papier je Ziadost o cerpanie rodicovskej dovolenky. Treba zajst na socialku, tam daju daky iny papier, ktory si potom vezmes na Urad prace. Tiez si v medziobdobi po MD mozes vybrat riadnu dovolenku od zamestnavatela, ktora zene prislucha za cely rok, ak v danom roku odrobila myslim min. 6 mesiacov? do tych mesiacov sa pocita aj MD ako odrobene mesiace, nie RD. V case, kedy si po MD budes akoze cerpat normal dofcu u zamestnavatela ti prislucha normalny priemerovany plat, zaroven vsak uz clovek bude i na RD a dostane i tento prispevok. Financne to velmi potesi pred obdobim financneho sucha na RD. I ked to je len cca mesiac.

soleilll
15. bře 2013

@j.a.n.i Takže teoreticky stačí jen suše oznámit, který den nastupuju na rodičovskou dovolenou a kdy dítě dosáhne věku tří let? Podle mě nic víc zaměstnavateli říkat nemusím.
@veronikaka Taky si myslím, že do 3 let věku dítěte ti musí držet místo. Pak (4. rok) tě tuším může přeřadit na jinou pozici. Navíc délku čerpání můžeš každé 3 měsíce měnit, takže informace, jestli nastupuješ na 2 meno 3 roky, je pro zaměstnavatele stejně k ničemu. Výpověď ti dát nemůže každopádně, jedině kdyby místo bez náhrady zrušil - pak máš nárok na odstupný. Takže o žádným "remcání" nemůže být řeč.

j.a.n.i
15. bře 2013

@soleilll Pozor, to si pleteš 2 věci, zaměstnavateli na začátku oznamuješ jak budeš dlouho doma a on není povinen tě přijmou dřív, než si oznámila, to jestli si ty zkrátíš rodičák není jeho starost a vůbec ho to nemusí zajímat.
Jinak on je povinen tě po RD zaměstnat dle tvé pracovní smlouvy, takže záleží jak přesně v ní máš pozici specifikovanou a 4. rok ti nic držet nemusí, nejpozději den po 3. narozeninách dítka si povinna nastoupit (nebo dát včas výpověď). A jinak s tím držením místa to je tak, že ti po dobu RD nemůže dát výpověď pro nadbytečnosti, ale pokud si nahlásíš RD pouze na 2 roky a nastoupíš do práce, tak klidně výpověď dostat můžeš, i když dítku nejsou ještě 3 roky.