RD na 3 roky, ale chci zůstat 4. Jak mám postupovat?

beram
14. lis 2010

Můžete mi, prosím někdo poradit, jak mám postupovat v následující situaci:
RD mám do 3 let věku dítěte. Dcerka začala chodit ve 2,5 letech do školky na 5 dní v měsíci a stále marodí. Nic závažného, jen rýma kašel, ale prakticky od nástupu do školky pořád. Blíží se mi konec RD a jak to tak vidím, tak by nebylo zrovna dobré nastoupit do práce, protože bych byla stejně s holkou stále doma. Chtěla bych tedy zůstat ještě jeden rok doma. A teď nevím, co vše je k tomu třeba zařídit.
Jo a ještě mě napadlo, zda třeba nejde udělat to, že bych do práce již teď, po 3 letech, nastoupila a kdyby holka opravdu stále marodila, tak bych chtěla práci přerušit a zůstat do těch 4 let věku doma s ní. Ale to je asi nereálné, co? Předem děkuji za odpovědi a rady.

bufina
14. lis 2010

No to teda nevím, myslím že jako rodičovskou ti to už neprodlouží. By pro to musely být zvlášť závažné důvody, jako třeba postižené dítě atd. Takhle myslím jedině bys musela dát v práci výpověď a buď se přihlásit na ÚP a snažit se aby tě hned někde nezaměstnali, nebo se nahlásit jako žena v domácnosti, to bys byla doma "zadarmo" a stát by za tebe platil jen sociální a zdravotní pojištění.

neu.sona
14. lis 2010

Já přesně nevím,jak to je, ale kamarádka měla taky na 3 roky rodičovskou a ještě je ten 4 rok taky s malou doma. Ona je u MP a říkala mi, že Ti to musí povolit snad zaměstnavatel, ale stejně nebudeš dostávat nic, jen za Tebe snad budou platit zdravotní a sociální. Ale přesně jak to funguje nevím.

terkytka
14. lis 2010

Záleží na zaměstnavateli , jak se dohodnete. Můžeš mít neplacené volno, pokud TI to zaměstnavatel umožní. Jinak stát za Tebe platí sociální a zdravotní do 7 let věku dítěte, při dvou dětech do 15ti let.