Registrace na ÚP a prodloužení rodičovského příspěvku. Jaká je pravda?

sisstin
29. zář 2010

Ahoj holky,

chci se zeptat, jestli s tím někdo nemáte zkušenosti. Mám syna s podezřením na smíšenou vývojovou dysfázii, dg. nemáme stále uzavřenou. 19. října jdeme k psycholožce a je naděje, že dg. už dostaneme. 22.10. mi končí rodičovský příspěvek. O prodloužení rodičovského příspěvku vzhledem k nepříznivému zdravotnímu stavu dítěte jsem žádala již na začátku července, bohužel mi byl zamítnut. Syn byl uznán jako dlouhodobě nemocné dítě ( mezi 20-49% postižení), a na prodloužení RP je třeba 50% a více.

Tudíž týden před jeho narozeninami budu žádat znovu, jelikož budu mít jednak novou zprávu od psycholožky a také novou zprávu z Logopedické kliniky v Praze, kde nám za týden budou dělat další diagnostiku. Bohužel zrovna tato dg. je mimo tabulky a bývá velice neobjektivně posuzována, někdo na ni získá automaticky prodloužení do 7 let věku dítěte, někdo nezíská nic. Takže si žádné naděje nedělám. Vyřízení rodičáku trvalo na poprvé okolo 2 měsíců. Na postižených dětech jsem se dočetla, že pokud ale není vydáno rozhodnutí o prodloužení či zamítnutí rodičovského příspěvku, není se možné v této době registrovat na ÚP, jelikož prý pro ně nejsem uchazeč. To se mi zdá ale jako hloupost, jelikož syn do školky bude nastupovat nejdříve ve 4 letech, tak já tak jako tak, ho nemám kam dát a tudíž do žádného zaměstnání na plný ani poloviční úvazek nemůžu. V potaz přichází jedině víkendová brigáda. Ale nezdá se mi, že by mě mohl UP odmítnout zařadit.

Na ÚP jsem byla dva měsíce před porodem, jelikož mi v práci skončila smlouva na dobu určitou a logicky mi ji neprodlužili, protože jsem byla již v 7. měsíci těhotenství. A na ÚP mě normálně zaevidovali, i když reálně jsem samozřejmě do žádného zaměstnání nastoupit nemohla.

Ex mi platí dohodou na syna výživné 4000Kč, od sociálního úřadu dostanu příplatek 400Kč, které mi dorovná životní minimum. Jiné příjmy nemám, takže ta podpora by mi dost pomohla aspoň na toho půl roku.

Díky za případné zkušenosti.

beruska2x
29. zář 2010

Ahoj, zeptala bych se primo na UP i na socialce ale myslim ze hodne zmen bude jeste i od pristiho roku a oni sami nevedi jakych 😅

sisstin
autor
29. zář 2010

@beruska2x no to je právě to 🙄 na socce už jsem se předběžná ptát byla, a věděla tam paní celkem prd 😝 jediný, co musím doložit je, že ex neuplatňoval na syna ani jednou odpočet na dani a musíme sesmolit, že spolu nevedeme společnou domácnost, aby nebyl jako společně posuzovaná osoba 😝

Fyzicky jsme spolu nikdy nebydleli, peníze jsme společné ale měli. Nejsme spolu 9m, soudně nemáme nic, vše pouze dohodou. Navíc se to komplikuje tím, že žije, pracuje a je občanem SR, takže všechno musím řešit přes Evropskou Unii. Opakovaně jim tam podepisovat, že nepobírám žádné dávky na SK a nepracuju tam -ehm, byla jsem tam asi tak 2x v životě 😅 😅 😅 málem mi ani nedali rodičák, dokud ex nepřinesl z práce potvrzení, jak dlouho tam pracuje, co tam dělá, kolik si vydělává a bla bla. Přitom nechápu k čemu, já i syn máme normálně české občanství a žijeme jenom tady.

Fakt kocourkov hadr....já vím, jaké jsem měla problémy na tom UP, když mi skončila pracovní smlouva...asi to tam v životě neviděli, že by někoho vyhodili v 7.měsíci těhotenství a absolutně nevěděli, co s tim. Nejdřív, že jako podporu nedostanu vůbec, pak jsem ji normálně dostala a to jsem si všehno musela zjistit sama a pomalu to tam tý ženský nadiktovat ještě a sepsat si to 🙄

člověk má starosti s dítětem, furt lítá někdo po nějakých terapiích, doktorech atd., platí si to a ještě aby věčně řešil úřady, který mu hážou klacky pod nohy nebo vědí kulový 🙄

beruska2x
29. zář 2010

@sisstin ceska realita 😅 co na to rict... na ty odpocty a spolecnou domacnost by melo stacit cestny prohlaseni...

sisstin
autor
29. zář 2010

@beruska2x jj, to už jsem sesmolila, tak mu to musím poslat do práce, on mi to zas pošle zpátky 😅 😅 😅

no tak uvidíme, jestli ještě někdo nenapíše, jak je to s tím UP...jestli tam má vůbec cenu chodit a nemám se nahlásit na pojištovně jako matka v domácnosti.

díky 😉

beruska2x
29. zář 2010

@sisstin tak hodne stesti, treba neco vyjde.. 😉

baru7
29. zář 2010

@sisstin možná bych ti doporučila, abyste si nechali soudně schválit dohodu, že malý se svěřuje do výchovy tobě a ex musí platit tolik a tolik výživné. Jednak správně to tak musí být...schváleno soudem a možná by ti to ušetřilo dost starostí, kdybys prostě ukázala rozsudek, že spolu nežijete, proto soud rozhodoval o svěření do péče a výživném a nemusela bys potom složitě dokazovat, že to tak skutečně je....ovšem není řečeno, že to ty úřednice poberou 😀

beruska2x
29. zář 2010

jj ale mozna by stacila i notarsky overena dohoda ne? aby nemuseli k soudu - proste doklad ze spolu neziji , dite bydli u matky a otec plati tolik a tolik penez.. 😉

baru7
29. zář 2010

@beruska2x nene...podle zákona musí být všechny tyto dohody ohledně nezletilých dětí schválené soudem. Ale pokud se rodiče dohodnou, tak to prostě soud schválí tak, jak se dohodli...pouze zkoumá, zda takové uspořádání je v zájmu dítěte.

beruska2x
29. zář 2010

@baru7 no ja vim ze hafo rodicu "jede" jen na dohodu mezi sebou a zadny soudni ustanoveni nemaji 😖
navic kdyz by jim asi delalo problem ze otec by sem musel cestovat z Sk je na prd..

baru7
29. zář 2010

@beruska2x jo..v praxi to tak funguje, ale správně, tj. v souladu se zákonem, pokud spolu rodiče nežijí, tak musí o výchově a výživě nezletilých děti rozhodovat soud...fakt mi věř, jsem z oboru 😉 to, že se to tak nedělá, je druhá věc....teoreticky soudy mají páky na to, aby sem vůbec nemusel, vyslechne ho soud na Slovensku a poskytne podklady českému soudu - jednak je nařízení EU a jednak se Slovenskem máme zjednodušený režim na základě spousty dvoustranných dohod.

sisstin
autor
29. zář 2010

@baru7 já to na soud dát chci, bohužel vztahy mezi námi jsou už dost špatné...tudíž mám strach, aby mu nenasoudili ještě méne. Páč mi řekl, že mi nic nepodepíše, pokud to budu chtít řešit soudně a žádná dohoda platit nebude 😝 navíc jak píše beruška, to jeho cestování, kdy on je opravdu téměř 24h denně 7dní v týdnu v práci....neumím si to vůbec představit 😒

zatím opravdu platí tak, jak má, nedělá problémy...jednou za dva měsíce si tady 4h odsedí na gauči, a tím jeho zájem o syna končí 😉

baru7
29. zář 2010

@sisstin no..já vím, že realita je mnohdy jiná...ale jde o to, že by vám soud scvhálil tu dohodu, co máte, nic by se neměnilo...pokud se dohodnete, soud vychází z dohody, která má přednost před nějakým sáhodlouhým dokazováním jeho příjmů....jen bys to měla černé na bílém....jestli chceš konkrétnější rady, ráda pomůžu, piš do IP 🙂

sisstin
autor
29. zář 2010

@baru7 no to je právě to, že on na žádnou dohodu před soudem nepřistoupí 😉 prostě dělá naschvály 😉 nechce se mu to řešit 😉 takže by jsme se fakt museli soudit o všechno, teda mimo o svěření dítěte do péče..ale o výši výživného předevšim, styk bych neřešila....syn ho nezajímá téměř vůbec. Si neumím představit, že by s ním měl být sám třeba 2 h, syn ho téměř nezná, bojí se ho a on neví, co s nim. Včera tady byl, a fakt nekecám 4h seděl na gauči, bavil se s mým tátou a tím to asi tak haslo 😝

navíc jak má syn dysfázii, tak je rád, že rozumí češtině, natož slovenštině, takže na něj ani nereaguje 😝

baru7
29. zář 2010

@sisstin pokusím se zítra zjistit, jestli by jeho účast u jednání byla nezbytná a pokud by stačilo, že by ti podepsal návrh, tak bych ho zkusila dotlačit k tomu...koukala jsem, že je malý nemocný...a máš můj obdiv fakt....

sisstin
autor
29. zář 2010

@baru7 on mi právě ten návrh nepodepíše, to mi nezapomněl včera zas připomenout 😅 😅 😅 ale moc díky za rady, budu vděčná, když něco zjistíš...já toho mám ted plný brejle zas s tím rodičákem atd. 😉

baru7
29. zář 2010

@sisstin to je hňup....tohle fakt nechápu, proč to dělá..tak se drž. Jestli něco zjistím, tak se ozvu.

beruska2x
29. zář 2010

@sisstin hm tak to bych do toho moc nerejpala, asi je na urady vysazenej a mohla bys na tom byt hur nez lip 😨

sisstin
autor
29. zář 2010

@beruska2x no to má jinej důvod 😅 😅 😅 😅 kterej tady nebudu rozebírat, to je prostě osobní msta 😅

beruska2x
29. zář 2010

@sisstin no to je docela jedno co to je za duvod, kazdopadne muzes bejt rada ze zatim plati jak ma.. kamaradka ma vse soudne na 2 deti, jednou za 2 mesice ji posle treba 100,- Kc a to je cele, dluzi ji desny prachy a urady nic nedelaji pak ma snahu a dela nacerno jen brigady.. ze penize ma, mu nedokaze... 😅

tak ono si vyber 🙄

az to fungovat nebude tak to muzes dat k soudu bez obav.. ale snad to nebude potreba 🙂

sisstin
autor
29. zář 2010

@beruska2x on má prachů dost 😉 on zas jako platí i na svýho prvního synátora, to nemůžu říct ani popel 😉 ale prostě tím ten jeho zájem končí, a jednou za časovej úsek si tady "odbyde" návštěvu, aby měl jako dobrej pocit, že je taťka 😉 první syn to samý, a jemu už bude 11 😉

sisstin
autor
29. zář 2010

btw: mám hrubku v názvu tématu, jsem si toho všimla až teď 😔