Rodičák - volba přes otce dítěte, když je otec OSVČ

arutha
9. bře 2013

ahoj holky, pamatuju že se muselo aspon 270 dní platit nemocenské pojištění jinak nebyl na nic nárok, je to pořád tak? Já jsem nezaměstaná, nemohla bych si vybrat nic a přítel dělá osvč.
Díky moc

aneta0707
9. bře 2013

pokud si ho jako osvc dobrovolne plati, tak si muzes vybrat. muj si ho neplatil, sem doma na 4 roky ☹

j.a.n.i
9. bře 2013

@arutha Ano, je to pořád tak.

arutha
autor
10. bře 2013

jo tak to je super 🙂 už jsme u druhého dítka to tehda dělali přes taťku že byl jako na RP měsíc a pak to převedl na mě, ale to byl ještě zaměstnanec, tak se radši ptám 🙂 Já nevím holky ještě jednu věc, je to tak že když on si to platí tak já si můžu automaticky volit nebo si ten RP zas musíme přehodit ?

arrowka
10. bře 2013

@arutha Už se nemusí nic přehazovat, stačí doložit nárok a můžeš volit rovnou.

j.a.n.i
10. bře 2013

@arutha Akorát tedy už asi nebudeš moct volit víc jak 7600,- protože nemyslím, že by si platil tolik, abys mohla volit víc.

arutha
autor
10. bře 2013

aha tak to nechápu, ono se zas musí být nějaký denní vyměřovací základ? ted si platí 130kč, nevíte kolik by si musel platit abysme měli nárok na dvouletý rodičák?

arutha
autor
10. bře 2013

@arutha studovala sem trošku a zjistila že kdyby to zvednul na 400kč tak podle kalkulačky na netu by to mělo v pohodě vycházet a to ted musí platit 9. měsíců před porodem mimča minimálně

j.a.n.i
11. bře 2013

@arutha To sice jo, ale pak by musel platit taky cca 5100,- sociální, které už mu nevrátí, ani když k němu nebude mít odpovídající příjmy, takže jen kvůli volbě vyššího rodičáku se to nevyplatí.

arutha
autor
11. bře 2013

tak příjmy má okolo 150 000 na ten žl, takže v tom by problém nebyl, uvidím jak se dohodnem

j.a.n.i
11. bře 2013

@arutha A to je částka za jakou dobu? A už je to zisk nebo před odečtením nákladů?

arutha
autor
11. bře 2013

to je částka za měsíc a je to částka před zdaněním atd.

j.a.n.i
11. bře 2013

@arutha Jo, tak tam by se vyplatilo zvednout si to nemocenské podle toho kolik aktuálně platí sociální 🙂

arutha
autor
11. bře 2013

no říkal že stejně bude platit letos víc, takže by to mohl zvednout na 380kč, ale že to ještě musí spočítat 🙂 to už by stačilo, ale uvidíme to je letos a já budu rodit v příštím roce tak bůh ví co zas příjde za změny

j.a.n.i
11. bře 2013

@arutha Tak platbou odpovídající sociálnímu nic nezkazí 🙂 bez ohledu na případné změny.

arutha
autor
12. bře 2013

já vím no, jen mě to štve, že se to furt mění, tak aby člověk jak ostříž sledoval co se děje

j.a.n.i
12. bře 2013

@arutha Nojo, nenaděláš nic 🙂