Rodičovská a následná mateřská. Kdy mít 2.dítě a stejné penize?

simounah
24. lis 2010

Mám dotaz - mám rodičovskou do 3let věku dítěte a chci vědět, do kdy musím mít druhé dítě, aby se mi opět počítala mateřská z platu a pak jsem si mohla vybrat opět 3letou rodičovskou? Malý bude mít 3 roky 25.2.2012 - musím do této doby porodit druhé dítě, nebo stačí, když budu jen těhotná (abych měla nárok na ty stejné peníze)? Ale to pak asi musím taky nastoupit na neschopenku do doby porodu, abych nemusela do práce...

ia.
24. lis 2010

ahoj, myslím si (ale nejsem si jistá), že abys mohla čerpat stejnou MD jako u prvního dítěte, tak musíš začít čerpat druhou MD nejpozději 25.2.2012...

kolca
26. lis 2010

ahojky, já teda myslím a doufám, že stačí, když budeš těhu a půjdeš na neschopenku. A pak klasicky 6 (8) týdnů před porodem nastoupíš na MD, dle mého bys měla mít stejnou (nebo podobnou) teď se nově asi počítá jinak myslím. A pak nárok na 3 letý rodičák.

k.jolanka
26. lis 2010

Ahoj, já už to tu řešila dřív také a bylo mi sděleno, že mateřská se mi bude počítat z platu ať otěhotním kdykoli během toho co jsem na rodičáku, prostě že jsem stále zaměstnancem té firmy a tudíž mám na mateřskou právo a to z platu, který jsem pobírala před prvním těhotenstvím...tak já s tím takto počítám, ale jsem zvědavá na názory ostatních, třeba je to nakonec zase jinak 😉

j.a.n.i
26. lis 2010

Přesně tak, je úplně jedno kdy člověk otěhotní, podstatné je trvání pracovního poměru, když otěhotní později, tak prostě nastoupí na chvíli do práce a do 4 let věku dítka platí, že se porovná aktuální plat s tím před první mateřskou a počítá se to z toho vyššího, takže si člověk může jen polepšit 🙂 Po 4 roce věku by se to bralo z aktuálního, pokud nějaký je, pokud není tak taky z toho před první mateřskou.

k.jolanka
26. lis 2010

@j.a.n.i jo jo, takhle mi to bylo také vysvětleno.. 😉

vendulka
26. lis 2010

ahojky, takže když mám mateřskou do 14.3.2012 tam musím otěhotnět do 14.3.2013 a být stále zaměstnána u té stejné firmy a nesmím být bez práce?pak mám teda nárok na stejnou (nebo aspoň podobnou) mateřskou?
A jak je to v případě, že mě třeba vyhodí?To pak bez práce asi půjdu rovnou na 4 roky na MD?

j.a.n.i
26. lis 2010

@vendulka Ne, do 4 let bys musela nastoupit na další mateřskou, aby se ti porovnávaly ty platy - to je hlavně pro někoho, kdo nastoupí již během rodičáku na částečný úvazek do práce, tak aby kvůli tomu, že chce pracovat neměl menší další mateřskou...
Když budeš bez práce, tak nemáš nárok na mateřskou a budeš brát rovnou od porodu rodičák ve čtyřleté variantě.

vendulka
26. lis 2010

@j.a.n.i takže do 4 let malé musím nastoupit na mateřskou...chápu 😉
no takže když mi ji nevezmou ve třech letech do školky (březen 2012), tak s ní budu asi teda doma zadara a v práci si domluvím třeba nepl. volno a pak mám taky nárok na MD?

dexonka
26. lis 2010

@vendulka no tam jde hlavne o to ze oficialne bys mela nastoupit do prace 26.2.2012 takze bud nastoupis do prace nebo musis otehotnet a jit na neschopenku nebo se muzes se zamestnavatelem domluvit jeste rocni odklad do prace ale ten uz nebudes mit placeny...............

vendulka
26. lis 2010

@dexonka no i kdbych to neměla placené, tak mám nárok an stejnou MD nebo ne?

dexonka
26. lis 2010

@vendulka jj jasne MD bude stejna jak u prvniho mimiska,podminka je nastoupit na MD do 4 let veku ditete,jak tu pisou holky,ale pokud mas porad stejny uvazek jak si mela tak je uplne jedno kdy............

dexonka
26. lis 2010

@vendulka no hele ono jde hlavne o to jestli ti zamestnavatel umozni byt na RD do 4 let veku ditete........ale pokud otehotnis nejak pred tretim rokem ditete a mas gynekologa ktery ti napise neschopenki tak neni co resit 😉

vendulka
26. lis 2010

@dexonka jasný tady jde spíš o to, že malá je v březnu a když mi ji v březnu v těch třech letech nevezmou, tak s ní budu muset zůstat doma do září, kdy by mi ji už modli vzít do školky, tudíž nebudu dostávat rodičák a v zam. si to asi budu muset domluvit tak, že nastoupím v září, tak pak jako jestli mám nárok na stejně vysokou MD, což jsem pochopila že mám,ale když na to zam. nebude chtít přistoupit, tak mám potom jedině možnost nastoupit na nemocenskou a pak mám tedy taky nárok na stejnou MD,ale když mě vyhodí,,tak tudíž nemám nárok na nic, jen na tu rodičovskou, že?Říkám to dobře...to je to co si potřebuji ujasnit 😉

jasný, když otěhu až ve třech letech dcery, tak si asi doml. nemocenskou a je to 😀 ale jak je to když zůstanu doma když ju nevezmou do školky...tož asi zadara doma a je to na benevolenci zam. 😔

dexonka
26. lis 2010

@vendulka jj rikas to dobre...ale k te skolce,nevim jak je to u vas z mistama,ale jelikoz ja mam take syna v breznu,udelala jsem to tak,ze jsem sla na zapis o rok driv,na to mas pravo,t.j u tebe brezen-kveten dle toho kdy zapis u vas byva- v roce 2011 no a budes platit skolkovne uz od zari-nekde ho nechteji,no a malou tam das az v tom breznu....do te doby ti muze chodit na pet dni v tydnu mesici na 4 hodiny..........

vendulka
26. lis 2010

@dexonka jasný o této možnosti vím,ale musí na to ta školka přistoupit, chystáme se těd v 2011 na zápis, že by mi ji od září vzali třeba na ty 4hodiny týdně (abych nepřišla o rodičák) a nebo bych jim paltila školkovné a malá by tam nechodila,ale záleží na školce u nás je problém dostat i 4-leté dítě do školky 😒

dexonka
26. lis 2010

@vendulka aha u nas je to prave v pohode,ja platila skolkovny od zari a pak tedy nebyl zadny problem....no snad dobre pochodite.... 😉

vendulka
26. lis 2010

@dexonka uvidíme, je to ještě daleko,ale aby člověk věděl s čím počítat a zbytečně třeba nepřišel o peníze ☹

simounah
autor
26. lis 2010

Takže pokud otěhotním až později a neporodím dítě do 3let věku prvního a budu na neschopence (pracovní poměr stále na neurčito, ale do práce nenastoupím), tak ï potom se mi bude počítat toho prvního půl roku z peněz před prvním těhotenstvím? nebo mi to ta nemocenská zmenší?

dexonka
26. lis 2010

@simounah no to nema nic spolecneho s rokama,proste neschopenka je neschopenka a ta se aktualne pocita z platu ktery mas,nebo bys mela mit kdybys pracovala......

mkr
27. lis 2010

tak teď řeším něco podobného, rodičák 3 letý mám do 12.1.2011 a 13 bych měla nastoupit, svému zaměstnavateli trošku změní plány, protože jsem těhotná, chtěl mě propustit, ale to teď prý nemůže? jenže problém je, že mi dr. nedá tak brzo neschopenku, tak na čem se s ním domluvit? abych nepřišla o peníze, případně mateřskou a volbu RD, máte někdo podobnou zkušenost?

j.a.n.i
28. lis 2010

@mkr Prostě normálně nastoupíš do práce, výpověď pro nadbytečnost dostat jako těhotná nemůžeš a nárok na mateřskou a volbu délky rodičáku máš stále, na tom se nástupem do práce nic nemění. Co se výpočtu mateřské týká, tak pokud budeš mít aktuálně vyšší plat než předtím, tak se nová PPM počítá z aktuálního platu, pokud menší, tak se bude počítat z toho před první mateřskou, takže si můžeš jedině polepšit.
A pokud nemáš žádné zdravotní problémy, tak opravdu není důvod aby ti dr. psala neschopenku, ona musí být schopna si to v případě kontroly obhájit.

mkr
28. lis 2010

@j.a.n.i tak to jsem ráda, že to takhle jde a že se nemusím bát, že bych doma zůstala 4 roky, no na neschopenku nejspíš půjdu, malá byla v 35 a to jsem byla už poměrně brzo doma

breberka
23. led 2011

@mkr taky teď musim vyřešit, jak to je
měla bych se vrátit do práce 14.4.2011 po 3 letech na rodičovské, ale v červenci čekáme miminko a teoretiky bych měla 29.5.2011 nastoupit na mateřskou. Předpokládám, že do práce nenastoupím a půjdu tedy na čas mezi tim (1,5 měsíce) na neschopenku. Můžu dostat v tomto čase výpověď nebo mi šéf musí opět držet další tři roky místo + proplatit první 3 týdny neschopenku?
Jak se oznamuje, nenávrat do práce - písemně a poslat doporučeně?
díky

knobloska
25. led 2011

@breberka já mám ten samý problém. U mě navíc hrozí, že mě vyhodí, protože mi zruší místo. Tak se naše firma prostě chová. A teď nevím, jestli mám čekat, až mě vyhodí nebo zázračně vyzvou k nástupu, anebo poslat neschopenku ještě dřív. Taky jsem zvědavá, co na to dr, jestli mi jí napíše. Totiž v okamžiku, kdy mě vyhodí, musím na pracák a mužu pak už volit jen 4 letou mateřskou, což se mi nechce.
A s tím propuštěním těhotné si nejsem tak jistá, protože je paragraf 53 a podle toho prý můžou propustit i těhuli na nemocenské, když její místo zruší a jiné nemají.

knobloska
25. led 2011

Našla jsem tohle, takže těhotná dostat výpověď nemůže

Okamžité zrušení
§ 53
(1) Zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr jen výjimečně, a to pouze tehdy,
a) byl-li zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než jeden rok, nebo byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně šesti měsíců,
b) porušil-li zaměstnanec pracovní kázeň zvlášť hrubým způsobem.

(2) Zaměstnavatel může okamžitě zrušit pracovní poměr pouze ve lhůtě jednoho měsíce ode dne, kdy se o důvodu k okamžitému zrušení dověděl, nejpozději však do jednoho roku ode dne, kdy tento důvod vznikl. O počátku a běhu měsíční lhůty platí obdobně ustanovení § 46 odst. 3 a 4.

(3) Zaměstnavatel nemůže okamžitě zrušit pracovní poměr s těhotnou zaměstnankyní ani se zaměstnankyní nebo zaměstnancem, pokud trvale pečují o dítě mladší než tři roky; může však s nimi, s výjimkou zaměstnankyně na mateřské dovolené (§ 157 odst. 1) nebo zaměstnance v době rodičovské dovolené do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, z důvodů uvedených v odstavci 1 rozvázat pracovní poměr výpovědí.

Mám to z http://zakonik-prace.cz/3zakonik-prace.html

breberka
25. led 2011

@knobloska zatim mě všichni utvrzujou, že vyhození být nemůže, tak snad to tak platí, uvidim, jak s tou neschopenkou, pak bych to musela řešit jinak, uvidíme