Rodičovská dovolená. Kdy přesně končí?

kometka5
18. říj 2010

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, dneska (18.10.2010) je mé dceři 3. roky. Jsem těhotná a navazuji po rodičovské dovolené pracovní neschopností.
Zajímalo by mě, jestli pracovní neschopnost vzniká dneškem nebo až zítřkem. Moc nechápu formulku v zákoně, že zaměstnavatel drží místo do věku dítě 3let. Je to už dneska nebo až zítra?
Děkuji moc za odpovědi.

olga777
4. led 2011

@j.a.n.i s tou pojišťovnou jsem to nevěděla. Se školkou je to stejné, ale že si nesmíš přivydělat je tedy blbý. Co je to za blbost?? Přeci by měli být rádi, že se snažíš... 😒

j.a.n.i
4. led 2011

@lili_k Můžeš klidně i před skončením nebo až po, je to na tobě, každopádně lze brát současně rodičák a i podporu z UP, nikde zakázáno to není, sice na to nejsou moc zvyklý, protože to málokdo ví, ale jde to.

j.a.n.i
4. led 2011

@olga777 No, ono se to hodně zneužívalo, firma neměla pro lidi dost práce, tak je propustila, oni dostali podporu a hned je zaměstnala na ten přivýdělek... Nebo možná si přivydělat můžeš, ale nedostaneš podporu, 100% to nevím, ale je tam nově výrazné omezení.

olga777
4. led 2011

@j.a.n.i také jsem teď vyhrabala rozhodnutí o přiznání podpory z dubna 2010. Je tam přesně to samé co jsi psala pro @marecek4 o té průměrné mzdě v národním hospodářství. Ale také je tam napsáno, cituji:

"Naposledy před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání jste osobně pečovala o dítě ve věku do 4 let. Vzhledem k tomu, že podmínkou doby předchozího zaměstnání (paragraf 39 odst. 1 písm. a) zákona) jste splnila započtením této náhradní doby zaměstnání a tato doba byla poslední započitatelnou dobou před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání, je pro účely stanovení výše podpory v nezaměstnanosti posuzována jako Vaše poslední zaměstnání."

...Uf ! Tak si to asi vykládá každý jinak. Tvrdily mi tam, že se to vypočítává z rodičovské. Ale mě je to teď tak trochu jedno 😉 Já začnu za chvíli řešit, jak to udělat, abych dosáhla na tříletou mateřskou, když jsem před porodem (termín mám kolem 20.1.2011) byla na pracáku bez výdělku ☹ To náhodou, prosím, nevíš jak to teď od ledna je? Nebo jak to vůbec je a jestli může chlap být nahlášen na rodičovský (kolik by měl mít minimum, aby mohl na 3-letou) a tak. A jestli vůbec chlapi můžou na rodič. (na sociálce mi tvrdily, že se to také možná změní, že jako nebudou moci)... No fuj je toho hodně. Tak dobrou

marecek4
5. led 2011

@j.a.n.i děkuji,ale i tak je to pěkně nefér,a k těm důchodům je můj názor takový,že by měli pro tyto lidi stanovit nějaký minimální důchod na který by měli nárok a ne nějaké propočty,vím,že je tam základní a procentní výměra-tak ať jim dají tu základní a procenta k tomu potom třeba po roce-jako valorizaci,ale vím,že je to tady zbytečný takhle psát,jen se s bincem v této republice nějak nemůžu v poslední době srovnat,když vidím,jak holky hledají práci,vezmou co se dá,když nemají odpracovaný rok,nemají nárok ani na korunu a pak dojde chlap a je mu zatěžko jít i na brigádu a seká dluhy,hlavně že mu stačí 2000,-nějaký základ podpory,který dostává pořád

j.a.n.i
5. led 2011

@olga777 Nevykládá si to každý jinak, to co ti napsali se s tím co jsem psala nijak nevylučuje: oni napsali, že jako tvé poslední zaměstnání se bere péče o dítě do 4 let, což byla pravda... a v zákoně je uvedeno, že pokud je posledním zaměstnáním některá z náhradních dob, tak se výše podpory počítá tím postupem co jsem posílala. Protože kdyby se to počítalo z rodičáku, tak ti co jsou na UP z 3 letého by ji měli vyšší než ti ze 4 letého a přitom mají všichni stejnou.

A ten převod přes otce jde stále, otec musí mít nárok na PPM a musí na ni po tvém šestinedělí alespoň na pár dnů nastoupit, pak může požádat o rodičák a volit délku. Pokud byste chtěli 2 letý, tak by musel mít PPM alespoň 380,- na den.

puckal
5. led 2011

Ahojky všem, jen píšu novinky ohledně ÚP- rodičovská dovolená se počítá jako náhradní doba všem stejně at je 2letá, 3 či 4 letá, je to z průměrné mzdy v národním hospodářství z částky 23324. Přesně to je prví 2 měsíce 3499,-, další 2 měsíce 2799,- a 1 měsíc 2566,-. Pokud jde někdo z rodičáku, je nám jedno, zda zkončí MD 28 a ona přijde už 1. Při vstupu není pořeba doložit školku, ale tím že někdo žádá o práci, zároveň prohlašuje, že chce může pracovat a o práci se uchází....z toho plyne že je jedno jak, ale pokud bude nabídka na místo na 1 směnu, musí mít hlídání zajištěno. Pokud někdo chcete poradit ohledně ÚP, napište mi. 😉

olga777
5. led 2011

@j.a.n.i Díky moc. Já ale nemám nárok na mateřskou (=PPM jestli to chápu správně), mi bylo na sociálce řečeno. Mám nárok pouze na rodičovský příspěvek a to ode dne narození dítěte. Protože jsem neměla zaměstnavatele. Takže to můžeme udělat tak, že po mém šestinedělí tedy muž nastoupí na rodičovský přísp. a bude volit délku. Chtěli bychom tříletý. Jaké podmínky tedy musí splnit (výše platu)? Prosím. Díky Olga

j.a.n.i
5. led 2011

@olga777 Ne, on bude po tvém šestinedělí nastupovat na PPM a musí splnit podmínku, že má za poslední 2 roky odpracováno 270 dní a ke dni nástupu na PPM být zaměstnaný (je zaměstnananec?). Pokud chcete 3 letý rodičák, tak je výše platu fuk, pokud dvouletý, tak cca 16500,-
Během PPM nesmí pracovat (ale stačí na ni jít třeba na 2 dny), pak ji ukončí, požádá o rodičák, zvolí délku a od dalšího 1. v měsíci převede na tebe. Při rodičáku už normálně pracovat může.

olga777
6. led 2011

@j.a.n.i Prosím co je to PPM, je to peněžitá pomoc v mateřství? -mateřská? Je zaměstnanec a všechny podmínky odprac.doby také splňuje. Jestli tomu tedy dobře rozumím, tak nastupuje po mém šestinedělí pro to, aby stihl ještě dobu, kdy bych byla na mateřské, kdybych na ní nastupovala ze zaměstnání? Chceme tříletý a s tím, že je jedno kolik bere je to také super. Tak díky moc to pro nás vypadá přívětivě. Ahoj Olga

j.a.n.i
6. led 2011

@olga777 PPM je peněžitá pomoc v mateřství, jinak by to stačilo vyřídit i později (nejpozději do 9 měsíců, pokud ty nárok na PPM vůbec nemáš), po konci šestinedělí je nejdřív, kdy to lze řešit 🙂 a myslím, že je dobré to udělat hned, ať na to pak člověk nemusí myslet.

olga777
6. led 2011

@j.a.n.i Tak díky moc, to jsem potřebovala vědět.

evaviki
11. led 2011

Ja som nastupovala na matersku 16.12., maly sa narodil 23.12. Takze ak to dobre chapem, tak do prace by som mala nastupit 27.12.? Zda sa mi to ujete, na Slovensku je to tak, ze sa do prace nastupuje dalsi mesiac po skonceni rodicovskej, takze to by som nastupila az 2.1.. teda keby som tam byvala .-DDD

vojtisek2007
11. led 2011

@evaviki ano, do práce budeš nastupovat 27.12. protože 24,25,26 je státní svátek....

evaviki
12. led 2011

@vojtisek2007 dakujem..

marmazel
2. bře 2011

@evaviki do práce můžeš nastoupit až 1.1., rodičovský příspěvek dostaneš za celý měsíc, ale musíš se domluvit se zaměstnavatelem.

aja123
2. bře 2011

Ahoj mám také dotaz, něco jsem si pročetla tady, ale pro jistotu, zda to chápu správně. Dcera má 3.5.2011 3 roky a mě končí RD a měla bych 4.5. nastoupit do zaměstnání. Mám dva dotazy. Byl by v něčem problém, kdybych nastoupila už 2.5.? A měla bych dostat v červnu rodičovský příspěvek za květen v plné výši 7600,- nebo už jen nějakou poměrnou část? Děkuji.

evaviki
2. bře 2011

@marmazel 🙂 super.. to si ma potesila. problem by s tym nemal byt, aj tak by som mnou nemali co robit tych par dni 😀 dakujem

marmazel
2. bře 2011

@aja123 príspěvek dostaneš v plné výši, ale jak je to s tím dnem to nevím, dle mého by to vadit nemělo, že nastoupíš o den dřív, ale radši se zeptej na sociálce .-)

marmazel
2. bře 2011

@evaviki no hlavně aby to za ten skoro rok nezměnili 🙂 já se na to byla dneska ptát, protože mi vezmou malou do školky až od 1.9. tak sem se byla informovat 🙂

vojtisek2007
2. bře 2011

@aja123 to že nastoupíš dřív nemá žádný vliv, a RD bys měla dostat celý 🙂

aja123
3. bře 2011
alinn
5. kvě 2011

doufám, že píšu na správné téma..Potřebovala bych, prosím, poradit..Teď v půlce května mi končí rodičovská a na září čekáme nový přírůstek, na zdravotní pojišťovně není problém (tam se nahlásím jako pečující o dítě do 4 nebo 7 let) ale netuším jak to je se sociálkou..tedy co musím a nesmím aby za mne stát platil sociální.. Do práce na tu "chvíli" jít nechci (vlastně i můj zaměstnavatel by si pro mě nějakou práci musel nejdřív vymyslet).. Prosím tedy o radu jak to mám řešit. Jaké jsou možnosti?

j.a.n.i
5. kvě 2011

@alinn Péče o dítě do 4 let se na důchod počítá, takže nic řešit nemusíš, ani nikam nic hlásit, pohledu sociálního.

alinn
5. kvě 2011

@j.a.n.i děkuji 🙂 to mám radost, jen nechápu proč mi to nedokázala říct paní na sociálce 🙂 ale asi každý nemůže vědět všechno...

fajra
26. zář 2011

Prosím vás o radu. Dnes mi přišel dopis, že mi končí rodičovská, dcerka měla 20.8. 3roky, před otěhotněním jsem byla vedena na ÚP, v březnu čekáme druhé miminko, ale paní na kontaktním místě tvrdila, že nárok na žádné přídavky nemáme, není to divné? Zůstat úplně bez financí s dítětem? Životní minimum je prý 16tis a to my přesahujeme. Chci se zeptat, zda-li nevíte, jestli mi na ÚP budou do porodu platit sociální a zdravotní a mám nárok na nějaký příspěvek na ÚP nebo někde jinde? Děkuju předem za odpovědi.

peroli
26. zář 2011

@fajra nejlíp ti asi odpoví @vojtisek2007 ale podle mě to tak myslím opravdu je.. pokuď jsi neměla před otěhotněním pracovní poměr a tudíž i nárok na PPM tak automaticky spadáš do 4-leté varianty rodičáku kdy ti bude dávka (rodičovská) vyplácena až ode dne resp.termínu porodu (prvních 9 měsíců 7600,-, od 10 měsíce do 4 let 3800,-)
pokuď seš dál vedená na ÚP tak ti by za tebe měli to zdravotní a sociální platit ale to je tak všechno.. mám dojem že opravdu žádné peníze (do porodu) nedostaneš.. 😒

fajra
26. zář 2011

Děkuji,ale my měli rodičovák na tatku a pak se to převedlo zpátky, tak proto jsem měla 3roky 7600,- a s druhýmb bychom to tak rádi zase měli, pokud to ještě bude možné, prý mají být zase od ledna změny, k lepšímu asi ne!

vojtisek2007
26. zář 2011

@fajra pokud se půjdeš zaregistrovat na úp, měla bys dostávat nějakou tu minimální podporu v nezaměstnanosti po dobu 5ti měsíců, další sociální dávky se odvíjí od příjmů celé rodiny.....pokud budeš v evidenci úp bude za tebe odvádět pojištění. A pořád půjde prohodit rodičák na manžela kvůli volbě délky rodičáku 🙂

fajra
26. zář 2011

Tak to by bylo fajn, ale moc v to nevěřím, že bych mohla něco dostávat, raději,ať pak nejsem zklamaná. Nevím, jestli jsem se neměla jít nahlásit hned po dovršení dcerčiných 3let. Aby ted nebyl problém.