Rodičovská dovolená. Kdy přesně končí?

kometka5
18. říj 2010

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, dneska (18.10.2010) je mé dceři 3. roky. Jsem těhotná a navazuji po rodičovské dovolené pracovní neschopností.
Zajímalo by mě, jestli pracovní neschopnost vzniká dneškem nebo až zítřkem. Moc nechápu formulku v zákoně, že zaměstnavatel drží místo do věku dítě 3let. Je to už dneska nebo až zítra?
Děkuji moc za odpovědi.

xkolie
4. lis 2010

Co já vím, tak rodičovská končí v den dovršení věku tří let dítěte, takže hned následující den se musí nastoupit do práce nebo na pracák. Takže nemocenská by se měla správně počítat od následujícího dne. Ale už asi odpovídám pozdě, co?

jitas
4. lis 2010

Kometko, prosim te, ty jsi mela triletou materskou a jdes na neschopenku, tj. ze jsi vubec nenastoupila do prace, jen nahlasila neschopnost a oni ti vyplaceji nemocenskou? Budu v podobne situaci, dik za odpoved.

mkr
23. lis 2010

tak tohle se týká i nás, 13.1. bych měla nastoupit, ale teď jsme bjevili 2 čárky, neschopenku, tak brzo nedostanu, nejradší by mi dali výpověď, jsem v nějaký ochraně z důvodu těhosteství?

j.a.n.i
24. lis 2010

@mkr Jako těhotné ti mohou dát výpověď jen kdyby se rušil zaměstnavatel nebo jeho část, jinak ne... takže pro nadbytečnost výpověď dostat nemůžeš, takže prostě nastoupíš do práce a budeš pracovat.

zlobilek
3. pro 2010

j.a.n.i můžu se taky něco zeptat? jestli mi poradíš? nebo někdo jiný?
mne RDkončí až v červenci 2011, ale již před rokem zaměstnavatel zrušil naši pobočku v plzni a nejblíž je v praze. výpověd jsem zatím nedostala- nevím jestli to může, ale co bude, když mi skončí RD? v plzni pobočku již neotevře a do prahy i kdyby mi nabídl, tak to nemůžu docházet. nejhorší je, že se s konatelem společnosti vůbec nedá mluvit, nemám ani na něj kontakt, protože jsou to všechno cizinci -angličané a popravdě ani nevím koho bych měla kontaktovat, protože komunikuji pouze s účetní a to má externí firmu- za 2roky již 3x změnil firmu, co mu to dělá. a s nimi to nemá smysl probírat, protože je ja vůbec nezajímám. tak co bude?

j.a.n.i
3. pro 2010

@zlobilek No, pokud si stále nedostala výpověď a zápočťák, tak si stále zaměstnaná (pro jistotu to lze zkontrolovat i na ČSSZ, zda si tam stáe vedena jako zaměstnanec té firmy) a pokud už je pobočka zrušená, tak předpokládám, že v červenci 2011 dostaneš výpověď a odstupné, málokterý zaměstnavatel ví, že v případě zrušení pobočky ti ji může dát i průběhu RD a čeká na její konec.

zlobilek
4. pro 2010

@j.a.n.i zamestnaná jsem stále, to mám zjištěno, snad to tak zůstane do konce RD. jen nevím pak mu musím napsat, že končím RD a nastupuji do práce - kam?právě to jak se dělá. to bych měla dostat výpověd hned na druhý den, jak skončí RD? tedy neodpracuji asi ani jeden den. to pak jak se bude počítat podpora z UP? dostanu jen ten základ, kolem 3000Kč asi. nemůže mne donutit abych si dala výpoved sama bez odstupného, když mi ponukne prácu v praze? v pracovní smlouve mám výkon práce plzen. a kdyby mi dal výpoved dřív, nebo i po RD, můžu přijít o odstupné? ja vím že je to moc otázek, ale jestli víš, tak prosím odpověz. děkuji

zlobilek
4. pro 2010

je dost možné, že od ledna se to bude měnit, ale na kolkoměsiční odstupné mám nárok, když jsem tam dělala jenom 5měs. a dalších 6měs. jsem byla na neschopence a pak nastup na MD.

j.a.n.i
4. pro 2010

@zlobilek Nárok máš na 2 měsíční výpovědní lhůtu a 3 platy odstupného... Jak přesně se to dělá, když vlastně nemáš kam nastoupit, to nevím, asi bych poslala dopis na dodejku, že o toho a toho data máš nastoupit zpět do práce a že žádáš o sdělení kde tedy bude v rámci Plzně pracovat. Jinak s prací v Praze bys musela souhlasit, pokud nebudeš, tak ti musí dát výpověď zaměstnavatel... jo a ty 2 měsíce výpovědní doby by ti měl normálně platit, jsou to překážky v práci na jeho straně.

zlobilek
4. pro 2010

@j.a.n.i nejsem si jistá, jestli jsem to správně pochopila. to 2měs výpovední lhůta, to jako budu zaměstnaná, ale nebudu chodit do práce, nebo v práci skončím druhým dnem po RD a pujdu hned na pracák?

zlobilek
4. pro 2010

nebo mi možná zašle rozvázačku z důvodu zrušení pobočky, i když ona je zrušená již rok a půl. to bych mohl po tak dlouhé době? již by mi nemusel asi držet místo a měla bych nárok na odstupné? děkuji
snad se ty zákony nějak moc nezmění zatím

j.a.n.i
4. pro 2010

@zlobilek Jojo, to může, je defacto pouze jeho blbost, že ti ji neposlal hned jak ji rušil, ušetřil by - protože by ti zaplatil pouze ty 3 platy odstupné, takhle ještě budeš 2 měsíce a něco (výpovědní doba běží až od prvního následujícího měsíce) zaměstnaná, budeš doma a poběží ti plný plat - on pro tebe nemá práci. Hned by si skončila pouze kdybys podepsala dohodu, ale to bych udělala pouze v případě, že bych měla již novou práci a nabídl alespoň těch 5 platů.
Jo a počítej s tím, že tím, že dostaneš 3 platy odstupného, tak první 3 měsíce na UP nemáš nárok na podporu, až od čtvrtého...

zlobilek
5. pro 2010

@j.a.n.i dík za podenství. ale mám ještě jednu otázočku. uvidíme jak to bude s výpovední lhůtou, nebo se dohodnem jinak, mne ješte zajímá, že i když podporu nedostanu, tak sa hned po ukončení prac. poměru musím asi nahlásit na UP i když nic nedostanu, že je to tak. a jestli se to povede, tak by bylo pro mne lepší ještě zůstat zamestnaná 2a půl měs (kluk je narozen 10.7.) jako ve výpovědní lhůte, to by se mi podpora vyratúvala z tech penez a ne ta nejnižší, protože výhledově práci nemám. jen mne ještě napadlo může mi tu rozvázačku z důvodu rušení pobočky zaslat i ted, nebo ještě když budu na RD i když je zrušena již dřív. nebo to mohl udelat, jen když se rušila? jestli se ještě mám obávat rozvázačky počas RD? tak těch otýzek jsem napsala víc. 😉

j.a.n.i
5. pro 2010

@zlobilek Řekla bych že může, neb ten důvod trvá. Jinak na UP se teoreticky hlásit nemusíš, pokud nebude malý chodit do školky, ta by za tebe odvody platil stát i tak, ale to spíš v případě že bys nechtěla hledat práci.

zlobilek
5. pro 2010

@j.a.n.i díky moc, tak ted jen čekat, jak to skončí

aschin
3. led 2011

Ahoj, nemate nekdo podobne zkusenosti a muzete poradit jake mam moznosti? Trileta rodicovska mi konci v unoru. Skolku budeme mit nejdrive od zari. Pred tim jsem byla OSVC, ale vratit se zatim nemuzu (unor az zari) kdyz nemam malou ve skolce. Prihlasit se na pracak? Nebo me vyhodej s tim ze nemam skolku? Ma to vubec vyznam kdyz jako byvala OSVC dostanu asi 2000 Kc ,nebo tak podobne a nemuzu k tomu vzit ani nejakou brigadu z domu???? Jestli mam teda spravne info. Nebo kdyz me zaregistruji a ja otehotnim, jak to resi? Hlidaci babicky nemame a hlidani deti tu funguje jen 2x v tydnu dopoledne. A stejne bych asi za tu dobu nevydelala tolik, abych pokryla naklady na benzin a hlidani. Jestli mate kdokoliv svuj pribeh nebo radu, budu vdecna. Nejak se v tom patlam a nevim kde zacit. Moc dekuji.

j.a.n.i
3. led 2011

@aschin Pokud máš šanci na nějakou brigádu, tak asi nemá smysl se na pracák hlásit, nově si na UP nesmíš nic přivydělat. Jinak je možnost se nahlásit, jen nesmíš moc říkat, že nemáš hlídání a stanovit si pokud možno nesplnitelné požadavky na pracovní dobu (jako pečující o dítko na to máš nárok - třeba že to kvuli hlídání musí být jen ranní a nesmí končit později než....) Jinak podpora by měla být cca 3000,-
Jinak pokud otěhotníš na UP, tak je to stejné jako kdybys otěhotněla doma, na nemocenskou nemáš nárok, na PPM taky ne...

olga777
3. led 2011

@aschin Ahoj také jsem řešila podobný problém. Tříletá rodičovská mi kočila v dubnu a dceru vzali do školky až od září (a to ještě s odřenejma ušima). Jediný co ti zbývá, pokud nemáš hlídací babičku (já tedy také nemám), přihlásit se právě na ten pracák. Budou za tebe platit zdravotní pojištění (sociální nevím) a asi 5 měsíců ti dávat nějakou almužnu (mě jí vypočítali z 3-leté rodičovské -tedy z 7600kč). Zařiď si to hned druhý den po dceřiných narozeninách. Kdybys měla pro malou školku, tak ti nebudou dávat podporu, ale poj. platit ano. Do školky bys jí stejně mohla dávat jen snad na jediný den v týdnu. Takže neboj, nikdo tě nevyhodí. Nějakou brigádu vzít můžeš, jestli se nemýlím, tak max.do 4 tis.měsíčně?? Přesně nevím. Ale né všechno musíš hlásit 😉 Já jsem to dělala tak, že jsem nějakou chvíli jedenkrát v týdnu donutila 😀 babičku a šla pracovat - většinou brigádně a to stejně nebylo potřeba nikde hlásit. Také jsem si vyběhala přídavky na bydlení, na dítě atd a ono to pak něco málo dá. Alespoň nejsi uplně bez koruny.Teď tedy čekáme druhé miminko a podpora mi dávno zkončila. Snad se nějak propracuju k tříleté rodičovské a tím se nám trošičku zlepší rozpočet. Je to děs běs 😢

olga777
3. led 2011

@j.a.n.i to musí být tedy novinka stará teprve tři dny, s tím, že si nesmíš nic přivydělat. Já mohla a stále na pracáku jsem, až do porodu. Že nemám hlídání je právě dobré říci, protože prostě máš doma dítě, které tam samo nechat nemůžeš. A navíc ti už nikdo práci nenabízí, hledáš si jí sama. Takže je všem jedno, kdy můžeš a nemůžeš. Právě mi ještě úřednice na pracáku říkaly, že jediná možnost v této situaci je babička, která pohlídá....

olga777
3. led 2011

@j.a.n.i s S otěhotněním na UP máš pravdu, nikdo ti nic nedá. Až od porodu se vyplácí rodičovský př., ale kolik to se teď mněnilo. Mělo by to být to nejnižší (4roky), ale ani na sociálce to v prosinci ještě nevěděly. Tak snad to nějak přežijem 🙂 Dobrou

krejcirice
4. led 2011

Ahoj
nevíte kdy mi přijde poslední rodačák syn je 18.3 2007?
A ještě se chci zeptat mam rodičák na 4roky ted beru 3800,-kluka mi vezmou do školky od září tím pádem nemohu nikam ani do práce nemám hlídání.Když pujdu na pracák mají mi z čeho zpočítat podporu nevíte kolik by mi asi dali?Nebo zda nemám hledat nějakou aspon brigádu.díky

aschin
4. led 2011

Holky diky, tak to asi vidim, ze zustanu doma bez podpory v nezamestnanosti a radeji si sem tam neco sezenu. i kdyby to mely byt pitomy obalky.

olga777
4. led 2011

@krejcirice ahoj tak asi někdy v dubnu 2011, jak ti pravidelně chodí do teď. Vypočítají ti to z rodičovské, ale nevím, jestli z celé, nebo nějaké poslední období. Nejlepší je si tam zavolat.

olga777
4. led 2011

@aschin ale budeš si muset platit zdravotní poj. a to je něco kolem 1000kč / měsíčně 😖

j.a.n.i
4. led 2011

@olga777 Zdravotní si @aschin nebude muset platit, stačí se nahlásit na zdravotní pojišťovnu jako osoba pečující o dítě do 7 let a zdravotní za ní bude dál platit stát. Dítě tedy nesmí chodit do školky na víc jak 4 h denně, ale školku stejně nemá, tak to nemusí řešit.
Jo a to že si nesmíš na UP přivydělat je opravdu novinka stará 3 dny 🙂 bylo to změněno tou samou novelou co rodičák, porodné a spousta dalších věcí...

j.a.n.i
4. led 2011

@krejcirice Podpora se nepočítá z rodičovské, ale z průměrné mzdy ve státě a aktuálně to dělá cca 3000,-

j.a.n.i
4. led 2011

@olga777 S tím jestli člověk má nebo nemá hlídání je to na každém UP jiné - podle zákona se na UP smíš hlásit jen pokud si schopna nastoupit do práce, takže pokud narazíš na někoho, kdo se striktně drží zákona, tak tě opravdu vyhodí...

marecek4
4. led 2011

@j.a.n.i a jak to počítají-kolik procent teda ta podpora je-to neodpovídá těm hlášeným 65-45 procentům podpory, důchody pro nepracující i dvacet let počítají z průměrné celostátní,třeba chudákům sestřičkám z jejich 16 000,a podporu pro maminy co přijdou po MD mi teda není ta částka jasná,asi s tím nic nenaděláme,ale je to pěkný binec,a mimochodem by ta částka asi měla být vyšší,protože ty 3000,-jsem měla před čtrnácti lety kdy manžel měl pracovní úraz a nevěděli jsme jak dlouho bude trvat léčení,tak šel dočasně na MD on,a já na pracák,no za měsíc byl v pořádku a jaký dělali problémy to napsat zpátky,každopádně výplatu za čtrnáct dní jsem tenkrát měla 8000,- a k tomu podpora za těch čtrnáct dní něco přes 3000,-přesně si to už nepamatuju,ale bylo to přes ne míň,jestli to bylo krácené,nebo za celý měsíc to taky nevím

j.a.n.i
4. led 2011

@marecek4 Nene, těm 65-45% to neodpovídá... je to sice z průměrné mzdy, ale koeficient je výrazně nižší... stejně jako důchody pro nepracující se nepočítají z průměrné mzdy stejným výpočtem - to je taky fáma.
Tady máš přesné info platné pro rok 2010, pro rok 2011 bude možná malinko jiná průměrná mzda, ale ne o moc.

Pokud byla Vaše poslední činnost péče o dítě mladší 4 let, bude Vám podpora stanovena z průměrné mzdy v národním hospodářství, která činí 22.896,- Kč. Z této mzdy se stanoví za první 2 měsíce podpora ve výši 0,15násobku průměrné mzdy, který představuje částku 3.435,- Kč, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku, který představuje 2.748,- Kč a po zbývající podpůrčí dobu ve výši 0,11násobku průměrné mzdy, který představuje částku 2. 519,- Kč.

lili_k
4. led 2011

@j.a.n.i. a kdy mam jit na UP, po skonceni materske nebo jeste pred jejim skoncenim? Syn je narozen na konci brezna, mam tam tedy jit az pote co bude mit 2 roky nebo radeji drive? Diky moc 🙂 Me to nejak ani nenapadlo se na ty dva mesice nekam hlasit, ale asi to udelam 🙂 Dik 😵