Rodičovská dovolená. Kdy přesně končí?

kometka5
18. říj 2010

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, dneska (18.10.2010) je mé dceři 3. roky. Jsem těhotná a navazuji po rodičovské dovolené pracovní neschopností.
Zajímalo by mě, jestli pracovní neschopnost vzniká dneškem nebo až zítřkem. Moc nechápu formulku v zákoně, že zaměstnavatel drží místo do věku dítě 3let. Je to už dneska nebo až zítra?
Děkuji moc za odpovědi.

eliska10
7. srp 2013

Dekuji 🙂. A oprava privydelek prece 🙂

zorietka
10. zář 2013

Nečetla jsem příspěvky předtím, ale má situace je tato: Dcera bude mít 28.9.2013 - 3 roky, jsem těhotná a termín porodu mám 8.11.2013. Pobírám rodičovský příspěvek a zajímá mě, jak to bude dál, jelikož už nemám zaměstnavatele, protože jsem souhlasila s Dohodou o rozvázání pracovního poměru (27.9.2012) a bylo mi vyplaceno odstupné. Chci být s miminkem tři roky doma, a nevím, zda zažádat o přechod z rodičáku na rodičák, nebo vyřídit pobírání mateřské či rodičáku na manžela a jestli se musím v nějakém meziobdobí (září-říjen) hlásit na pracovní úřad? Myslím, že poslední rodičovský příspěvek na dceru dostanu v říjnu 2013 a do doby dovršení jejich tří let bych měla mít vyřízený ten přechod? Teď se mě asi vůbec netýká nástup na mateřskou 6-8 týdnů před porodem, když nemám toho zaměstnavatele.
Děkuji za každou radu 🙂

j.a.n.i
10. zář 2013

@zorietka Ne, nástup na mateřskou před porodem se tě netýká, budeš brát hned od porodu rodičák a na to abys mohl zvolit 3 roky to nemusíš na manžela přepisovat, stačí pokud mu vzniká teoretický nárok na mateřskou a doneseš z OSSZ jeho potvrzení o denním vyměřovacím základu a to jen přiložíš k tvé žádosti o rodičák.
Jinak pokud se dítko nenarodí předčasně, tak tam máš plonkový říjen, takže se buď můžeš přihlásit na UP nebo na zdravotní pojišťovnu jako osoba pečující o dítě do 7 let.

zorietka
10. zář 2013

@j.a.n.i Moc děkuji za vysvětlení. Můžeš mi ještě napsat jaké papíry bych si měla na to lítání vzít a co nechat na manželovi, aby dal účetní? Vytiskla jsem si z netu jen to potvrzení o denním vyměřovacím základu. Manžel je na HPP od listopadu 2012. A ta poslední věta buď UP nebo zdravotní pojišťovna (tam bych měla být přihlášena od 28.9.2013, kdy bude mít dcera 3roky), co je výhodnější a když se narodí mimi, tak se z tama musím odhlásit, že? No nevyznám se ☹

j.a.n.i
10. zář 2013

@zorietka Manžel dá účetní tohle http://www.cssz.cz/NR/rdonlyres/F7D1E016-DE93-4... a až to bude mít vyplněné, tak se to spolu s tím formulářem o DVZ dá na OSSZ podle sídla jeho zaměstnavatele a tam ten formulář o DVZ potvrdí. A až to budeš mít potvrzené, tak to přiložíš k žádosti o rodičák.
No, finančně výhodnější je UP, ale zas to je větší opruz. A nemusíš se tam hlásit hned 28.9., s ohledem na zdravotní by stačilo kdykoliv v říjnu, ale s ohledem na podporu čím dříve, tím lépe.

zorietka
10. zář 2013

@j.a.n.i Díky moc, tu přílohu jsem si už taky vytiskla... sedím nad tím půl dne 🙂 Takže UP ještě teď v září... kdyby ta zdravka, tak to je kolik peněz? Stejně tu podporu budu asi pobírat říjen (i když v říjnu mám poslední RP) a listopad, možná i prosinec?, než se vyřídí papíry ohledně mimča, vždyť se do toho potvrzení DVZ vypisuje dítě, na které RP chci uplatnit, takže to bude, jakmile bude mít rodné číslo. Všechny ty tři lejstra Potvrzení o DVZ, Příloha k žádosti o peněž.pomoc v mateřství a Žádost o rodičovský příspevek na UP odnesu až po narození mimča? Nechápu totiž, jak to může účetní vyplnit dřív, dokud nebude mít údaje o mimču...? 😕

blahova_andrea
10. zář 2013

@zorietka od zdravky nedostaneš nic. ti ti jen zapíšou u sebe, že máš zdravotní hrazené státem, tudíž nebudeš dlužníkem 😉

j.a.n.i
10. zář 2013

@zorietka No, oficiálně to může vyplnit až po narození, protože předem nikdy neví, zda tam bude manžel k datu narození dítka zaměstnaný.

zorietka
10. zář 2013

@j.a.n.i Jasně, takže když půjdu teď v září na UP, s tím, že mi končí (28.9.2013) RP na dceru, tak se už budu registrovat na UP a žádat o podporu v nezaměstnanosti k 29.9.2013 a zároveň mám zažádat o RP, na který mi vznikne nárok po porodu... ten mi bude ale vyplacen až v prosinci, protože na to vyřízení mají lhůtu 30dní...? Protože za říjen budu mít poslední RP na dceru (nárok na podporu v nezaměstnanosti asi nedostanu, protože RP a podporu dohromady určitě nevyplácí), až listopad bych měla dostat podporu v nezaměstnanosti a prosinec už opět RP na mimčo? A ta částka RP pak bude 6100,- že? Teď mám RP 7600,-.

j.a.n.i
11. zář 2013

@zorietka Klidně se můžeš na UP zaregistrovat dříve a dostaneš podporu současně s rodičákem, sice budou blbě koukat, ale zákon to nezakazuje... a o ten nový RP žádat nemůžeš, protože potřebuješ RL dítěte a ty manželovo papíry, takže to můžeš udělat až po porodu. A pokud chceš rodičák na 3 roky, tak to bude těch 6100,-

zorietka
11. zář 2013

@j.a.n.i Super, tak teď už jsem se vším seznámena, tak můžu vyřizovat 🙂 Rodičák teď bude nízký... asi zažádám o přídavek na dítě a příspěvek na bydlení, jsme v podnájmu, tak uvidím, jestli uspějeme, zkusit se má všechno, jestli nárok máme, tak proč toho nevyužít, že 😉

j.a.n.i
11. zář 2013

@zorietka Jestli jste v podnájmu, tak s příspěvkem na bydlení neuspějete, tam je potřeba nájemní smlouva a trvalé bydliště.

zorietka
12. zář 2013

@j.a.n.i No máme podnájemní 😒 a trvalé bydliště tady ale máme....

j.a.n.i
12. zář 2013

@zorietka Podnájemní je špatně...

zorietka
12. zář 2013

@j.a.n.i Hmm, tak co už....

simkat
17. zář 2013

Ahojky 🙂, chtěla jsem se zeptat, malý měl 2. září 3 roky ... budu mít ještě nárok na vyplacení částky 7.600,- Kč za tyto dva dny? RD mám ještě postaru. A RD se vyplácí zpětně? Díky moc za info 😉. Simča

renybar
8. lis 2013

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: dcera měla 18.10.2013 třetí narozeniny. Od 21.10. jsem vedena na UP. První peníze mi z UP přijdou cca 15.11. kolem 1500,- Kč. Dnes mi přišel rodicak na účet (7.600) je to v pořádku? Myslela jsem, že poslední peníze mi přišly v říjnu. Děkuji za všechny rady. R 😉

domcabat
8. lis 2013

@renybar Je to v pořádku. Já jsem řešila to stejné, dcera měla tři roky taky na konci října, ptala jsem se na ÚP, jak je to s vyplácením RP - vyplácí se to zpětně, takže za říjen až v listopadu. Domča

renybar
8. lis 2013

@domcabat Domco, moc děkuji už jsem se viděla jak to půjdu vrátit. Tak to je dost milé zjištění 🙂 . Takže pokud to dobře chápu - teď mi přišel rodicak a těch 1500,- z UP bude dorovnání do konce listopadu, že?

domcabat
8. lis 2013

@renybar Co je těch 1500,-, to nevím, ale určitě můžeš zavolat na ÚP, řeknou ti přesně, co to je.

renybar
8. lis 2013

@domcabat Oni mi vypočítali, že budu po dobu cca 5ti měsíců dostávat něco přes 3000,- a těch 1.500,- má být dorovnání do konce měsíce když dcera měla 3 roky 18.10. Myslela jsem si, ze ted v listopadu budu tedy mít pouze těch 1500,- a že už mi rodičak teď v listopadu nepřijde a v prosinci, ze mi přijde těch cca 3000,- 😉

domcabat
8. lis 2013

@renybar Aha, tak pak je to jasné 🙂 To vždycky potěší, když je těch peněz víc 😉

renybar
8. lis 2013

@domcabat Moooc děkuji za radu 🙂

uzankaa
13. lis 2013

HOLKY, MAMINKY, poradíte mi někdo, kdo se v tom vyzná? Miminko se mi narodilo 30.5 takže mi tedka končí mateřská, přecházím na rodičák, nechala jsem si zvolit částku 8.000kč,jelikož jsem rodila císařem a měli jsme vysoce rizikový porod tak můžu mít další miminko až za 1,5-2 roky. Jenže tady není nikde záruka, že se mi podaří podruhé otěhotnět. Chci poradit, jak to udělat kdybych si zvolila vyšší částku (10500kč) tím pádem to vyčerpám dřív, jak by to bylo kdybych otěhotněla podruhé? Jsem zaměstnaná stále na dobu neurčitou! Nechci být pak podruhé těhotná doma zadarmo! Jak by se to dalo udělat? Když bych už do zaměstnání nechtěla nastoupit mezi mateřskýma!Budu ráda za jakékoliv rady, jsem v tomhle zoufalá a nevyznám se v tom!

nikola0025
13. led 2016

AHoj Holky mám takový dotaz asi jsem an tohle blbá ,ale já fakt nevím takže moje dcera se narodila 22.12013 takže má za 9 ní 3 rokya já se chci zeptat měl by mi teda ještě rodičák.dávka přijít ted za prosinec???děkuji za odpověd Nikola

vilibalda
13. led 2016

@nikola0025 Na to ti tady nikdo neodpoví. To záleží, jakou částku sis zvolila, že budeš pobírat. Poslední měsíc ti pošlou vše, co z celkové částky 220 tis. zbylo. Ale jestli bude poslední měsíc prosinec, leden nebo nějaký jiný, to tady nezjistíš, to ti řeknou na Úřadu práce.

jika10
13. led 2016

@nikola0025 Vyplácení rodičáku končí vyplacením celé částky v balíčku 220 tisíc. Když jsi šla na rodičák, tak jsi si určila částku, která ti má být měsíčně vyplácena. Já měla rodičák spočítaný do konce prosince 2015, tudíž mi již přišla prosincová a poslední platba. Rodičkovská dovolená ti končí dovršením věku 3 let. Tudíž by jsi měla 23.1.2016 nastoupit zpět do práce

rerycha
4. kvě 2017

Ahoj holky,chtěla jsem se zeptat,s druhým dítětem jsem nastoupila hned na rodičák a podle toho jak jsem si nastavila peníze,mi to vychází do dvou a půl let dcery.ale čtu že rodičovská dovolená je do tří let dítěte.co ten půl rok co mi skončí příspěvek.mam se hlásit na pracák?děkuji za odpověď

xpila
4. kvě 2017

@rerycha Rodičovská není do 3 let. Rodičovská je podle toho, jak sis o ni zažádala v práci. A pokud nejsi zaměstnaná, tak na rodičovské ani nejsi.

rerycha
4. kvě 2017

@xpila aha takže až mi skončí rodičovský příspěvek tak se hlásit na pracák, že? V zaměstnání mi skončila smlouva na dobu určitou už po narození u prvního dítěte.pak jsem neměla nárok na mateřskou.takže rovnou rodičák.a jak se tomu teda říká,když jsem teď doma?mam teď vyplňovat papíry do školky pro staršího a tam se ptají matka dítěte je v domácnosti nebo na Mě,RD do dne.tak teď teda nevím co napsat.diky