Rodičovská na dva roky, ale doma roky tři

agne
3. říj 2013

Je možné zůstat doma tři roky s jedním dítětem a nastavit si čerpání rodičovského příspěvku (těch 220.000,-) pouze na dva roky s tím, že bych eventuálně byla poslední rok doma "zadarmo" respektive žila s již dříve vyčerpané částky 😕 ? Tuším správně, že zdravotní i sociální pojištění by za mě bylo placeno i ten poslední rok, kdy bych už nic nepobírala (žádné příspěvky a dávky) a manžel by si mohl stále mě (manželku) i dítě uplatnit při ročním zúčtování u svého zaměstnavatele...
Raději bych částku, na kterou mám nárok, po bezmála patnácti odpracovaných letech, měla co nejdříve doma taky s ohledem na to, kdybychom se rozhodli ještě pro jedno, abych toho stihla na první dítě vyčerpat co nejvíc, neboť porodné je pro střední vrstvy už pasé - a že by se hodilo alespoň na pořízení kočárku... Nebo je možné, že by se ten příspěvek mohl výhledově upravovat a zvedat 😅 ?
Jde to tak 😀 ?

mabe
3. říj 2013

@agne ahoj, jde to, ja to tak taky mela. myslela jsem, ze po dvou letech budu znova tehu, bohužel to nevyslo. tak sem v praci oznámila, ze nemam hlidani a další rok zustavam doma pecovat o dite. a ještě se to musí nahlásit na zdravotni pojistovne s papirem o ukonceni rodicaku, aby si te zaradily do jiné skatulky. 🙂

agne
autor
3. říj 2013

Jé díky moc, já právě chci být automaticky doma ty tři roky, taky jsem se napracovala už dost... (vím, že se jednou budu už těšit do práce, ale bude mi smutno...), abych byla v klidu a spíš tomu nechat volný průběh... Tak to je fajn, ale ta pojišťovna by mě nenapadla... To je hold úředničina 😵 a teď mám místo ní plínky 😉

betelgeuzz
3. říj 2013

@agne ano, jde. Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dvě nezávislé věci. Sociální a zdravotní ti stát platí tuším až do 7 let věku dítěte.

j.a.n.i
3. říj 2013

@mabe @agne Na ZP se to hlásit nemusí, pokud stále trvá pracovní poměr, tak Si stále na RD = rodičovské dovolené, bez ohledu na to, zda bereš nebo nebereš rodičák.

j.a.n.i
3. říj 2013

@betelgeuzz Do 7 let platí stát při nahlášení se na ZP jako osoba pečující o dítě pouze zdravotní sociální nikoliv.

betelgeuzz
3. říj 2013

@j.a.n.i tak to se omlouvám za mystifikaci. Takže do 4 let sociální, do 7 zdravotní, je to tak?

laurital
3. říj 2013

Zdravotní za tebe bude hradit stát do sedmi let pokud dítě nebude celodenně ve školce nebo jeslích.Po skončení RD máš také nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu pěti měsíců, celkově to nyní vychází na cca 15.500,- za celé období těch pěti měsíců.

agne
autor
3. říj 2013

@j.a.n.i ano, pracovní poměr mi stále trvá, takže to se zdravotní pojišťovnou víc neřeším, tudíž si to řeší zaměstnavatel... 😅 Díky moc 😀

tkanicka
3. říj 2013

@j.a.n.i mně tvrdila paní na ÚP, že rodičák musím pobírat, alespoň v min výši (50 Kč/měsíc), abych měla vyřešené pojištění, to není pravda? Říkala, že vlastně stačí rozložit tu poslední částku do toho zbylého roku...

j.a.n.i
3. říj 2013

@betelgeuzz Jojo, přesně tak 🙂

j.a.n.i
3. říj 2013

@tkanicka Ne, to není pravda, při trvajícím pracovním poměru si i bez rodičáku na RD a z jejího titulu ho máš hrazené, bez pracovního poměru si buď můžeš rozložit rodičák nebo se přihlásit na ZP jako osoba pečující o dítě, to rozložení rodičáku má výhodu v tom, že od 2 let může dítko do školky bez omezení, kdežto při hlášení na ZP jen na 4 hodiny denně. Ale pro koho má rozložení rodičáku velký význam jsou OSVČ, protože ti nemusí platit minimální zálohy pouze při rodičáku 🙂 myšleno z těch zmíněných možností.

tkanicka
3. říj 2013

@j.a.n.i děkuju. Tak tím líp, aspoň na to nemusím myslet, jestli zase nebude novinka 🙂 Platí to i kdybych v práci požádala o RD na víc než tři roky? Malý je dubnový a já bych chtěla, pokud nepořídíme třetí nastoupit až v září kvůli školce.

j.a.n.i
4. říj 2013

@tkanicka V práci nemůžeš požádat o RD na víc jak do 3 let věku dítka, zákon delší RD neumožňuje... pak by ses musela dohodnout na neplaceném volnu a zde už záleží na zaměstnavateli, zda ti ho povolí. Plus pro neplacení zdravotního by malý nesměl do školky na víc jak 4 hodiny, ale to asi řešit u dubnového nemusíš.

agne
autor
4. říj 2013

Holky, dívala jsem se na ten formulář a je tam uvedená poznámka, že si volíš rozmezí 70% 30 denního základu v částce převyšující 7600 do částky 11500 a výše nesmí přesáhnout 70% 30 denního základu. Tzn. kdybych měla jako denní základ např. 400 (předpokládám, že na papíru ze sociálky je to v čistým), je to 400*30, což je 12000 a 70% je pak 8400,--, tzn. že nejvyšší rodičovský měsíční příspěvek si můžu žádat těch 8400 😨 ? Díky, potřebuju to hold po lopatě 😀

j.a.n.i
4. říj 2013

@agne Ano, přesně tak.

agne
autor
4. říj 2013

@j.a.n.i díky moc, uff a hurá 😅

tkanicka
4. říj 2013

@j.a.n.i aha, děkuju, tak to mi zase tvrdila účetní, že můžu zůstat na RD až do září 😝 Takové jako jste vy by měly být všechny účetní a úřednice 🙂

betysek
4. říj 2013

Jsou to 2 různé věci, které spolu vůbec ne souvisí.... O délku rodičovské dovolené žádáš zaměstnavatele a o čerpání rodičovského příspěvku si žádáš na kontaktním místě. Tak že to samozřejmě je možné, když ti zaměstnavatel přiklepne rodičovskou na 3 roky, ale nastavíš si takovou výšku rodičovského příspěvku, aby jsi ho vybrala co nejdříve...

agne
autor
6. říj 2013

@j.a.n.i , a nejen ty 😔 , dle toho Potvrzení o nároku na dávky z ČSSZ se jedná o denní vyměřovací základ PPM dle § 21 z. č. 187/06 Sb. - z toho vychází ten rodičovský příspěvek (těch 220 000) ?
Druhá uvedená částka je výše PPM dle § 37 - od té se odvíjí mateřská, kterou začínám čerpat 6-8 týdnů před termínem porodu.
A ty částky jsou předpokládám konečné (nikoliv v hrubým).
Ještě si to ujasňuji. To víš dvě cifry a jsem v pytli 😵 .

j.a.n.i
7. říj 2013

@agne Jojo, přesně tak, vyšší částka * 0,7 * 30 je kolik můžš volit max rodičák na 7600,-
A ta druhá je PPM na den, tak *30 nebo 31 nebo 28 je kolik dostaneš za měsíc.

charlie31
8. říj 2013

@j.a.n.i
Ahojky,mám prosbu.Když sem čekala mimo,tak si mi moc poradila a tak prosím o radu zas. 😀Mám prac.poměr na dobu neurčitou.U zaměstnavatele hlášený dvouletý rodičák do 9.1.2014 a do ledna budu dostávat i příspěvěk od státu(beru nejvyšší dávku 11500,-,kvůli hypo).Teoreticky bych měla 10.1.2014 do práce.Ale snažíme se o druhé dítě a doufám,že to vyjde.Myslím,že když neotěhotním,tak budu muset do práce.U nás je jedna spec.školky,kam berou i 2-leté děti.Takže se chci zeptat
I kdybych si prodloužila rod.dov u zam. na tři roky,tak po skončení rod.příspěvku(v lednu) od státu bych byla doma zadarmo.Nebo ne? Přece od státu bych měla vybráno a za co mi by platil zaměst.,když sem na rodič.dov.?
1, za loňský rok sem dostala od zam. 20dní dovolené,to je normální a nebo se přepsali?Nějak mi není jasný za co mám tu dovolenou 😀. a to ji dostanu i za letošek?Mohla bych si ji tím pádem vybrat od 10.1.2014?Tím by se mi prodloužila doba na otěhotnění.Doufám 😀
2,Kdo za mě platí zdravotní poj,když jsem na rodič.dov.?
3,Když budu těhotná,tak prostě přinesu od 10.1.2014 do práce neschopenku a bude mi zaměstnavatel platit nemocenskou?Mám fyzicky náročnou práci,za sebou potrat ,rizikové a císaře ,tak je velká pravděpodobnost,že budu zas riziková .Je to možný?
Moc děkuju za odpověď snad to není zmatený a vyoslila sem se správně 😀

charlie31
8. říj 2013

@j.a.n.i
Omlouvám se,že jsem sem tak vtrhla.Hledala jsem prostě tvé příspěvky,tak se holky nezlobte.

j.a.n.i
8. říj 2013

@charlie31
1) Jojo, byla bys doma zadarmo a klidně můžeš RD prodloužit třeba jen o měsíc či dva, nemusíš nutně hned o celý rok.
2) Stát.
3) Ano, je to možný.

charlie31
9. říj 2013

@j.a.n.i díky a prosím tě,co s tou dovolenou.Tu mám nebo ne?
A když se mi to povede,tak půjdu znova na MD a RD a výška se mi bude vypočítávat z původního platu před prvním otěhotněním,jo?
Já nemůžu být doma bez peněz.Sme tak chudý,že sem si vyběhala i příspěvek na bydlení. 😀 😀

j.a.n.i
9. říj 2013

@charlie31 Ne, na dovolenou nárok nemáš, dovolená je pouze za MD, ale za RD už ne.
Jojo.

zuzuli83
23. říj 2013

ahoj holky, můžu poprosit o radu? RD mám do 4/2014, to bude mít malá tři roky. Do školky mi jí nevzali a do staré práce se mi vracet nechce. Dalo by se to udělat tak, že bych si prodloužila rodičák a zůstala s malou doma? Peníze bych už nejspíš neměla žádné, s tím počítám, ale platil by za mě stát pojištění? Děkuji 🙂

laurital
23. říj 2013

@zuzuli83 Stát za tebe platí ZP do sedmi let dítěte, pokud nechodí do školky.Ale můžeš si i změnit délku RP, minimální RP je myslím 50,-.

zuzuli83
23. říj 2013

@laurital a můžu si ji změnit třeba i v březnu, když mi končí v dubnu? A když budu doma, můžu normálně chodit na brigády?

vilibalda
23. říj 2013

@zuzuli83 v práci si rodičovskou dovolenou nad 3 roky věku dítěte prodloužit nemůžeš. Můžeš tam požádat o neplacené volno, ale s tím nemusí zaměstnavatel souhlasit. Pokud nebude souhlasit, budeš muset dát asi výpověď. Ohledně pojištění si buď můžeš zvolit symbolickou částku rodičovského příspěvku (od 50 Kč) a zdravotní pojišťení nemusíš řešit, nebo se můžeš nahlásit na pojišťovně jako osoba pečující o dítě a opět nic neplatíš. Jen je tam něajké omezení ohledně školky.

laurital
23. říj 2013

@zuzuli83 Přivydělat při RD si samozřejmě můžeš.Se změnou RP mám pocit, že to je omezeno čtvrtletím.