Rodičovská na dva roky, ale doma roky tři

agne
3. říj 2013

Je možné zůstat doma tři roky s jedním dítětem a nastavit si čerpání rodičovského příspěvku (těch 220.000,-) pouze na dva roky s tím, že bych eventuálně byla poslední rok doma "zadarmo" respektive žila s již dříve vyčerpané částky 😕 ? Tuším správně, že zdravotní i sociální pojištění by za mě bylo placeno i ten poslední rok, kdy bych už nic nepobírala (žádné příspěvky a dávky) a manžel by si mohl stále mě (manželku) i dítě uplatnit při ročním zúčtování u svého zaměstnavatele...
Raději bych částku, na kterou mám nárok, po bezmála patnácti odpracovaných letech, měla co nejdříve doma taky s ohledem na to, kdybychom se rozhodli ještě pro jedno, abych toho stihla na první dítě vyčerpat co nejvíc, neboť porodné je pro střední vrstvy už pasé - a že by se hodilo alespoň na pořízení kočárku... Nebo je možné, že by se ten příspěvek mohl výhledově upravovat a zvedat 😅 ?
Jde to tak 😀 ?

zuzuli83
23. říj 2013

@vilibalda děkuji, já se ani do práce nechci vrátit, změnil se majitel a je to tam teď šílené a s polovičním platem než jsem odcházela ☹ Chtěla bych druhé, ale zatím se nedaří a první trvalo dva roky ☹ Už jsem přemýšlela, že bych si udělala živnosťák, ale nevím jestli by to šlo, kdybych si prodloužila rodičák, abych platila pojištění, to by se mi určo nevyplatilo

pajoslava
26. říj 2013

Ahoj vsem, chtela bych se zeptat na podobnou situaci, jen mam neco trochu jinak. Rodicak mam dany na 3 roky. Smlouva v praci mi skoncila, takze jsem jakoby nezamestnana a pri rodicaku mam ZL. Chci se zeptat, jestli je mozne, abych vybrala penize za ty tri roky a presto si prodlouzila rodicak na 4 roky a tim padem rok jakoby nedostavala penize, ale stat by za me platil pojisteni a ja mohla mit ten ZL porad jako vedlejsi cinnost? Mam strach, ze nenajdu praci hned, coz jsem si vlastne uplne jista a kdyz rodicak skoncim, musela bych bud zivnost pozastavit nez si najdu praci nebo si to dat jako hlavni cinnost, platit ZP a SP, ale to nechci. Je tedy mozne to udelat takto? Vubec by me to nenapadlo, ale nedavno mi prave kamaradka rikala, ze to tak udelat jde. Prosim tedy o radu, dekujiii 😉

cutie_01
26. říj 2013

@pajoslava Podle mně (=nemám to ověřené) to nejde, resp. nevěřím tomu, že by to stát dovolil, neb by to pak mělo tendenci asi dost lidí "zneužívat"..

pajoslava
26. říj 2013

@cutie_01 Ono by to asi slo, ale nesmela bych mit ten ZL ☹

cutie_01
26. říj 2013

@pajoslava No prave :-/

vilibalda
26. říj 2013

@pajoslava Nejnižší častka, kterou můžeš na rodičáku pobírat, je 50 Kč. Proč si tedy na ten čtvrtý rok nenecháš třeba 1200 Kč a každý měsíc by Ti přišel rodičák 100 Kč... Takže by sis peníze vybrala skoro všechny za 3 roky, zároveň bys nemusela řešit pojišťení na 4. rok. Ale netuším, jak je to s ŽL...

j.a.n.i
27. říj 2013

@vilibalda Jde to udělat přesně jak píšeš, i s ŽL. Akorát pokud má člověk starou variantu rodičáku, tak je to třeba udělat včas, aby člověk neměl už precerpanych tech 220 000,-

pajoslava
27. říj 2013

@j.a.n.i Tak to je parada, ja to chci hlavne proto, ze urcite nenajdu praci hned, takze bych nemusela ZL pozastavit a proste pak pekne presla. Mam to jen jako konicek, nevydelavam miliony, takze snad by to slo. A tim, ze mam rodicak snizeny na 7000,- tak uz bych teoreticky na ten 4 rok mela nasetreno 🙂 Jestli to tedy chapu dobre, tak treba do toho zari bych si to jeste snizila na 6500,- a pak bych si ten zbytek rozdelila na naslednych 12 mesicu, coz by treba udelalo 500,- mesicne, ano? A do kdy se prosim o to musi pozadat?

j.a.n.i
27. říj 2013

@pajoslava Kdykoliv, dokud máš ještě "na účtě" alespoň cca 1000,-, aby bylo co rozdělovat. Chce to vzít tužku, papír, kalkulačku a dopočítat se, od kdy to změnit a na kolik.

pajoslava
27. říj 2013

@j.a.n.i Děkuji!

pajoslava
9. led 2014

Ahoj vsem, znovu mam dotaz 🙂 Vse jsem si spocitala a chtela bych si tedy o neco ten rodicak prodlouzit. Jen me ted napadlo - dcera bude mit v zari 3 roky, tudiz bych ji chtela dat do skolky, to ale asi v pripade prodlouzeni nepujde, ze? To bych ji mohla dat do skolky az po ukoceni rodicaku asi, ze? Dekuji za odpoved.

pajoslava
10. led 2014

Prosím, víte někdo?

j.a.n.i
10. led 2014

@pajoslava Od dvou let dítěte se docházka do školky nesleduje, tedy klidně může jít i když bereš rodičák.

veronika.h
10. led 2014

Ahoj holky,
můžu se zeptat - mám nahlášený rodičák do 2,5let věku dítěte, chtěla bych ho prodloužit do 4 let věku dítěte (1,5roku bych pak ale zůstala doma bez peněz). Je možné zůstat doma do 4 let věku dítěte a pracovat z domu na dohodu? Tady jsem četla že u zaměstanavetele jde být na rodičovské jen do 3 let věku dítěte, proč ne do těch 4? A pak co? Vrátit se nemůžu, minimálně do těch 3,5let nebudu mít školku, to musím dát výpověď?
@j.a.n.i ty jsi taková dobrá chytrá duše, díky za radu🙂

j.a.n.i
10. led 2014

@veronika.h Protože RD je ze zákona max. do 3 let dítka. A pokud nemůžeš nastoupit, tak buď požádat o neplacené volno nebo ta výpověď či ukončit dohodou.

petkula
12. únor 2014

@j.a.n.i prosím, mohla bys mi poradit? Právě mi skončila RD ale syn bude mít tři roky až letos v červenci, takže bych minimálně do září 2014 chtěla být doma - takže asi jako žena v domácnosti nebo péče o dítě do 4 let věku. Zároveň mám ŽL a podnikám na vedlejší činnost. Prosím, kde se mám nahlásit, že se chci starat o dítě do 4 let věku? Na pojišťovnu, OSSZ a ještě někde? Kde mi ale dají nějaké potrvrzení, že jsem od teď žena v domácnosti? Díky moc.

j.a.n.i
12. únor 2014

@petkula koncem rodicaku se ti z pohledu sociálního stává zl hlavní cinnosti, takže musíš platit zálohy.. A peci o dítě hlásila na zdravotní pojišťovně.

jajulin
13. únor 2014

@petkula mám to přesně tak jako ty - dítě do 4 let a podnikám. Když mi skončil rodičovský příspěvek, naklusala jsem na pojišťovnu a dala jim na ofocení rodné listy dětí. Tím, že mám 2 děti do 15 let, tak při podnikání nemusím platit měsíční zálohy na zdravotní pojištění, jen podle výdělku. Pak ještě dojít na sociálku a nahlásit podnikání jako hlavní činnost - nic jiného Ti teď nezbývá. Buď mít to podnikání jako hlavní, nebo ho zrušit.

petkula
13. únor 2014

@jajulin díky, už jsem se rozhodla, že si to dám jako hlavní činnost, protože jako žena v domácnosti při péči o dítě do 4 let věku by mohl být syn ve školce jen 4 hod. denně, takže bych si to musela pořád hlídat. Já jsem si totiž myslela, že při té péči o dítě jsou třeba nějaké nižší odvody ale nejsou, takže žádná výhoda to není.

j.a.n.i
13. únor 2014

@petkula Tak při péči o dítě jsou nižší odvody na zdravotní, nebo tedy ne nižší, ale podle skutečného výdělku, takže při menších příjmech opravdu nižší... ale zas je otázkou, zda je to jen kvůli zdravotnímu zajímavé.

berda58
18. únor 2014

Mám podobný dotaz. Bude mi končit 3 léta RD, smlouvu mám na neurčito tudiš mi musí držet místo, jde mi oto jak aby to bylo,kdybych si to prodloužila na 4roky z důvodu druhého těhu,stim,že bych byla doma "zadarmo" a dělala brigády. O místo už bych asi přišla že?

j.a.n.i
18. únor 2014

@berda58 No, na prodloužení se musíš se zaměstnavatelem domluvit, pokud nebude souhlasit, tak máš smůlu a musíš buď nastoupit nebo dát výpověď.

veru0401
8. bře 2014

Zdravim vas..potrebovala bych poradit 🙂 uz jsem v tom nejak zamotana a potrebovala bych to vysvetlit po lopate 🙂 cekame prvni mimi...chtela bych byt na rodicovske dovolene 36 mesicu, takze si tu castku 220000 vydelim 36 a vyjde mi to co budu pobirat?to chapu dobre?a tech 36 mesicu se zacne pocitat od data kdy se mi ukonci materska tech 28 tydnu??dekuji za radu..

spagatice
8. bře 2014

@veru0401 Ne ne, zřejmě to chcete tzv. na tři roky, tedy do tří let dítětě, tedy jeho třetích narozenin. Takže těch 220000 si rozpočítáte na míň měsíců, protože z těch 36 (12*3) musíte odečíst ještě tu dobu, po kterou budete pobírat mateřskou.

veru0401
8. bře 2014

@spagatice takze by to bylo 36 mesicu minus 7 mesicu (materska)takze 220 tisic deleno 29 ?jenze to kdyz jsem pocitala podle kalendare 29 mesicu od ukonceni matersky tak mi to nevychazelo do 3 let ditete..proto bych to radeji chtela na 36 mesicu a to by mu bylo 3,5 roku to by bylo mozny a nebo ne?nemam stim vubec zadnou zkusenost..ale tech 29 mesicu mi do 3 let ditete nevychazi po ukonceni matersky..a nebo to uplne nak spatne pocitam..vy mate stim urcite vice zkusenosti..dekuji za radu

jituliiii
8. bře 2014

Ja myslela, ze i když ma rodicak na 2, RD taktéž na dva a chtěla si prodlouzit RD, tak zalezi na zamestnavateli...???? Do tri let ale tedy prodlouzit musí zamestnavatel, pokud požádáš????? Nebo je to na jeho vuli???? @j.a.n.i

spagatice
8. bře 2014

@veru0401 Ono to neni 7 měsíců, protože mateřskou nastoupíte 1,5-2 měsíce před porodem. Takže já třeba nastoupím na mateřskou v půlce června, prcek se narodí na konci července, mateřskou budu brát do konce roku (od 19.6. do 1.1 mi to vychází na 28 týdnů). No a potom od toho ledna 2015 až do konce července 2017 budu pobírat rodičovský příspěvek. To je cca 31 měsíců, to vychází na přibližně 7.100,- měsíčně.

spagatice
8. bře 2014

@veru0401 Musíte taky odlišovat dobu, po kterou pobíráte rodičovský příspěvek a dobu, po kterou nebudete chodit do práce a využívat tak tedy rodičovskou dovolenou. Teď už jsou to totiž dvě různé věci 😉

veru0401
8. bře 2014

jee to je pekny..tak to moc gratuluji..nam se prcek narodi v srpnu 🙂 jde mi z toho hlava kolem ale snad to nejak dopadne..dekuji za informace

j.a.n.i
8. bře 2014

@jituliiii Prodloužit RD musí zaměstnavatel automaticky, na zkrácení je potřeba jeho souhlas.