Rodičovský příspěvek - jak je to s měněním délky?

mysicka_lb
28. pro 2013

Zdravím všechny maminky a mám na vás dotaz - nejsem si jistá, zda přesně rozumím tomu průběžnému měnění délky rodičáku, co teď zákon umožňuje. Ale začnu od začátku. Jsem poprvé těhotná, termín porodu mám 7.4.2014 a budu mít nárok na PPM a volbu délky rodičáku (jsem zaměstnaná 5 let u jednoho zaměstnavatele na dobu neurčitou). Druhé dítě plánujeme cca ve 2,5 letech věku prvního dítěte. Do práce se mezitím vracet nechci, ráda bych, aby mi navazovala mateřská - rodičovská - druhá mateřská. Samozřejmě ale člověk míní, život mění a může se stát, že se mi nepodaří otěhotnět nebo naopak otěhotním dříve, než bylo v plánu. Chtěla bych se zeptat, jak by bylo nejlepší zvolit délku rodičáku, abych na tom co nejméně tratila (kdybych otěhotněla dříve) a dostala se do co nejmenších problémů (kdybych neotěhotněla vůbec). Malý bude dubnový a předpokládám, že ho do školky vezmou až v září toho roku, co dosáhne tří let věku.
Zatím mi vychází, že by bylo ideální zvolit si rodičák do 2,5 let věku dítěte s tím, že by se v nejhorším zkrátil nebo prodloužil. Chtěla bych se zeptat, jestli je to vůbec možné (většinou se všude setkávám jen s dvouletou nebo tříletou variantou, ale 2,5 roku jsem nikde neslyšela). A pokud ano, jak by se pak případné prodloužení řešilo v zaměstnání? Jestli to chápu dobře, jsou vlastně dvě na sobě nezávislé věci - délka rodičovské dovolené u zaměstnavatele a délka pobírání rodičovského příspěvku. Ta délka (a výše) rodičovského příspěvku se může průběžně měnit, ale jak je to s délkou rodičovské dovolené u zaměstnavatele? Také můžu z ničeho nic nahlásit, že zůstanu doma déle, než jsem původně plánovala? Nebo je to, co jednou nahlásím, už neměnné?

zuza01
28. pro 2013

Já jsem v práci nahlásila 3 roky, výplatu jsem si dala dvouletou. To, jestli se můžu vrátit dříve nebo později, je prý jedině na zaměstnavateli, na domluvě a jeho ochotě. Ty peníze se dají měnit snadněji, maximální vyplácená částka je ale 11 500 Kč měsíčně, víc nedají.

blahova_andrea
28. pro 2013

píšeš to velmi dobře, nemáš proč tápat, podle mě jsi to pochopila. ideální je zvolit si délku rodičáku podle toho, kdy počítáš s dalším dítětem nebo kdy počítáš, že půjde do školky. nárok máš na 220 000,- a sama si spočítáš na kolik měsíců chceš být doma a podle toho vypíšeš do žádosti částku. dnes už se neřeší délka rodičáku v rámci let, ale na měsíce. maximum jsou 4 roky nebo potom, kdo si nemůže volit délku, tak má to maximum, ale jinak je to jen čistě tvoje volba. podle tvých příjmů a výše mateřské si můžeš volit od 2 let - 11500,- až po ty 4. každé tři měsíce můžeš tuto volbu měnit. takže pokud otěhotníš dříve, tak si přepočítáš částku na zbylé měsíce co ti budou zbývat do porodu nebo mateřské druhého a rodičák u prvního si tím zkrátíš. pokud otěhotnět nestihneš, tak si naopak částku můžeš snížit (min. je 50,- měsíčně) a tím si rodičák protáhnout a třeba otěhotníš v tom nastaveném čase 😉
i ten rozdíl mezi délkou rodičovské a rodičovským příspěvkem chápeš dobře. rodičovská dovolená je max. na 3 roky a pak je to na tvé domluvě se zaměstnavatelem. někde není problém, někde se cukají a po nástupu do práce tě vyhodí, někde ti umožní nad tři roky čerpat neplacené volno a místo ti drží, jinde jsou to sv...ě a ušijou na tebe boudu ještě na rodičáku. záleží jaké to v práci máte. já třeba na jaře půjdu do práce na čumendu a návštěvu a nahlásím, že jsem zase těhotná, ať se mnou za rok nepočítají v práci a zeptám se co bude dál z jejich strany. většinou je to v těch lepších případech tak, že se pak do práce vrátíš, někdy na své místo a někde ti místo dají, ale třeba jiné než to původní, s čímž tedy nějak počítám, takže to neřeším.

mysicka_lb
autor
28. pro 2013

@blahova_andrea Jde mi právě hlavně o to zaměstnání - jestli když tam něco nahlásím, je to neměnné, nebo jestli to taky můžu měnit stejně jako rodičovský příspěvek. Se zaměstnavatelem nemám dobré vztahy, určitě bude dělat podrazy a ani se tam už neplánuju vrátit, ale samozřejmě tam potřebuju být co nejdéle papírově zaměstnaná. Jestli to tedy chápu dobře, tak to, co jednou nahlásím zaměstnavateli, je neměnné (záleží jen na jeho vůli, která ale s největší pravděpodobností nebude). Takže pokud bych zaměstnavateli nahlásila 2,5 roku a nepodařilo se mi otěhotnět, byla bych nahraná, musela bych se tam vrátit s tím, že bych nejspíš rok neměla pro malého hlídání (školku) a snažil by se mě všemi možnými i nemožnými způsoby okamžitě vyštípat. Tak se chci ještě zeptat, jestli můžu zaměstnavateli nahlásit 3,5 roku volno a zároveň pobírat příspěvek 2,5 roku.

blahova_andrea
28. pro 2013

@mysicka_lb tak pokud ti jde jen o to, tak na rodičovské tě nemůže vyhodit, takže papírově budeš zaměstnaná ty tři roky určitě s tím, že pak ti dá asi podepsat nějakou dohodu nebo si najde nějaký paragraf, na který tě vyhodí. měnit to můžeš. klidně nahlásíš dva roky a pak to změníš na tři. na to máš ze zákona právo. déle už je pak ale na té vaší domluvě 😉 on je povinný ti ze zákona tři roky držet místo. potom už nemusí. hlavně mu po dobu rodičáku nepodepisuj žádné dohody. hodně se jich snaží tě papírově vyštípat už předem.

ivcacekb
28. pro 2013

@mysicka_lb zaměstnavateli jsem nahlásila, že budu s dítětem doma do jeho 3 let, rodičák si nechávám vyplácet max. těch 11 500,- přesně jak psaly holky výše...., na účtu si nechávám těch 7600,- a zbytek si posílám na spořák, kdybych pak neotěhotněla jak bychom plánovali, abych měla z čeho žít, s tím, že minim. na ten měsíc je 50,-, takže si poslední dávku můžeš nechat rozpočítat 😉 , radši si peníze "vyberu" dřív než něco nechat státu, jinak pak nezapomeň i na vyčerpání dovolené(zažádat si o ni písemně), aby ti navazovala hned po mateřské (můžeš čerpat dovolenou a zároveň i pobírat rodičovský příspěvek)

chris_n
28. pro 2013

@mysicka_lb nahlaš v práci tři roky, po ty ti musí držet místo... pak už ne.

chris_n
28. pro 2013

@ivcacekb taky to tak planuju

elischka
7. únor 2014

@ivcacekb nevíš prosím Tě, jak je to s tím, když se chci vrátit do práce dříve než mám nahlášenou RD (RD jsem si prodlužovala z 2 na 3 roky a teď se mi naskytlo, že bych mohla nastoupit dříve - mám si RD zase zkrátit, abych vybrala celou tu částku nebo to už nazpět nejde? - někde jsem se dočetla, že rod. příspěvek může být vyplácen, i když budu chodit do práce, pouze nenastoupím-li na stejnou pozici, což já ale nastoupím....tak jsem z toho trochu zmatená 😖

krysulka
7. únor 2014

@elischka Rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek jsou dva rozdílené pojmy. Co se týká návratu do práce, tak to je o dohodě se zaměstanvatelem, můžeš se tedy klidně vrátit na stejnou pozici a rodičovského příspěvku se to týkat nebude, ten můžeš klidně dál pobírat...Jen na co je nutné si dát pozor do 2 let dítěte aby nebylo v jeslích více jak myslím 46 hodin měsíčně, to bys pak o rodičovský příspěvek mohla přijít. Nad 2 roky dítěte už se toto nesleduje, tudíž může být klidně i celodenně v jeslích nebo ve školce a o rodičovský příspěvek nepřijdeš 🙂

elischka
7. únor 2014

@krysulka jé mockrát děkuji za odpověď, malýmu už dva roky byly a máš pravdu s těmi pojmy, špatně jsem je použila - RD mám do jeho tří let a RP do 3 let a 2 měsíců, do práce bych nastoupila v jeho 2,5 letech, takže jestli to chápu správně, na ÚP nemusím nic nahlašovat?

krysulka
7. únor 2014

@elischka ne nemusíš nic nahlašovat, chápeš to správně. Dokonce když už má nad 2 roky, tak už může na libovolný počet hodin do jeslí nebo školky 🙂

elischka
7. únor 2014

@krysulka no to taky půjde 😵

elischka
7. únor 2014

@krysulka moc díky

krysulka
7. únor 2014

@elischka není za co 🙂

mariask11
10. únor 2014

Holky třeba mi poradíte. Mám odpracováno cca 7 měsíců, takže jak jsem pochopila, tak nárok na mateřskou nemám. Takže jsem se chtěla zeptat kdy můžu začít čerpat rodičák? A jestli mám nárok na nějaký další příspěvky nebo něco předtím než mi ten rodičák začne? Jo a další jestli si ho můžu zvolit na 3 roky když mám odpracováno těch 7-8měsíců, nevím teď přesně. Děkuju za radu, prototože jsem ze všech těch předpisů a vysvětlení co nacházím na internetu nějak mimo 😒 😝

mysicka_lb
autor
18. bře 2014

Ještě se vrátím k tomuto dotazu. Neví prosím někdo, jestli je nějaký rozdíl:
a) nahlásit zaměstnavateli rodičovskou dovolenou do dvou let věku dítěte a pak ji prodloužit
b) nahlásit zaměstnavateli rodičovskou dovolenou do tří let věku dítěte a pak ji zkrátit
Pročítala jsem nějaké staré diskuze a jestli jsem to dobře pochopila, a) je v pohodě a zaměstnavatel to ze zákona musí umožnit, zatímco u b) vůbec vyhovět nemusí?

xpila
18. bře 2014

@mysicka_lb Přesně tak, za a) musí prodloužit, za b) zkrátit nemusí, je to čistě na jeho rozhodnutí.

mysicka_lb
autor
18. bře 2014

@xpila Super, takže mi z toho vychází jako nejlepší nahlásit RP a RD dva roky a pak kdyžtak prodlužovat..... Akorát moc nechápu, proč tedy plno mamin volí dvouletou variantu čerpání rodičáku a k tomu tříletou RD u zaměstnavatele?

xpila
18. bře 2014

@mysicka_lb Těžko říct, hlavně to bývá kvůli penězům.

krmv
20. bře 2014

Prosim o radu. Dcera ma 10,5mesice narozena 2.5.2013.Rodicovskou mam na tri roky a posilaji me 7200kc. Planujeme druhe pokud to vyjde,tak porodit do tech tri let veku ditete. Tak sf chci zeptat,na jakou vysi bych si to mela ted zvednout? A pokud bych neotehotnela,tak abych byla do tri let veku ditete doma. To co jsem nahlasila zamestnavateli. Snad jsem to napsala srozumitelne😉

sarkar
22. bře 2014

Taky mám dotaz, slyšela jsem, že když mi mateřská navazuje na rodičovskou, tak rodičovský příspěvek pak dostanu automaticky na 4 roky? Doufám, že to pravda není, protože mi to přijde dost "protirodinné".

krmv
22. bře 2014

Kolik je min.castka mesicne na rodicovskym prispevku. Ze ajych si to zmenila na nejvyssi castku a kdybych neotehotnela,tak at muzu dat to minimum abych to mela ty tri roky co mam i nahlasene v praci. A max.castka je kolik?diky

misala11
27. kvě 2014

dobrý večer, chtěla bych se zeptat, zda je možné v mém případě přesunout rodičovský příspěvek na partnera. Situace je taková. Jsem živnostnice a nepřiplácela jsem si nemocenské pojištění, tudíž jsem neměla nárok na mateřskou a od prvního dne od narození maličké mi je vyplácen rodičák. A kvůli tomu nemocenskému mě dali rovnou i tu 4 letou variantu a nemůžu s tím už nic dělat. Proč si tedy délku rodičáku můžu zvolit????Napadlo mě, že bych mateřskou přesunula na partnera, ten je u mě zaměstnaný od loňského ledna. Nebylo by to pro mě výhodnější?Živnost mám danou z hlavní činnosti na vedlejší.Děkuji za odpověd.

mariii
27. kvě 2014

@misala11
Pokud partner ke dni porodu splňoval podmínky, tzn. 270 dní zaplaceného nemocenského, zaměstnání v den porodu, tak si můžete rodičovský příspěvek zvolit - 7.600 měsíčně určitě, kdybyste chtěli víc, záleží to na partnerově platu, na nejvyšší měsíční částku 11 500 je potřeba mít hrubý příjem cca. 16 500.

hermanice
9. led 2015

Dobry den.chci se zeptat.moje dcera ma rocek a rodicak mam na tri roky.zda jde ted vybrat celej rodicak.dekuji za odpoved

fandy
9. led 2015

Dobrý den, ráda bych se zeptala. V květnu budou dceři 3 roky a měla bych nastoupit do práce. Nebudu mít ale vyčerpáno 220 000. Zbytek peněz by tedy propadl nebo mi zbylá část ještě bude chodit ( a zároveň výplata..) Snad to nepíšu moc zmatečně. Předem děkuji 🙂

blahova_andrea
9. led 2015

@hermanice celej rodičák jednorázově rozhodně nikdy vybrat nejde!

j.a.n.i
9. led 2015

@fandy Bude ti chodit dál, propadá pouze při nástupu na další mateřskou, další rodičák nebo kdybys ho nestihla vybrat do 4 let.

veronikazourkova
14. led 2017

Dobrý den chtěla bych se zeptat mám rodičák na 4 roky protože nemám odpracované jde to zkrátit ?