• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

17. března 2015 
amono - mateřská se počítá 12měsíců zpět před měsíce ve kterém vznikl nástup - ale když jsi na neschopence, tak se bude brát 12měsíců zpět před nástupem na ni....neboj, z nemocenský neeeeee. A mateřská se počítá z hrubého platu.
A když porodíš dřív, nic se neděje, mateřská se nekrátí, protože ty to nemůžeš ovlivnit...budeš mít prostě 28týdnů
7. led 2009 ve 23:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
amona z vlastní zkušenosti ti můžu říct, že je to průměr před nástupen na nemocenskou. Já jsem pobírala během nemocenské cca 13tis. měsíčně a na mateřské dovolené cca 11tis. měsíčně, jeto nižší z toho důvodu, že když jsi na mateřské, tak se ti peníze daní a na nemocenské ne. Takže počítej s tím, že budeš pobírat skoro to stejné co nyní, ale o ty dva až tri tisíce méně.
8. led 2009 v 09:15  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj, vojtíše2007- děkuji moc za odpověĎ.
Gustinovi, no teď jsi mě docela hodně vyděsila...... To jako že když jsem měla celou dobu mzdu cca 21tis hrubého a brala jsem asi 16 tis čistého, nemocenskou mi sesmékali na nějakých 8-9 tis čistého, tak mateřskou budu mít 6 tis?? No to snad ani nejde, ne??? :frowning2:
8. led 2009 ve 12:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ještě by mě zajímalo.... Mám na sebe psanou hypotéku bytu a k tomu ještě splácím lišku, kde jsou u obou docela velký úroky....Můžu při mateřské zažádat o vyučtování daně z příjmu fyz.osob, kde bych tyto uroky uplatnila? Nevíte někdo?
8. led 2009 ve 12:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
amona - při 21ti hrubého příjmu budeš mít mateřskou něco kolem 480,-Kč na den - takže za měsíc něco kolem 14 - 14,5 tisíce.....
Já mám taky na sebe psanou hypotéku - a úroky si odečítá manžel....já dám jenom čestný prohlášení k tomu, že si je neuplatňuju já sama, stejně jako odpočet na děti.
8. led 2009 ve 12:56  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj holky, mohu se zeptat, kdo vyplácí peněžitou pomoc v mateřství? Jestli zaměstanavatel nebo sociálka nebo stát.děkuji Hedvika
8. led 2009 ve 13:08  • Odpověz  •  To se mi líbí
Hedvko penezitou pomoc v materstvi vyplaci zamestnavatel..vetsinou..ve nekterych pripadech i socalke..ale jen vyjimecne...
8. led 2009 ve 13:38  • Odpověz  •  To se mi líbí
Hedviko - zaměstanavatel vyplácí PPM v případě že je velká organizace (má víc než 25 zaměstnanců), když je zaměstnavatel malá organizace (méně nčž 25 zaměstnanaců) vyplácí PPM sociálka (OSSZ). :wink:
8. led 2009 v 15:12  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj Vojtíšek2007, díky za info. Já jsem si myslela že je to nějaký divný abych měla z 21 tis hrubého PPm jen něco kolem ¨6-7 tis. Ale jak to, že mám ta malou nemocenskou? 8-9 tis čistého? Jinak je super, že tě tady máme, díky tobě jsem (a nejen já) o hodně chytřejší! :slight_smile:)
8. led 2009 v 18:23  • Odpověz  •  To se mi líbí
prosím o radu, jaký má vliv na rodičovskou mzda nad 20 tisíc hrubého? Je tam nějaký rozdíl ve výšce, chtěla bych ji čerpat na 4 roky. Díky moc za rady
6. únor 2009 v 17:14  • Odpověz  •  To se mi líbí
haklina - výše výdělku ovlivňuje pouze mateřskou, rodičovské je daná - na dva roky 11.400,- na tři roky 7600,- a na čtyři roky do 21měsíců dítěte 7600 a pak do jeho čtyř let 3800,-kč
6. únor 2009 v 17:25  • Odpověz  •  To se mi líbí
a dává si to někdo na ty 4 roky? Co znám tak všichni jdou na 3
6. únor 2009 v 17:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
a jak je to s možností že třeba půl roku by čerpal i manžel? Kdy se to dá kombinovat, myslím že už to snad uzákonili
6. únor 2009 v 17:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
Taky se přidám s prosbou o radu... :wink:
Jak se řeší situace,kdy mám RD na 3 roky a ještě před vypršením těch 3 let se narodí 2. mimi?
Těch 6-8 týdnů před TP se ukončí RD a začne se pobírat PPM a následně RD na druhé dítě?
Zatím o druhém jen uvažujeme, ale chtěla bych pomalu začít i se snažením :pensive: :dizzy_face: :dizzy_face: a nejsem si tímhle jistá...
6. únor 2009 v 17:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
haklina - je možné, aby si zažádal manžel a pak se převedl rodičák na tebe - ale až zvolíte délku rodičáku, už se to měnit nedá...nevím, na ty čryři roky jdou většinou ty, co si nemůžou vybrat :frowning2: (neměli nárok na mateřskou) ty tři mi přijdou takový nejrozumnější, na ty dva zase musíš spnlit těch 380,-kč na mateřský...

kopretina - je to jak píšeš - 6-8týdnů před termínem porodu přerušís rodičák na Dominka a začneš pobírat PPM (pokud máš stále zaměstnavatele) a pak po 28týdnech nastoupíš na nový rodičák s novým miminkem...
6. únor 2009 v 18:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj holky,můžu se zeptat.Od příštího týdne nastupuji na mateřskou.PPM mi v práci vypočítali asi na 6200 kč.Nevíte mám nárok na doplatek do 7600 kč?A kde bych měla o to zažádat?Jsem vdaná.Děkuji moc.
6. únor 2009 v 19:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojky, mám takový základní dotaz vztahující se k tématu:
Kdy mám jít žádat o rodičovský příspěvek? To si to mám sama ohlídat nebo mi něco přijde či jak? Nějaké potvrzení o výši PPM mi pošlou? Jsem z toho jelen. Díky za radu.
18. únor 2009 v 09:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
luciusek: Požádáš si o to na Magistrátu - sociálce. Já tam byla žádat a dopláceli mi do 7600.
18. únor 2009 v 10:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
zelva - z OSSZ ti přijde potvrzení, od kdy do kdy pobíráš PPM a v jaké výši - mě to přišlo zhrub v půli PPM - tak potom od následujícího dne co ti PPM zkončí, si požádáš o rodičák. Jestli ti ještě nic nepřišlo, zavolej si tam.
18. únor 2009 ve 12:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
vojtisek: díky moc. Právě že mi ještě nic nepřišlo, to je divný. Malýmu už je přes 5 měsíců. Si tam zavolám. Děkuji
18. únor 2009 ve 13:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
zelva- tak me taky nic neprislo a nakonec jsem si ted musela vsechno obehat sama, vsechny potrebne formulare jsou k vyplneni a vytisteni na http://portal.mpsv.cz/forms , zadost o rodicovsky prispevek, zadost o rozhodnuti o volbe naroku na rodicovsky prispevek a potvrzeni o naroku na davky ovlivnujici narok a vysi rodicovskeho prispevku, ten ti musi potvrdit OSSZ nebo zamestnavatel, podle toho kdo ti vyplaci PPM. S tim vsim pak musis dojit na tvou socialku - tak snad ti to trochu pomuze
19. únor 2009 ve 13:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
lilip: já si právě včera volala na OSSP a tam mi řekli, že to potvrzení o nároku si musím vyplnit sama a potvrdit u zaměstnavatele, že oni nic neposílaj. Takže fakt si to člověk musí ohlídat a oběhat sám. Akorát nevíš do kdy je nutno si to všechno vyřídit? Na stránkách MPSV píšou něco jako že jsou 2 rozhodná období kdy můžeš zažádat o RP (pokud chceš tu klasickou 3letou variantu) a to buď 2. kalendářní měsíc po měsíci, ve kterém dítě dosáhne 22 týdnů (rozumim tomu, že když je malému 22. týdnů v měsíci únoru, tak já o to mám požádat v dubnu?) a nebo pak ve 21 měsících věku. Obojí se mi zdá nějaký divný, ne? Nevíš?
20. únor 2009 v 09:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
Zelvo - Dvouletou variantu můžeš zvolit do konce kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém dítě dosáhne 22 týdnů života (takže, když je malému 22.týdnů v únoru, musíš o ni požádat do konce března :slight_smile: ), Tříletou variantu můžeš zvolit do konce 21. měsíce věku dítěte. Ale obojí lze podle mě podat i dříve (já například tu žádost o 3 letou variantu podala hned sžádostí o RP)
20. únor 2009 v 10:31  • Odpověz  •  To se mi líbí
Petro, ahá, děkuji :slight_smile:
20. únor 2009 ve 13:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
Holky když bych chtěla žádat o dvouletou rodičovskou musela bych brát těch 16.400 čistého nebo hrubého? díky za odpověd
20. bře 2009 v 10:42  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojte, holky.
Můžete mi prosím poradit? Chtěla jsem zvolit 3 letou variantu čerpání, ale já na ni neměla nárok, páč jsem na ÚP. Proto jsem to chtěla zařídit přes přítele. Jenže bohužel i on je teď čerstvě na ÚP :frowning2: Tak by mě zajímalo, jestli tím pádem pro nás ta možnost, že by čerpal přítel padá??
20. bře 2009 ve 12:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
andu - padá to úplně, protože novelou nemoc.zákona od 1.1.2009 už to takhle praktikovat nejde a aby otec mohl jakoby nastouipt na mateřskou, zvolit délku rodičáku a pak to přepsat na matku - to šlo loni, teď už by fakticky na mateřskou musel nastoupit - tzn. odejít z práce a opravdu čerpat od 7týdne po porodu mateřskou a následně rodičák...takže u vás bohužel asi bude ta čtyřletá verze....
20. bře 2009 ve 12:58  • Odpověz  •  To se mi líbí
Vojtíšku, děkuji! I když teda za nepotěšující zprávu! :sweat_smile: Sotva jsem si vyzjistila, že by to na přítele šlo přepsat, už se to ruší :confounded:
20. bře 2009 ve 13:18  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojky mohl by mě někdo říct jak je to s výběrem mateřský?Momentálně jsem na mateřský dovolený která mi končí v březnu příštího roku.Zaměstnaná jsem a nedávno jsem zjistla že čekáme druhé mim proto bych se chtěla zeptat když se druhé mimi narodí ještě dřív než mi skončí první mateřská budu mít nárok na výběr z variant?Díky za odpověď.Mám v tom už děsný guláš.
20. bře 2009 ve 14:25  • Odpověz  •  To se mi líbí
Mám dotaz, jak to je, když teď dostávám rodičovský příspěvek na mladší dítě (staršímu dítěti ještě nejsou tři roky, ale rodičák se vždy bere na nejmladší dítě v rodině). Znamená to, že to starší dítě už může chodit na více hodin do školky?

V té žádosti o rodičovský příspěvek nic o docházce staršího dítěte do školky už není. Zvlášť, když je to soukromá školka, která nemá od státu žádné dotace? Tam by přece stát tu docházku neměl omezovat i tak či onak ne? Jak to je? Moc díky!
8. dub 2009 ve 20:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek