Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

j.a.n.i
10. dub 2010

janis - jestli první dítě nebude mít ještě 4 roky, když budeš nastupovat na mateřskou s druhým tak to nemusíš řešit, myslím ten propočet mateřské, protože se ti porovná plat před první a před druhou mateřskou a bude se počítat z toho většího.

luciana43
14. dub 2010

Ahojky, chtěla bych se zeptat, zda nemáte někdo zkušenost jak postupovat - jsem v současné době na rodičovské dovolené s 16ti měsíčním synem a za tři měsíce se nám narodí druhé miminko. Před prvním porodem jsem pracovala jako OSVČ, platila nemocenskou a tím pádem měla i nárok na mateřskou a mohla si vybrat variantu rodičáku, nyní vím, že nárok na PPM nemám,tím pádem ani na výběr. Takže bysme chtěli tří letou variantu s pomocí tatínkovou - tzn. pro mě , že po porodu já zažádám o rodičák na druhé mimčo? a po šestinedělí já ho ukončim a zažádá tatínek? Pracuje už tři roky u jedné firmy jako zaměstnanec, takže nárok na mateřskou mu vznikne, jen mám trošku hokej v tom, zda musí nastoupit na mateřskou aspoň na jeden den nebo to stačí jen prokázat. Děkuji za odpověď

j.a.n.i
14. dub 2010

luci - musí nastoupit alespoň na chvilku, ale možná by to šlo na víkend, každopádně přeju pevné nervy při zařizování

helcenka
14. dub 2010

ahoj, chtěla bych se zeptat, jsem na mateřské, mám ji do tří let. Končí mi v lednu příštího roku. Chceme druhé miminko, takže z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych nastoupila na mateřskou ještě v době trvání rodičáku. Pokud by to nevyšlo, tak bych musela nastoupit do práce, třeba na měsíc a pak na mateřskou, tak by se mi mateřská vypočítávala z toho měsíčního příjmu nebo z příjmu před první mateřskou.
Děkuji.

ekeral
14. dub 2010

Ahojda, mám dotaz pro chytré hlavy.Synovi budou v srpnu 3 roky a já 2.4. nastoupila na MD. Mám dát sociálce vědět ohledně RP, že se situace změnila nebo na to přijdou sami až dostanou papíry od zaměstnavatele? A další dotaz - MD je 28 týdnů a pak můžu do práce nebo můžu i dříve? (jen papírově kvůli školce). Díky za odpovědi

j.a.n.i
15. dub 2010

helcenka - pokud nenastoupíš tak z platu před první mateřskou, pokud nastoupíš, tak by se (až do 4 let věku prvního dítka) porovnal plat aktuální s tím před první MD a počítalo by se to z toho vyššího

j.a.n.i
15. dub 2010

ekeral - musíš to nahlásit, a to co nejdřív abys nemusela rodičák vracet, sami na to nepřijdou, MD vyřizuje OSSZ kdežto rodičák sociální odbor při UP, takže 2 naprosto jiné instituce. Jak myslíš papírově, ty nebudeš na RD? Jinak se dá MD ukončit již po 14 týdnech, ale o ten zbytek mateřské prostě přijdeš, nejde pobírat mateřskou a zároveň se vrátit do původního zaměstnání.

ekeral
15. dub 2010

j.a.n.i. díky, přesně to vracení jsem měla na mysli, hned tam zavolám. Papírově jsem myslela jen fiktivní potvrzení od známého kvůli splnění všech požadavků pro přijetí dítěte do školky a jde mi o termín, zda napsat nástup od 1.9. nebo až po skončení MD. Vlastně to není až tak důležité, protože tento papír skončí jen u zřizovatele školky, který rozhoduje o přijetí dětí.....

evily
21. dub 2010

Holky, prosím, poradíte mi? 3.6.2010 mi končí dvouletá varianta rodičovského příspěvku. Do konce června bych chtěla ještě zůstat s malým doma, a až od 1.7. se přihlásit na pracák. Kam mám všude toho třetího zajít? Na sociálku, kde jsem ten rodičák vyřizovala, tak tam musím nahlásit ukončení a pak na VZP? Díky moc

gabiku
21. dub 2010

Ahojky, můžu se také zeptat? jsem na rodičovské dovolené s dvouletým synem. Po skončení pobírání PPM mi zaměstnavatel ještě proplatil 25 dnů dovolené. Má proplacení dovolené nějaký značný vliv při výpočtu mateřské u druhého dítěte, které by se narodilo do čtyř let toho staršího? Nebo se vychází ze stejného základu jako u prvního dítěte?Díky.

j.a.n.i
21. dub 2010

Gabiku vychází se ze stejného základu jako u první mateřské, pouze pokud by ti ta proplacená dovolená dělala vyšší základ, tak by se vycházelo z ní. Platí pravidlo, že do 4 let se to vždy bere z toho většího, pokud trvá ten samý pracovní poměr.

gabiku
22. dub 2010

j.a.n.i - díky 🙂

editahlb
26. dub 2010

Holky ahoj, umely by jste mi prosim poradit?
Cerpam rodicovsky prispevek na dceru v klasicke variante a ted jsem znovu tehotna. Pracuji v UK ( o dceru se stara tata) a chci dat vypoved aby jsme se mohli vratit zpet do CR. Rozmim tomu dobre ze kdyz dam sama vypoved a pak se nahlasim v CR na urade prace tak v podstate nemam narok na PPM a prejdu po narozeni dalsiho ditka s cerpanim rodicovskeho prispevku na pomalou variantu (cca 3. 600 ,- Kc na 4 roky)? Mam v tom strasny zmatek. Diky moc.

j.a.n.i
26. dub 2010

Jojo, rozumíš tomu správně, ještě tedy platí ochranná doba 180 dní po ukončení zaměstnání, pokud během ní nastoupíš na mateřskou, tak nárok máš. Ale přiznám se, že netuším jak se to řeší, pokud je zaměstnání v zahraničí, snad by měl být nárok stejný. Jinak ta pomalá varianta je 7600,- do 21 měsíců a pak 3800,- do 4 let.

editahlb
27. dub 2010

Jani diky, to jsem netusila ze v te pomale variante je to 7 600 do 21 mesicu a az pak 3 888 do 4 let.
Jak se "nastupuje" na materskou? Promin, asi to zni trivialne ale ja fakt netusim. A jeste - ta ochranna doba 180 dnu po ukonceni zamestnani plati i v pripade ze ja sama dam vypoved? To bych urcite stihla, vzdyt 180 dnu to je skoro 6 mesicu a ja budu v 5 mesici kdyz dam vypoved.
Nepotrebujes neco naoplatku treba prelozit z / do anglictiny ? 😉 😀

bu_bu
27. dub 2010

Ahojky potřebovala bych poradit, nevím jak to je. V červnu mi končí rodičovská. Jsem těhotná a koncem září bych měla nastoupit na mateřskou. Zajímá mě, jestli když půjdu na nemocenskou budu po ní mít nárok na mateřskou a následně na výběr varianty rodičovské? A mateřská se mi bude vypočítávat i z nemocenské nebo tam je jen příjem, který jsem měla před prvním dítětem?

j.a.n.i
27. dub 2010

editahlb: ta ochranná doba platí i pokud dáš výpověď ty, ale nevím jak přesně se to řeší se zahraničním zaměstnáním, myslím, že formulář je snad E420 nebo E421, ale asi bych zkusila kontaktovat ústředí CSSZ, snad to tam někdo bude vědět, nebo zkus nastudovat tady: http://www.cssz.cz/cz/mezinarodni-smlouvy/ umím jen postupy v rámci ČR

j.a.n.i
27. dub 2010

bu_bu: předpokládám že ti drží místo, když půjdeš na nemocenskou, pak nárok na mateřskou máš a počítat se bude z platu před první mateřskou.

jutule
28. dub 2010

Ahoj, dnes jsem absolvovala pochuzky po socialce a moc prosim o radu. Jsem na RD do 2 let veku ditete, konci mi 24.7. 2010. Jelikoz se mi nechce jeste vratit na plny uvazek do prace, rada by jsem si RD prodlouzila na 3 roky (bez prispevku). Co mam udelat ? Vim, ze mam napsat zadost na zamestnavalete a ten mi musi vyhovet. Kdo za me ale bude platit soc. a zdrav. ? Jde mi o to, ze se snazime o druhe mimi a tak, aby jsem mela narok na materskou. Dekuji za radu, ale na soc. na me pani jecely a ze je to uz nezajima, jednou jsem si vybrala a je to. Jelikoz se to ridi zakonikem prace, mam to dat vedet uradu prace ?

j.a.n.i
28. dub 2010

jutule - na sociálce by se měly v každém případě chovat slušně, ale v principu ti řekly pravdu, je to vůbec nezajímá a nijak jim to hlásit nemusíš. Jediný s kým je potřeba to řešit je tvůj zaměstnavatel, takže poslat žádost o prodloužení RD a zaměstnavatel to vyřídí a nahlásí na zdravotní pojišťovnu. Možná je dobré to pak na té zdravotní pojišťovně zkontrolovat, ale nahlásit to tam má zaměstnavatel.

mataharyy
28. dub 2010

jutule, k tomu co psala j.a.n.i ještě chci dodat, oni ti to prodlouží (bez toho příspěvku) ale tuším (pokud se to poslední dobou nezměnilo) na pojišťovně musíš ještě podepsat nějakej papír, aby tě pak neuháněli že jim dlužíš 😉 Ale když pak budeš těhotná znovu, tak si nejsem tak úplně jistá že budeš mít nárok na mateřskou a volbu rodičáku 😉 Ale to by bylo dobré si pořádně ověřit na OSSZ a pokud nechceš jít znovu za těma co na tebe řvali, tak se můžeš informovat i jinde (na jiné "pobočce").

j.a.n.i
29. dub 2010

mataharyy : v tomhle případě by to měl vyřídit zaměstnavatel, ale jak jsem psala kontrolou člověk nic nezkazí. To co ty píšeš platí v případě, že člověk žádá o neplacené volno na ten 4 rok. A nárok na mateřskou a volbu rodičáku mít jutule bude, ona je dál normálně na RD, nic se nemění, vyplácení nebo nevyplácení RP nemá v případě trvajícího pracovního poměru na nic vliv.

mataharyy
29. dub 2010

Tím lépe pro ní, já jsem to brala podle toho jak to dělala máma, ale pravda to už je pár let zpět a byla v trochu jiné situaci a pak vím že na rodičák nastupoval její manžel protože právě neměla možnost si zvolit délku, ale pravda těžko říct co to tam tedhy splétala 😅

jutule
4. kvě 2010

Ahoj, holky dekuji. Zamestnavatele jsem informovala uz loni ustne a ted jim to jen napisu pisemne. Asi to udelam v cervnu, kdyz mi RD bude koncit v cervenci. Pak si tedy jeste skocim na zdr. pojistovnu a overim. To udelam asi tento ct, jdu do tech mist k lekari. Jse zlate, moc dekuji. Jinak narok na MD snad mit budu, udelala jsem si ZL a platim poctive 56 kc mesicne. Sichr je sichr.

jandalinka
31. kvě 2010

Ahoj,potřebuji poradit.Malá bude mít 3roky 12.listopadu tohoto roku,rodičák mám na 3roky.Ale malá mi jde 1.září do školky,takže ukončím předčasně rodičák a půjdu zpět do práce.Ale chci si nejdřív vybrat u zaměstnavatele dovolenou,která bude poměrně dělat zhruba 3-4dny.Lze je čerpat už od 1.září nebo musím nějaké dny odpracovat?A co po mě budou chtít na úřadě,že ukončuji rodičák nějaké potrvzení od mateřské školky či jen jim to stačí nahlásit?děkuju za odpověď,pokud někdo ví. 🙂

hame
15. čer 2010

Celé jsem to tu pročetla tak jen se ujistím jestli jsem to dobře pochopila 😀

Mám 3 letou variantu rodičovské a pracovní smlouvu jsem měla na dobu určitou, takže jsem teď nezaměstnaná, uvažujeme o druhém dítěti, tak bych ráda věděla jaké mám možnosti.

Kdybych chtěla navázat, jako nezaměstnaná nemám nárok na mateřskou a nemůžu si vybrat variantu rodičovské, ale nedokážu si představit pak mít 2 a 5ti lté dítě a brát 3 800,-chtěla bych zase minimálně tu tříletou, takžejak jsem tu četla je možné napsat ji ze začátku na manžela (kdy?) (pracuje 5 let ve stejné firmě) a pak ji přepsat zpět na sebe ve tříleté variantě? Musí být doma nějakou dobu, kdybychom to takhle udělali?

Kdyby se nám nazadařilo navázat a já našla třeba práci, jak dlouho musím pracovat abych měla nárok na mateřskou?

Díky moc předem za rady!!!!

jijitka
16. čer 2010

holky, prosím o rychlou radu. Vyplňuju žádost o rodičák a nějak se v tom nevyznám. Mám 3 formuláře - zelený, ten je jasný, tam vypisuju osobní údaje...., žlutý - volím variantu...., a fialový - potvrzení o nároku... - ten vyplňuje KDO??, zaměstnavatel??
Díky 😉

markusko
16. čer 2010

@jijitka To tuším vyplňuje sociálka, která ti vyplácela mateřskou 😉

clerens
16. čer 2010

jijitka: přesně tak...ten Ti vyplní OSSZ, která vyplácela PPM. 😉

clerens
16. čer 2010

hame: od data narození dítěte si může podat žádost o RP manžel. Na PPM může nastoupit až po šesti týdnech od data narození a stačí, když ji bude pobírat pouze jeden den. Pak provede volbu a od následujícího měsíce si už budeš žádat Ty 😉