Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

jijitka
16. čer 2010

@markusko, @clerens - díky, už jim to posílám 🙂

janis79
16. čer 2010

Vojtišku, psala jsem před nedávnem svůj příspěvek ohledně toho, že mi rodičák končí 1.7. a na matEřskou jdu 6.8., tak jsem to prodiskutovala s zaměstnavatelem a ten mi napsal:
V současné době Vám nárok na dovolenou nevznikl. V práci jste požádala o rodičovskou dovolenou z důvodu péče o dítě do 9.1.2011. V současné době nemáme místo, které bychom Vám mohli nabídnout. Po předložení žádosti o mateřskou dovolenou bude tato rodičovská dovolená omezená termínem do ... a mateřská dovolená od...... Nárok na dovolenou, která vznikne za mateřskou dovolenou (28 týdnů) Vám pak bude zpočten a proplacen po mateřské dovolené.
Takže z toho nejsem chytrá, jen vím, že teda dovolenou žádnou nemám a do práce na tu chvíli jsem ani nechtěla jít. Takže mám jít na nemocenskou na ten měsíc a pár dní? Mám na ní nárok? Nebo se mám na to vykašlat a neřešit to, prostě mi skončí pobírání rodičáku a pak za měsíc mi poběží mateřská, já vůbec nevím co st ím.

vojtisek2007
16. čer 2010

@janis79 tak když pro tebe místo nemají, dovolenou nemáš, tak určitě jdi na neschopenku, nárok na ní samozřejmě máš, přece nebudeš přes měsíc bez peněz.

clerens
16. čer 2010

janis79:určitě nastup od 1.7.2010 na nemocenskou...jsou to peníze navíc...tu Ti pak ukončej a nastouoíš na mateřskou...na tu bys nárok mít měla...

janis79
17. čer 2010

Tak moc děkuji za odpověď, zkusím to s Dr. příště projednat, snad mi ji napíše🙂)

j.a.n.i
17. čer 2010

@janis79 ale podle toho co píšeš, nárok na nemocenskou nemáš, protože pokud máš požádáno o rodičovskou dovolenou do 9.1.2011, tak ti do tohoto data neuniká žádný plat, tudíž ti ani nebudou nic platit.

janis79
17. čer 2010

aha, tak na to se ještě zaměstnavatele zeptám no a příště raději nic podepisovat nebudu 😠

vojtisek2007
17. čer 2010

Vidíš, to mě vůbec nenapadlo....já se "odrazila" od toho, že ti rodičák končí toho 1.7.2010...proč máš podepsáno v práci 9.1.2011 ???

martinka79
23. čer 2010

dotaz, možná tu někde na foru je, tak prosím jen dejte vědět jaká strana.... 😉 rodičkovský přís. se vyplácí na daný měsíc..?? když ukončím Rodičák v 31.8. a nastoupím do práce tak v zíří dostanu rodičák za srpen nebo už nic....jelikož se vyplácí na ten daný měsíc... výplatu budu mít až v říjnu za měsíc září... abych věděla zda budu bez příjmu v září. díky moc.

jandalinka
23. čer 2010

@martinka79:já si taktéž kvůli tomuto volala.Jelikož nastupuji v září do zaměstnání a bylo mi sděleno,že rodičák se posílá na daný měsíc.Takže v září by jsi už nic neměla dostat.Rodičák za srpen ti pošlou v srpnu.Aspon tak mi to bylo sděleno.. 😉

vojtisek2007
23. čer 2010

@martinka79 @jandalinka holky nevím to 100% ale myslím si, že rodičák se vyplácí zpětně, tzn že za srpen v září....vždyť přeci když na něj nastupujete, např. 20.června, tak první dávku za ten červen dostanete až v červenci, ne ještě v červnu 🙂

martinka79
23. čer 2010

holky no já si to nepamatuji, ale stejně děkuji.

martinka79
23. čer 2010

nechce se mi volat na soc.. jelikořž u nás jsou dost drsní... já tedy uvažuji, že v září bude synátor ještě doma nepůjde do MŠ, jelikož 14dní z toho bude po operaci klid.. a pak bych ho tam nedávala nebo jen na dopo... musím si vše zjistit. on totiž nebude mít 3roky.... 😒 každý tvrdí něco... naše ředitelka tu zkušenost ještě nemá s malým dětmi pod 3roky...

konsa
23. čer 2010

ahoj, koukám, že je tu spoustu povolaných, tak žádám o radu 🙂
Chápu správně to, že můžu nastoupit na rodičák na 3 roky ale zažádat o příspěvek na 2 roky? Ten třetí rok pak za mě bude platit sociální a zdravotní stát?
A pokud bych otěhotněla a šla na PN, ta z čeho se bude PN počítat? Z předchozího platu, nebo z mateřské?
Dostanu v tomto případě druhou mateřskou ve stejné výši jako první, pokud na ní nastoupím do 3 let věku dítěte?

j.a.n.i
23. čer 2010

@martinka79 Takže rodičák chodí 100% zpětně, takže srpnový ti přijde v září... jediné co se vyplácí na daný měsíc jsou důchody.
A do 3 let nemůže chodit jen na dopo, myslím aby ti zůstal rodičák... to je až od 3 let, do 3 let je to maximálně 5 dní v měsíci, ale zas jestli bude 14 dnů doma, tak by to šlo do konce září s těmi 5 dny nějak zvládnout.

martinka79
23. čer 2010

@j.a.n.i tak děkuji moc, už jsme něco hledala a máš pravdu přesně do puntíku... 14dní bude doma otom ještě týden a pak začně chodit do MŠ.... 🙂 díky

clerens
23. čer 2010

martinka79: Rodičák za srpen dostaneš v září...na 100%...na sociálce pracuju 😉

clerens
23. čer 2010

martinka79: Teď jsem si to přečetla znovu a nerozumím tomu, proč budeš ukončovat RP 31.8.??? Máš zvolený dvouletý RP? Pokud ne a malý nepůjde v září do školky anebo splní těch 5dní /měs., můžeš RP stále brát!!! Nezajímí nás Tvůj příjem, ale to, zda dítě chodí do MŠ...

martinka79
23. čer 2010

@clerens no ofiko bych musela RP ukončit k 31.8. jelikož dítko nastoupí do mš, ale vzhledem k dané situaci(operace a následná rekonvalescence) nebude v září v MŠ déle než 5dnů... a tak ho zruším až od 30.9.
v říjnu už bude chodit normálně každý den. toto řešní jste mi tu vnukli až vy!

janulazaynab
23. čer 2010

Ahoj,
předem se omlouvám, pokud tento dotaz už zazněl - dívala jsem se, jestli tady byl, ale přijde mi nejlepší řešení, když napíšu dotaz šitý na mně 😝
Mám syna 9.měsíců a rodičovskou jsem si vybrala na tři roky. Je možné, že jsem těhotná. Chtěla jsem vědět, jestli se při dvou dětech ty rodičovské sčítají nebo se posílá pořád stejně, tedy 7.600kč? Možná banální dotaz, ale lámu si s tím hlavu už docela dlouho a ne a ne na to přijít 😵

vojtisek2007
23. čer 2010

@janulazaynab - rodičovský příspěvek se pobírá jen na nejmladší dítě v rodině....takže až by se narodilo další mimi, tak rodičák na první zkončí a začněš ho pobírat na druhé.....předtím zase mateřskou, jestli na ní máš nárok 🙂

janulazaynab
23. čer 2010

@vojtisek2007 - doufala jsem, že zrovna tahla varianta to nebude.. 😖 To je pěkný maras! Když si vezmu třeba sousedku, která má tři kluky rok po sobě a mít na všechno jen 7.600kč?!
V práci mám smlouvu na neurčito, ale to asi nemá žádný význam na nárok na mateřskou? Četla jsem v předchozích příspěvcích, že se musí nastoupit do práce, aby nárok vznikl.

j.a.n.i
23. čer 2010

@janulazaynab nemusí, stačí trvající pracovní poměr, takže nárok na mateřskou mít budeš, takže k datu nástupu na další mateřskou ukončíš rodičák, pak budeš mít mateřskou a po ní požádáš o rodičák na starší dítko. A je logické, že je to jen jedněch 7600,- je to rodičovský příspěvek a rodič (tedy ten doma) je pořád jen jeden a hlavně to není na všechno, ale příspěvek od státu...

janulazaynab
23. čer 2010

@j.a.n.i - po chvíli uvažování mi přišlo už trochu moc, že by dávali cca 15.000kč na dvě děti, ale nějeké zvýšení třeba o dva tisíce by bylo fajn.. na druhé straně si zase říkám, že můžeme být rádi, když něco vůbec dostáváme a nemusíme jít hned do práce.
Potěšila jsi mě s tou mateřskou, moc děkuji za informaci 😉

j.a.n.i
23. čer 2010

@janulazaynab na jednu stranu by to bylo fajn, ale na druhou mi to štve... hlavně někteří si z toho dělají zdroj obživy... spíš by měli zvýšit slevy na daních, což by zvýhodnilo rodiny, kde někdo pracuje. A klidně bych to udělala i u těch co nejsou spolu, že část slevy bude mít ten pracující platící výživné a druhou část dostane formou zvýšeného RP ten pečující o dítě, prostě zvýhodnit ty zodpovědné.

clerens
24. čer 2010

martinka 79: Každopádně ale musíš nahlásit, že od 1.9. dítě nastupuje do MŠ a pak první týden v říjnu přinést potvrzení z MŠ , že v září splnilo tu zákonnou podmínku - tedy nepřesáhlo 5dní/měs. 😉
janulazaynab: při nástupu na mateřskou se rodičák na první dítě neukončí automaticky (úřady nejsou propojené) Nástup na PPM musíš neprodleně nahlásit na ÚP.

martinka79
24. čer 2010

@clerens ano nahlásím díky moc.

janulazaynab
24. čer 2010

@j.a.n.i - ještě mám otázku. V předešlém dotazu jsem četla, že když se při dalším těhotenství přechází z rodičovské na mateřskou, musí se něco odpracovat, aby se mohla mateřská z něčeho vypočítat. Platí to i v případě, že mám smlouvu na neurčito? To se bude vypočítavat z minulého platu nebo to bude prostě nejnižší možná částku, jelikož do práce mezi přechodem určitě nepůjdu? Předem moc děkuji za odpověď 😉

vojtisek2007
24. čer 2010

@janulazaynab - nemusíš nic odpraovat, když máš smlouvu na dobu neurčitou,plynule přejdeš z rodičáku na mateřskou a potom na nový rodičák...a vypočítá se z platu před první mateřskou...zohlední se třeba proplacená dovolená,nebo prémie apod...ale protože nastupuješ do 3let věku prvního máš nárok na minimálně stejně vysokou mateřskou jako tu první....

janulazaynab
24. čer 2010

@vojtisek2007 - to jsi mě vážně potěšila, protože mateřskou jsem měla o dva tisíce vyšší než rodičák a s tím jsme se ještě teď nějak nesrovnali.. 😒 😝