Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

konsa
25. čer 2010

AHoj, ještě jednou prosím o odpověd, jestli někdo nevíte, zda skutečně můžu nastoupit na rodičák na 3 roky ale zažádat o příspěvek na 2 roky? Já jsem nahlásila zam.teli, že žádám o poskytnuté RD do 3 let věku dítěte, ale na socce jsem zažádala od 2letou variantu peněz. Je to tak správně?
Co se pak píše na pojištovnu - 2 nebo 3 roky?
A pokud bych otěhotněla do konce těch 3 let a šla na PN, tak z čeho se bude PN počítat? Z předchozího platu, nebo z mateřské?
Předem moc děkuji za odpoved 🙂

vojtisek2007
25. čer 2010

@konsa můžeš to uděla tak jsi popsala, pobírání rodi.příspěvku s délkou rodičovské dovolené,kterou čerpáš u zaměstnavatele spolu nesouvisí....na pojišťovnu nic hlásit zatím nebudeš. Pokud bys otěhotněla do těch tří let, tak na neschopenku nebudeš mít nárok,protožejsi vlastně na rodičovské dovolené a neuniká ti žádný plat. PN by jsi mohla začít čerapt až po třetích narozeninách prvního dítěte, kdy by ses vlastně těhotná nevracela do práce, ale do mateřské bys byla na PN, pak by se ti PN počítala z platu před první mateřskou, ne z mateřské.

janis79
27. čer 2010

Je to tak, s tou nemocenskou je to pravda. Já jsem si taky myslela, že mezi rodičákem (mám na 2 roky) a další mateřskou si vezmu nemocenskou, ale vzhledem k tomu, že jsem zaměstnavateli nahlásila délku rod.dovolené delší jak ty dva roky, tak na ní nemám nárok. Ale účetní mi teď napsala, že bych na ní nárok měla kdyby jsem zrušila rodičovskou dovolenou, prý se to dá - je to tak????? (Jediná možnost je písemně požádat zaměstnavatele zda Vás
přijme do pracovního poměru, pak se to všechno stornuje a na nemocenskou bude nárok) - tak mi to přesně napsala.

Mě končí rodičák 1.7. a začátkem srpna jdu na další mateřskou. Tak jsem to tu i s vojtíškem a jani řešila co s tím měsícem, na dovolenou nemám nárok, do práce mě zatím nevezmou, tak zkusím asi tu nemocenskou. Jen mě ještě zajímá, nepohorší se mi tou nemocenskou průměr na výpočet PPM? nebo z čeho se mi bude vypočítávat PPM když půjdu na tu měsíční nemocenskou? abych zase kvůli tomu jednu měsíci nebyla ztrátná na té mateřské. Má účetní mi k tomu napsala tohle:
Nemocenskou potom budeme platit z roku, kde budete mít započtených 30 kalendářních dnů ( to je i čerpání ŘD po mateřské) a z tohoto průměru budete pobírat i mateřskou dovolenou. V případě, že by jste nastupovala na mateřskou dovolenou bez nemocenské, pak je nárok na mateřskou dovolenou z průměru, který je výhodnější.
Nevím co Vám poradit ? No a já taky nevím co stím, jestli se nemám na to úplně vykašlat. Peníze v srpnu za rodičák dostanu, jen jsem si myslela, že si polepšíme a budu mít peníze navíc v srpnu. je to asi hodně složité,poraďte prosím.

janis79
27. čer 2010

Jo a ještě Vojtíšek se mě na předešlé stránce ptal, proč mám rodič.dovolenou podepsanou do 9.1.2011? No, sama ani nevím, ale jen tak ze zajímavosti se ještě účetní poptám. Od května 2008 do 20. listopadu 2008 jsem pobírala mateřskou, pak jsem začala pobírat rodičák do dvoulet dítěte. a z účtárny mi sami poslali papír, že rod.dovolenou mám do 20.listopadu 2010 a pak si vyberu prý dovolenou, a nástup do práce je toho 9.1.2011. Měla jsem si ten papír ofotit, asi je to moje chyba. Nic jsem podepisovat neměla,co?

j.a.n.i
28. čer 2010

@janis79 - to je fuk, i kdybys to nepodepsala, tak bys měla RD do 3 let věku dítka, takže tím by sis nepomohla...
Jinak zrušit tu RD a předčasně nastoupit jde, ale musí s tím jednak souhlasit zaměstnavatel a jednak je dobré alespoň na nějakou dobu do té práce nastoupit, protože jinak to bere sociálka jako podvod a pak prudí příslušného zaměstnavatele.

ivanas11
28. čer 2010

Ahoj maminky!
Mám posledních pár dnů vyřídit rodičovský příspěvek. Stáhla jsem si všechny 3 dostupné formuláře, ale vůbec netuším, kam který zanést?! Prosím poraďte ☹

ivanas11
28. čer 2010

uuuuuž jsem to zjistila 😉

petulka86
28. čer 2010

Ahoj, resim podobnou situaci, chtela bych dvoulete cerpani rodicaku a pak druhe mimi, pokud bych to o nejaky mesic nestihla, premyslela sem ze by bylo nejvyhodnejsi to resit neschopenkou a pak navazat dalsi materskou..jde mi ale o to co mam uvest zamestnavateli. Ustne sem s nim domluvena, vi, ze chci dve deti po sobe, takze se mnou nebude pocitat. Musim vyplnit jak dlouho budu na MD ? pokud ano, je lepsi napsat zam. 2 roky s tim ze pokud bych nestihla porodit mohla bych na neschopenku? ma to nejake nevyhody? prosim zkusene maminky o radu. Diky!

miluse
30. čer 2010

ahojky holky mám dotaz... koukala jsem, že je tu i jedna povolaná osůbka... přemýšlím na jak dlouhý rodičák mám jít... a tak mě zajímá jaká je podmínka u toho dvouletého, dočetla jsem se, že tam musí být nárok na PPM ve výši alespoň 380 Kč za kalendářní den, to se počítá z té mateřské nebo z platu před mateřskou, páč s mateřskou se do toho tedy nevejdu 😒

miluse
30. čer 2010

jo a ještě, naše mzdová mi napsala, že mi bude končit mateřská k 5.10. (rodila jsem v lednu dvojčata) a pak budu čerpat dovolenou, to je někdy do začátku listopadu a pak teprve rodičák... žádost si mám podat tedy už tak nějak v září, nebo stačí až koncem října?

konsa
30. čer 2010

@vojtisek2007 díky moc za odověd 🙂 takže jsem to vlastně "pohnojila" tím, že jsem v zam. nahlásila, že chci jít na RD na 3 roky. Do těch 3 let chci určitě nasoupit s dalším dítkem na mateřskou, ale třetí rok už nebudu mít peníze, takže ideální varianta pro mě by byla nahlásit dvouletou i v práci a třetí rok před nástupem na další mateřskou pobírat nemocenskou?
To ale moc předbíhám, že 😉

jen se ještě zeptám s tou pojištovnou. Na tu to budu hlásit až po skončení pobírání dvouletého rodičáku, že ještě nenastupuji do práce, ale zůstávám do 3 let věku dítěte. Je to tak?

ivca33
14. črc 2010

ahoj holky měla bych dotaz nevíte od kdy se ruší porodné a kolik je rodičovský príspěvek na 4 roky? Jsem na mateřské malé v prosinci budou 4 roky ale v srpnu čekáme miminko tak co mám všechno udělat.Iva 🙂 děkuju všem za odpovědi.

j.a.n.i
14. črc 2010

@ivca33 Kdy zruší porodné, to nikdo neví, ale se srpnovým mimčem si starost dělat nemusíš, to určitě nestihnou... Můj soukromý tip je, že to bude platit od roku 2011. Jinak RP na 4 roky je aktuálně 7600,- do 21 měsíc věku a pak 3800,- do 4 let, jestli s tím budou hýbat nebo ne, to není jisté.

poupe
15. črc 2010

ahoj,uz si nepamatuji co se vse vyrizuje kdyz nastupuji z materske na rodicak a hlavne kolik dni predem aby mi to navazovalo,materska mi konci 3.9.2010,diky

vojtisek2007
15. črc 2010

@poupe z OSSZ musíš mít potvrzený tiskopis - nárok na dávky ovlivňující výši a nárok rodičovského příspvěku (nevím jestli jsem ten název trefila úplně přesně) - ten mají bud na úřadě práce, nebo si stáhni na www.mpsv.cz a pošli na OSSZ odkud ti chodí mateřská - oni ti tam vyplní přesně odky dokdy čerpáš mateřskou a v jaké výši, tenhle papír pak přiložíš k žádosti o rodičák - žádost o rodičák je taky ke stažení na www.mpsv.cz - a jestli už víš na kolik let rodičák chceš, tak můžeš rovnou i volbu délky rodičovského příspěvku....můžeš začít vyřizovat klidně hned, chvilku trvá než přijde to potvzení a žádost si pak můžeš klidně poslat i dřív, vyplňuejš tam datum, odkdy budeš rodičák čerpat, a když tam bude žádost o 14dnů dřív vůbec to nevadí 🙂

poupe
15. črc 2010

@vojtisek2007 diky 🙂

ojo
15. črc 2010

Ahojky, chtěla bych se zeptat, jak je to se zrušením rod. příspěvku, když znova nastoupím na MD?? 😕 musí se nahlásit něco na pracák, který ho vyplácí??
vím, že dostanu ten papír o nástupu od dr. a ten pošlu do zaměstnání (a ti do Prahy, páč zaměstnavatel tam má sídlo) 😅

miluse
16. črc 2010

ahojky, chtěla jsem se zeptat, z čeho se vypočítává popř. rodičák na 2 roky, z toho vyměřovacího základu nebo z té konečné částky, kterou mám mmt. na den? Uvažuju, že půjdu jen na 2 roky, tak jestli se do toho vejdu...

vycu
16. črc 2010

Ze stránek mpsv.

rychlejší čerpání rodičovského příspěvku – po peněžité pomoci v mateřství (dále jen PPM) ve zvýšené výměře (11 400 Kč) do 24 měsíců věku dítěte; o tuto formu čerpání však může požádat pouze rodič, který má nárok na PPM ve výši alespoň 380 Kč za kalendářní den

miluse
16. črc 2010

vycu, jo to vím... ale právě nevím, resp. mi není jasné jestli je to z té základní ( denní vyměřovací základ) částky či denní dávky, páč každá je jiná, ta denní dávka je ta o mmt. 60% menší než ten základ... jestli chápete co tím myslím... asi na mě působí mateřská demence.... 😅

vycu
16. črc 2010

denní dávka

miluse
16. črc 2010

aha. tak v tom případě mám smolíka, na tu nedosáhnu 😒 , díky

j.a.n.i
19. črc 2010

@ojo jojo, musíš to ty nahlásit na UP, které ti rodičák vyplácí, jinak ti ho pošlou navíc a musíš ho pak vracet

jijitka
23. črc 2010

Ahojky, jestliže mi mateřská skončila 26.6., náleží mi rodičák už od 27.6. nebo až za červenec??
Z ÚP mi totiž přišlo rozhodnutí, kde se píše, že mi přiznávají RP za měsíc červenec a dále pak měsíčně ......
Předpokládám, že datum podání žádosti nerozhoduje (já to stihla až 30.6).
Díky 😉

j.a.n.i
24. črc 2010

@jijitka No, teoreticky už za červen, ale pokud si za červen měla vyšší mateřskou než 7600,- což předpokládám, že jo, tak už za červen na něj nárok nemáš, tudíž opravdu až od července.

jijitka
24. črc 2010

@j.a.n.i - díky za odpověď. Takže mám vlastně i štěstí, že se jedná jen o konec měsíce 😉

lidiab
27. črc 2010

Ahoj holciny, chtela jsem se zeptat jak to je z placenim zdravotniho pojisteni behem pobirani rodicovskeho prispevku. Ja nepracuji, zadnou podporu nepobiram, pojisteni si platim sama, jsem asi zena v domacnosti 🙂 Jak to budu mit s tim zdravotnim pojistenim po porodu? Mam ho platit za miminko i za sebe? Minuly tyden jsem byla na socialce a zapomela jsem se na to zeptat 😝 Nebo ze bych se musela ptat primo v VZP? 😕

lidiab
27. črc 2010

Ted jsem si vlastne uvedomila ze za deti plati pojistovne stat...v tom pripade se u me nic nezmeni a dale si budu platit pojistovne a pobirat ten rodicak? 😅 Vim ze je to hloupy dotaz, ale ja to proste nevim 🙂

j.a.n.i
28. črc 2010

@lidiab Od porodu nemusíš platit ani za sebe, bude ho i za tebe platit stát z titulu pobírání rodičáku. Jen je potřeba dojít na zdravotní pojišťovnu a tam to nahlásit, stejně tam budeš přihlašovat mimčo...

lidiab
28. črc 2010

@j.a.n.i Dekuji za odpoved! To jsou dobre zpravy 🙂