Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

lucijeje
28. črc 2010

ahojte ... mohli byste mi prosím poradit? pokud bych byla celé těhotenství na neschopence, z čeho se mi pak počítá mateřská? z platu před odchodem na neschopenku nebo z nemocenské dávky? moc děkuju .... Lu 🙂

j.a.n.i
28. črc 2010

@lucijeje Z platu před neschopenkou.

lucijeje
29. črc 2010

j.a.n.i. ... díky, to mě uklidnilo ... doufám, že to za chvíli nějaká "chytrá" hlava nezmění 🙂

j.a.n.i
29. črc 2010

@lucijeje Toho bych se nebála 🙂 protože mateřská je vlastně taky dávka nemocenského pojištění, takže se to nemůže počítat "samo ze sebe".

silvie22
17. srp 2010

Ahoj taky bych potřebovala radu. Vrátila jsem se z UK.mám problém s doložením příjmů protože bývalý zaměstnavatel se mnou moc nekomunikuje.Mám jen zápočtový list.Tím pádem nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti (ikdyž jsem ted registrovaná na pracovním úřadě) a nemám nárok na mateřskou. Mám tedy nárok aspon na rodičovský příspěvek? A pokud ano jak,kdy,kde můžu žádat a co všechno k tomu potřebuji? Na pracáku se semnou o tom paní odmítla bavit,že to není v její kompetenci a nemá čas ☹

j.a.n.i
17. srp 2010

@silvie22 Nárok na rodičák určitě máš, jen nebudeš mít možnost volby a bude to automaticky ten na 4 roky, žádá se po porodu na sociálním odboru UP a potřebuješ rodný list dítka a svoje doklady. Jinak s tím doložením příjmů je to problém, každopádně pokud by se ti povedlo zaměstnavatele uhnat, tak je to nějaký formulář E... zkus kouknout na odkaz.
http://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome

silvie22
18. srp 2010

@j.a.n.i Děkuju moc 🙂 🙂 🙂 Mám zežádané o formulář E301 a E104.Už je to 3 měsíce a stále bez odezvy 😔 Ale nárok na rodičák mě moc potěšil 😵 Měla jsem obavy jak to budu všechno zvládat.

verunka8
19. srp 2010

když chci 4 letou rodičovskou musím si to jít vyřídit na úřad? na netu a všude čtu že kdo si nezvolí délku rodičovské včas tak automaticky začne čerpat 4 letou variantu. Nemáte s ním někdo zkušenosti?

j.a.n.i
19. srp 2010

@verunka8 No, žádost o rodičák a volba jeho délky jsou 2 různé věci, takže požádat o rodičák musíš v každém případě, automaticky ti ho posílat nezačnou. Ale pokud chceš variantu na 4 roky, tak nemusíš vyplňovat ten papír s volbou délky. Případně pokud si při žádosti délku nevolila, tak tam podruhé nemusíš...

miluse
20. srp 2010

@j.a.n.i. a kdy nejpozději si musím zvolit délku rodičáku? už při podání žádosti nebo můžu později?

miluse
20. srp 2010

teda je mi jasný, že ne třeba za půl roku od podání žádosti, ale jestli je tam nějaká lhůta

vojtisek2007
20. srp 2010

@miluse - u dvouleté varianty do 21týdnů dítěte, u tříleté do 21měsíců dítěte, ale může se hned s podáním žádosti o rodičák, pokud už máte vybráno

miluse
20. srp 2010

@vojtisek2007, díky, takže u dvojčat je to těch 37 týdnů nebo kolik to je, že? takže mám ještě chvíli čas.. moc díky 😉

vojtisek2007
21. srp 2010

@miluse - ne, nezáleží jestli jsou dvojčata nebo ne, dvouletou volbu musíš učinit do 21týdnů dítěte (dětí) a tříletou do 21měsíců....je jedno kolik máš dětí, protože rodičák stejně jen čerpáš na to nejmladší

miluse
21. srp 2010

aha... jsem právě někde četla, že žádost o rodičák se odvíjí od délky mateřské... tak v tom případě jsem tu lhůtu asi propásla... mno tak nic no.. se to tak nějak vyřešilo za mně 😕

vojtisek2007
21. srp 2010

@miluse tak mi to nedalo, a pohledala jsem více a normálně kecám

6. Kdy je třeba provést volbu délky pobírání Rodičovského příspěvku?
•Dvouletou variantu můžete zvolit do konce kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém dítě dosáhne 22 týdnů života, resp. 31 týdnů života narodily-li se dvě a více dětí zároveň. 😀 😀 😀
•Tříletou variantu můžete zvolit do konce 21. měsíce věku dítěte.
•Čtyřletou variantu budete mít automaticky, nenavolíte-li v daném období variantu jinou

takže jsi ještě nic nepropásla a je jsem se poučila

miluse
21. srp 2010

@vojtisek2007 díky 🙂 no vida... takže musím příští týden zavolat do jeslí, zda by nám tam event. pak kluky vzali a co je k tomu potřeba a pak se rozhodnem. Moc díky vojtí 🙂

miluse
23. srp 2010

mno, ikdyž mám ještě jeden dotaz,jelikož díky zvýšení mateřské mám jaksi 2 rozdílné posuzovací ty částky, zda bych měla nárok na tu 2 letou variantu a to, že za prvních 6 měsíců bych dle všechno nárok neměla neb výše denní dávky činila 308 Kč a na další 3,5 měsíce činí denní dávka 390 Kč a teďky by mne zajímalo jak to budou popř. posuzovat 😕

j.a.n.i
23. srp 2010

@miluse Měli by brát těch 390, každopádně pokud budeš teď žádat o ten fialový papír, tak by tam ani částka neměla být uvedena.

f.nina
23. srp 2010

Holky,já mám taky dotaz.Nedávno jsem zkončila mateřskou a od září nastupuji do práce.Jen by mě zajímalo jestli musím odpracovat rok a potom bychom se měli snažit o druhé mimi a nebo bychom mohli začít už teďkom se snažit a pokud by to vyšlo,jestli bych měla nárok na rodičák.Mno doufám,že jste to pochopily 😅

miluse
24. srp 2010

@j.a.n.i.- a z jakého důvodu? Mě ho včera na ossz vyplnili normálně a napsali tam právě ty 2 částky 😨

j.a.n.i
24. srp 2010

@miluse No, protože tím, že to budou zpětně doplácet, tak je vlastně ta menší částka blbost... až ti přijde doplatek, tak i za ty předchozí měsíce budeš mít vlastně těch 390,- na den... ale mělo by to být fuk, pro RP by se měli řídit tou vyšší.

miluse
24. srp 2010

@j.a.n.i.- moc díky 😉

relisis
1. zář 2010

Ahoj holky, prosím o radu.V listopadu 2008 se mi narodil chlapeček,v prosinci 2008 mi zkončil prac.poměr na dobu určitou.Teď jsem těhotná,tzn.že nebudu mít po porodu (květen 2011) nárok na mateřskou?díky za odpovědi.

lidiab
1. zář 2010

Ahojky, jen tak orientacne jsem se chtela zeptat jak dlouho po podani zadosti vam prislo porodne a zacal chodit rodicak?

vojtisek2007
1. zář 2010

@lidiab porodné by ti mělo být vyplaceno do 30ti dnů od podání žádosti a rodičák od tý doby co si zažádáš, když žádáš v září - dostaneš první v říjnu, pak zase když končík, tak třeba skončíš v černu, ale v červenci ještě dostaneš rodičák 🙂

j.a.n.i
1. zář 2010

@relisis Ne, nebudeš, budeš mít od porodu nárok rovnou na rodičák, ale jak přesně změní pravidla to se neví, podle aktuální úpravy na tu 4 letou variantu, podle návrhu (pokud projde a ještě se nezmění) bys měla od porodu RP ve výši 4500,- do 4 let věku dítka.

lidiab
1. zář 2010

@vojtisek2007 Dekuji za informaci 🙂

niki2
2. zář 2010

@vojtisek2007, nedavno jsem cetla vasi diskuzi a dnes tu byla sousedka, ma chlapecka 4 mesice a rikala, ze byla vcera na socialce a ze uz pry neni ta moznost, ze se rozhodne mezi triletou a ctyrletou variantou pobirani rodicaku az ve 21. mesici ditete? Ze ten papir musela vyplnit a rozhodnout se rovnou...
Ja to prave tak resila vloni, ze jsem si nechala cas na rozmyslenou a pak v srpnu to nechala plynule prejit do te ctyrlete varianty...

j.a.n.i
2. zář 2010

@niki2 To co jí řekli, je blbost, jen využili její neznalosti, aby si zjednodušili práci... Stále je možno provést volbu do těch 21 měsíců, ale když to mají hned při žádosti, tak to zpracují při jednom a už se k tomu nemusí vracet.