Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

jandalinka
16. lis 2010

@mamkahelca mě skončil rodičák nyní 12.11.2010(měla jsem na 3roky)a včera 15.11.jsem si byla pro neschopenku,poněvaž jsem v 7.měsíci těhu a doktor mi doporučil klid na lůžku,jinak bych ještě do práce na nějaký měsíc šla.A 23.12.jdu na další mateřskou,takže jsem vlastně ani nic neodpracovala a hned po ukončení rodičovské šla na neschopenku ale v rámci už pracovní smlouvy,takže zaměstnavatel mi opět musí držet místo 3roky a na druhé dítě budu mít 3letý rodičák. 😉

mamkahelca
16. lis 2010

@jandalinka Ahojky,dekuji za odpoved,ale kdyz budu tehule nez male budou tri,tak vim,ze to tak jde,ale ja nevim,kdyz nastoupim do prace budu treba makat 4mesic a zjistim,ze jsem otehotnela tak jestli mam zas na vse narok.Kamoska mi rikala,ze pokud neotehotnim do tri let male a nastoupim netehotna do prace tak nesmim otehotnet rok,protoze kdyz bych otehotnela treba po trech mesicich a ne az po roce prace,tak prej nemam narok na materskou a trilety rodicak,ale 4lety a to ja si nemuzu dovolit.

vojtisek2007
16. lis 2010

@mamkahelca ahoj, neboj když nastoupíš zpátky a odpracuješ třeba jen 4 měsíce budeš mít zase znovu nárok na mateřskou i zvolit si tři roky na rodičáku

jandalinka
16. lis 2010

@mamkahelca jj,přesně jak píše vojtisek2007.neboj 😉

mamkahelca
16. lis 2010

Holky dik za info🙂))Hned mi zpadl kamen ze srdce🙂))

many
17. lis 2010

ahojky holky 🙂
mám dotázek, vím, že se mělo projednávat snížení rodičovského příspěvku, že vlastně by to vycházelo na 3 roky místo 7 600,- jen 6000,- prošlo to nebo ne 😉 díííky

j.a.n.i
18. lis 2010

@many Neprošlo.

many
18. lis 2010

@j.a.n.i - no tak to je jen a jen dobře, furt by brali ☹

alexsandra
18. lis 2010

ahoj, moc se v této debatě neorientuji.. proto se zeptám přímo a možná že zopakuji některý předešlý dotaz... studuji VŠ, kterou kvůli těhotenství přeruším. absolutně ale netuším, jak je to po porodu s rodičovským příspěvkem (nebo mateřskou?) opravdu se v tom stále nemůžu zorientovat... prosímn, poraďte mi.

vojtisek2007
18. lis 2010

@alexsandra ahoj, ode dne porodu budeš pobírat rodičovský příspěvek ve 4leté verzi - tzn. do 10ti měsíců dítěte 7600 a pak do jeho 4 let 3800. Jako studentka (pokud si někde bridágně nepřivyděláváš) bohužel nemáš nárok na mateřskou a tím pádem si nemůžeš zvolit délku rodičáku a máš automaticky ten 4 letý....

alexsandra
18. lis 2010

@vojtisek2007 uf, to je teda věc... budu určitě přerušovat. a poslední rok pak budu chtít dodělat dálkově... budu doufat, že to nějak zvládneme no... žádná legrace to adi nebude. moc děkuju za radu 🙂

luca30
19. lis 2010

@vojtisek2007 mám na tebe prosbu, můžeš juknout na můj případ a poradit mi, co bude nejlepší? díky moc

Ahojky potřebovala bych radu...až nyní jsem si uvědomila, že jsem do práce napsala, že nastoupím 3.1.2011 tj. první pracovní den v Novém roce, ono ani tak nejde papír se dá snad předělat , ale podle mě tam mělo stát 31.12.2010, protože MD mi skončí ve čtvrtek 30.12.2010 a 31.12.2010 bych měla nastoupit, i když v té době je dovolená.Samozřejmě nevím jestli bych měla na dovolenou nárok to určitě ne spíše na neplacené volno.

A teď k otázce: Čekáme druhé miminko a termín máme 7.3.2011 tudíž na PPM mohu nastoupit již 7.1.2011 nebo +- jak vychází těch 8týdnů před porodem dle průkazky

Moje otázka zní, co je z hlediska finančního nejlepší a jak to vlastně udělat, abych měla nárok na PPM.
Je nejlepší jít na neschpenku od 31.12.2010, aby mě případně zaměstnavatel nemohl vyhodit ( i když v práci jsou solidární a místo tam mám jen obsazené záskokem) a být na ni co nejdéle tedy až do 6 týdnů před porodem, budu mít tak nárok na PPM v takové výši jakou jsem měla u prvního dítěte??
Nebo jít na neschopenku od 31.12.2010-6.1.2011 to je asi prodělečné? Děkuji moc za radu...budu v práci první případ, který nastupuje ihned na druhou MD tak si to pro účetní chci připravit...už jen kvůli tomu, že mi vlastně neopravila to, že do práce bych měla správně nastoupit 31.12.2010, ale mám tam až 3.1.2011a doufám, že je to jen interní papír pro zaměstnavatele, který můžu předělat.

slunino
19. lis 2010

Ahojky, chci se zeptat jestli se v tom někdo orientujete. Přišlo mi, že mi schvalují rodičovský příspěvek na 3 roky (takže 7 600 měsíčně) nastupuji na ní 12.12. tak jsem si myslela, že dostanu poměrově za 11 dní mateřskou a za zbytek měsíce rodičovskou, ale v tom dopise mi píší, že za měsíc dostanu jen 1 500 rodičovské - od 7 600 odečetli poměrovou část mateřské. Je to tak správně mě to moc hlava nebere 😕 ? Dik za radu 😵

vojtisek2007
19. lis 2010

@slunino bohužel je to tak, když máš v jednom měsíci nárok na mateřskou i na rodičák, tak podle výše mateřské ti jenom doplatí rodičák, kdyby ti mateřská udělala víc než 7600 tak bys dokonce ten měsíc ani rodičák nedostala...bohužel je to tak zákonem daný.

slunino
19. lis 2010

Moc děkuju to si mě moc nepotěšila

janulabj
22. lis 2010

ahojte, MAM VELKÚ PROSBU: pomožete mi niekto spravne vyplnit formulare ktore su potrebne k žiadosti o rodičak? mam doma všetky potrebne,len nejak neviem čo kde napisat,a pani na socialke to so mnou moc cez telefon nechcela riešit,a osobne tam nemožem,mam to daleko.prosim prosim,

vojtisek2007
22. lis 2010

@janulabj
jestli myslíš v ČR tak potřebuješ :

1) ŽÁDOST O RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK - ten vyplníš ty část A, B, C, D,F,G,H,podpis+ datum

2) POTVRZENÍ O NÁROKU NA DÁVKY OVLIVŇUJÍCÍ NÁROK A VÝŠI RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU - tam vyplníš část A, B, část C ti vyplní na OSSZ odku jsi pobírala mateřskou, podpis + datum (posílá se na OSSZ odkud ti chodila mateřská)

3) ŽÁDOST O ROZHODNUTÍ O VOLBĚ NÁROKU NA RODIČOVSKÝ PŘÍSPĚVEK - tam vyplníš část A, část B, část C,popis + datum

miklice
22. lis 2010

Ahojky,tčtu si vaše otazky a odpovědi.Ja uvažuji nad podobnou věci. Byla jsem na nemocenske,ta mi skončila k 12.11 a od 13.11 jsem nastoupila na mateřskou.Termín porodu mam 25.12. nevite nahodou jak se to bude počitat?Kolik bych asi měla dostat peněz v tom prosinci za listopad?

j.a.n.i
22. lis 2010

@miklice Zjednodušeně řečeno o něco víc než si dostala teď za říjen, jen to přijde ve dvou platbách... ale když napíšeš ty 2 cifry, co máš od ČSSZ na výpise z účtu, tak ti to přibližně spočítám.

miklice
22. lis 2010

j.a.n.i. které dvě cifry máš na mysli?Ja dostavala pouze jednu cifru,a to nemocenskou 😒

j.a.n.i
22. lis 2010

@miklice U té nemocenské bys měla mít ve zprávě pro příjemce něco takového: Nemocenské 1.6.10-30.6.10, denní dávka XXX Kč, denní vyměřovací základ YYY Kč. Tak ty cifry XXX a YYY 🙂

miklice
22. lis 2010

a to mi chodila každy měsic úplně jina častka,třeba v srpnu přišlo 4900,- cca,v zaří 5500 cca,v říjnu 6200cca a v listopadu 5700cca.Takže jsem z toho fakt byla vždycky jelen 😢

miklice
22. lis 2010

aha,tak to už vim co máš na mysli,ale to ti nepovim přesně,chodilo mi to na šek,a ja tu druhou čast šeku vždy vyhodila.Nechci si ted vymyšlet častky, ale mam pocit že to první bylo kolem 110 kč a to druhe kolem 600 kč.Mohlo by to tak byt???

adelaz
23. lis 2010

Ahoj holky chtěla jsem se zeptat, nevíte jestli se ještě vyplácí rodičovský příspěvěk zpětně???
V minulosti to bylo, že se dá zažádat 3 měsíce zpětně, ale teď to nemůžu nikde najít a baby na úřadech mi tvrdí, že nemůžu:( což se mi zdá divné... děkuju za odpověď🙂

j.a.n.i
23. lis 2010

@adelaz Platí to stále, §54 zákona 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře v aktuálním znění...

bertica.h
23. lis 2010

Ahojte.
cchem sa spýtat..beriem na mladšiu dcéru RP
.má 18mesiacov.idem si zažiadat o 3ročné čerpanie RP.budu sa nás týkat nejaké zmeny?alebo budem normálne dostávat 7600kč do jej troch rokov?
viem že sa chystaju v soc.dávkach zmeny,preto sa pýtam...dakujme pekne 😉

adelaz
23. lis 2010

@j.a.n.i jeeeee děkuju moc za odpověď🙂
Ještě se u tebe radši ujistím🙂 nárok na RP mi vznikl 1.10. rodičák budu mít vyřízenej zítra. To znamená, že mi prostě za říjen ty peníze poslat musí... poslední dávku mateřské jsem dostala v září. Je to tak? Jen abych ze sebe zítra nedělala blbku🙂

j.a.n.i
23. lis 2010

@adelaz Jojo, prostě bych ty papíry vyplnila a nechala si potvrdit převzetí...

vojtisek2007
24. lis 2010

@bertica.h 3letého RP se změny netýkají, budeš pobírat pořád 7600 🙂

jandalinka
29. lis 2010

Ahoj,potřebuji opět poradit 😉 .Rodičák 3letý mi skončil 12.11.a dosud mi nepřišel žádný papít o ukončení.Zdravotní pojištovn po mě chce změnu a doložit ukončení rodičáku,tak nevím,jak dlouho mám čekat nebo musím zajít na úřad osobně?!....A ještě jednu otázečku,zda když mě ted skončil rodičák,poté jsem nastoupila na cca.6týdnů na neschopenku,nemohla jsem se vrátit do práce kvůli rizikovému druhému těhu,a před vánoci nastupuji na druhou mateřskou a pak zase navázám na rodičovskou,tak mi může malá chodit do školky na celé dny?!děkuju moc za odpověď.