Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

krejcirice
14. pro 2010

Ahoj taky nevím jak to bude u mne,potřebuju poradit.Jsem doma na 4letý rodič.která mi končí břzen 2011 budu jí tak brat do toho března nebo ne?Něco jsem slyšela že bych ještě měla snad vracet že mi to přesáhne tu částku co odsouhlasili?Nevíte to někdo?

vojtisek2007
14. pro 2010

@kugek tak bohužel už nemůžeš udělat nic...jde to, že na ty přerušíš rodičák, na mateřskou nastoupí manžel (otec dítěte), ovšem musí mu nárok na mateřskou vziknout stejně jako matce a pak on si může na rodičáku zvolit tříleté čerpání - tohle všechno jde bohužel udělat do 1ROKU DÍTĚTE. ☹

@krejcirice co já jsem pochopila z toho zákonu, tak vracet nic nebudeš.

mkr
14. pro 2010

@kugek švagrová to teď řeší taky, malýmu bude v lednu rok, ale myslím, že pro tyhle co jsou mezi, tak je nějaká lhůta na změnění, ale přesně nevím dokdy si to musíš vyřídit, být tebou hned zítra zajdu na sociálku a zjistím co a jak, letos ještě změnu určitě udělat můžeš

vojtisek2007
14. pro 2010

@mkr @kugek - ne, kugek opravdu už výměnu provést nemůže a to ani do konce tohoto roku, protože dítě je starší než 1rok, takže bohužel, příští rok to půjde už jenom do 9měsíců dítěte...

mkr
14. pro 2010

@kugek tak už jsem to našla je to dokonce února, mrkni na to http://aktualne.centrum.cz/finance/grafika/2010... je to - co se mění pro ty, kdo už RP berou

mkr
14. pro 2010

@vojtisek2007 promiň, ale letos platí ještě stará pravidla a v článku se píše něco jiného, kde si to vzala?

mkr
14. pro 2010

ale záleží na tom, zda už jednou volbu provedla, pokud zvolila 4 letou variantu, ak nic dělat nemůže

vojtisek2007
14. pro 2010

@mkr no to jo, ale v tom článku máš pořád jen to, do kdy si může matka zažádat o tříletý rodičák, nic tam nepíšou o možnosti nástupu otce dítěte na mateřskou - a to lze podle pravidel 2010 do 1roku věku dítěte, pak otec na mateřskou už nastoupit nemůže, tudíž nemůže ani dělat volbu při rodičáku. Po novu tahle výměna půjde jen do 9ti měsíců dítěte.....pleteš do sebe dvě různé věci ☹

mkr
14. pro 2010

@vojtisek2007 tak to se omlouvám nevěděla jsem, že chce, aby tu změnu udělal otec, hodně maminek v okolí si dávalo 4 letou, ikdyž měli nárok na 3 letou, proto jsem myslela, že je to tak i u kugeku

terka2010
29. pro 2010

Prosím o radu, přečetla jsem několik článků na internetu, prošla pár diskuzí, ale nějak se nechci smířit s tím, co jsem pochopila... Vypadá to, že jsem těhotná. Nemám práci ani nepodnikám, studuju, ale už mi bylo 26 a tak platím jenom to nutné zdravotní pojištění.
Jestli jsem to pochopila správně, tak nedostanu za celou dobu, kdy budu s miminkem doma ani korunu? Budu zcela odkázaná na tom co vydělá partner? Jak je to se zdravotním pojištěním? Aspon to za mě po porodu stát zaplatí? A na jak dlouho?
Pro změnu jsem na strance, kam odkazuje hankadu cetla, ze za me muze nastoupit na materskou manzel a pak ji na me prevest? Asi nejsem schopna rozumne uvazovat, omlouvám se za zmateny a mozna opakujici se dotaz. Vubec nevim co cekat. Diky moc za pripadnou odpoved 🙂

martinka81
29. pro 2010

@terka2010 neboj, budeš dostávat do 9 měsíců dítěte 7600 a od 10. měsíce do jeho čtyř let 3800. Pojištění za tebe bude platit stát. Nemáš volbu délky rodičovské dovolené, jdeš automaticky na 4 roky.

benjik
29. pro 2010

@terka2010 no pokud nechceš jít na tu 4-letou,tak at jde manžel třeba jen na víkend po šestinedělí na mateřskou a pak on proívede volbu délky rd.Musí mít jen za poslední 2 roky 270 dní na pojištění a být zaměstnaný.My to budeme taky dělat u druhého dítěte.

krejcirice
29. pro 2010

Dobrý den nevíte zda se dá od nového roku když jsem na rodičovské přividělat jaka koliv částka není tam nějaká změna děkuji

j.a.n.i
29. pro 2010

@krejcirice V tomhle ohledu žádná změna není, pracovat můžeš bez omezení, pokud máš hlídání pro dítko.

agenturaberuska
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
terka2010
30. pro 2010

@martinka81
@benjik
Děkuju moc za odpovědi 🙂 🙂 .
Udělaly mně radost, jsem ráda, že bych něco dostala. Měla jsem strach, že nedostanu ani korunu a budu si muset ještě sama platit zdravotní pojištění. Pokud by to tedy všechno dobře dopadlo, poslala bych tatínka na týden na rodičovskou a šla po tom týdnu místo něho či jak by to případně šlo.

benjik
30. pro 2010

@terka2010 otec musí na mateřskou,třeba jen na den,pak si zažádá o rodičák a po měsíci se to převede na tebe
mrkni sem je tam postup https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/rodicovs...

terka2010
31. pro 2010

@benjik Díky moc 🙂

evvina
4. led 2011

Ahoj holky,
jdu se zeptat jestli nevíte zda dostanu rodičák když dítě budechodit do soukromé školky? Vím že u státtní je to jen na 5 dní v měsíci do 3let dítěte ale nevím zda se to týkaá i soukromých školek. Děkuji

vycu
4. led 2011

Platí stejné podmínky jako pro státní školky. Takže nedostaneš.

kdaniela
6. led 2011

ahoj holky,možná to tu někde je,ale nestíhám to tu celé číst,nevíte některá,když chci 4letou tak kolik z těch 3 formulářů musim vyplňovat?žádost jo to je mi jasný,ale pak je tam ten další na volbu délky 2 či 3let,tak to bych logicky usoudila,že nevplňuju,ale spíš mě zajímá to potvrzení o příjmu,zda je třeba i k té 4leté?moc děkuju 😉

kdaniela
6. led 2011

tak část dotazu už nepotřebuji zodpovědět🙂 na volbu délky se nevyplňuje,už to vidím přímo na něm napsané,takže logika nezklamala,u toho třetího formuláře tedy nevím,zda jde o to,že se dává ke každé žádosti nebo jen k těm,kde jde o vyšší a tedy kratší rodičák,ještě jdu hledat

j.a.n.i
6. led 2011

@kdaniela Ny čtyřletou by měl stačit jen ten jeden - ta vlastní žádost o RP.

kdaniela
6. led 2011

@j.a.n.i jé děkuju 🙂 tak to by bylo supr,bych si ušetřila aspoň cestu na sociálku,no ještě zkusim na ten úřad zavolat jiný den kdy tam jsou,snad to tentokrát někdo zvedne a řeknou mi

vendulka
6. led 2011

@evvina já mám za to, že když dítě chodí do soukr. školky,tak rodičák budeš dále brát

j.a.n.i
6. led 2011

@vendulka Striktně podle zákona nárok není, ale pokud ta soukr. školka nebere na děti dotace a nikam je nehlásí, tak je to nezjistitelné.

evvina
6. led 2011

\děkuji všem. |Riskovat nebudu. 😅

vendulka
6. led 2011

@j.a.n.i znám jednu holku co dala dítě do soukromé školky a chodí do práce a z rodičáku platí školku, tak jsem myslela, že to jde...omlouvám se 😉

j.a.n.i
6. led 2011

@vendulka Tak ono se to běžně dělá, ale výklad z MPSV je, že nárok není, že soukromá školka je takzvané "obdobné zařízení" zmíněné v zákoně. Případně se to maskuje pod mateřská centra.