Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

vendulka
6. led 2011

@j.a.n.i aha, tak díky, taky jsem přemýšlela, že bych ji tam šupla a šla dělat, no tak asi nic 😒

j.a.n.i
6. led 2011

@vendulka Já bych to zjistila přímo v té školce, jak přesně jsou registrování a co kam hlásí 😉 pokud nejsou pod MŠMT a nic nehlásí, tak by to mělo jít

vendulka
6. led 2011

@j.a.n.i díky za info 🙂

vycu
7. led 2011

No ono to hlášení nehlášení je dost o hubu, stačí jedna kontrola ze živnosťáku, hygieny, pracáku nebo jiného úřadu a už to jede, úřady si předají data a už je jenom kousek k tomu, aby si nechala odobr státní sociální podpory na ÚP předložit seznam dětí a je to.

simik78
7. led 2011

Ahoj...můžete mi někdo poradit? Syn se mi narodil 23.7.2010 a bohužel z důvodu zrušení pozice jsem se před otěhotněním ocitla i na PÚ...Bylo to tedy tak, že na volbu jsem neměla nárok a automaticky na 4 roky. Na sociálce mi poradili, aby šel manžel alespoň na 1 den na rodičák (myslim, ale nejsem si 100% jistá, se to musí stihnout do 6 měsíců věku dítěte?) a pak zažádá on...pak to následně zruší a přepíše na mě. Nevíte tedy někdo, zda se to opravdu musí stihnout do 6 měsíců nebo do 9 měsíců? A zda je to ještě takhle nebo jinak? ... Jsem z toho nějak vedle, jak ta jedle!!! 😕 ☹

kristiluky
7. led 2011

@simik78 Ahojky ak mám dobré informácie tak stačí to stihnút do 9 mesiacov, na 1 den musí manžel zažiadat o PPM až potom následne o rodičák-ten bude brat príslušný mesiac a ku 1.dnu nasledujúceho mesiaca ho prepíše na teba /rodičák je určený mesačne/. Ale v pohode može chodit do práce, dieta napíše do tvojej starostlivosti, akurát ten 1 den čo bude brat PPM musí byt doma-je to ako neschopenka, ale može si ju určit na víkend alebo na den ked nemá byt v práci tak to nie je problém

anysek85
10. led 2011

Ahoj holky,

čekám první miminko a z těchto "paragrafů" jsem zmatená jak lesní včela. Navíc se to neustálě mění! Nevíte některá, jak je to nyní s mateřskou? Tedy myslím těch 6 měsíců po porodu, nebo jak se to počítá. Kdo to vyplácí? Zaměstnavatel, stát, sociálka?

Děkuji mnohokrát za odpověď 🙂.

vojtisek2007
10. led 2011

@anysek85 ahoj, mateřskou (přesně pěněžitá pomoc v mateřství) se nastupuje 6-8týdnů před porodem a celkem trvá 28týdnů . Na mateřskou musíš splnit podmínky - mít zaměstnavatele (nebo čerpat mateřskou v ochranné lhůtě) a být účastna na nemoc.pojištění 270dnů za dva roky před nástupem na ni....Pak ti tvůj gyn dá vyplněnou žádost o mateřskou, kterou odevzdáš v práci, ale vyplácí jí sociálka. A vypočítává se z 12ti předchozích hrubých platů.

anysek85
10. led 2011

@vojtisek2007 Díky moc za odpověď!

Já jsem tak trochu zvláštní případ: Pracovala jsem při VŠ (2 roky klasika, mám i zápočtové listy, atd - 2006-2008) a 2008-2011 jsem pracovala na dohody (různě prodlužované přes manžela a příbuzné).

V září 2010 (7.9. 2010) jsem ukončila VŠ a 8.9.2010 jsem podepsala smlouvu na dobu neurčitou na plný úvazek u zaměstnavatele a nastoupila na plný úvazek. Do toho jsem ale otěhotněla a 1.7 mám termín porodu. Doma chci být až tak od půlky června. Znamená to tedy, že na tuto dávku mám nárok a bude mi ji vyplácet sociálka?

Mám tak trochu černé svědomí vůči zaměstnavateli 😅 😀, že jsem do toho vletěla hned 🙂.

anysek85
10. led 2011

@vojtisek2007 A teď ještě koukám, že vlastně ještě nebudu mít těch 12 platů 😅. Tak co se mnou 😅 ?

vojtisek2007
10. led 2011

@anysek85 nárok na dávku mít budeš, těch 270dnů splníš u posledního zaměstnavatele, zaměstnavatele taky mít budeš, takže 6-8týdnů před porodem ti mudr vystaví žádost, kterou dáš do práce a pak už mateřskou vyplácí OSSZ (okresní správa sociálního zabezpečení) podle sídla tvého zaměstnavatele.

vojtisek2007
10. led 2011

@anysek85 to nevadí, vezme se ti jen tolik platů, kolik budeš mít z toho posledního zaměstnání 🙂

anysek85
10. led 2011

@vojtisek2007 Jsi nejhodnější, moc jsi mi pomohla 😉

O tohle mi šlo: pak už mateřskou vyplácí OSSZ (okresní správa sociálního zabezpečení) podle sídla tvého zaměstnavatele.

Mám super zaměstnavetele a firmě se celkem daří, přesto však šetříme na čem se dá a vážně by mi bylo blbý firmu zatížit, když jsem ještě nestihla skoro nic odpracovat... 😅.

Něco se mi pletlo, že těch prvních 6 měsíců vyplácí zaměstnavatel, tak to asi bylo dříve... 😕

vojtisek2007
10. led 2011

@anysek85 jojo dřív to bylo trochu jinak s tím vyplácením 🙂

neu.sona
10. led 2011

Ahoj holky, dnes mě trochu šokovala kamarádka a já nevím, jestli to je pravda nebo ne. Mám 19 měsíčního chlapečka. Mám zvolenou 3 letou RD. Snižuje se mi od příštího měsíce tento RD na 3800,-? Jestli jo, tak se jdu asi zastřelit ☹ . Díky za odpověď.

heresta
10. led 2011

neu.sona: na 3 letém RD se nic nemění 😉 😉 jen na 4 letym..

neu.sona
10. led 2011

@heresta díky. Já jí to říkala, ale prý jí u nás na sociálce říkali, že všem .). To by mě asi kleplo, takže díky.

heresta
10. led 2011

@neu.nosa: vlastně kecám u 3 letýho RD se změnilo akorát to že se musí nahlasit do 9 měsíců dítěte 😉

berule
10. led 2011

@simik78 Můžu se prosím zeptat, proč ti to na sociálce poradili? Vždyť na RP mělas nárok, nebo se pletu? Já jsem z toho jelen, pže já jsem taky na úp a nevím na co vlastně budu mít nárok a na co ne 😒

triowax
10. led 2011

@neu.sona Nee, na tříletém se nemění nic, krom té doby, do kdy ho musíš zvolit.
Pokud už máš zvoleno z lonska a pobíráš, nemusíš řešit už nic.

triowax
10. led 2011

@simik78 ne na rodičák, ale na ppm. musí na ní být fyzicky opravdu ten jeden den a pak muže udělat volbu délky rodičáku.
Do pul roku proto, že po 28 týdnech ti končí ppm a pak nemas co volit.
Ale jak je to u tebe,kdyz jsi nemela na ppm narok vubec a a uz jej pobiras???to nevim.
Jestli by nebyly az moc velke cachry, ty rodicak zrusit, manzel na materskou, pak zase nprehlasit...

vojtisek2007
10. led 2011

@berule pokud jsi na úp a na mateřskou nestihneš nastoupit v ochranné lhůtě, nebudš mít nárok na mateřskou, tzn ani nárok na volbu délky rod.příspěvku, dostaneš od porodu automaticky 4letý rodičák.

@simik78 na mateřskou může manžel nastoupit do 9měsíců dítěte - ne do půl roku - ttakže ještě můžete výměnu udělat - on nastoupí na jeden na mateřskou, pak si zažádá o rodičák kdy si zvolí ty tři roky a pak se rodičák převede zpátky na tebe. Na mateřskou může nastoupit klidně na víkend - aby mu to nezasáhlo do práce a je to....a do 9měsíců je to proto, že do 9měsíců musíš udělat tříletou volbu....

berule
10. led 2011

@vojtisek2007 a jak dlouho trvá ochranná lhůta, myslím ale, že já určitě nestihnu, protože jsem na úp od ledna 2010

vojtisek2007
10. led 2011

@berule ochranná lhůta je 180 dnů od zkončení prac.poměru, pokud prac.poměrr trval míň než 180dnů, tak je ochranná lhůta tolik, kolik dnů trval prac.poměr. Ale jestli jsi na úp od ledna 2010 - tak to už je rok, a to fakt nestihneš...☹

anysek85
10. led 2011

@vojtisek2007 Takže vlastně jediné, co bych měla dodržet, je pracovat alespoň do toho 8. 7. - jestliže jsem nastoupila 8.9.? Je to tak?

No a v případě, že bych porodila předčasně a nebo měla zdravotní komplikace, tak smůla a mateřskou mít nebudu? Nebo mě budou brát jako studentku a nacpou mi čtyřletou variantu rodičáku bez mateřské? 😅

Ajajaj, to by bylo hloupé, chtěla bych dvouletý rodičák.

vojtisek2007
10. led 2011

@anysek85 ne, kdybys měla nějaké zdr.komplikace a šla na neschopenku, tak se ti ty dny budou počítat jako bys chodila do práce....a stačí do června - to máš 9měsíců x cca30 = 270dnů....a na dvouletý rodičák musíš mít mateřskou vyšší než 380,-Kč / den....a ikdyby jsi těch 270dnů neměla te´d, budou je "hledat" zpátky dva roky - a ty jelikož jsi bezprostředně po skončení vš šla pracovat tak by se ti ty dny "vzaly" ze studia....

anysek85
10. led 2011

@vojtisek2007 Jasně do 8.6. jsem chtěla napsat - přeťukla jsem se 🙂. Takže super, to mě moc těší 😵. No a jak budu mít mateřskou, to nevím, ale mám plat teď plat 25 000 hrubého, takže plus mínus by to vycházet mohlo.

vojtisek2007
10. led 2011

@anysek85 tak to máš v pohodě 🙂 s tímhle platem budeš mít daleko víc než 380,- na den 😀 😀 😀

jandalinka
10. led 2011

Ahoj 😉 .prosím neví někdo k jakému datu chodí -se vyplácí mateřská?!...od 1.12-23.12jsem byla na neschopence,zbytek mateřská..Neschopenka už mi přišla,ale mateřská ještě ne... 😒

kmotrice
10. led 2011

Klídek mě ještě taky materřská nepřišla asi mají nějaké zpoždění. Ale co jí beru tak jí mám k osmému v měsíci na účtě.