Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

j.a.n.i
6. únor 2011

@vlada84 Na 5 dní v měsíci 🙂 počet hodin v těch 5 dnech není nijak omezen.

vlada84
7. únor 2011

@j.a.n.i Děkuji moc 🙂

iriska4
4. bře 2011

☹ Ahoj holki snad mě někdo poradí na sosiálce jsem v roce 2010podepisovala papír na rodičák abych měla 7600korun,šimonkovi v lednu 2011bylo 10měsíců a rodičák mi automaticky snížili na 3850korun a důvod ?Prý protože jsem před md nepracovala a jak jsem mohla pracovat když jsem si převáděla rodičák ze staršího 2letého syny na mladčího.A to nikoho nezajímá.Nechápu proč jsem jim to zedy podepisovala?
Prosím vás jak to tedy je?
A už vůbec nechápu životní minimum mám 4syny,manža nemuže sehnat práci a má od prac.5850korun mám nárok na nějaký doplatek?
děkuji za odpovědi a názori.irča ☹ 😕 🙂

iriska4
4. bře 2011

@ines22 Ahoj měla jsem stejný problém,Matýzkovi byly 2r a já nastupovala znovu na md,Musela jsem zajít na sociálku a tam jsem musela tuto okončit a zařídi novou kterou jsem jim podepsala.Takže ano musíš.irča 🙂

bulinka
4. bře 2011

@iriska4 A pracovala jsi před první mateřskou? To je divné, mě tvrdili teď na sociálce, že když jsem pořád zaměstanná tak mám stále nárok na výběr. Docela jsi mě zaskočila, já teď přecházela taky z rodičáku na druhou mateřskou 😖

vojtisek2007
4. bře 2011

@iriska4 Pokud máš stále trvající pracovní poměr, tak 6-8týdnů před porodem jsi měla nastoupit na mateřskou (PPM) a po jejím vyčerpání po 28týdnech přejít plynule na rodičák, kde jsi si mohla zvolit ty tři roky, o kterých píšeš.....jestli jsi ale zaměstnavatele už neměla, tak na PPM nemáš nárok, ani nemáš nárok volit tříletý rodičák....bohužel....jestli jsi mateřskou měla, musíš na úp doložit potvrzení z OSSZ odkud ti mateřskou vypláceli.....

vojtisek2007
4. bře 2011

@bulinka pro tebe platí totéž co jsem napsala pro irisku4 - pokud máš stále zaměstnavatele, tak podle pasu - máš 6ti denního kloučka, takže uč čerpáš mateřskou, její výši a přesný datum čerpání si necháš potvrdit na příslušné OSSZ odkut ti mateřskou vyplácí a tohle potvrzení přiložíš k žádosti o rodičák a uděláš volbu roků....

vojtisek2007
4. bře 2011

@iriska4 jetě k tomu doplatku jak se ptáš - můžeš zažádat o přídavky na dítě, příspěvek na bydlení - všechno se odvíjí od příjmů celé rodiny.....tak třeba by jste na něco měli nárok 😉

maja38
4. bře 2011

@vojtisek2007
Pokud jdete ze zaměstnání, můžete volit - ale volba není zcela svobodná - 2 letá rodičovská se týká jen těch, které měly příjem vyšší než tuším 16000 čistého? (je to přesně na www.mpsv.cz, ev. www.cssz.cz), pokud máte menší čistý příjem, můžete volit mezi 3 a 4 roky.
Ovšem - pokud chcete jít na dva roky a nemáte na to dost vysoký příjem, je možné, aby na rodičovskou šel manžel - pokud má dost vysoký příjem - při rodičovské může libovolně pracovat, jenom musí zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou - což budete překvapivě Vy a po měsíci zjistí, že mu to "nevyhovuje", vystřídáte se, ale formu rodičovské už není možné měnit. Jen je potřeba si měsíc platit pojištění - protože ani nepečujete o dítě (oficiálně), ani nepracujete.
Kdo jde na rodičovskou "z domova", jde automaticky na 4 roky a nikdo se neptá. Maja

bulinka
4. bře 2011

@vojtisek2007 Moc děkuji, uklidnila jsi mě 🙂 . Tobě věřim, vím že v tom děláš. Ale koukám, že každej úředník na sociálce tvrdí něco jiného a jen blbnou maminy 😠

bulinka
4. bře 2011

@maja38 pokud bude rodič splňovat podmínky nároku na peněžitou pomoc v mateřství podle zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, může si do konce 9. měsíce věku nejmladšího dítěte zvolit čerpání rodičovského příspěvku do 3 let věku dítěte a tedy i rodičovský příspěvek v základní výměře 7 600 Kč měsíčně

kutcher
5. bře 2011

@maja38 To nemusí být na měsíc ne? Stačej třeba 2 dny, ne?

mayerka
5. bře 2011

ahoj maminky, narazila jsem na vaše téma a ráda bych využila vaše znalosti... Mám 2,5 letého kluka, rodičák jsem měla na 2 roky. Měli jsme v plánu hned "upéct" sourozence, ale týden před koncem rodičáku jsem potratila... Pak jsem dostala v práci výpověď.. Teď jsem na pracáku a poslední měsíc dostanu peníze, pak už nic. Tedy jestli se nám zadaří ten sourozenec, tak bych měla po pracáku nárok jen na tu 4letou variantu rodičáku, že? Kdybych chtěla hodit mateřskou (nebo rodičák?) na manžela, abychom mohli mít tu 3letou variantu, jde to, když je manžel OSVČ? Díky moc za rady!!!! 🙂

maja38
6. bře 2011

@kutcher No jasně, prostě nahlásit jeden a druhý ho vystřídá....jen pozor na ty dny mezi mateřskou a óficiálním nástupem na rodičovskou - kvůli zdravotnímu pojištění - protože oni to nijak nehlásí a pak ti za 3 roky spočítají obrovské penále.

j.a.n.i
6. bře 2011

@maja38 Jak, která pojišťovna, nás třeba OZP upozornila hned po měsíci, zaplatilo se jim jen dlužné pojištění a žádné penále nechtěli...

vojtisek2007
7. bře 2011

@mayerka určitě to jde, pokdu si manžel platí nemocenské pojištění

ferinka
7. bře 2011

Ahoj mohly by jste mi poradit...
Máťa je narozený 14.3. 2009 a rodičák jsem měla 2 letý,teď čekáme druhé mimi (TP 31.5.), takže budu muset na cca 3-4 týdny na nemocenskou,než bude nárok na mateřskou ,ale od kdy jí mám nastoupit od 15.3. nebo od 1.4.??? Já ani nevím jak dostanu ještě peníze,teď je dostanu v březnu v celku za únor a jak to bude v dubnu kdy má přijít za březen,dostanu celou částku nebo jen část,když je narozen ý 14.3.???

vojtisek2007
7. bře 2011

@ferinka ahoj, jestli jsi v práci měla dohodnuto, že budeš čerpat dvouletou rodičovskou dovolenou, tak bys měla 15.3. nastoupit do práce -nebo tedy na neschopenku, jestli jsi ale dvouletou RD u zaměstnavatele nenahlásila, máš u zaměstnavatele tříletou a v tom případě ti nikdo tu neschopenku neproplatí - jsi na rodičovské dovolené a neuniká ti žádný plat. Za březen v dubnu dostaneš vyplacený celý rodičák.

ferinka
7. bře 2011

@vojtisek2007 No ví, že mám tu dvouletou variantu a že jsem měla nastopit,nebo teda dělám ve firmě táty,tak to ani nejde nevědět 😅 😀 😀 😀 Tak se mám v práci na to zeptat nebo oni to taky někam hlásí???

vojtisek2007
7. bře 2011

@ferinka ano, na přehledech pro OSSZ jis te´d na rod.dovolené, od 15.3.2011 budeš zase aktivní zaměstnanec...možná by bylo lepší, aby toho 15.3. jsi byla v práci - jakože nástup - a od 16. si nechat vystavit PN...aby na sociálce s tím nebyly problémy.....

ferinka
7. bře 2011

já myslela že mi to můžou napsat hned třeba jako rizikové,protože jsem zaměstnanec servírka a to už se svýma proporcema lze dělat těžko a ještě v zahuleným 😅

vojtisek2007
7. bře 2011

můžou ti to napsat hned, jde o to, jak to vezmou na ossz, aby jsi potom o nemocenskou nepřišla....ikdyž asi ne, prvních 21dnů platí zaměstnavatel, tak jim potom na socce bude jasný, že jsi měla po dvou letech jít zpět do práce a místo toho jsi na PN....když i tvůj zam. ti PN vyplatil....amožná ti to ani nevyjde, že bys dostávala něco od OSSZ, když máš mezi tím jen 3-4týdny.....

ferinka
7. bře 2011

@vojtisek2007 díky moc 😉

gimulka
8. bře 2011

Holky mám taky dotaz. Teď jsem na tříleté mateřské ta mi bude končit 4.7 a druhé mimčo by se mělo narodit 19.září. Bohužel to nevyšlo tak aby mi mateřské krásně navazovali, tak jak to budu mít ty skoro 3 měsíce? Nevíte?

vojtisek2007
8. bře 2011

@gimulka tak jestli máš stále zaměstnavatele, tak bu´d půjdeš na tu chvilku do práce nebo na PN....a když máš TP 19.září budeš nastupovat mateřskou (pokud na ní budeš mí nárok) 25.7.2011, takže tam budeš mít prostoj 21dnů.....

gimulka
9. bře 2011

@vojtisek2007 díky moc a tu nemocenskou mi bude platit zaměstnavatel?

vojtisek2007
9. bře 2011

@gimulka nemocenskou platí prvních 21dnů zaměstnavatel a potom už OSSZ

gimulka
10. bře 2011

@vojtisek2007 ještě prosím tě, co to znamená že budu nastupovat na mateřskou pokud na ni budu mít nárok?????? a ta mateřská se bude počítat zase z toho předchozího platu nebo to bude rovnou 7600??? díky moc

vojtisek2007
10. bře 2011

@gimulka pokud máš stále prac.poměr = máš nárok na mateřskou, na kterou se nastupuje 6-8týdnů před porodem a počítá se z platu před první mateřskou a pro tebe to znamená, že na PN (nebo v práci) budeš pouze 21dnů, protože potom už půjdeš na mateřskou.
Pokud zaměstnavatele nemáš, nebudeš mít nárok na mateřskou = rovnou ode dne porodu budeš brát rodičák, kdy si nebudeš moci zvolit žádné roky a budeš mít automaticky 4 r., v tom případě by jsi od 5.7. do porodu byla doma zadarmo - resp, by jsi se 5.7. šla zaregistovat na úp.

gimulka
10. bře 2011

@vojtisek2007 díky moc, tak doufám, že u mě platí ta první varianta, že mě nevyhodí 😉