Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

vojtisek2007
1. kvě 2011

@ivikprvni manžel - pokud má nárok na mateřskou - na ní může nastoupit do 9timěsíců dítěte (opravdu stačí na dva dny o víkendu) - takže to máte tak akorát...pokud budeš chtít všechny formuláře a postup s datumama co a jak, písni mi na e-mail : Vojtisek2007@seznam.cz - já ti všechno popíšu a pošlu formuláře 🙂

j.a.n.i
1. kvě 2011

@rezicka Na UP ti ji nespočítají, ale pokud mi pošleš všechny údaje, tj. kolik máte dovolené na rok, do kdy si byla na RD, zda si pak šla do práce na PN nebo rovnou na MD, kdy končí MD - vše přesné datumy, tak ti to spočítám. Klidně to pošli jako IP.

ivikprvni
1. kvě 2011

@vojtisek2007 díky moc, že mi pomůžeš , 😉 už ti píšu

lidiab
1. kvě 2011

Ahojky, chtela bych se zeptat - malymu je ted 8 mesicu a predpokladam tedy ze za dva mesice dostanu mensi rodicovskou. Lze to nejak obejit? Do roka chci pracovat, ale ted ty penize nutne potrebujeme 😒

vojtisek2007
2. kvě 2011

@lidiab jde, tím že by manželovi vznikl nárok na mateřskou, čerpal by ji,pak by on mohl zvolit tři roky 🙂 ale musí se to stihnout do 9měsíců dítěte - myslím ta mateřská u manžela, pak už to nejde

ene
2. kvě 2011

@ivikprvni Genialni navod na prevod rodicaku mezi manzeli http://www.mimibazar.cz/tisk_navodu.php?id=4705

werry
2. kvě 2011

ahoj holky, vyplňuji žádost o rodičovský příspěvek, jen bych potřebovala poradit, co se píše do kolonky---pro dítě uvedené v části B platí: náleží mu příspěvek na péči a to ve výši....nevím co tam napsat - 7600Kč když chci rodičák na 3 roky??? děkuji za odpovědi

vojtisek2007
2. kvě 2011

@werry pokud dítě nepobírá příspěvek na péči , tak to třetí okýnko : nenáleží mu příspěvek na péči5), ani nebylo zahájeno řízení o jeho poskytnutí
Příspěvek na péči podle zákona o sociálních službách náleží osobám, které jsou především z důvodu nepříznivého zdravotního stavu závislí na pomoci jiné osoby.

lidiab
2. kvě 2011

@vojtisek2007 Dekuji za odpoved, promluvim s manzelem

rezicka
2. kvě 2011

@realgs Ahoj,jenže já jsem na PN od 3.1.2011,tudíž v tomto roce jsem nepracovala a je to déle jak 100dní,takže se mi dovolená určitě pokrátí.Můžu si ji nechat proplatit,nebo to nejde a musím ji vybrat.

werry
2. kvě 2011

@vojtisek2007 super, moc děkuji!!! 🙂 🙂

kamaradicek
5. kvě 2011

@vojtisek2007
Dobry den, mam na Vas jeste jeden dotaz. Do 8.5. jsem na MD. Od 9.5. bych mela pobirat rodicovsky prispevek na 2 roky. Vzhledem k tomu, ze jsem v zahranici a v CR budu az od 20.5. bude mi zpetne rodicovsky prispevek vyplacen ( za obdobi od 10.5. do 19.5.) moc Vam dekuji.

vojtisek2007
5. kvě 2011

@kamaradicek moc tomu nerozumím, ale od toho 9.5. zažádáte o rodičák, který se vyplácí zpětně - tzn. za měsíc květen, bude vyplacen v červnu,to že budete v ČR až 20. a dáte žádost třeba 21, nemá vliv, protože na žádost vyplňujete odkdy se rodičovský příspěvek pobírá - doložíte k tomu potvrzení z OSSZ ohledně vaší mateřské a žádost o volbě dvou let a je to....jen počítejte s tím, že za měsíc květen dostanete rodi.příspěvek pokrácený o to, co vám vyplatí OSSZ za těch 8dnů na mateřské.....

kamaradicek
5. kvě 2011

@vojtisek2007 dekuji moc, presne tohle jsem chtela vedet. Pekny vecer.

rezicka
6. kvě 2011

Holky chci se zeptat někoho kdo je na neschopence,jestli vám přišla nemocenská za minulý měsíc.Já jsem až teď zjistila,že mi nepřišla.Nevím,kde je chyba,jestli třeba nemají zpoždění nebo mi v práci neposlali lístek na peníze.Díky za odpovědi.

vercach
6. kvě 2011

Ahojky,zatím netuším...ještě jsem nebyla na účtě ☹ ale ještě bych počkala,vlastní zkušenost mám že jim to většinou trvá dýl ☹

rezicka
6. kvě 2011

@vercachmarodím už od ledna a vždycky přišla 25 den v měsíci,tak je mi to divné... ☹

vojtisek2007
6. kvě 2011

@rezicka a nepřecházela jsi už na mateřskou ???? to by v tom mohli mít trochu zmatek a zpoždění.... 😕 jinak netuším

rezicka
6. kvě 2011

@vojtisek2007 nepřecházela,na mateřskou nastupuji začátkem června.No v pondělí zavolám do práce a budu to řešit ☹ .

vojtisek2007
6. kvě 2011

@rezicka no ono totiž stačí,aby ti ho odevzdali později lístek na peníze - u nás třeba po osmém, a už jsou peníze zpožděné, ne-li až další měsíc třeba ☹ ☹ ☹ ☹

rezicka
7. kvě 2011

@vojtisek2007 Já si myslím,že to tak bylo,kdoví jestli ho odevzdali vůbec... Na starosti to má šéfová a ta je na papíry šlompa,nestalo se to poprvé i jiné holky měly problémy ☹ .Nejhorší je ta její neochota a budeč tvrdit,že lístek poslala,je děsná ☹ .No zjistím si pod jakou část patříme,myslím že máme sídlo v Praze tak i sociálku a zavolám si tam,doufám,že mě to doplatí 😒 .

j.a.n.i
7. kvě 2011

@rezicka Jojo, doplatí ti to, ale jestli ho v práci ztratili, tak budeš muset za doktorkou, aby ti ho vystavila znova. A jestli s tím máš takové problémy, tak bych to fakt možná posílala na ČSSZ sama, přes práci musí jít ten první, protože k tomu posílají přílohu s výší tvého platu, ale pak už to jde posílat i přímo.

rezicka
7. kvě 2011

@j.a.n.i Už budu v PN jen tento měsíc,tak to vydržím,ale pěkně mě naštvala.Zavolám si nejdřív na ČSSZ a zjistím proč peníze neposlali než ji obvyním...

katka37
8. kvě 2011

holky ,prosím,kdo vyplácí mateřskou ,z čeho se vypočítává a když mám malý plat a vyjde mi nízká mateřská,tak doplácí se to do nějaké určité částky?má vliv na výši mateřské ,když bych byla na nenocenské?děkuji moc 😉

vojtisek2007
8. kvě 2011

@katka37 mateřská se ti vypočítá z posledních 12platů platů před nástupem na ni, přičemž nemocenská se nepočítá - prostě se vynechá, mateřskou žádáš přes svého zaměstnavatele, ale vyplácí jí příslušná okresní správa sociálního zabezpečení, dle sídla zaměstnavatele.... a pokud ti mateřská vyjde nižší než 7600, můžeš si ode dne porodu zažádát i o rodičák, a budou ti do 7.600 doplácet....

katka37
8. kvě 2011

nděkuji ,ale když mi budou ode dne porodu počítat rodičovský příspěvěk,tak se mi přece otu dobu mateřské ten rodičák zkrátí,nebo to chápu špatně?

katka37
8. kvě 2011

@vojtisek2007 a ještě se chci zeptat ,když mi ta mateřská vyjde nižší než 7600 doplácejí to automaticky,nebo si musím o to zažádat?děkuji....

vojtisek2007
8. kvě 2011

@katka37 rodičák se ti nezkrátí - ten prostě trvá do tří (dvou,čtyř) let dítěte a je jedno jestli ho pobíráš už současně s mateřskou jako doplatek a potom klasicky nebo až po tom půl roce....a automatické to není, musíš si zažádat sama - až dostaneš první mateřskou - to bude ještě před porodem - tak si pošleš na ossz odkud ti mateřskoku vyplácí formulář Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku - tam ti na ossz potvrdí denní dávku mateřské a když bude nižší než cca 250,-kč na den tak si s tímhle formulářem zažádáš o rodičák - oni z toho poznají kolik máš mateřskou a zbytek ti doplatí 🙂

katka37
8. kvě 2011

@vojtisek2007 děkuji moc 🙂

ferinka
15. kvě 2011

@vojtisek2007 prosím tě když jse na druhé mateřské od 17.4. dostanu už něco vyplacené??? Vždycky mi to chodilo s malým kolem 8. v měsíci,ale teď nic ☹