Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

mikca
21. lis 2007

no pohadka u tebe je problém ta práce..jestli že jsi dala výpověd, tak tím pádem nevzniká nárok na PPM tzn, že by jsi potom automaticky z drhým dítětem šla na pomalejší čerpání...takže by asi bylo lepší jít do práce..malou do tří let můžeš dávat do školky na 4 hodiny denně..tak bych si našla práci, aby ti potom měl kdo vyplácet PPM a mohla jsi voplit varianty....

pohadka
21. lis 2007

to znamená že příští rok nebudu mít žádné peníze? to přeci ne. ,když do 4let je tech 3800,- Jenže výpověd jsem dala kvůli tomu, že školka není a jiné hlídání také ne. Duden květen je zápis. Apomalejší čerpání je kolik 3r. S tím bych i souhlasila. Jen nerozumím tomu že nevznká nárok na PPM. Nějaké peníze přece dostávat musíme.:(

pohadka
21. lis 2007

ještě, kdybych byla ted těhotná tak volit nemužu?

mikca
21. lis 2007

jo jasně do 4 let budeš brát ty 3800 do 4 let věku malé..potom kdyby jsi nebyla těhule, se musíš nahlásit na uřad práce pokud nebudeš mít práci....kdyby jsi otěhotněla do 4 let malé, tak budeš brát rodičák na malou..a v den porodu´přestaneš brát na první a začneš brát rovnou rodičák na druhé, ale na čtyři roky 3800kč...
prostě musíš mít odpracováno 270 dní aby jsi měla nárok na PPM to je to co platí práce..kdyby jsi byla zaměstananá´a byla jai na rodičáku, tak by jsi byla stále zaměstnanec a nárok by ti tím pádem vznikl..doufám že jsem to napsala srozumitelně
kdyby si byla těhu už ted, tak stejně volit nemůžeš malá už je automaticky zařazená do tří let 7800 apak 3800 do 4 let..

paolin
21. lis 2007

pohadko, na Terezku budeš brát 3800,- do jejich 4 let. pokud před Terezčinými 4mi roky porodíš druhé mimi, budeš na něj čerpat rodičovský příspěvek v režimu pomalejšího čerpání - v základní výměře (7 600 Kč) do 21 měsíců věku dítěte a dále ve snížené výměře (3 800 Kč) do 48 měsíců věku dítěte. aby sis mohla vybrat klasickou variantu čerpání rodičovského příspěvku, je třeba, aby vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenskou poskytovanpu v souvislosti s porodem. což u tebe nelze, když nejsi zaměstnaná.

• rodič, pečující o dítě, které bude k 1. lednu 2008 starší 3 let, bude pobírat rodičovský příspěvek ve snížené výměře (3 800 Kč) až do 4 let věku dítěte;
• rodič, pečující o dítě, které bude k 1. lednu 2008 starší 21 měsíců a mladší 3 let věku (a tudíž si rodič nemůže ze zákona zvolit možnost čerpání rodičovského příspěvku), bude pobírat rodičovský příspěvek v základní výměře (7 600 Kč) do 3 let věku dítěte a následně rodičovský příspěvek ve snížené výměře (3 800 Kč) do 4 let věku dítěte;
• rodič, pečující o dítě, které bude k 1. lednu 2008 mladší 22 týdnů, se může rozhodnout o možnosti rychlejšího čerpání rodičovského příspěvku, nebo pobírat rodičovský příspěvek v základní výměře do 21 měsíců věku dítěte a následně učinit další volbu mezi základní a pomalejší variantou čerpání;
• rodič, pečující o dítě, které bude k 1. lednu 2008 starší 22 týdnů a mladší 21 měsíců, se může rozhodnout mezi klasickým a pomalejším čerpáním rodičovského příspěvku.

• rodičovský příspěvek lze čerpat ve třech výměrách daných v pevných měsíčních
částkách - zvýšené (11 400 Kč), základní (7 600 Kč) a snížené (3 800 Kč);

mikca
21. lis 2007

jo pravda paolin do těch 21 měsíců7800 apak až těch 3800 do a let..u toho nově narozenýho v případě pohadky...jsem to tam blbě napslaa paroood 🙂

paolin
21. lis 2007

je to ale fakt veda..do konce listopadu nam maji poslat formular a vsechna info. ale pochybuju, ze se tim clovek prokouse nejak jednoduse..

pomelo
21. lis 2007

micka vím jak je to věkově rozdělené. Teda by asi bylo nejlepší jít do práce a až bude odděláno 270dní tak už se nárok vztahuje. Píšu to divně ale snad je to čitelné. Děkuju

paolin: taky děkuji za rady

mikca
22. lis 2007

ahoj pomelo..jo po odpracování 270 dní se nárok vztahuje..takže by bylo dobré do té práce nastoupit a pak těhotnět..budeš mít pak nárok na PPM 🙂

danullinnka
26. lis 2007

Ahoj holky,tak já jsem se dnes byla ptát na úřadě,no nasr...ještě ted.Vše složité jak hrom a ještě byla milostpaní drzá.Mě se nárok na PPM nevztahuje,byl by prý,kdyby PPm byla na den 253kč a níž a já jsem měla 294kč.Takže nic 😠 Chtěla jsem být doma do 3let,ale budu do 4,protože mi stejně pošlou 3800kč.Prý si mám dát děcka hlídat a přivydělávat si,že to se tam nepočítá,no není to kráva??kam ty děcka asi dám????

mikca
27. lis 2007

ty jo danul to slyším poprvé že je rozhodující pro klasické čerpání výše PPM vždyt je to rozhodující jen pro čerpání dva roky..ale pro klasiku je rozhodující jen že ten nárok vznikl..já být tebou tak, se ještě poptám..zkus třeba Aperio poradnu...fakt to slyším poprvé a to jsem se v tom dost hrabala

kacka.va
27. lis 2007

a věděla ta paní o čem mluví? já mám taky dojem, že výše PPM je rozhodující jen při čerpání dvouleté rodičovské.

danullinnka
27. lis 2007

to jsem si myslela taky,ještě mě sjela,jestli jsem ten dopis vůbec četla 😠 Přitom PPM se vztahovala na prvního syna a v těch formulářích je,že se jedná o nejmladšího člena rodiny..jsem z toho už vedle,ale můj tatka u úřadu dělá řidiče,zná tam pár ženských,tak se mi poptá.Navíc je psané,že do 21,měsíce je 7600 a pak 3800kč a mě řekla,že do konce roku mi přijde ještě 7600 a od nového roku 3800kč.Tak na co to teda vypisujem???Když jsou s tím hotový jedna dvě?? 😠 😠

mikca
27. lis 2007

danul ta je nějaká zamtená..mě to dnes taky přišlo a nic tam takového není..takže v tvém případě je to že si budeš mct vybrat 3 nebo 4 roky...paní není asi moc informovaná...nemůžeš si vybrat ty dva roky to jo, ale ostatní máš na výběr 🙂

danullinnka
27. lis 2007

No,já jsem chtěla ty 3 ☹ asi jsou z toho taky vedle a samy neví vo co go 😠 papír ji mám prý donest až začátkem ledna,tak uvidím co ještě zjistí tatka a pak dám vědět 😉 snad to vyjde na ty 3roky.V tom dopise je zákl.čepání 3 roky-7600kč do 3 let-pokud má rodič nárok na PPM,nebo nemoc.poskytovanou v souvislosti s porodem,tak na toto mě sjela,že nemám ten nárok na PPM.A to pomalejší čerp.7600kč do 21měs.a dále ve sníž.výměře 3800kč do 4let,tak proč mi má přijít 7600kč jen do konce roku,kdy malý bude mít půl roku a ne 21měsíců???No není to bordel????? 😠

mikca
27. lis 2007

ne fakt tě zmátla..jestli že ti práce platila PPm tak máš narok na ´výběr..a hokej v tom mají,ale kdyby si s tím trochu pohráli, tak je to jasný, ale to by jim mohlo vystidnout kafe 😠 ..takže já myslím že můžeš být klidná...ty tři roky určo vyjdou 🙂 ...já měla PPM 253 korun a vybírám si tří roky 🙂

danullinnka
27. lis 2007

uvidíme,no.Snad jo,jinak se fakt nas....a to bude točo 😠 😉
No,ty máš PPM ještě na hranici,má být 253kč a mín,což já měla víc 294kč,tudíž nárok nevznikl.No,nějaký fígl na ně snad vymyslíme 😉

mikca
27. lis 2007

danul a proš má být mín..vždyt ty co si můžou vybrat dva roky črpání, musí mít naopak víc..toje 380kč což je víc než jsi měla ty..já to nějak nechápu no co nevznikl nárok??

danullinnka
27. lis 2007

nevznikl mi nárok na PPm,aspon tak to na mě vyhukla 😠 doufám,že za rok zase vymyslí nějakou hovadinu 😠

kocurek
27. lis 2007

Chtela jsme se zeptat, zda vite, jaky narok na rodicovsky prispevek ma matka, ktera nepobirala materskou dovolenou, ale primo rodicovsky prispevek 😲

mikca
28. lis 2007

danul to je nějaká blbost..jak ti nemohl vzniknout nárok, když jí máš vypočítanou na těch 294kč..to ti platila práce ne??..určitě se na to poptej

kocurek, tak ty automaticky spadáš do pomalého čerpání, tzn. do 21 měsíců 7600a pak do 4 let 3800kč

gedren
28. lis 2007

Holky dneska mi ty lejstra prisly a to je teda vazne demence. Materskou jsem mela, ale to, ze je to nutna podminka pro trilety cerpani, vidim az ted z tech lejster. Takze uplne vsechno, co uz maj (specialne teda to potvrzeni od zamestnavatele, ze jsem mela materskou) musim shanet znovu! A navic tam chteji dolozit obcanku a rodnej list nebo co, to znamena, ze musim jednat s babou a nestacit to hodit na podatelnu? Predchozi zadost urcite stacilo na tu podatelnu hodit...jsem z toho zmatena.

Prosim pokud nekdo overi, ze staci hodit to na tu podatelnu a pripojit tam treba jen kopii obcanky a rodnyho listu, tak to sem napiste. Diky!

kocurek
28. lis 2007

mikca Diky 🙂

gedren Me kamoska rikala, ze staci poslat nebo zanest vyplneny formular, o nicem jinem nehovorila, jeste mi to neprislo

gedren
28. lis 2007

o je fakt, ze ty kecy o tom, ze mam prokazat identitu, tam asi byly i minule 🙂 - no spoliham na to, ze kdyz to chci na stejnej ucet jako predtim, tak nebude nutny, aby overovali, ze to chci fakt ja 🙂 Ted me ale spis irituje ten papir od zamestnavatele, protoze nas zamestnavatel sidli na nekolika ruznych mistech Prahy a pro ten papir se musi jinam, nez kde realne pracuju 🙂

alcatko.j
29. lis 2007

Holky, sorry, nemam cas top tady cist cely, ale dneska mi prisly lejstra a ja s udivem zjistila, ze mam narok na to zrychleny cerpani...tak nam doma hlavy srotujou, jestli do toho jit nebo ne(do prace bych nesla, vrhli bychom se na druhyho spratecka 😀 ), no ale, v lejstrech je psany, ze o to zrychleni cerpani se musi zazadat do urciteho veku ditete(ted nevim ty mesice)my to nestihame...Jirka mi tvrdi, ze zakon plati kratce, papiry prsily dne,s ze se pocita s tim, ze to nestiham..ze v tech lejstrech je to pro maminky malinkych deti a tehule, pro info, ale ze ja kdyz v po skocim na socku, ze to jeste stiham..je to tak, nebo je zaslepenej prachama??? 😅 😀
A proboha, co tam budu muset dolozit?ty vyplneny lejstra?A znova potvrzeni od zamestnavatele?uuz ted je mi blbe...

kacka.va
29. lis 2007

alci, je to do 21. týdne věku dítěte, jinak nároz na 2 letou mateřskou padá ☹

kacka.va
29. lis 2007

dvouletou rodičovskou jsem samozřejmě měla na mysli 🙂

alcatko.j
29. lis 2007

Kaci, dik, jo to je tam naspany, ale i jedna maminka od nas z dubna mi rikala, ze ji pani urednice rekla, ze to stiha jeste...ze to nevadi..tak premyslim, jak to je..ale ja se na to asi vykvaknu, akorat jsem ted nervni 😅