Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

vojtisek2007
19. črc 2011

@karol84 nemusíš 🙂

karol84
19. črc 2011
lucisa
19. črc 2011

@vojtisek2007 asi se ptám opakovaně, ale u prvních dvou dcer ještě nebyl tento systém.
Kdybych během trvání 3letého rodičáku s nyní 15 měsíční dcerou znovu otěhotněla, mohla bych opět zůstat na tříleté variantě nebo bych měla automaticky 4letý rodičák, když jsem vlastně před mateřksou neodpracovala 270 dní?

vojtisek2007
19. črc 2011

@lucisa to záleží na tom jestli máš stále zaměstnavatele - pokud ano, nemusíš mezi mateřskýma nic odpracovat, pokud už zaměstnavatele nemáš a po rodičáku bys nastupovala, tak bys musela mít účast těch 270dnů, nebo bys měla 4 letý rodičák.

lucisa
19. črc 2011

@vojtisek2007 děkuji, u jednoho zaměstnavatele jsem už od r. 1997, pracovala jsem u něj už před první mateřskou, mezi druhou a třetí jsem se vrátila a teď s manželem občas uvažujeme, že bychom si ke třetí dceři pořídili ještě jednoho drobka, tak abych věděla, jestli nakonec nebudu doma sedět s min. částkou, protože s 3letou jsem na tom skoro stejně, jako bych byla v práci, kvůli dětem mám zkrácený úvazek.

vojtisek2007
19. črc 2011

@lucisa tak to je v pohodě 🙂 měla bys znovu nárok na mateřskou a volbu rodičáku - ať bys nastupovala dřív nebo po skončení třetího rodičáku

lucisa
19. črc 2011

@vojtisek2007 díky moc, ještěže tě tady máme.
A jen tak mmch, existují ještě nějaké příspěvky nebo už všechno zrušili? Já už se ani nepídím, vždycky jsem vyplňovala a nechala potvrzovat hromadu papírů a pak všechno zamítli, protože tam brali příjem třeba za minulý rok, kdy jsem ještě dělala a na nic nebyl nárok.

vojtisek2007
19. črc 2011

@lucisa jo je přídavek na dítě, ale tam se bere příjem zpětně a rodičák se ti počítá jako příjem....tak skus zase nějaký ty lejstra vyplnit a uvidíš,maximálně ti to zamítnou

lucisa
19. črc 2011

@vojtisek2007 tak to prdím, posledně jsem se s tím plácala, přiznali mi asi 150 kč a za dva měsíce celý příspěvek zrušili 😀

yesu
20. črc 2011

@vojtisek2007 Jo a ještě jeden dotaz, musí s tím zaměstnavatel přítele souhlasit? tu mateřskou totiž platí on ne?nebo stát?

vojtisek2007
20. črc 2011

@yesu je to jeho povinnost mu mateřskou umožnit - dle zákona - a neplatí to zaměstnavatel ale OSSZ

kell
21. črc 2011

Ahojky děvčátka.
Mám na vás prosbičku. Potřebovala bych vědět, jestli když budu žádat o rodičák na 2 roky s tím, že budu doufat, že do těch dvou let otěhotním znova - tak kdyby se to náhodou nepovedlo, tak jak by to bylo? Musela bych si platit socku, zdravku a jak je to s držrením místa u zaměstnavatele. Prostě kdybych nebyla těhu a zůstala třetí rok s dítětem doma, jak moc by se to zkomplikovalo??? Doufám, že mě někdo pochopí, co mám na mysli. Píšu jako tatar 😅 . Moc děkuji za odpovědi!!

mataharyy
21. črc 2011

@kell zdravotní by platil stát, sociálku taky platit nemusíš (ale musíš u obojího nahlásit že jsi doma s dětětem) a zaměstnavateli nahlásíš že chceš být doma do tří let věku dítěte (do tří let ti drží místo), jen budeš doma bez peněz 😉

kell
21. črc 2011

@mataharyy moc díky. S tím rokem bez peněz jsem počítala. Jen jsem měla strach, abych pak něco neprojela. Ne,že bych byla až tak vypočítavá, ale je to docela výhodné,když někdo plánuje druhé mimi do dvou let. Já potřebuju vyšší příjem sice z jiného důvodu, ale i tak je to v podstatě pro mě výhodnější než 3letá varianta. Mocděkuji!!!!

petula83
22. črc 2011

Ahoj všem,jdu k vám na radu 🙂 Jsem na rod.dovolené,mám jí do 12/2012,kdy budou synovi 3. Pokud se zadaří,chtěli bychom teď ještě jedno miminko. Momentálně si chodím přivydělávat,ale pokud otěhotním,nebude te možné,pravděpodobně bude těhotenství rizikové a peníze navíc potřebujeme. Jak je to s vyplácením RD a nemocenské? Předpokládám,že obojí se pobírat nemůže,tak je možné ukončit RD a přejít na nemocenskou,která se vypočítává z předešlých platů a pak 6 týdnů před porodem přejít na MD? Děkuji za rady🙂

baronek
24. črc 2011

Ahoj holky, doufám, že mi tady někdo poradí, co bude nejlepší 😅 1.9. nastupuji na MD. Zatím chodím do práce, ale od 15.8. budu doma. Je lepší vzít si pracovní neschopnost na těch 14 dní nebo dovolenou???? Pokud mi to nějak nesníží výpočet MD a nepřijdu o moc peněz, tak bych si radši dovolenou vybrala po MD, to se budou penízky určitě hodit .... ale nevím, jestli jsem to vymyslela správně 😝 Děkuji

jandalinka
27. črc 2011

@baronek určitě je lepší vzít si pracovní neschopnost... 😉

lucisa
27. črc 2011

@petula83 , @baronek obraťte se přímo na vojtisek2007, ona je v takových věcech znalec. 😉

vojtisek2007
27. črc 2011

@petula83 ahoj - pokud ten přivýdělek je na dohodu o pracovní činnosti - nad 1999 se z ní odvádí nemo.pojištění - tudíž - pokud trvá dýl než tři měsíce - by jsi normálně z dohody mohla čerpat nemocenskou (a následně potom i mateřskou,pokud z dohody splníš podmínky) a současně pobírat rodičák - v hlavním prac.poměru máš předpokládám zažádáno o rod.dovolenou do tří let věku dítěte - tudíž odtud čerpat nemocenskou nemůžeš (před 12/2012) protože ti z práce neuniká žádný plat. Šlo by to, že by ti zaměstnavatel podpsal předčasné vrácení do práce - a místo do práce bys šla vlastně na neschopenku - ale pochybuju, že by to udělal, nemá důvod - pak bys brala z práce neschopnost a ještě k tomu i RD (protože rodičovský příspěvek a rodičovská dovolená spolu nesouvisejí).
Jinak můžeš čerpat rodičák a k tomu neschopenku z toho přivýdělku - jak jsem psala výš..pokud splníš podmínky.

vojtisek2007
27. črc 2011

@baronek nemocenská ti s výpočtem mateřské vůbec nehne - na nemocenskou se nepřihlíží, vyplacená dovolená by se ti samozřejmě do výpočetu mateřské započítávala - takže pokud to nebude vadit zaměstnavateli (jasně že nemá na výběr,když donešeš PN- ale známe je 😝 ), tak jdi radši na neschopenku - prvních 21dnů platí zaměstnavatel - tak někteří přesvědčují maminy aby si vybraly dovolenou....idkyž oni si to co vyplatí na neschopence samozřejmě odečtou na platbách, který posílají na OSSZ - takže ve finále šul-nul, ale ten pocit, že musí 21dnů platit někoho, kdo tam není....Hlavně si potom nezapomeň zažádat o dovolenou v návaznosti na skončení PPM, aby se ti dovolená nekrátila 🙂

baronek
28. črc 2011

@vojtisek2007 Moc děkuji za radu, takhle přesně jsem si to myslela 🙂 Je super, že o tomhle má někdo přehled 😎

petula83
28. črc 2011

vojtisek2007 ahoj a děkuji za odpověď 🙂 podmínky na dohodu splňuji,nicméně mi teď v srpnu z organ.důvodů končí 😒 Nejspíš se zkusím s naším ředitelem domluvit na tom předčasném nástupu do práce. Změstnavatel vyplácí prvních 21 dní,myslím...a pak to přechází na OSSZ? I kdyby nesouhlasil,je to pro něj nevýhodné,pokud bych si to sama uhradila,myslím to že by ten 1.měsíc nemusel platit,pak je to pouze o papírování.Je jasné,že se z toho asi něco strhne,ale stále by se nám to vyplatilo. Pokud by to takhle šlo,tak v případě otěhotnění zruším RD a nastoupím na nemocenskou?

ava
28. črc 2011

Ahoj holky, jsem na 3leté RD s 1.dítětem a na konci roku mám termín porodu 2.dítěte. Pokud mám správné info, tak si musím jít nejdříve ukončit RD a pak zažádat o MD na 2.dítě - kde? U zaměstnavatele (mám sml.na dobu neurčitou, odprac.u něj 2 roky).? Budu mít u 2.dítěte nárok na stejnou výši MD jako u prvního? Tj.cca 70% původního platu?
Děkuji za radu...

vojtisek2007
28. črc 2011

@petula83 jojo, zaměstnavatele vyplácí 21dnů a pak tě přebírá OSSZ 🙂 tak uvidíš

vojtisek2007
28. črc 2011

@ava ahoj, ano, pokud se ti překrývá starý rodičák a nová mateřská - musíš dnem nástupu na mateřskou ukončit rodičák na miláčka 🙂, tzn. že až ti tvůj gynekolog vystaví žádost o PPM - tam budeš mít přesný datum nástupu na PPM tak k tomu datu ukončíš formulářem - HLÁŠENÍ ZMĚN - rodičák - pošleš na úřad práce, odbor státní sociální podpory. Žádost o PPM dáš normálně do práce zaměstnavateli a budeš mít minimálně stejně tak vysokou mateřskou jako tu první, níž jít nemůžeš 🙂

ava
28. črc 2011

@vojtisek2007 děkuji ti moc za upřesnění - i ty názvy formulářů apod., jsou to rady k nezaplacení!
Na tu výši PPM jsem se ptala proto, že v r.2009 proběhlo nějaké snižování, ale následně to matkám dorovnávali a pak už jsem ztratila přehled, zda něco krouhli nebo ne...doufala jsem, že ne 🙂 Bude veselej pár měsíců 🙂
Hezký večer a ještě jednou díky!!!

vojtisek2007
28. črc 2011

@ava no ano, tenkrát to snížili a od 1.1.2011 jsou zase posunutý redukční hranice výš....takže pokud ti budou vypočítávat mateřskou ze stejného platu jako tu první,tak můžeš mít jen víc...míň ne 🙂

petula83
29. črc 2011

vojtisek2007 děkuji moc za radu 🙂 a pěkný den všem

lukava
30. črc 2011

Ahoj holky, našemu synkovi je 12 dnů a já si říkám, kdy mě čeká nevyhnutelné běhání po úřadech kvůli rodičáku.
Nevíte do kdy je zákonem stanovená lhůta, že se o něj musí zažádat? Ještě nejsem po porodu úplně zahojená, tak fakt nemám náladu lítat někde po úřadech. Jinak jsem naprosto nadšená z čtyřleté varianty 😒 ... po škole jsem hned otěhotněla a nenašla práci takže si myslím, že se mě automaticky týká ta nejméně výhodná čtyřletá varianta. Kamarádka říkala, že tříletá by šla nějak přes manžela... nemáte s tím někdo zkušenost? Manžel má trvalé zaměstnání a já moc neplánuju, že bych fakt čtyři roky byla jen doma...nehledě na to, že chceme určitě druhé mimčo a možná i dřív než za čtyři roky.

scai
30. črc 2011

@vojtisek2007 koukám, že se v tomhle vše vyznáš. Mohla bych mít na tebe taky dotaz?
Pracovala jsem 5 let, ale pak po porodu, jsem dostala výpověd. Firma končila, nešlo to asi jinak ☹
Takže ted jsem bez práce, první mateřská a rodičák ok... ale chci mít další dítě a tak řeším co dál. 4 letou variantu, do které bohužel spadám nechci.
Vím, že na tu 3 letou a mateřskou musím splnit 270 dní práce za poslední 2 roky...
Takže myslíš že to jde udělat tak, že mě teď někdo fiktivně zaměstná (budu muset samozřejmě zaplatit sociálku a dan), no a tak na ty 2 měsíce, abych pak splnila ty měsíce a když otěhotním, tak mě zaměstná znovu, a já pak půjdu třeba po měsíci na nemocenskou. Jde to tak?
A myslíš že se vyplatí dát si větší plat at mám mateřskou vyšší (třeba okolo 14 tis), nebo radši jen minimum a mít pak těch 7600? Nevím kde a jak to zpočítat....
Dík moc

Celá tahle situace mě hrozně štve, protože první mateřskou jsem měla krásnou 20 litrů... a debilní výpověd, ze kterou nešlo nic dělat ☹( a jsem na úrovni sigošů co nikdy nedělali. Fakt mě tento systém štve! 😠