Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

rezicka
25. srp 2011

@vojtisek2007 To jsou mi novoty,dřív jsem to u první dcery nepotřebovala...A ten formulář najdu kde?

vojtisek2007
25. srp 2011

@rezicka www.mpsv.cz - státní sociální podpora 🙂

mataharyy
26. srp 2011

Ahoj,
nevíte jak je to s tou opětovnou snahou o sjednocení výše RP na 220000? Jestli už to prošlo, případně co to znamená? Jsem na dvouleté a podle toho co jsem pochytila informace bych mohla mít nárok od ledna na zvýšení, ale nějak nevím zda už to platí, nebo je to jen pár slov do větru 😨

akrimala
26. srp 2011

Co jsem pochopila je to pro rodiče, kteří budou žádat RP od 1.ledna 2012

mataharyy
26. srp 2011

Já jsem právě v nějakém článku četla (ale fakt netuším kde) že ten kdo bude mít zájem může zažádat aby mu to dali podle toho nového, z toho důvodu že pro někoho to bude výhodnější 😕 Zkusím to pohledat. A už to teda prošlo?

j.a.n.i
27. srp 2011

@mataharyy Zatím to neprošlo, je to jen návrh na vládě, ale doufám, že už to projde, nechápu čeho se naposled zalekli, už to mohlo být schválené...

mataharyy
28. srp 2011

@j.a.n.i No tak to jsem na to zvědavá, jak to bude 😅 Zatím díky za info 🙂

rezicka
29. srp 2011

@vojtisek2007 Prosim tě,ten formulář o nároku na dávky ovlivňující nárok a výši rod.příspěvku mi musí potvrdit i v práci?Je to v bodu E. Díky

vojtisek2007
29. srp 2011

@rezicka , ne pokud jsi měla klasickou mateřskou - to se vztahuje na ty maminy, které mají místo mateřské nemocenskou v souvislosti s porodem.

rezicka
29. srp 2011

@vojtisek2007 Aha,právě jsem tomu nerozuměla,vyplnila jsem teda jen bod A a B.

vojtisek2007
29. srp 2011

@rezicka ano, to máš správně 🙂

ilonne
29. srp 2011

@mataharyy Ještě neprošlo a doufám, že neprojde.

elgereta
29. srp 2011

"Výše příspěvku bude omezena 70 procenty předchozího výdělku (vyměřovacího základu). " 😨 ten vyměřovací základ se počíta podle toho, co je ve smlouvě nebo podle posledního ročního příjmu? dík za odpověď 🙂

mataharyy
30. srp 2011

@elgereta Asi to podle čeho budou vypočítávat mateřskou, hádám, ale těžko říct, navíc to je jedno druhé omezení je že můžeš žádat max. 11500,- (pokud to chápu správně), takže si polepšíš nanejvejš o stovku, spíš aby to pak nedopadlo tak že to ještě snížej 😅

elgereta
30. srp 2011

@mataharyy díky, doufám, že to tak bude🙂 jinak já mám teď tříletou variantu a druhý mimi budeme chtít dřív než Moni budou 3, tak jestli to dobře chápu, tak když si to změnim, tak bysme mohli pár měsíců, než zas přejdu na PPM, pobírat tu max částku🙂

mataharyy
31. srp 2011

@elgereta No tak jak jsem to pochopila (a pokud to projde) tak ano, ale jestli to ještě projednávají, tak kdo víc co dojednají 😅 Má zkušenost je taková že nakonec to bude asi úplně jinak a pak než to někdo objasní úředníkům, tak mi i rodičák zkončí 😀

ilonne
31. srp 2011

@mataharyy @elgereta Já myslím, že je to blbost. Mateřská zůstane ve stejné výši 70% denního základu a akorát se sjednotí rodičovská, takže když si teď můžeš vybrat tříletou variantu, což může každý kdo má nárok na PPM, tak akorát nově přijdeš tuším, že o 16 tis a lehce se navýší dvou a čtyřletá varianta, což mi přijde nespravedlivé, hlavně u té čtyřleté. Proč to má být stejné a ne udělané podle toho, jak nasypeš peníze do sociálního systému? Už tak stačí, že nedostanu porodné a ty, co jen natahují ruku a nepracují ze sociálního systému dostanou nepoměrně víc než já. Přitom pracuju platím daně, platím hypotéku, takže nezatěžuju stát tím, že bych chtěla státní byt a jak se ke stát staví? Už neví, jak a kde by mě obral. To mi přijde fakt nespravedlivé.
Jinak si budeš podle mě moct vybrat na začátku, ale myslím, že už ne v průběhu. Ale můžu se i mýlit.

mataharyy
31. srp 2011

@ilonne Jo mateřská zůstane stejná (nebo jsem se alespoň jinde zatím nedopátrala opaku), jde o rodičák a právě tam píšou že i v průběhu čerpání si můžeš měnit délku rodičáku, ale nesmíš brát víc jak 70% z předchozí mzdy a částka nesmí přesáhnout 11500,- (takže o sto korun víc než teď, u dvouleté), pokud půjdeš na tříletou tak tam to prý klesne a čtyřletá se zvýší, jak to budou dělat v případě že nastoupíš na dva roky po nějaké době se rozhodneš že budeš doma tři, to nevím, ale asi by pak počítali poměrnou část (tedy rozpočítali to co ti zůstává do těch 220000,-). Taky by mělo platit že pokud alespoň jeden z rodiny pracuje (platil si nemocenské těch 270 dní) tak je nárok na tříletou a žádání o dvouletou by už snad nemělo být omezeno minimální hrubou mzdou 16000,-. S tím že když už rodičák pobíráš, můžeš si vybrat zda by jsi ho po prvním lednu brala v té výměře jakou máš teď, nebo by jsi zažádala znovu, podle nového zákona. Jináč ano souhlasím s tím že čtyřletá měla být jako "páka" pro nepracující, takže v konečném důsledku na to dojedou ty co si nemohli, nebo nechtěli zvolit dvouletou, protože jim jako jediným to stáhnou 😖 Ovšem co si divíme, však tyto nařízení jsou jen mál kdy spravedlivé 😅

ilonne
31. srp 2011

@mataharyy Asi tak, ale mají to vymyšlené chytře. Normálně pracující si radši vezmou dvouletou, která se o 100,- zvýší, vrátí se rychle do práce a budou dále sypat státu prachy. Ty co nepracovali a pracovat ani nechtějí a nebudou budou rodit jedno dítě za druhým, protože se to vyplatí víc než být na ÚP. A pak rovnou do invalidního důchodu a ždímat stát i nadále. To je to, co mě štve.

elgereta
31. srp 2011

@ilonne Já z toho článku chápu to, že když to schválí, tak si délku budou moc změnit i ti, co na rodičovské již jsou. No a jelikož na tom nejsme s financemi až tak slavně, tak budu jedině ráda, když to schválí - ze 3 let si to dám na 2 a kousek a tím pádem se mi RP zvedne měsíčně o pár tisíc. a navíc odpadne řešení problému, když máš dítě narozené v půlce školního roku... Jinak jsem na tom podobně, chodila jsem do práce, platíme hypotéku...

ilonne
31. srp 2011

@elgereta My teď samozřejmě taky uvažujeme o dvouleté variantě, jenže, co když se nám druhé miminko nepovede jak chceme? Kam dáme to první? Na to už stát jaksi nemyslí. Kdyby tady byl systém firemních školek, tak prosím.

elgereta
31. srp 2011

@ilonne přesně takhle jako vy jsem se rozhodovali i my, jestli na 2 nebo na 3 roky 😉

ilonne
31. srp 2011

@elgereta Kdyby se jim to nepodařilo schválit, tak si vezmeme tříletou, ale pokud se jim to povede, tak asi dvouletou, pak znovu PPM, pokud to vyjde a tu další tříletou. Ale věř, že se to povede, páč jak mají někoho obrat o peníze, tak to jim jde velice rychle.

mataharyy
31. srp 2011

@ilonne To chápu i mě to štve a naprosto souhlasím že je to na pytel 😠
@elgereta ano pak by to tak mělo být, že si můžeš zvolit, ale... 😅
Já jsem si odpracovala abych měla nárok na dvouletou, protože jsem věděla že chcem ještě další dítko, jenže manžel je ze slovenska, tak jsem si řekli že když tu má jistou práci (což v čechách neměl) tak že půjdem na slovensko, mě to bylo jedno kde budu, když beru rodičák a pak přišla změna z eu a na půl roku mi sebrali peníze, protože se nemohli dohodnout jak to bude, pak mi oznámili že si mám zažádat na slovensku (kde je rodičák 190€), takže jsem vyběhávala peníze, dohadovala jsem se s úředníkama, protože jeden tvrdil to druhý ono, psala jsem po všech možnejch institucích (ministerstvo práce a sociálních věcí jak v čechách, tak na slovensku, na různé evropské úřady, pořádně nikdo mi neuměl poradit, hlavně že si to schválili 😠 ) no a po půl roce bez peněz (a to úplně, protože manželův plat tak stačil na zaplacení hypotéky, poplatků a podobnejch věcí) jsem dostala přiznané peníze ze slovenska a po dalších x týdnech stížností a řvaní mi přiznali tedy i dorovnání do těch 11400,- takže to mám ještě dvojmo ty změny... No teď jsem žádala na druhý a zas to byla "komedie" protože jsem musela vyřizovat rodné listy a zas vše dvojmo... Takže krom toho že mají zhovadilé nápady, tak mě ještě víc štve to že takovej nápad projde a úředníci nevědí co mají dělat, takže si to odse... zase jen normální člověk co lítá jak hadr na koštěti... Proto nemám moc v oblibě změny, ty hloupé vůbec a ty dobré vlastně taky, protože pro mě to znamená horor tak na dva měsíce 🙄

ilonne
31. srp 2011

@mataharyy Tak tohle by jim šlo, ale že by si hrábli na svoje výhody, to je ani nenapadne. To se vyplatí nikde nehlásit změnu bydliště, peníze ti jdou stejně na účet a jen je vybereš v eurech, ne? Nechápu, proč když jsi pracovala tady, tady odváděla daně a platila sociální, by ji měla brát RD ve výši jako na Slovensku 😠 😠 😠 .

j.a.n.i
31. srp 2011

@mataharyy Chápu, že tě to lítání sere, ale tohle je nařízení EU, takže to neschválili naši poslanci, ale tím, že jsme součástí EU, tak se tím musíme řídit. Ale v principu to spravedlivé je (nekomentuju teď ten bordel s vyřizováním), protože pokud rodina platí daně v jedné zemi, tak není důvod proč by příspěvky měla brát ze země které nic neodvádí.

j.a.n.i
31. srp 2011

@ilonne A nechápu co ti přijde nespravedlivé na tom, že všichni dostanou na rodičáku stejně, mě to naopak přijde spravedlivé a doufám že to projde, je to obecně velice rozumný návrh včetně možnosti změny délky a možnosti rozložení si rodičáku třeba na 2,5 či 3,5 roku.
Naopak mě sral současný systém, kdy někdo kdo nepracuje a udělá převod rodičáku přes partnera na 3 letý dostane o nějakých 57 tisíc víc než ten kdo pracuje, platí daně a pak si zvolí 2 letý rodičák.
A omezení pro ty, co nepracovali tam je stejně, protože maximum je 70% vyměřovacího základu a pokud nemají žádný, tak budou dostávat jen to minimu, tj, 4500,- po celou dobu.

mataharyy
31. srp 2011

@ilonne Za normálních okolností bych to nehlásila a ani by mě to nenapadlo, ale protože manžel je cizinec, chtěli jeho pracovní smlouvu a protože to byl slovenskej zaměstnavatel, tak se ptali kde bydlíme (já na slovensku neměla ani přechodnej pobyt, nic vše mi zůstalo v čechách, účet, pobyt, občanství...) tak jsem řekla že po dobu rodičáku jsme na slovensku, tak jsem musela doložit další papíry a v květnu loňskýho roku vešla v platnost nová nařízení pro eu a bylo, jen bylo vtipné jak jsem se to dověděla, volala mi máma že mi přišla upomínka s hrozbou na exekuci pokud nezaplatím splátku úvěru, tak jsem volala do banky jak to že není zaplaceno, když mi na účet choděj peníze, oni řekli že nic nepřišlo, volala jsem na úřad, tam mě ctěná úřednice sepsula a položila telefon, po dalších třech hovorech mě milostivě přepojili a ona mi řekla že jsou jiná nařízení a že mi peníze pozastavili, tak jsem se zeptala jak je možný že nová pravidla jsou od května a mě nepřišli peníze už za duben, tak mě znovu seřvala pak řekla že mi to asi stopla a že teda mi ještě ty peníze za duben pošle (jako kdyby to bylo z její strany nevím jak srdečné gesto...). Pak jsem se zeptala proč mi to teda nedali vědět, že jsem se jich v polovině dubna ptala jestli se mě to nějak dotkne a ona mi oznámila že mi to dají písemě, asi během příštího měsíce (tedy v červnu). Nakonec mi koncem července přišel papír že s účiností od 1.5.2010 mi pozastavují výplatu rodičáku, z důvodu změn a že mám doložit kolik mi dají ze slovenska, jinak oni mi nic nedají... Takže jsem půl roku s ročním dítětem lítala mezi čechama a slovenskem po úřadech a pomalu jsme se mohli jít tak akorát pást... Jsem se málem zcvokla 🙄 No a jak jsem teď porodila tak jsem to vzala oklikou, rovnou jsem si napsala na ministerstvo, potom na poradnu pro evropské právo a té krá... jsem to poslala s odvoláním na tyto dvě instituce, takže už mi i přišlo že mi přiznávají dorovnávací dávku 😀

ilonne
31. srp 2011

@j.a.n.i Já si právě myslím, že ti co nepracují, nepracovali a evidentně ani pracovat nebudou a nechtějí a znám takových dost by měli dostávat právě jen nějaké minimum. Nespravedlivé mi to přijde v tom, že já mě stát neustále akorát o peníze obírá a někomu zase stále jen sype. Jak píšeš o tom převodu přes partnera, tak s tím taky nesouhlasím, prostě na rodičák má jít ten, co o něj zažádal a podle podmínek, které jsou pro něj platné, žádné převádění.