Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

androna
29. lis 2007

alco jak pise kacka do 22tyzdna na 1mimi a do 31 tyzdna na dvojcata.v tom formulari je to dost debilne napisane.mna to tiez zmiatlo a k tomu este katscka od vas z dubna. 😀

alcatko.j
29. lis 2007

Andi,,mne ted kacka psala, ze ji urednice rekla, ze by to jeste slo..tak ja nevim...

alcatko.j
29. lis 2007

Jako, ja ty formulare pochopila, je to tam jasne popsany, ne ze ne, ale jde o tu realitu, zname uredniky a tak, jestli nejni skulinka 😀

androna
29. lis 2007

alco ja som si precitala mamu aja a az tam to vysvetlili ze 31t to pre dvojcata.ale z tych lajstrov co dosli sa to dalo pochopit vselijak.som zvedava jak to Katschke dopadne.ja myslim ze spis nedopadne.ci ju ta uradnicka vobec vnimala.

aknela
29. lis 2007

Dobrý večer, mohla byste mě některá z Vás poradit. Jak je to, kdybych chtěla jít do práce. Zda můžu jít na plný úvazek nebo na částečný do jiné firmy než jsem pracovala? Mám hlídání na celý týden.

mejviz
29. lis 2007

alci tak pak prosím napiš jestli to fakt jde 😕

mikca
29. lis 2007

akrela při rodičovské si můžeš přivydělat neomezeně a rodičák ti nevemou..pokud tedy nebudeš dávat dítě do jeslí nebo školky.

alci to jsem zkopčila z poradny aperio... Další podmínkou pro přiznání dvouleté varianty je, že rozhodnutí pro tuto variantu bude rodič muset učinit nejpozději do konce kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, v němž dítě zakládající nárok na rodičovský příspěvek dosáhlo 22 týdnů života nebo 31 týdnů života, narodily-li se zároveň 2 nebo více dětí. takže by to nešlo..jo a uřednice berte z rezervou maj v tom poooořáááádnej hokej 😀

alcatko.j
29. lis 2007

Mikci, jasne, ja todle vsecko viiim, cetla jsem to vsude mozne, tady jde o to, ze uz ted ze dvou zdroju jsem slysela, ze to jako jde, i kdyz ty mesice tak uplne nesedi, protoze nam to uniknde o maloucko 😅
JA se nechci dohadovat, asi je to vazne tim, ze urednice jsou cely dopleteny a jeste to ani poradne nezanji, ale kdsby naaahodou jo, tak jenom dobre a honem dem delat dalsiho juniora 😀
mejvi, dam vedet 🙂

kacka.va
30. lis 2007

alci, já bych to zkusila co nejdřív vyřídit a uvidíš, ale asi to nechce odkládat 😉

mikca
30. lis 2007

alci tak to je uplně nejlepší řešení, ten junior 😀 ..a máš stoprcentní jistotu že to stíháš 🙂

mejviz
3. pro 2007

holky já mam v tom teda pořádnej hokej 😒 přišly mi ty papíry a nerozumim tomu 😒 pochopila jsem to tak že si teda můžu vybrat jenom mezi 3 a 4 rokama a to ještě až bude malýmu 21 měsíců takže proč to posílají teď když jsem jim tam nesla papíry tenhle měsíc... jak u blbých... 😒
alcatko mysli na mě a dej vědět náš Dáda je ještě mladší tak kdyby to šlo... 😵

mikca
3. pro 2007

počkej mejvíz, ale o rodičák musíš zažádat znova jeslti ho pobíráš..jinak spadneš do pomalého čerpání..a jestli ho nepobíráš a máš ještě PPm tak ta ti bude brzo končit a ty budeš muset zažádat o rodičák aby ti vůbec choili nějaké peníze ne...si teda myslim 🙂

mejviz
3. pro 2007

mikco rodičák mam pobírat za listopad teď by mi měl přijít prvně 🙂 nevíš kolikátého v měsíci chodí?
a ty papíry mam zanýst až v lednu anebo už teď na sociálku? 😕

mikca
3. pro 2007

no měl by chodit něco kolem 8 až 11 dne v měsíci + -...no a zanést to tam musíš nejspíš do konce prosince, protže od prvního to bude nově, takže se mění podmínky.....

danullinnka
3. pro 2007

mikco,já jsem to tam ty papíry nesla minulý týden a řekla mi,že to mám donést začátkem ledna,ale zdá se mi to ujeté,když to má platit od 1.1.tak nevím jestli jsem debil já nebo ty úřednice ☹

kristi
3. pro 2007

danulinnko, to je sice pravda,ale stejne ho dostavas zpetne,takze je cas az do konce ledna

mikca
3. pro 2007

kristi to je valstně pravd..ale zajdu tam co nejdřív at to mám z krku..z uřednic na sociálce se mi dělá poslední dobou kopřivka 😝

danullinnka
3. pro 2007

Taky jsem to chtěla mít z krku a tak jsem dopadla 😠 tak zajdu začátkem ledna

danullinnka
3. pro 2007

připadne mi,že ty úřednice obtěžujeme,že si nemůžou vypít v klidu kafe,jak jsem tam byla,tak měla pár telefonátů,taky ohledně těchto papírů a do toho telefonu taky moc příjemná nebyla 😖

alcatko.j
3. pro 2007

mejvi, tak pro me je to v pytli 😅 a myslim, ze pro tebe taky..nelis by se musela narodit(ted nevim presny datu,)nejak nejpozdeji ke konci cervna....

alcatko.j
3. pro 2007

tady jsou zajimave a uzitecne dotazy s odpovedma 😉

Jan: nechápu nastavení dávky při dvouleté mateřské. Původně avizovaná částka kolem 11 tis. CZK se údajně vztahuje na matky, jejichž denní vyměřovací základ činil v zaměstnácí cca 550 Kč na den, jak přesně je toto nastavené? děkuji Jan
Odpověď: Dobrý den. Při zrychleném čerpání (2 roky) bude rodič pobírat 11 400 korun měsíčně. Pobírat ho může rodič, který před odchodem na mateřskou měl hrubou mzdu alespoň 16 400 korun měsíčně po dobu 12ti měsíců. (29. listopadu 2007)
rodičovský příspěvek

rodičovský příspěvek
Tereza: Dobrý den, v červenci 2007 se mi narodila dcera. Chtěla bych s ní zůstat na rodičovské dovolené 2 roky, protože do té doby plánujeme další dítě. Nemůžu si ale vybrat nejrychlejší čerpání rodičovské, protože můj plat byl nižší než 16 400Kč. Bylo by možné napsat rodičovskou na manžela (který měl plat vyšší), i kdyby chodil do práce a já se starala doma o dítě? Děkuji za odpověď.
Odpověď: Dobrý den. Toto je možné. I vy, když budete pobírat rodičovskou, můžete u toho pracovat. Jen musíte mít někoho na hlídání dítěte. takže to jde i tak, jak popisujete. (29. listopadu 2007)

rodičovský příspěvek
Zdeněk: Dobrý den, manželka je od srpna na rodičovské dovolené. Dcera se narodila v březnu. Je nutné k nové žádosti o rodičovský příspěvek, která nám přišla, doládat doklad o příjmech před mateřskou, dyž byla předložena již při minlé žádosti?
Odpověď: příjem dokládáte kvůli variantě, kterou budete chtít čerpat (29. listopadu 2007)

rodičovský příspěvek
vláďa: Kdy nejpozději (prosím přesné datum) musí být narozené dítě, aby matka mohla žádat o 2letou RD? (Požadované příjmy matka splňuje) Tak aby mu bylo 22 týdnů nejdříve 1.1.2008 nebo třeba i během prosince 2007? Pokud se dá žádat do konce následujícího kalendářního měsíce tak by to mělo stačit... Děkuji
Odpověď: Na rychlé čerpání mají nárok (pokud splňují ostatí požadavky) rodiče, jejichž dítě se narodilo od 1.7.2007. (29. listopadu 2007)

rodičovský příspěvek
liberalJohn: Dobrý den,je-li již rodičovský příspěvek vyplácen,je nutné při nové žádosti znovu úřadu předkládat doklady od zaměstnavatele (potvrzení příjmů)? Děkuji za odpověď.
Odpověď: pokud chcete čerpat rodičovský příspěvek tři roky nebo dva ve zkrácené podobě, je třeba příjem doložit (29. listopadu 2007)

rodičovský příspěvek
Ivana F.: Dobrý den, mám na Vás dotaz: Jestliže zůstanu doma se synem /dnes 2 měsíce/ pouze 2 roky a rádi bychom měli hned po těchto 2 letech ještě jedno dítě, z jakého základu se bude vypočítávat druhá rodičovská dovolená, když kritéria pro tuto první jsem splnila a měla jsem více než 16.400,-Kč hrubého. Budu pobírat stejnou částku 11.400,-Kč, když zvolím opět 2 roky rodičovské dovolené. A ještě mám dotaz, zda mi bmusí zaměstnavatel pohlídat stejné místo, když se jedná o 2 x mateřskou dovolenou. Tedy 2 x 2 roky.Děkuji za odpověď. Ivana F.
Odpověď: Dobrý den. Pokud budete mít druhé dítě v době, kdy vám poběží ještě rodičovská na první dítě, pak se vám bude počítat poslední roční hrubá mzda. Znamenalo by to tedy, že budete mít opět nárok na nejrychlejší čerpání (2 roky). zaměstnavatel vám musí držet místo do tří let věku posledního dítěte. I když jich budete mít třeba pět za sebou. (29. listopadu 2007)

rodičovský příspěvek
Jitka: Dobrý den, od února roku 2008 bych měla nastoupit na mateřkou dovolenou, ráda bych si podle nových pravidel, bych si ráda zvolila variantu dvouleté mateřské, kde je možnost jen pro ty, kteří mají výdělek cca 16 400,- Kč. Je myšleno hrubého ? Děkuji za odpověď. Jitka
Odpověď: ano, hrubá mzda (29. listopadu 2007)

rodičovský příspěvek
Laisnerová: Dobrý den, plánujeme si rodičovskou dovolenou rozdělit - já bych byla doma dva roky, pak by na další rok nastoupil manžel. Jakým způsobem se toto bude nově provázet? Jakou variantu tedy máme zvolit? Děkuji
Odpověď: Na rodičovské se můžete libovolně vystřídat. Nemusíte ani nahlašovat výměnu a dál brát dávky vy a u toho libovolně pracovat. Jen nesmíte dávat dítě do školky na delší dobu, než je povoleno. Ideální by v tomto případě pro vás bylo klasické čerpání příspěvků, tedy 3 roky. I když se můžou na rodičovské vystřídat rodiče, nelze změnit dobu čerpání dávek. (29. listopadu 2007)

rodičovský příspěvek
RENÁTA H.: DITE SE NARODILO 3.4.2006,TUDÍŽ V DEN PLATNOSTI ZÁKONA 1.1.2008 MU JESTE NEBUDE 21.MĚSÍCU,CHÁPU TEDY DOBŘE ŽE MUSIM SE ROZHODNOUT PRO VARIANTU KLASICKOU DO 3 LET A NEBO POMALOU DO 4LET VEKU DÍTETE?DEKUJI.
Odpověď: Dobrý den. Ano, na výběr máte ještě z těchto dvou variant (pokud jste měla nárok na peněžitou pomoc v mateřství). (29. listopadu 2007)

rodičovský příspěvek
Michal: Dobry den, vcera jsme obdrzeli vysvetlujici dopis vcetne formularu na novou Rodicovskou. Prekvapilo me, ze mezi nimi je i formular na potvrzeni Penezite pomoci v materstvi, ktery jsme jiz odevzdali (pri zadosti o vyplaceni rodicovske v roce 2007). Na prvni pohled je formular uplne stejny jako predchozi. Je tedy nutne nechavat formular opet potvrdit a odevzdat, kdyz uz ho jednou maji? Dekuji.
Odpověď: Dobrý den, pokud chcete vybírat z rychlého a klasického čerpání rodičovské, pak musíte na úřad opět poslat vyplněný i tento formulář. (29. listopadu 2007)

rodičovský příspěvek
michaela.andrejsova@centrum.cz: Dobrý den, mé dceři je nyní 6,5 měsíce. Mám možnost si ještě zvolit nejrychlejší variantu - tedy na 2 roky? Díky za odpověď.
Odpověď: nemůžete, vaši dceři je více než 21 týdnů (29. listopadu 2007)

mejviz
3. pro 2007

alcatko dík moc 🙂

poupe
17. pro 2007

ahoj vsem,dokdy se musi podat rodicovsky prispevek na UP?Nebo staci jit tam až s tim druhym formularem(vyber delky rodicovskeh prispevku)az v 21mesic roku ditete?

ggeejjiittkkaa
18. pro 2007

ahoj maminy chtela jsem se zeptat jestli je u te 2 moznosti tedy byt doma s mimcem 3 roky nejake podminky nebo jestli musim neco splnovat. moc diky

sisstin
18. pro 2007

geji:musíš mít mateřskou tuší minimálně 11tis.,jinak se ti to nevyplatí 😕

sisstin
18. pro 2007

geji:jéééé...kecám...to je na dva roky..u tý trojky nic 😉

paolin
19. pro 2007

geji, musis mit narok na PPM.

swetlus
19. pro 2007

Ahoj holky
prosim help! nemate nejaky ale fakt zaruceny zdroj s vykladem toho "chytreho" zakona???

Mam dite narozene 6.7., chci 2letou variantu, PPM 380 kc mam, 22 tydnu je nam v prosinci. Nekde pisou ze na tu 2 letou musime byt 1.1.2008 mladsi 22 tydnu, nekde pisou ze na 2letou variantu dosahnou vsechny deti narozene po 1.7., ¨Tak kde je pravda???
U nas na socce mi rekli ze nedostanu, nektere holky cervencove rikali ze si normalne 2 roky mohly zazadat, tak jaktoze to ma kazda socialka jinak?? 😠
Prosim, poradte! ☹

krejcirice
19. pro 2007

Ahoj do kdy musí být podány ty papíry,v novinách psali do konce ledna a v jiných zas do konce prosince.

poupe
19. pro 2007

Jo na to jsem taky nedostala odpoved,ja tam pujdu v lednu.