• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

17. března 2015 
@pusolamy za mateřskou (těch 28týdnů) ti vzniká nárok na dovolenou, jako kdybys pracovala, aby se ti dovolená nekrátila,je nutné jí u zaměstanavatele čerpat v bezprostřední návaznosti po skončení PPM, takže např. pokud ti mateřská končí 10.října 2011 je nutné do práce s časovým předstihem poslat dopis, že po skončení mateřské dovolené .....datum....žádáš o řádnou dovolenou za rok 2011 a po skončení řádné dovolené žádáš o rodičovskou dovolenou do dvou/tří let věku dítěte....pak vlastně se ti jeden měsíc sejde už rodičák a z práce dovolená :slight_smile:
10. říj 2011 v 07:48  • Odpověz  •  To se mi líbí
@takyja v tom návrhu to stojí tak, že ti co už jsou na rodičáku, si v lednu můžou vybrat, buďto zůstanou na starém systému, nebo přejdou na nový...ale ty bys měla ten nový rodičák pouze na ty dva měsíce, jestli to chápu???? a je tam omezená výše kolik můžeš měsíčně čerpat, a to je 70% předchozího platu - aby se nestalo, že mamina bere nan rodičáku víc než vydělávala a další omezená hranice je 11.500/měsíčně....takže u tebe je to asi úplně mimo...navíc ten zákon te´d senát vrátil - neprošel, ale posl.sněmovna má dost hlasů veto senátu přehlasovat, pak to ještě může vetovat prezident.....každopádně schválení by mělo projít, je na to času dost....
10. říj 2011 v 07:52  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 ahoj, chtěla bych tě poprosit o radu. 1.11. nastupuju na mateřskou dovolenou a v tomto roce na ní budu 61 dní. Budu mít nárok na poměrnou část dovolené za rok 2011? Někdo mi říká, že ano, někdo že ne, že do těch 60 "odpracovaných" dní se nepočítají víkendy a svátky.
10. říj 2011 v 07:53  • Odpověz  •  To se mi líbí
@xmata víkendy se nepočítají, státní svátky ano, budeš mít nárok na dovolenou za odpracované dny, což je jedna dvanáctina dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce....Nárok na celou výměru dovolené budeš mít za rok 2012 :slight_smile:
10. říj 2011 v 08:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 jj, to vím. Takže já nesplním ten nárok 60 dní, ale budu mít nárok na 2 dny dovolené dle § 214 ZP :slight_smile:
10. říj 2011 v 08:19  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 nevíte jak je to s vyplacenim dovolene pri rodicaku?kamaradka mi rikala ze ji zamestnavatel proplati celou letosni dovolenou a to je od ledna na MD a pak na RD, funguje to vsude nebo to zalezi na zamestnavateli?
10. říj 2011 v 08:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 : jé už tu mam odpoved nevsimla jsem si dekuji :slight_smile:
10. říj 2011 v 08:43  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 Dobrý den mam dotaz na rodicovsky prispevek po roce 2012 termin porodu mam duben 2012,jsem doma na rodicovskem prispevku ze synem mam to na 4 roky,nemela jsem materskou sla jsem z rodicaku na rodicak,,chci se zeptat zda i ja si budu moc vybrat ,nebo me zustane zas ta vyrianta na 4 roky?dekuji
10. říj 2011 v 08:44  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 : takze uz jsem to pravdepodobne prosvihla a uz mi nikdo nic neda MD jsem mela do 18.9. a od 19.9. jsem na RD
10. říj 2011 v 08:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
@pusolamy dá, jen kdyby jste si vzpoměla až dýl,tak by se vám dovolená krátila stejně jako při neschopnosti - na kolik dovolené máte za rok nárok, kolik jste si už vyčerpala před nástupem na PPM a nebyla jste náhodou před mateřskou na neschopence ? to všechno ovlivní zbytkovou dovolenou, o kterou by jste te´d žádala....
10. říj 2011 v 09:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
@d.aniela1 určitě budete moci ať zákon projde nebo ne přes nemoc.pojištění otce volit délku rodi.příspěvku, pokud novela projde, bude to jednodušší na papírování, pokud ne, jde to i teď, jen je s tím trochu lítání a papírování :slight_smile:
10. říj 2011 v 09:08  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@vojtisek2007 chtěla bych poprosit o radu. Trochu s manželem laborujeme s výplatami ve firmě s ohledem na výši PPM a RP. Měla bych rodit koncem února 2012, tzn. po novele. Jestli nevíte, jaká by měla být min. částka PPM a RP, když jsme splnili nárok na PPM? Teď je to tuším min. 7600,- (doplácí se do této výše).
A ještě, jestli v případě předčasného porodu PPM začíná dnem porodu (když je to dřív než 8 týdnů před termínem), nebo se počítá začátek nástupu těch 8t. před termínem a to předtím jako klasická nemocenská?
Děkuji.
11. říj 2011 ve 14:19  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mandre ano, pokud je mateřská menší než 7600 ode dne porodu se doplácí do 7600,-Kč. . V případě předčasného porodu, kdy by žena nestihla využít alespoň 6 týdnů, jí bude náležet dovolená ode dne nástupu až do uplynutí 28 týdnů. Při předčasném porodu (před 8mým týdnem před tp) se za nástup na PPM považuje den porodu
11. říj 2011 ve 14:32  • Odpověz  •  To se mi líbí
Prosiiiim vas, poradte mi... Skoncilo mi poberanie PPM a teraz vybavujem RP (maly ma 7 mesiacov a 1 tyzden)... Uvazujeme, ze by sme sa prestaholi ..mimo EU... a tam na dieta nedavaju ziadne davky,, teda uplne nic... Mozem poberat rodicovsky prispevok z CR aj tak? Mi pani na urade nieco spominala, ze kazde 3 mesiace budem na nieco vyzvana... ako to je? Som sa spoliehala, ze aspon tych 7600kc mesacne dostanem, co by nam pomohlo... A ked som sa jej pytala, ze predsa nemozem ostat s dietatom bez penazi,, tak mi povedala "a co ja viem ako to inde maju... ja sa nevyznam".. no super :angry: Zistia teda, ze uz nie som s dietatom v CR? dakujeem :wink:
11. říj 2011 v 17:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lilliaan Mám pocit, že pokud budete mimo EU, tak by problém být neměl, pouze pokud byste žili nebo někdo pracoval v jiném státě EU, tak rodičák seberou.
13. říj 2011 ve 13:58  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahojky,chci se optat, v kvetnu byli dcerce tri roky a skoncil my rodicak a byla jsem 2,5mesice v praci a otehotnela jsem moje doba je na neurcito a je to stara prace,ted cekame dvojcata,slysela jsem,ze je materska delsi nez u jednoho pokud teda nani mam narok a pak bych chtela triletou variantu jako jsem mela u dcerky to budu pobirat teda po nove 7100kc?Ted mam neschopenku 6500kc je to 216kc na den to same me asi ceka i az budu pobirat materskou a nebo mam narok na trosku vic?Dekuji za odpoved:slight_smile:)))
14. říj 2011 v 07:37  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 můžu poprosit o radu? termín mám v prosinci. budu přecházet z rodičáku na rodičák. když zažádám v prosinci o rodičák tak délku budu volit až po 6ti nedělí - tj. v novém roce po novele. budu si tedy vybírat délku jakou budu chtít nebo porodem letos spadnu automaticky do starého systému? a do kdy musím žádat o rodičák? je nějaký termín od porodu?
14. říj 2011 v 07:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
@beponka i ty maminky, která nastoupí na rodičák v tomhle roce si příští rok (pokud novela projde) budou moci zvolit, jestli zůstanou na starém systému, nebo jestli přejdou na nový, takže je jedno, kdy zažádáš o rodičák, protože si budeš moct vybrat podle sebe :slight_smile: a o rodičák se žádá ode dne porodu a zpětně ti ho vyplatí za tři měsíce, takže do tří měsíců bys měla mít zažádáno, abys o nějakej nepřišla,jinak volbu tří let lze nyní udělat do 9ti měsíců dítěte, jak to je s volbami roků/peněz - jestli jsou tam nějaké limity pro určité peníze - netuším .-)
14. říj 2011 v 10:59  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 díky moc. a výpověď na starý rodičák se dává okamžikem narození druhého dítěte?
14. říj 2011 v 11:21  • Odpověz  •  To se mi líbí
@beponka ano, starý rodičák formulářem - hlášení změn - stopneš ke dni narození druhého dítěte
14. říj 2011 v 11:36  • Odpověz  •  To se mi líbí
Dobrý den všem, prosím o radu. Jsem v invalidním důchodu 3stupně. Vím, že nemám nárok na mateřskou, ale jak to bude v roce 2012 s rodičovskou? A jak je to s tím porodným? Na to asi mít nárok nebudeme, že...(čekáme první miminko v únoru 2012)
14. říj 2011 v 11:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
@petrusew Rodičák půjde volit podle platu manžela, pokud mu teoreticky vznikne nárok na mateřskou a na porodné byste museli mít příjem do 17000,-
14. říj 2011 ve 20:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahojky poradili by jste my kde v Praze vyřídit rodičák,u nás na sociálce my dali 3 formuláře,že prej si to mám vyplnit a pak si zajít někam na hlavní sociálku,ale kam to už my neřekli :unamused:
19. říj 2011 ve 13:34  • Odpověz  •  To se mi líbí
@zabulik Praha má hlavní OSSZ na Křížové (Smíchov)
19. říj 2011 ve 14:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
Mám dotaz, když projde ten návrh na ten strop 220000, tak úplně náhodou nevíte jak to bude když mi z ČR doplácejí dorovnávací dávku? Ne že bych si dělala naděje na vyšší rodičák, ale kdyby to klaplo... :grinning:
19. říj 2011 ve 14:52  • Odpověz  •  To se mi líbí
19. říj 2011 v 16:34  • Odpověz  •  To se mi líbí
@vojtisek2007 ahoj, koukám, že je tady spousta chytrých lidí, kteří mi jistě poradí..
pracuju jako osvč a během listopadu mám nastoupit na MD (dítě se má narodit začátkem ledna)
platím si poctivě nemocenské pojištění, ale i přesto budu mít mateřskou cca 5tis měsíčně :frowning2:
mám sice možnost přivýdělku, což ale při mateřské nejde.
také chci potom nastoupit na 3lety rodičák (na který mám nárok, protože mám nárok na PPM jak jsem pochopila) rodičák rozhodně nechci 4letý.
takže zvažuju, že na mateřskou nastoupím v půlce listopadu, na konci listopadu ji vypovím (dostanu PPM jen za 14dní) pak budu měsíc jen na přivýdělku a od ledna, kdy se prcek narodí bych pobírala tříletý rodičák a k tomu měla pořád přivýdělek.
myslíte, že to takhle půjde? nebude někde nějaký háček? na všech úradech jsou zmatení a nechápou co po nich chci a proč se chci dobrovolně vzdát pobírání PPM. :confounded: (já na tu ppm ale nastupuju vlastně jen proto, abych mohla na 3letý rodičák)
a taky nikde není psáno ODKDY vlastně můžu pobírat rodičák - hned ode dne narození dítěte?
díky moc všem, kteří mi poradí! :sweat_smile:
4. lis 2011 v 11:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
@evina_plus_jedna A ta možnost přivýdělku je jaká? Na ŽL nebo je to na nějakou jinou smlouvu?
4. lis 2011 ve 12:00  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i na ŽL - přivydělávala bych si právě až po vypovězení PPM a potom i po dobu rodičáku
4. lis 2011 ve 12:05  • Odpověz  •  To se mi líbí
@evina_plus_jedna No, podle nějakého rozhodnutí soudu to jde, ale připrav se na to, že na tebe budou všude hodně divně koukat. Úplně ideální by bylo, kdybys to mohla na někoho napsat, třeba dát manžela / přítele jako spolupracující osobu na tvůj ŽL a pak by to šlo i po dobu PPM.
4. lis 2011 v 15:17  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek