• Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO
  • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
  • Přihlas se
  • Registrace nového člena
  • Získej PLUSPRO

Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

17. března 2015 
@j.a.n.i rozhodnutí soudu?
mě o tu PPM vůbec nejde, jen chci splnit podmínku pro tříletý rodičák.. a nikde jsem nevyčetla, že bych PPM musela vybrat celých 6měsíců, podmínka je tam, že na ni musím mít nárok, nebo ji nastoupit, což obojí splňuju.
a raději bych pobírala už od ledna rodičák 7600 po dobu tří let, než 6měsíců po pěti tisících PPM bez možnosti přivýdělku a až pak rodičák..
jen nevím, jestli ten rodičák můžu tedy začít čerpat hned po narození dítěte..? což?
přivýdělek je psaný na mě, u té firmy na tom trvají, je to tak už bohužel napevno domluvené...
4. lis 2011 v 15:55  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ja som si bola pred 2 dni v prahe 13 vybavovat rodicovsky prispevok a som sa pytala na zmeny od roku 2012. Pani mi povedala, ze ich este o tom nikto neinformoval, preto mi nemoze poskytnut ziadne informacie a ani oni sami nevedia ako to bude :unamused:
Na tomto linku som si ja nasla potrebne informacie a zmeny od roku 2012:
http://aktualne.centrum.cz/finance/grafika/2011/09/09/rodicovsky-prispevek-zmeny-od-roku-2012/
:slight_smile: :slight_smile: :slight_smile:
4. lis 2011 v 16:04  • Odpověz  •  To se mi líbí
@evina_plus_jedna No, ono totiž je v zákoně o nemocesnkém pojištění napsáno tohle:

§ 35 Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství v některých případech
(1) U pojištěnky, která porodila, nesmí být podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství kratší než 14 týdnů a nesmí skončit před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu.

Takže je k tomu někde rozhodnutí soudu, že to porušit jde, zjednodušeně řečeno, přesné znění nevím :frowning2:
Každopádně pokud bys měla manžela jako spolupracující osobu, tak to může být stále psané na tebe, fakturovat to taky můžeš ty, ale oficiálně to bude dělat manžel.
Jinak o rodičák můžeš žádat už od porodu, ale pokud se ti povede vyřešit ten přivýdělek, tak by to lepší, protože podle novely, která vypadá, že projde bude jednotný strop, takže pokud bys brala rodičák už od porodu, tak to na 3 roky nebude 7600,- ale cca 6000,-
4. lis 2011 ve 21:24  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i díky moc za odpověď, čert aby se v tom vyznal...
nevíš náhodou jak je to tedy s tou spolupracující osobou? to se musí ošetřit kde? určila bych tak svou matku, jen absolutně netuším, kde toto zařídit, či kde nahlásit apod..
4. lis 2011 ve 22:39  • Odpověz  •  To se mi líbí
@evina_plus_jedna Aby mohla být spolupracující osoba, tak musíte žít ve společné domácnosti a nahlašuje se to myslím na živnostenský odbor, ČSSZ a ona na zdravotní pojišťovnu. Nebo můžete udělat dohodu o provedení práce, ale tam je nějaké omezení ohledně zaměstnávání příbuzných, ale nevím zda se vztahuje i na matku, to najdeš v zákoníku práce.
5. lis 2011 v 10:20  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj holky, chci se zeptat ohledně rodičovského příspěvku v příštím roce, jsem v evidenci ÚP, takže by pro nás asi přicházelo v úvahu volba 3letého rodičáku přes manžela. Ale uvědomila jsem si, že manžel v loňském roce měnil práci a byl 3 měsíce také na ÚP, takže si neplatil sociálku jako zaměstnanec, a od října 2010 je zase zaměstnaný, kolik dní podle zákona musí být v kuse podílníkem na pojištění? mimčo se má narodit koncem dubna 2012
6. lis 2011 v 10:40  • Odpověz  •  To se mi líbí
@dandelion V kuse nic :slight_smile: za poslední 2 roky alespoň 270 dní v součtu a ke dni nástupu na PPM (po novele ke dni narození dítka) být zaměstnaný. Takže pokud bude v dubnu zaměstnaný, tak nárok mít na volbu budete.
6. lis 2011 v 10:50  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i ahoj náhodou jsem narazila na tvojí odpověď a docela mě zajímá jestli se to netýká i mě. Jsem klasicky zaměstaná, ale jen na dobu určitou se zaměstanavatelem jsem se domluvila že budu zaměstnaná do nástupu na mateřskou (měla bych nastoupit 10.12. a zaměstnaná budu do konce prosince). A jestli jsem pochopila to co si psala včera v 10:50 musím být zaměstnaná ke dni narození dítka? abych mateřskou a rodičovský příspěvek dostala?
7. lis 2011 ve 21:28  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i , @mataharyy myslíte, že ta dnešní schválená novela ohledně stropu rodičáků se bude týkat i probíhajících RP nebo až u nově podaných žádostí? Jsem už z těch změn jelen, jsem 1,5 roku doma a tohle je snad už třetí změna, kdo se v tom má pořád vyznat, do hroma? :angry: :angry:
7. lis 2011 ve 22:07  •  3 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lucisa taky mne to už :zipper_mouth: Já se bojím, že se t týká všech :confounded:
7. lis 2011 ve 22:10  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mpavlinka no a za půl roku se ozve nějaký chytrolín, že to něco porušilo a zase budou dělat změny a zpětně něco vracet. To jsou fakt tydýti ti nahoře, nechápu, že volíš normální lidi, kterým okamžikem vstupu do parlamentu přepne mozek na "nefungující", příp. "nemyslící" - fakt z nás dělají blbečky.
A nejhorší je, že se ani nedopátráš nebo nedočkáš odpovědí na tvé otázky, bo oni něco vymyslí, hned to dají v platnost a na úřadech jsou baby v pytli, bo taky neví, teprve je školí a jak něco zapinkáš, tak ti řeknou, že neznalost neomlouvá :angry: :confounded:
Nic, jdu radši spát, bo se akorát vzteknu a pak mi adrenalin nedovolí spát. :stuck_out_tongue_closed_eyes:
7. lis 2011 ve 22:18  •  3 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
@lucisa přesně tak, naprosto souhlasím :frowning2:
7. lis 2011 ve 22:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
@jemi Nene, netýká, to se týká jen otce dítěte, ty máš jako těhotná 180 denní ochrannou lhůtu.
7. lis 2011 ve 23:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lucisa Bude se to týkat jen nových žádostí, současných rodičáků jen v případě, že člověk bude sám chtít na nový systém přejít.
7. lis 2011 ve 23:46  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i no uff :slight_smile:
8. lis 2011 v 07:04  •  3 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lucisa celoud dobu se tvrdí že to je pro nově žádající a ty co pobírají pouze když si o to zažádají :wink:
8. lis 2011 v 07:55  • Odpověz  •  To se mi líbí
No a já jdu napsat na nějaké příslušné úřady, což bude zas kolotoč jak je to s těma co žádají z ČR doplatek, jestli je tam ten strop stejnej (to bych se vůbec nezlobila), nebo je to jináč :sweat_smile: Abych věděla co po novém roce :sunglasses:
8. lis 2011 v 07:58  • Odpověz  •  To se mi líbí
@mataharyy no vidíš, ty na tom třeba i vyděláš :wink:
8. lis 2011 v 08:22  •  3 děti  • Odpověz  •  To se mi líbí
@lucisa Z toho jakou jsem měla doposud "kliku" se spíš bojím aby tam nebyl nějaký odstaveček, maličkatým písmem a já nepřišla i to ten doplatek :grinning: Ale možná s tím jak se tvoří zákony v něm ze začátku bude nějaká mezera, než si jí někdo všimne, jako teď ta možnost nastupu otce kvůli volbě.... No uvidím jdu napsat na ministerstvo, oni mě tam mají moc rádi, tak za měsíc mi možná odpoví :sunglasses:
8. lis 2011 v 08:27  • Odpověz  •  To se mi líbí (1)
Tak dotaz jsem vznesla, uvidíme :grinning:
8. lis 2011 v 09:35  • Odpověz  •  To se mi líbí
Ahoj, mám dotaz, tak jestli některá víte, prosím o odpověď.
4/2008 se mi narodil syn (jako studentka VŠ jsem dostávala mateřskou od školy - tehdy to ještě šlo, zvolila jsem 3letý rodičák)
2/2010 se mi narodil druhý syn (podle nového zákona jsem již na mateřskou neměla nárok a tudíž jsem spadla do 4letého rodičáku - přerušení předchozího rodičáku a výplata nového rodičáku ode dne porodu)
od 3/2011 jsem nastoupila do práce, mladšího syna (v té době mu bylo 13 měsíců) mi dosud hlídají střídavě babičky a manžel, který podniká - od ledna 2012 mám "domluvené" jesle a teď nevím, zda se to na mě taky bude vztahovat a nevyplatí se mi nechat hlídání na babičkách až do dvou let jeho věku a pak ho dát do jeslí a brát dál ten rodičák do těch 4 let věku (podle nového)
současný stav má takový, že rodičovský příspěvek 3800,- který pobírám rozděluji babičkám jako odměnu za jejich hlídání :slight_smile: i když teda je to bída, vychází jim to tak 200,- za den hlídání :frowning2: nechci je ale tímhle způsobem obírat o jejich čas a tak jsem domluvila ty jesle, jenže teď nevím, zda bych neměla lepší počkat do těch dvou let věku a pak ho teprve dát do jeslí. Když už jsem "musela" nastoupit do práce, když malému bylo 13 měsíců páč za 3.800,- se fakt žít nedalo, když manžel v tu dobu neměl kšefty (OSVČ - truhlář)
Tak kdybyste některá věděla, jak to přesně bude a jestli by se to vztahovalo i na mě, když nyní jsem automaticky na 4 letém rodičáku. Díky moc.
9. lis 2011 ve 13:45  • Odpověz  •  To se mi líbí
@pavlinka3 To omezení nebo spíš neomezení docházky se bude vztahovat i na tebe, takže bych v lednu a části února v rámci otrkání využila těch povolených 46 hodin a až pak ho dala na celou dobu. Jinak ten rodičák budeš dál brát podle starého, tobě se přecházet na nový nevyplatí.
9. lis 2011 v 15:26  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i Děkuji za odpověď. Doma jsem si to pořádně vypočítala a máš pravdu, mě by se rodičák při přechodu na nový systém snížil z 3.800,- na 3.544,- (jestli jsem to dobře vypočítala ovšem).
Ale ta změna v možnosti dávat dítě od dvou let do jeslí se bude týkat tedy i mě, i když nepřejdu na nový způsob vyplácení rodičovského......jestli to tedy dobře chápu. Doufám ale, že "předškolním" zařízením jsou myšleny školka i jesle a ne jen ta školka :grinning: :sweat_smile:
9. lis 2011 ve 20:51  • Odpověz  •  To se mi líbí
@pavlinka3 Jojo, bude se to týkat i tebe i když budeš rodičák pobírat podle starého systému. A jsou myšleny i jesle... akorát v mém případě bych ještě nějaké musela sehnat :frowning2:
9. lis 2011 ve 22:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i Já to mám s jeslemi i se školkou dobré. Máme obojí kousek od baráku při cestě na zastávku MHD. Tak to mám v pohodě. Snad jesle seženete.
Myslíte, že budu muset někde nahlásit, že začne chodit do těch jeslí, nebo když už to bude možné souběžně s rodičákem, tak nic hlásit nikde nemusím?
Jinak moc děkuji za odpovědi na moje možná hloupé dotazy :sweat_smile:
10. lis 2011 v 10:06  • Odpověz  •  To se mi líbí
@pavlinka3 To nevím, předpokládám, že už se to od 2 let hlásit nebude.
10. lis 2011 v 10:57  • Odpověz  •  To se mi líbí
ahoj mam mozna takovej blbej dotaz ale mam rodicak a chystam se vdavat musim na socialku nahlasit novy prijmeni kvuli vyplaceni penez (chodej mi slozenkou) to mi je jasny ale mam tam jit predem nebo az po?
10. lis 2011 v 11:07  • Odpověz  •  To se mi líbí
@pusolamy po s oddacím listem
10. lis 2011 ve 12:41  • Odpověz  •  To se mi líbí
@j.a.n.i Děkuju moc. :slight_smile:
10. lis 2011 ve 13:34  • Odpověz  •  To se mi líbí
Jdi na stranu:   Zruš
Tvůj příspěvek