Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

kamaradicek
21. led 2012

@j.a.n.i Dobry den, chtela bych se zeptat, kdyz bych si vzala 4-letou variantu rod.prispevku,vznikne mi narok na proplaceni dovolene u zamestnavatele?

j.a.n.i
21. led 2012

@kamaradicek Dovolená se čerpá a čerpá se v návaznosti na PPM. To jakou si vybereš variantu rodičáku na to nemá vliv.

hanybany
25. led 2012

@j.a.n.i Dobrý den,tak jsem se ptala a ptala a nakonec jsem našla odpověď.
Situace je taková,že zůstanu ve starém systému,jelikož nárok na dávku vznikl před 1.1.2012. a jedná se o nepřetržitý nárok,tzv.kontinuální nárok na dávku.Manžel do 9 měsíců věku druhého syna zažádá o PPM a půjde na min.7 dní na mateřskou (dle novely je to těch 7 dní)) a provede volbu RP (tu 3letou) a pak se přepíše RP zpět na mne.

Chtěla jsem to sem napsat, pokud by některá z maminek byla v podobné situaci 🙂

Musím říct, že mi 5 úřednic trvdilo,že to nejde.Až jsem se dohrabala k paní na MPSV.Dnes jsem s ní mluvila.Je to nějaká metodika platná týden a jde teprve do oběhu na úřady.Takže maminky ptejte se,ptejte se,ptejte se!!!! 🙂
Hezký den všem 😵

j.a.n.i
25. led 2012

@hanybany Tak to by bylo super 🙂

hanybany
26. led 2012

@j.a.n.i Jj,bude to papírování,ale my to zvládneme 🙂
Chtěla jse se jen zeptat,když bude manžel těch 7 dní na PPM,já budu "vypadlá" ze systému.Musím si tedy zaplatit zdravotní a sociální na těch 7 dní sama?Touhle já vůůůůbec nerozumím 🙂 Děkuji za odpověď. 🙂

j.a.n.i
26. led 2012

@hanybany Nemusíš, stačí se nahlásit na Z jako osoba pečující o dítě do 7 let. A nebude to na týden, ale na celý měsíc, protože pak ještě musí být rodičák na manžela.

hanybany
26. led 2012

@j.a.n.i Ehm,co je Z? 😅 😅 😅 jako pečující o prvního syna?

j.a.n.i
26. led 2012

@hanybany ZP, zdravotní pojišťovna, vypadlo mi písmenko. Buď můžeš o prvního, pak by po tu dobu nesměl chodit do školky na víc jak 4 hodiny denně nebo můžeš klidně i na mladšího, jde to, ač se občas někde snaží tvrdit opak.

hanybany
26. led 2012

@j.a.n.i děkuju za info 🙂 první syn ještě nechodí do školky 🙂 Takže stačí jen oznámit jako mailem, nebo mají na to formulář, nebo čestné prohlášení? 🙂

j.a.n.i
26. led 2012

@hanybany To se může lišit pojišťovna od pojišťovny, ale tipuju, že na to všechny budou mít formulář, takové to obecné hlášení změn.

dwps
25. únor 2012

dobry den jsem ve 4mesici tehu a bylo mi receno ze bych mela dostat uz v 7mesici rodicak je tomu opravdu tak ?dekuji za odpovedi 🙂

j.a.n.i
25. únor 2012

@dwps Ne, není, rodičák se bere až od porodu. 6-8 týdnů před porodem se nastupuje na mateřskou, pokud na ni máš nárok.

ivasad.
25. únor 2012

@j.a.n.i Ahoj, můžu mít taky prosím dotaz? Od 4.března nastupuju na PPM s druhým dítětem. K poslednímu červnu mi končí smlouva na dobu určitou, jde mi o to, zda si potom v půl roce dítěte budu moci zvolit tříletou variantu RP, i když už v té době třeba nebudu mít prodlouženou smlouvu. - zatím mi ji už čtyřikrát vždy o rok prodloužili, ale co kdyby to tentokrát už nedopadlo 😒 Ať vím jak hodně mám o prodloužení usilovat. Děkuji 🙂

j.a.n.i
25. únor 2012

@ivasad. Na volbu rodičáku je to úplně fuk, vliv by to mělo pouze pokud bys plánovala třetí dítko.

ivasad.
25. únor 2012

@j.a.n.i aha, děkuju, třetě neplánujeme 🙂

kackaaaa
28. únor 2012

@j.a.n.i - dobrý den, v průběhu hledání info jsem našla i tuto místnost a vidím, že radíte maminkám. Mohla byste poradit i mě? Nevím, zda je to hloupá otázka, určitě to tu někde padlo... ale je nějaké maximum k měsíční rodičovské dávce? Za 3 měsíce půjdu s druhým prckem na MD, do teď jsem brala na první dítě rodičovák ve výši 7500,- Kč a od ledna jsem ho navýšila na 11500,- Kč. Paní na úřadě mi řekla, že strop je těch 11500,- a je prostě smůla, že zbytek nedočerpám. Jenže teď mi kamarádka říkala, že jí budou platit měsíčně skoro 13 000,- Kč. Takže mi nasadila brouka do hlavy...

j.a.n.i
28. únor 2012

@kackaaaa A nemyslela kamarádka spíš mateřskou? Protože rodičák je opravdu maximálně těch 11500,-

kackaaaa
29. únor 2012

@j.a.n.i - nene, mateřskou už má za sebou. Buď špatně pochopila paní na úřadě nebo ji k tomu připočetli ještě nějaký příspěvek. Nevím. Každopádně díky za odpověď 🙂

scai
29. únor 2012

Holky můžu si ještě teď změnit rodičák za ten kratší? ˇčerpám už skoro dva roky, mám tříletý. V dubnu 2013 bych měla končit, ale ted jsem zjistila, že jsem těhu.
Kámoška mi říkala, že jí tvrdili, že my v tom starém systému jsme s emusely rozhodnout do konce ledna zda přejdeme. je to pravda?
Můžu ještě ted přejít na to rychlejší čerpání a dobrat si to do listopadu nebo už nemůžu?

j.a.n.i
1. bře 2012

@scai Není to pravda, na novou variantu to můžeš změnit kdykoliv.

scai
1. bře 2012

už jsem se to taky dočetla, dík.
Nechápu teda co jí to tvrdila. Ona se byla ptát přímo na úřadu práce. To je v prčicích že lidi co by to měli věděti ví prd ☹

baronek
8. bře 2012

Ahoj, tak jsem tu zas s dalším dotazem. Dne 14.3. mi končí mateřská a tudíž od 15.3 žádám o rodičovský příspěvek. Na ten ale potřebuju potvrzený formulář ze sociálky a ten mi ale potvrdí až po skončení MD, dneska mi to bylo takhle řečeno. Potvrzení mi pošlou poštou 15.3, takže budu mít nejdřív 16. 3., ale to bych měla už mít vyřízenou rodičovskou nebo se pletu???? Nebo to jde udělat i zpětně???? Moc děkuju za odpověď, pokud někdo ví 🙂

vojtisek2007
8. bře 2012

@baronek určitě to jde i zpětně - ale ten papír ohledně mateřský by ti měli vystavit po první vyplacený mateřský a když v březnu už mateřskou končíš, není to vůbec žádný problém, pošli si na ossz formulář a uvidíš, že se ti do týdne vrátí 🙂

baronek
9. bře 2012

@vojtisek2007 já ten formulář posílala právě už před měsícem a včera jsem tam volala, jestli mi to teda pošlou a oni mi sdělili, že to posílaj až po skončení MD 😠 holt půjdu o rodičák žádat o tři dny později než bych měla, ale ono to asi nevadí, když stejně budu čerpat starou dovolenou, tak někde vedená budu 😉

vojtisek2007
9. bře 2012

@baronek zažádat o rodičák můžeš hned po skončení mateřské a ten papír tam dodáš až ti prostě tedy přijde....ale je to divný, s tím jsem se ještě nesetkala....

diableria
11. bře 2012

Ahoj, mám dotaz, na který nikde nemůžu najít odpověď. Takže jestli někdo víte, tak prosím poraďte 🙂 . S manželem čekáme letos v září první miminko. Předběžně jsme domluvení na rodičovské dovolené do dvou let věku dítěte s tím, že příspěvek bude 11500Kč, jelikož oba máme dobrý příjem. Chci se zeptat - pokud během této doby znova otěhotním, jaké výše by byla mateřská dovolená a následně pak rodičovský příspěvek na druhé dítě? Musím mezi dvěma porody nějakou dobu chodit do práce, abych měla nárok na stejné peníze jako při prvním dítěti? Moc děkuji za odopověď.

mirunda
11. bře 2012

@diableria máš stejný nárok.. zrovna minulý týden jsem řešila rodičovský příspěvek - nově je to tak, že si jeho výši můžeš zvolit sama.. můžeš ji také každé 3 měsíce měnit.. jen celková částka je 220.000,- - a nejvyšší možná částka měsíčně je něco přes 11.000,- - takže když si vezměš na 3 roky mateřskou, tak těch 220tis vybereš za 2 roky a pak rok nic dostávat nebudeš..
Jinak když otěhotníš, tak 6 týdnů před plánovaným porodem nastoupíš na mateřskou s druhým dítkem a na to první už nic pobírat nebudeš - vždycky se pobírá jen na to nejmladší dítě.. já jsem měla s Lili na 3 roky, ale protože jsem v jejích 2,5 letech šla na mateřskou s Oliverkem, tak jsem jakoby přišla o půl roku dávek na Lili.. pokud plánujete druhé mimčo do 2 let, tak je nejlepší pobírat měsíčně maximální peníze, co jsou, ať tomu státu nic nenecháte 🙂

diableria
11. bře 2012

@mirunda Moc děkuji za odpověď! Vím, že někdo v mém okolí řešil, že je lepší jít po prvním dítěti na nějakou dobu do práce, jinak automaticky spadne na tu nejnižší částku (4800). Naštěstí je to teda asi blbost 🙂

mirunda
11. bře 2012

@diableria je to blbost, pokud máš na to nárok u prvního dítěte, tak i u druhého.. jen je nejvýhodnější, aby ti to uplně navazovalo, abys státu nic nenechala 🙂

mirunda
11. bře 2012

@diableria ale máš na to mraky času, délka rodičovské se udává do 9. měsíce věku dítěte..