Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

j.a.n.i
14. led 2013

@mataharyy Vyplňuješ zaměstnavatele a dáváš to jemu 🙂

mataharyy
14. led 2013

@j.a.n.i Děkuji, jsi poklad 😵 😉

kajjinka
1. únor 2013

ahoj holky, jsem na mateřské (11 týden) a zaměstnavatel mi neprodloužil smlouvu, má to nějaké důsledky pro volbu rodičovského čerpání apod.? díky za odpověď

bliblik
1. únor 2013

Holky, potřebuji poradit. Mám nastoupit na plný úvazek do práce, ale ještě mi zbývá pár měsíců rodičáku. Malého do školky ani jeslí dávat nebudu, máme zařízené rodinné hlídání. Myslíte, že když malej nebude ani v jeslích ani ve školce, tak i tak musím přejít na tu novou variantu? Protože to bych přišla o dost peněz...

crime
1. únor 2013

@kajjinka Ahojky, znamenat by to pro tebe, z hlediska peněz, nemělo v podstatě nic. Mám teď smlouvu na dobu určitou a ráda bych otěhotněla, takže jsem si to taky zjišťovala. V podstatě, pokud máš odpracováno za poslední dva roky odpracováno min. 270 dní, pak je vše v pořádku. Jediné, co bude pro Tebe potom změna, že se vlastně nemáš kam vrátit do práce a po rodičovské si budeš muset hledat novou. Jinak by se pro tebe nemělo nic měnit. 🙂

j.a.n.i
1. únor 2013

@kajjinka Nemá, akorát u případného třetího dítka bys už neměla nárok na mateřskou, pokud bys mezitím zas neodpracovala těch 270 dní.

j.a.n.i
1. únor 2013

@bliblik Ne, to, že pracuješ nikoho nezajímá.

evikj33
11. únor 2013

Hezký den mám dotaz chci jít žádat o RD vzhledem k tomu že mně nevznik nárok na MD z duvodu nesplnění podmínky 270dnu soc.poj jsem až do 6nedělí na PN,ta mně bude ukončena 25.2.2013 ale OSSZ mně doposud neposlala oznámení o zamítnutí nároku na MD mám jen potvrzení o příjmu od zaměstnavatele a budu mít kopii PNky.Budou to na UP potřebovat a mohou si to vyžádat sami?

j.a.n.i
11. únor 2013

@evikj33 Nebudou, na UP budou potřebovat potvrzení od OSSZ o té nemocenské, kterou bereš, ale musí to být na speciálním formuláři, který mají na UP, nebo se dá stáhnout tady: https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome je to Potvrzení dávek ovlivňujících rodičovský příspěvek, to si musíš nechat potvrdit na OSSZ, která ti platí PN, sami od sebe ti to nepošlou.

zmaldik
8. bře 2013

@j.a.n.i mám prosím další dotaz, 8.března nastupuji na mateřskou tedy 8 týdnu před plánovaným TP, mateřská se vyplácí po dobu 28 týdnů tedy do 20.září 2013 a ted nevím, když si půjdu žádat o rodičák, kdy je nejlepší jít aby jsem nepřišla pozdě, kdy mi začnou vyplácet rodičovskou? Je tedy lepší jít již v srpnu? jinak v rijnu mi prijde jeste za materskou do toho 20. zari a zbytek potom rodicovska? nebo proste zari mi vyplati materskou a v rijnu uz prijde rodicovska? kuji moc.

j.a.n.i
8. bře 2013

@zmaldik Jo, rodičák bych šla vyřizovat někdy v srpnu. A kdy ti začnou vpylácet rodičák, to závisí na tom jak máš vysokou mateřskou, protože pokud za to období do 20.9. budeš mít PPM vyšší než zvolenou výši rodičáku, tak už za září žádný nedostaneš a dostala bys až za říjen a tedy by přišel v listopadu.

zmaldik
8. bře 2013

@j.a.n.i oki dekuji, tak to je mazec, protože jestli clovek má být měsíc bez peněz, takže když budu mít mateřskou cca 13tis, a rodicak je 7500, tak nic nedostanu..takže když mám mateřskou do záři tak v říjnu dostanu zbytek mateřské a v listopadu rodičák, takže prakticky měsíc bez penez nebudu že? 🙂

j.a.n.i
8. bře 2013

@zmaldik Přesně tak, nebudeš 🙂

pinonka3
23. dub 2013

Ahoj holky, potřebovala bych poradit...přišlo mi oznámení ohledně přiznání dávky sociální podpory - rodičovský příspěvek...vyznáte se prosím některá?

j.a.n.i
23. dub 2013

@pinonka3 Ta částka se váže k první dávce, ten doplatek k PPM...

pinonka3
23. dub 2013

aha...došla mi totiž přiznaná jiná částka než jsem si žádala...něco se mi odečetlo a čučím na to...nedovolala jsem se tam, chtěla jsme se zeptat, protože k tomu není vysvětlení...jen datum od 4.5. a rávě ta menší částka 😒 Ne že mi potom bue od červan chodit částka 7800,-....lekla jsem se, že mi jen tak odečetli 2000,- a budu tak mít pořád 😖

pinonka3
23. dub 2013

@j.a.n.i aha...došla mi totiž přiznaná jiná částka než jsem si žádala...něco se mi odečetlo a čučím na to...nedovolala jsem se tam, chtěla jsme se zeptat, protože k tomu není vysvětlení...jen datum od 4.5. a rávě ta menší částka emoticon Ne že mi potom bue od červan chodit částka 7800,-....lekla jsem se, že mi jen tak odečetli 2000,- a budu tak mít pořád emoticon

blahova_andrea
23. dub 2013

@pinonka3 já to tak měla taky, taky jsem na to tehdy koukala, ale pak jsem se mrkla na ty částky a napadlo, proč to. jen by teda mohli psát, že to je přiznaný ten první měsíc a potom něco jiného a to už tam prostě není. všeobecně mi všechno co chodí z úp nebo ssp přijde podobně nepřehledný, neúplný a matoucí.

pinonka3
23. dub 2013

@blahova_andrea díky mco za info...právě jsem se lekla....jsou úplně prdlí. jak se v tom má člověk vyznat jakoooo...napíšou o 2 000,- míň a nikde žádný jiný info, žádný termíny, jen prostě od 4.5.....a vím, že bych do zítřka byla nervózní, jak to je, než bych tam volala....tak moc díky za uklidnění. nemusím se teda bát...tato částka bude jen za 1. měsíc a zbytek už mi bude chodit to, co jsem si napsala....moc díky! 🙂

blahova_andrea
23. dub 2013

@pinonka3 jj, přesně tak. mě tam třeba děsně chybí údaj, kdy ti to s tou částkou vyprší. kdy dojde poslední. já vím, že si to můžeme měnit, ale i tak. přece když si to změním, tak by mi mělo přijít stejně nové přiznání částky a tudíž se změněnými částkami a daty. takhle abychom si to všechny sami hlídali a počítali a nebo se pak báli a divili ☹

pinonka3
23. dub 2013

@blahova_andrea no děsný s něma...taky na to čučím...myslí si, že víme, co tím myslí....ale jak se v tom máme vyznat??? byla jsem z toho naštvaná, zuřila jsem ....tak jsem moc ráda, žew se tady můžu zeptat a hned jsem klidnější....fakt moc díky!!! už tam tedy ani volat nebudu, když je to tak jak píšeš...uuuuuuuuuffffffff

kamculenka
1. čer 2013

Ahoj holky muze nekdo pomoci kdo do toho vidi?
Ja dlouhodob nezamestnana rodit budu v listopadu. Manzel pracuje. Doklada se prijem na rodicak detske pridavky a porodne z posledního kvartalu tj. Cerven cervenec srpen a nebo proste z zari rijen listopad...? Dekuji vam a hezky den

j.a.n.i
2. čer 2013

@kamculenka Na rodičák (volbu jeho výše) se dokládá příjem za posledních 12 měsíců, tedy listopad 2012 - říjen 2013, na porodné poslední kvartál, tedy červenec, srpen, září a na přídavky na děti se dokládá příjem za rok 2012.

kamculenka
2. čer 2013

@j.a.n.i aha tak to je stejne v kelu... krucipisek... a i dane se tam počítají ze? Jako vrátka dane.

j.a.n.i
2. čer 2013

@kamculenka 100% to nevím, ale předpokládám, že ano, je to příjem.

kamculenka
2. čer 2013

@j.a.n.i ach jo... no co uz 🙂 dekuji ti za tve informace 🙂

oktarina
2. čer 2013

@j.a.n.i prosím tě věděla bys jak je to s hlášením se na up po vypršení smlouvy na dobu určitou během rodicaku? Hlásím se hned jak mi uplyne smlouva nebo po skončení rodicaku? Dík

j.a.n.i
2. čer 2013

@oktarina Můžeš obojí...

oktarina
2. čer 2013

@j.a.n.i Děkuji, jde o mi splnění zákonné povinnosti, hledala jsem v zákoně, ale asi ne moc kvalitně, bo mi to není jasné...

j.a.n.i
3. čer 2013

@oktarina Žádná zákonná povinnost hlásit se UP není, nemusíš se tam hlásit vůbec, jediné co si musíš hlídat, abys měla placené zdravotní (sociální není povinné). Takže dokud pobíráš rodičák, tak ti ho platí stát z titulu rodičáku, akorát pozor na to, je potřeba po ukončení smlouvy nahlásit na zdravotní pojišťovnu, že si dál na rodičáku, nebo se můžeš (až rodičák skončí) nahlásit jako osoba pečující o dítko do 7 let, nebo si klidně zdravotní platit sama... prostě UP je jen jednou z možností. To, že ho většina volí jako možnost první je dáno hlavně tím, že je nárok na podporu, i když malou.