Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

j.a.n.i
28. říj 2013

@vanule No, opravňuje ho to situace, jelikož písmeno a) je rušení celého zaměstnavatele nebo jeho části, tak je dost logické, že když se ruší firma (či její pobočka) tak těžko může neexistující firma mít nějakého zaměstnance.

Jojo, to by ti měli dát zápočťák, potvrzení o důchodovém nevím, protože v něm stejně bude 0, jelikož nepracuješ, tak nevím, zda se s 0 dává nebo ne. A odstupné ti přijde ve výplatním termínu v lednu.

vanule
28. říj 2013

@j.a.n.i mooc děkuji, jsi hodná, že nám pomáháš a podáváš informace 🙂 ještě jednou dííky

romcovaklarka
14. lis 2013

@j.a.n.i @vojtisek2007 nebo kdokoli, kdo to ví 🙂 Je to pravda, že kdybych šla do práce (jako OSVČ - ale nejde o práci z domova), ale nedala bych děti do školky/jeslí, ale měla chůvu, že mi nezaniká nárok na RP? Děkuji moc.

j.a.n.i
14. lis 2013

@romcovaklarka Ano, je to pravda a od 2 let může i chodit do školky a o RP nepřijdeš.

mumina
23. lis 2013

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jak je to s tím rodičovským,pokud mi nevyplatí za první měsíc? To se o měsíc posune,nebo už nevyplatí vůbec?

j.a.n.i
24. lis 2013

@mumina Nechápu jaký první měsíc myslíš... pokud ten přechodný po mateřské, tak rodičák se čerpá do 220 000,- takže ho čerpáš dokud tuhle částku nevyčerpáš nebo dokud nenastoupíš na další mateřskou... tedy pokud na další mateřskou nejdeš, tak se to jen posune, pokud na ni nastoupíš dříve, tak zbytek rodičáku nedostaneš.

isacek
24. lis 2013

Potrebovala bych poradit, od cervence jsem nastoupila na materskou dovolenou a 27.9. mi skoncila smlouva na dobu urcitou.I kdyz mi zamestnavatel nedal nijak vedet, jsem jiz nyni bez prace?Muze semnou ukoncit pr.pomer v dobe materske dovolene?A jeste jak se neustale vsechno meni, budu ted uz prechazet na rodicovskou dov. kde si mam zadat o prispevek, porad na socialce a co k tomu budu prosim potrebovat?

j.a.n.i
24. lis 2013

@isacek Ano, pokud končí smlouva na dobu určitou, tak prostě skončí, mateřská na to nemá žádný vliv, ani ti to nemusí nijak dávat vědět, akorát by ti měl vystavit a poslat zápočťák, ale to, že to neudělá (nebo neudělá hned) nijak neovlivňuje to, že pracovní poměr skončil.
A o rodičovský příspěvek žádáš na odboru státní sociální podpory při UP.

isacek
24. lis 2013

@j.a.n.i moc dekuji 🙂.

prcccek
24. lis 2013

Chci se zeptat, zase jak se říká, jedna baba povídala, ikdyž vím, že nemám nárok na mateřskou, tak musím si o ní žádat abych měla ten papír zamítnutí nebo mám jít až po porodu rovnou zažádat o ten rodičák?

j.a.n.i
24. lis 2013

@prcccek No, to záleží na koho narazíš při té žádosti o rodičák, jako čistě dle zákona nemají nárok ten papír o zamítnutí mateřské chtít, ale někde ho vyžadují...

prcccek
24. lis 2013

@j.a.n.i A asi není možnost jak to zjistit jinak krom toho než, že si tam zajdu že? Napsala bych tam email, ale na stránkách jsou všeobecné emaily, kde odpovídají, tak jak je to na stránkách mpsv :-/ takže nic praktického neporadí... a přímo nějáký kontakt na někoho tam nemůžu najít.

mumina
25. lis 2013

@j.a.n.i Mateřskou nebudu mít vůbec, neměla jsem totiž odpracovaný celý rok. Ale s malým jsme po porodu byly celý další měsíc v nemocnici,pak jsem teprve všechno začala oběhávat,ale jelikož se otec zapsal do rodného listu dodatečně a ihned vycestoval pryč,tak jsem neměla ani jeho výdělky ani jeho podpis. Když už jsem sehnala alespoň přes právničku papír o tom,že jsme sepsaly výživné, tak mě nenapadlo že to má taky nějakou určitou dobu k nabití platnosti,nějaké tři měsíce. takže mám sice papír,ale datum nesedí o tři dny a pracovnice na úřadě mi řekla jen že ten první měsíc zaplacený nedostanu. Proto jsem se chtěla zeptat

j.a.n.i
25. lis 2013

@mumina Takže pokud jsem to správně pochopila, tak nemůžeš volit délku rodičáku a budeš mít automaticky ten 4 letý? Pokud ano, tak opravdu ten první měsíc nedostaneš zaplacený vůbec a nikam se to neposouvá.

mumina
26. lis 2013

Právě te 4letý. Děkuji už alespoň vím 🙂

blahova_andrea
30. lis 2013

ahoj holky, mám dotaz. jsem na rp se synem (2 roky) a chtěla bych se zeptat jestli si můžu zvýšit RP na to maximum 11500,- co musím splňovat? platí pořád jako na začátku pobírání (ala dvouletá varianta), že musím splňovat nějaké ty příjmy? a kolik bych na to musela předtím brát plat nebo mateřskou? nebo když už jsem doma delší dobu, tak si ten zbytek můžu vybrat klidně v tom maximu? občas přemýšlím nad druhým miminkem. smlouvu mám na neurčito, takže bych měla asi i zase mateřskou, ne? tak já jen tak, abych věděla a vybrala si z toho RP co nejvíc a zbytečně mi to nepropadlo. díky moc za info všem.

j.a.n.i
30. lis 2013

@blahova_andrea Ano, stále platí podmínky příjmů, zjednodušeně řečeno, abys mohla volit RP 11500,- tak si musela mít mateřskou alespoň těch 11500,- za měsíc, který má 30 dní.

blahova_andrea
30. lis 2013

@j.a.n.i super, moc díky. takže pokud jsem měla mateřskou cca 13000, tak je to v pohodě a dosáhnu na to 🙂 tak jsem hned moudřejší a klidnější 😉

j.a.n.i
30. lis 2013

@blahova_andrea Jojo, to je v pohodě 🙂

prcccek
3. pro 2013

Připadám si už jak totální blbec, vím, že jsem se tu na to ptala, ale musím to udělat zase. Jsem ve 30 tt, kdy si mám jít vyřídit to, že nemám nárok na mateřskou? Ještě bych se chtěla zeptat, jak se to dělá přes manžela, má odpracováno a vše potřebné, ale nevím co vše vyplnit,kdy vyplnit a zda to zanést vlastně hned na úřad, aby byla možnost si zvolit penízky na 3 roky. A zda to bude na něj a já budu muset na pracák a potom až to nějak změnit nebo jak to vůbec funguje ☹ 🤐 Omlouvám se, vím že se to tady dost řeší,ale ikdyž jsem předčítala předchozí příspěvky, tak se v tom nevyznám ☹

prcccek
3. pro 2013

A ještě dotaz, kamarádka mi říkala, že nějak přes pracujícího muže mi dají něco jako mateřskou nebo co, ale připadá mi to jako blbost...nevíte někdo o tom něco?

ivanka86
3. pro 2013

Máte někdo podobnou zkušenost? V červnu 2012 jsem nastoupila na MD, v červenci se narodil syn. 30.6.2012 mi skončila pracovní smlouva (smlouva na dobu určitou). Odpracováno jsem měla 354 dní. RP mám na 2 roky. Jak to bude u dalšího dítěte? Mám nárok na MD, nebo jen na RP? A můžu si zvolit délku pobírání RP, nebo je to automaticky 4 roky? Jde to nějak zařídit přes manžela? Moc děkuju!

carpatia
15. led 2014

Holky, poradite mi prosim? Od pulky zari jsem na PPM a tedka pojedu domu k nasim, tak bych si uz chtela vyridit rodicak. Denni vymerovaci zaklad mam 842 Kč. Smlouvu v praci mam ale pouze do kvetna 2014. Nevadi to? A staci mi ten denni vymerovaci zaklad pro libovolnou volbu delky rodicaku? Pritel vydelava o neco malo vic, ma se proto zadat pres nej? A co k tomu rodicaku musim dolozit? Tzn. kde si co musim dojit nechat potvrdit? Dekuji mockrat.

j.a.n.i
15. led 2014

@carpatia S tímhle vyměřovacím základem může volit libovolně.

labinda
20. led 2014

@ninive211 můžu se Vás ninive211 zeptat?
Jsem od 22.8.2013 na MD a pobírám PPM okolo 19000.- Zajímalo by mě, kdy mi končí PPM a kdy se přechází na RP a jestli si to musím hlídat sama a nebo dostanu od OSSZ vyrozuméní? Nevím jak dlouho se PPM pobírá a nerada bych něco zanedbala a hlavně aby nenastala prodleva a finanční prostředky přišly včas. Musím se jít nahlásit na ÚP nebo na OSSZ? A hlavně kdy? Moc děkuji za odpověď !!!

ninive211
20. led 2014

@labinda Pokud máš jediné dítě, ne vícerčata, tak PPM se pobírá přesně 28 týdnů (196), pokud jsi na ni nastoupila včas (tedy nejpozději 6 týdnů před předpokládaným datem porodu). Takže vezmi do ruky kalendář a podle toho si to spočítej, jak ti to vyjde. O RP si musíš zažádat - nejlépe ještě tak pár týdnů před ukončením pobírání PPM, na RP máš totiž nárok, ale není to povinnost ho čerpat, mohou být třeba matky, které i při dítěti nadále na 100% pracují (podnikatelky atd.) a rodičovský příspěvek pobírat nechtějí. Pokud si nezažádáš, nedostaneš. Žádost se nyní podává přes ÚP - odbor státní sociální podpory.

Jinak v jednom měsíci můžeš samozřejmě pobírat i PPM /když ti končí) a současně i rodičovský příspěvek - podle příslušného počtu dní.

labinda
20. led 2014

@ninive211 moc děkuji za odpověď !

j.a.n.i
20. led 2014

@ninive211 S mateřskou a rodičákem v jednom měsíci to není podle počtu dní... podle počtu dní se vezme PPM a pokud je PPM za tu část měsíce vyšší jak rodičák, tak už na nej není nárok. Pokud je menší, tak je nárok na tu část do výše rodičáku, bez ohledu na to jak dlouho z měsíce PPM trvala.

oktarina
20. led 2014

@j.a.n.i zajímalo by mne prosím řešení pro @ivanka86
Myslím si, že nárok na PPM nevzniká pro nemoznlst uplatní nárok u zaměstnavatele. Na RD se v takovém případě nastupuje dnem porodu. Ale kdy se žádá? Formulář o výši denního vyměřovacího základu k uplatnění žádostí o volbu výše RP "přes manžela" se dostane na socce, tam kde se vyřizuje podle abecedy jména ženy. Píšu hovadiny?

j.a.n.i
20. led 2014

@oktarina Ne, na mateřskou náok nemá, protože už ji netrvá pracovní poměr, ani není v ochranné lhůtě.
Tedy bude brát rodičák od porodu a požádat může hned jak bude mít po porodu vyřízení RL dítka a vyžizuje se to na sociálním odboru při UP podle trvalého bydliště ženy. Formulář o DVZ pro manžela dostane tam nebo se dá stáhnout z netu, manželova učetní vyplní přílohu k mateřské, to se pošle na OSSZ podle sídla jeho zaměstnavatele a tahle OSSZ pak potvrdí ten papír o DVZ.