Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

vojtisek2007
10. bře 2011

@gimulka vyhodit tě nemůže, pokud máš stále zaměstnavatele není se čeho bát 🙂 a těch 21dnů mezi koncem rodičáku a novou mateřskou byych nejspíš přečkala na PN.....

luca30
12. bře 2011

Ahoj holky nevíte jestli je tu někde přímo téma na co všechno má nárok těhotná studentka? je v 15tt termín porodu na konci srpna 2011, teď duben květen bude maturovat je ve 4ťáku, do konce září je braná jako studentka...a tak neví na co všechno bude mít nárok...a taky jestli od toho října bude braná už něco jako jiného a bude muset žádat zase o něco jiného..jestli tu někdo takový je a má zkušenosti tak mi prosím napište...chystá se na sociálku, ale nevím jestli ji tam poradí všechno..

j.a.n.i
12. bře 2011

@luca30 Bude mít nárok na 4 letý rodičák od porodu.

baronek
13. bře 2011

Ahoj holky, chtěla bych se zeptat ohledně mateřský a rodičovského přídavku. Mám takový menší problém. Jsem normálně zaměstnaná, ale vypadá to, že v době, kdy bych měla odcházet na mateřskou, se bude naše firma zavírat. Vztahuje se na mě v tomto případě nějaká ochranná lhůta, když půjdu nejdřív marodit a pak mám normálně nárok na mateřskou?

vojtisek2007
13. bře 2011

@baronek ochranná lhůta je 180dnů (pokud prac.poměr netrval kratší dobu) od zkončení prac.poměru - takže v tvém případě budeš mít na mateřskou nárok určitě,na neschopenku je ochranná lhůta 7dnů..... jenom kdybys chtěla navázat dalším dítětem, tak už bys vlastně neměla zaměstnavatele ani nárok na novou mateřskou a měla bys ten 4letý rodičák.....

baronek
13. bře 2011

@vojtisek2007 tak to jsi mi udělala radost. A taky jsem někde četla, ale nejsem si tím jistá, že tříletou rodičovskou si můžu vybrat, když jsem měla nárok na PPM.... i když se nemám kam vrátit 😲
Tohle je celý vymyšleno špatně 🙂

vojtisek2007
13. bře 2011

@baronek jakmile máš nárok na PPM tak si můžeš volit - dva roky - pokud je PPM na den vyšší než 380,-Kč, tříletou a čtyřletou můžeš volit bez peněžního limitu PPM - jen musíš mít na ní nárok...a to že se nemáš kam vrátit nevadí, to na to nemá vliv.🙂

baronek
13. bře 2011

@vojtisek2007 děkuji za odpovědi, hned mám lepší neděli 😀

vojtisek2007
13. bře 2011

@baronek to jsem ráda 🙂

baronek
13. bře 2011

@vojtisek2007 je fajn, že má někdo přehled 😀 nechtělo se mi to hledat v zákoně a dost mi to vrtalo v hlavě 😀

vojtisek2007
13. bře 2011

@baronek tak můžeš být klidná 🙂 ale je fakt, že je ten soc.systém trochu postavený na hlavu....asi jako všechno v tomhle státě ☹

rezicka
17. bře 2011

Ahojky,taky vás požádám o radu.Od začátku roku jsem na neschopence,budu mít nárok na dovolenou,i když jsem vlastně v tomto roce neodpracovala ani den?A kdybych nárok měla,kdy si ji mám vybrat,před nástupem na mateřskou nebo až po mateřské?Taky mě zajímá,o rodičovský příspěvek si musím zažádat sama a na jakém uřadě.Moc děkuji za pomoc.

vojtisek2007
17. bře 2011

@rezicka po PN budeš nastupovat na mateřskou a ta se z hlediska nároku na dovolenou považuje za odpracovanou dobu, takže když splníš podmínku "odpracování" alespoň 60-ti dnů k žádnému krácení nedojde, pokud nemoc nebude trvat déle než 100 dnů (pak se krátí : za prvních neodpracovaných 100 dnů (nemoc, neplacené volno, RD) - 1/12 za každých dalších 21 neodpracovaných dnů 1/12)

anitram18
17. bře 2011

Ahojda, mám dotaz, přijde se o rodič. příspěvek, pokud dám dítě do soukromých jeslí??díky 😉

mataharyy
17. bře 2011

@anitram18 Nerada bych kecala, ale pokud přesáhneš tu dovolenou hranici, tak je myslím jedno zda jsou jesle skoukromé, nebo státní... Ale jistá si nejsem to mi tak logicky přijde, ale je fakt že najít něco logického v těchto zákonech je zbytečné 😎

rezicka
17. bře 2011

@vojtisek2007 Termín porodu podle PM mám 30.7.,takže nástup na MD by měl být začátkem června,tudíž budu mít 100 neodpracovaných dnů.Sama si to nedokážu spočítat,na kolik dní budu mít nárok,při prvním těhu mě s dovolenou dost odbyli,proto se teď nechci nechat znovu.

vojtisek2007
17. bře 2011

@rezicka 8týdnů před TP by mělo být 4.6.2011 - jestli jsi na PN od 1.1.2011 - tak máš neodpracovaných dnů 154 dnů - takže za prvních 100 1/12, a pak ještě 2x21dnů - tak dle mého výpočtu pokud máš nárok na 20dnů dovolené celkem ti jí pokrátí o 3/12 = 5dnů.

rezicka
17. bře 2011

@vojtisek2007 počítají se i víkendy?K těm 5-ti dnům mi připočítají i dny za těch 28 týdnů co budu na MD,nebo už se k tomu dovolená nepočítá?Omlouvám se,ale vůbec tomu nerozumím a je super,že je mezi náma odbornice jako ty 🙂 .

vojtisek2007
17. bře 2011

@rezicka te´d tomu moc nerozumím, k čemu se mají počítat víkendy ??? prostě po skončení PPM - po těch 28týdnech od 4.6. (pokud tak nastoupíš) si hned v práci zažádáš o dovolenou za rok 2011 - např. skončíš PPM 20.12.2011 tak od 21.12. si zažádáš o dovolenou a budeš mít 15dnů dovolené (pracovních dnů, stejně tak jako kdybys byla v práci a čerpala dovolenou)

rezicka
17. bře 2011

@vojtisek2007 myslela jsem,že se po dobu nemocenské počítají jen pracovní dny,ne víkendy,vypočítalas mi 154 neodpracovaných dnů do TP,což je i s víkendama.Takže dovolenou můžu čerpat po skončení mateřské,před to nejde?

cara.m
17. bře 2011

Holky dotaz, někde jsem slyšela, že se má zaměstnavateli zaslat a teď nevím jestli žádost nebo oznámen ?, že nastupuji na rodičovskou dovolenou. Psaly jste to? A jakým stylem? Jako oznámení nebo žádost?

mataharyy
17. bře 2011

@cara.m Já nikomu nic neoznamovala, jen jsem pak zasílala ten papír co mi dal doktor 😉

vojtisek2007
18. bře 2011

@cara.m to se hlavně dělá ,když se chceš vrátit po dvou letech - volíš i třeba dvouletý rodičák - a nezažádala bys u svého zam. o 2letý rodič.volno, tak by tě automaticky nemusel po těch 2 letech vzít zpátky, protože je povinnen držet ti místo tři roky....když budeš chtít být doma tři roky, nikde nic nahlašovat nemusíš....

@rezicka - ty dny se počítají prostě dny na PN - i víkendy (máš je placené) a dovolenou můžeš samo čerpat před PPM - musela bys ukočnit PN a vyčerpat dovolenou a navázat PPM - ale ta vyplacená dovolená ti ovlivní výpočet PPM, na to pozor,takže asi bude lepší si jí vybrat až po

miluse
31. bře 2011

chci se zeptat čistě teoreticky, jsem na 2leté mateřské, která bude končit v lednu 2011, kdyby teďky čistě náhodou otěhotněla, mohu jít pak znovu na tu 2 letý rodičák nebo už ne? 😕

krejcirice
31. bře 2011

Ahoj potřebovala bych poradit.
18.3 mi skončila rodičovská.
1.4se jdu přihlásit na pracovní uřad.
zajímalo by mě kdo mi platil zdravotní pojištění od19.3 do31.3
nevím jak je to s rodičákem zda ho dostanu za celí březen nebo jen za 18 dní zda mám placené zdravotní pojištění celí březen nebo jen do 18?
A pokud si ho musím zaplatit sama kolik to dělá asi na den ?
moc díky za odpovědi

vojtisek2007
31. bře 2011

@miluse pokud budeš mít znovu nárok na PPM ve výši 380 Kč/den můžeš si zase volit dvouletý rodičák

@krejcirice když ti RP skončil 18.3. tatk přihlásit na úp jsi se měla jít od 19.3., při evidenci za tebe platí zdr.pojištění stát...takhle ho za tebe neplatil tu chvilku (19-31.3.) nikdo, ale protože to není více než měsíc, neměl by to být vůbec žádný problém - kdyby to byla lhůta delší než měsíc, byla bys pro svojí zdr.pojiš´tovnu osoba bez zdanitelných příjmů a musela by sis zaplatit sama pojištění ve výši 1080/měsíc - zeptej se radši na své pojiš´tovně, ale myslím,že za tu chvilku žádné pojištění platit nebudeš. A rodičák dostaneš v dubnu celý.

benjik
31. bře 2011

@krejcirice na úp jsi měla jít nejdýl dnes, i mě to úřednice řekli,že vždy nejdéůe do konce toho měsíce,kdy to končí.

krejcirice
31. bře 2011

No já jdu až zítra protože mám práci ale smlouvu na dohodu o práci která mi končí dnes.
A hlavně měla sem nastoupit na práci ale nevyšlo to bylo to slíbeno ale je tam novej ředitel tak mě nevzali spíš začali vyhazovat.
Tak sem začala to ted řešit tím že budu muset jít na pracák.
Kluka mi ke všemu vezmou do školky až od září tak hledám práci jen na noční nebo mezi 8-15hod děda mi malého pohlída.

miluse
31. bře 2011

@vojtisek2007
díky za odpověď, ale tam se to asi pak počítá trošku jinak, než předtím ne? 😕 nyní jsem to měla těsný, měla jsem nárok 390 Kč na den

vojtisek2007
1. dub 2011

@miluse mateřská se ti bude počítat ze stejných pěněz jako ta první (pokud sis na rodičáku nepřivydělávala) a když nastupuješ na další mateřskouu do tří let, resp.4let věku prvního dítěte máš nárok na mateřskou, která je pro tebe výhodnější - tzn. že kdyby ti druhá mateřská vyšla nižší (což určitě nebude, protože výpočet se měnil a to směrem nahoru 🙂 ) tak dostaneš tu první co byla vyšší.....