Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

krejcirice
8. dub 2009

Ahoj pokud nepobíráš na starší rodičák tak může malá do školky neomezeně.
jen ten mladší nesmí ale ten půjde až za dlouho 😀

m1rti
8. dub 2009

Holky, potřebuju radu, jestli některá nevíte, jak to je- mám teď žádat o délku rodičovského příspěvku, podmínky platu na zvýšenou výměru splňuji. Ale v práci mám zástup do 3 let věku dcery. Tak přemýšlím, jestli to nejde nějak, jako že bych požádala jen o ty 2 roky... ale nevím, jak to je s pojištěním ten třetí rok. Jestli bych si nemusela něco pak platit, když nebudu chodit do práce. Ale zůstávám zaměstnanec, jim je jedno, kterou variantu budu brát, budou mi do 3 let držet místo, to je jasný. No zkrátka přemýšlíím, jestli s tím nejde nějak vybruslit.... ale zas být ten 3 rok bez peněz, to je blbost. Nenapadá vás něco? Nemáte nějakou zkušenost ze svého okolí? Moc díky

editah222
9. dub 2009

M1rti - já to dělám tak, že když některá zaměstnankyně odchází na mateřskou a rodičovskou dovolenou, tak do pracovní smlouvy napíšu tomu kdo ji bude zastupovat, že se jedná o zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou zaměstnance........ (jméno), neřeším tam na jak dlouho to bude. Už jsem tu totiž měla pár případů, že se mi z rodičáku některá vrátila pro roce a zástup byl prostě ukončen.

Ty se chceš vrátit po těch 2 letech do práce nebo chceš jen 2 roky pobírat lepší dávky a pak rok nic? Já chci taky rodičák jen na 2 roky a pak se vrátím do práce na 6 hodin (mám vitální babičky).

m1rti
9. dub 2009

editah222: já mám právě v práci paní na zástup, dělal jsem personální, tak jsem si to ošetřila nejdéle do 3 let věku dítěte. Právě zvažuju, jestli brát rodičák 3 roky, nebo ten větší 2 roky a pak rok nic. S babičkama moc počítat nemůžu. Moje mamka je sice vitální, ale na dědině 15 km daleko, nemůžu po ní chtít, aby jezdila denně hlídat celý den. Taky nevím, co ten třetí rok. Kdybych aspoň měla nějakou práci, kterou můžu dělat doma, nebo po odpolednách odskočit, zatím, než půjdu do práce. Budu se s tím muset nějak poprat.

editah222
10. dub 2009

Aha, tak to jo. Jenomže tady ti neporadím, to je na tobě 🙂
Já osobně bych raději než brát 1,5roku 11400,-kč měsíčně brala variantu 2,5 roku 7600,-kč. Nemyslím si, že bych dokázala něco ušetřit na ten třetí rok a pak by to asi bylo kruté. Ale je to jenom můj názor, kdokoliv jiný by se na to třeba díval jinak.

tamra
10. dub 2009

Po letošní zkušenosti lituji, že jsem si nevybrala 4 letou dovolenou. Chtěla jsem jít rychle do práce, říkala jsem si, že to dcera v pohodě ve školce zvládne, protože už tam jednu mám. teď toho ale lituji, protože jsou školky přeplněné a nikde mi ji nechtějí vzít. Sice je úžasné, že stát nabízí různé varianty RD, ale už nepočítá s dětmi. Nejsem jediná, kdo má takové problémy. Jsou školky, kde berou i dvouleté děti, ale jestli nejsi nějaká manažerka, ale máš průměrný plat, tak děláš pouze na školku. ☹

kacka.va
10. dub 2009

já mám dvouletou, a jediná nevýhoda je, že už začínám shánět jesle a je to průser nad průsery. Všude okolo jsou jen soukromě, které stojí nehorázné peníze, takže všechny vydělané peníze po nástupu do práce bych dala za jesle. fakt na hlavu postavené. Už se nedivím, že tam málo maminek si vybírá dvouletý rodičák ☹

m1rti
10. dub 2009

No já zůstanu u varianty 3 roky, je lepší být takle a mít něco, než být třetí rok bez peněz. Už jsem to i napsala na papír. Doufám, že pak budu mít štěstí a seženu školku. I tak děkuju za vaše názory a postřehy.

soanpe
12. dub 2009

PROSÍÍÍM O RADU

7.10.08 jsem nastopila na MD, 30.11.08 jsem porodila. Mateřskou mám teda 28týdnů.
Takže mi za chvíli končí.

O Rodičovský přízpěvek musím žádat : KDY A KDE?

DĚKUJI ZA ODPOVĚD

vojtisek2007
13. dub 2009

soanpe - o rodičovksý příspěvek se žádá na úřadě práce - odbor státní sociální podpory - tiskopis si můžeš i stáhnout na www.mpsv.cz - k tomu kopie rodného listu miminka a kopie občanek tebe a manžela....a žádat budeš od následujícího dne, kdy ti skončí mateřská

aponchie
13. dub 2009

ahoj vojti nevis o nejakem mustru kde si mohu sama polopaticky spocitat jestli kdyz ted budu dokladat prijmy za prvni ctvrtleti na socku ohledne soc.priplatku a pripl.na bydleni..jestli na to vubec mam nejaky narok a at vim s cim mohu pocitat?manza ma prave od ledna min mzdu jen napsanaou a docela by to bodlo nejake kacky pac asi prijdeme o pridavky od zari pac loni mel napsanej prijem jak mel takze to nevyjde to uz vim,ale tohle by me zajimalo..pac jestli ma cenu cenu se tam vlacet se vsema tema papirama a hlavne co se tyce pris.na bydleni je to martirium teda to vsecko pocitat dokladat atd kdysi sem to jednou davala a malem me kleplo 😀

vojtisek2007
13. dub 2009

api - http://www.mesec.cz/texty/statni-socialni-podpora/ - tam někde najdeš i kalkulačky

soanpe
13. dub 2009

vojtisek
ty jsi studna moudrostí 😉 😀

markusko
11. únor 2010

Holky prosím mohly byste mi poradit...
O rodičovský příspěvek se žádá na úřadu práce v místě mého trvalého bydliště, anebo v místě sídla zaměstnavatele? U mě se to liší, zaměstnavatel sídlí relativně daleko, budu tam muset osobně jet na ten úřad???
(Na internetu jsem četla jedno, ale do telefonu mi na ÚP řekli druhé... 😠 )
Děkuji za odpověď 🙂

vojtisek2007
12. únor 2010

markusko - ano, o rodičák se žádá na úřadě práce - odbor státní sociální podpory v místě tvého trvalého bydliště 😉

kaleilah
12. únor 2010

ahojky, mám dotaz, po prvním dítěti mi nepordloužili smlouvu, já jsem otěhotněla znovu, takže mám rodičák jako nezaměstnaná na 4 roky. MM pracuje od listopadu, byl taky nezaměstnanej. Šlo by převést rodičák na něj? že já bych byla doma s dětma a psaná na pracáku a on papírově na rodičáku a dál chodil do práce, aby jsme měli nárok na 3 roky? Díky 😉

markusko
12. únor 2010

vojtisek - děkuji, ale to jsem z toho teda blázen, na úřadě mi do tel. nějaká ženská řekla, že v místě sídla zaměstnavatele? Prý tam, kde mi vypláceli mateřskou??? Ale nechápu, proč bych měla dostávat rodičák od nějakého vzdáleného úřadu, kam vůbec nenáležím podle trvalého bydliště??? ☹

vojtisek2007
12. únor 2010

kale - aby manžel mohl vybrat rodičák na tři roky, musel by mu vzniknout nárok na mateřskou, a tu mateřskou by musel alespoń na jeden den čerpat, píšeš, že byl manžel taky na úp, tak nevím, jestli by splnil nárok na mateřskou - za poslední dva roky alespoň 270dnů účasti na nemoc. pojištění, nepíšeš, jak dlouho byl na úp a jak dlouho předtím pracoval....když by mu nárok na mateřskou vznikl, tak na ní na jeden den nastoupí, pak si zažádá o rodičák a zvolí si ty tři roky, když mu ale nárok na mateřsko nevznikne, bohužel se rodičák nijak jinak vybrat na ty tři roky nedá

markusko - to nevím, proč ti to řekla, je to tak jak píšu, tam kde máš trvalý pobyt, tam si žádáš o dávky....rodičák, přídavky na dítě....

kaleilah
12. únor 2010

vojti, pracoval rok, pak byl 7 měsíců doma a teď pracuje třetí měsíc...ale to už je teda asi pozdě,protože malý jsou tři měsíce, to na mateřskou už nastoupit nemůže, co ☹

vojtisek2007
12. únor 2010

může nastoupit po šestinedělí,dřív ne, a jak je to omezený potom nevím, ale mateřská trvá od porodu těch 20-22týdnů - což je něco kolem 5ti měsíců, tak by to mělo jít....no a podle toho co píšeš, by mu nárok na mateřskou vznikl - za poslední dva roky splní 270dnů účasti na nem.pojištění a zaměstnavatele teď má, tak to zkuste....maximálně mu tu mateřskou zamítnou 😉

markusko
12. únor 2010

vojtisek - děkuji za radu. Zajdu k nám na úřad osobně a zkusím se domluvit s někým jiným 😠
Bohužel, musím napsat, že u nás ve městě ty úřednice za moc nestojí... 🙄

lulinka005
26. bře 2010

Ahoj holky, mám trochu hloupý dotaz, ale snad mi poradíte. Když maminka bere na první dítě 4letou variantu RP (protože neměla nárok na PPM) a narodí se jí během 4 let druhé dítě, musí si požádat znovu o RP na druhé dítě. To vím, ale chtěla jsem vědět, zda když mi RP přejde na nejmladší dítě v rodině, jestli budu znovu pobírat prvních 21 měsíců 7600 a potom 3800? Začíná to znovu od začátku? Moc děkuji 😉

vojtisek2007
26. bře 2010

lulinka - ano , přejde ti rodičák na druhé dítě a pokud zase budeš mít tu čtyřletou verzi, tak do 21měsíců dítěte 7600 a pak 3800 do jeho čtyř let.

luca30
29. bře 2010

vojtisek:děkuji rady 😉 😉 😉 a chtěla jsem se zeptat jak jsi psala na min. stránce:
Já mám taky na sebe psanou hypotéku - a úroky si odečítá manžel....já dám jenom čestný prohlášení k tomu, že si je neuplatňuju já sama, stejně jako odpočet na děti. To lze takhle udělat??
Já byla dnes daňový přiznání odevzdat..pokud by to šlo myslíte si že je tam můžu pozměnit, já tam ty úroky uvedla, ale nic mi z nich nevrátí.To je škoda mohla jsem je uplatnit u manžela kdybych to věděla. no jak se říká neznalost neomlouvá, takže zase příští rok.

vojtisek2007
30. bře 2010

luca30 - úroky z hypotéky co máš psanou na sebe si může uplatnit manžel pokud je v té hypotéce uveden jako spoludlužník, jinka ne - pak bys jenom napsala to čestný prohlášení a samozřejmě můžete podat opravné přiznání jestli je tam psaný jako spoludlužník - ty si podáš opravné bez těch úroků a on si podá opravné i s těmi tvými úroky, ale jestli na smlouvě jako spoludlužník není, nemůže si úroky uplatnit.

janis79
9. dub 2010

ahojte, chtěla bych se zeptat, kdo mi bude platit zdrav a sociální. Budu končit 2 letý rodičák 1.července a na mateřskou budu natupovat 6.srpna s druhým dítětem, takže nevím co ten měsíc a 5 dní bude. Myslela jsem si, že v práci si vyberu dovolenou, ale podepsala jsem na personálním papír, že nastoupím 1.1.2011. nebude to problém, nebo dá se tos nima nějak domluvit? Nebo to řešit nemocenskou?
Jestli tochápu dobře, tak bych za ten červenec měla v srpnu dostat celý rodičák ve výši 11.400,- a v září bych už měla dostat PPM, že? takže finančně bych neměla být ztrátná, ale co to zdrav. a sociální? a prosím, prosím, když jsem měla čistý příjem v průměru 17 tis., kolik by mi měla dělat PPMp tomzkrácení? Děkuji mockráte.

vojtisek2007
9. dub 2010

janis - jestli ti 1.7.2010 končí rodičák a na další mateřskou nastupuješ až 6.8.2010 a máš zaměstnavatele, tak musíš na tu chvíli do práce, nebo na neschopenku, to bude nejlíp když se domluvíš se zaměstnavtelem, ale lepší asi bude ta neschopenka......jak pro tebe kvůli prvnímu dítěti a školce, tak asi i zaměstnavatele s tebou nepočítá - zdravotní pojištění za tebe platí stále stát a soci.se neplatí. ANo, za červenec máš nárok na celý rodičák. A mateřská se ti počítá z hrubého platu, ne z čistého a bude to po tom krácení cca o 9% míň než jsi měla první mateřskou - tzn, že jestli jsi třeba měla na den 500 při první mateřské, teď budeš mít cca o 45Kč míň.

janis79
9. dub 2010

Díky moc, v práci se domuvím, co je nejlepší. V tom nevidím vůbec problém. ale mohla bych si třeba vojtíšku vybrat dovolenou? Mám ještě přes měsíc dovolené, to mi vypočítali na personálním v době, kdy jsem právě podepisovala papír,že nastoupím po skončení rodičovké dovolené a vybrání řádné dovolenécož mi spočetli na ten leden 2011. To by pak vyřešilo úplně vše, že?

vojtisek2007
9. dub 2010

janis - no jasně jestli dovolenou máš, tak si jí vyber - ale pozor - proplacená dovolená se ti započítá při výpočtu do mateřské, tzn. že na ní bude mít vliv, když půjdeš na neschopenku, tak ta ti výši mateřské nijak neovlivní 😉

janis79
9. dub 2010

Tak už jsem zase chytřejší, nechám si to v práci propočíst, zatím děkuji.