Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

j.a.n.i
10. kvě 2012

@yesu Jestli je zaměstnaný dostatečně dlouho, tak ano. Žádá se po porodu a potřebuješ rodný list dítka, OP tvoji a partnera a potvrzení od OSSZ o výši partnerova DVZ, jo a žádá se na sociálním odboru úřadu práce.

yesu
11. kvě 2012

@j.a.n.i Je zaměstnaný min dva roky, to stačí ne? A po porodu znamená třeba v šetinedělí? A promiň ale potřebuju vysvětlení těch zkratek....A na tu mateřskou nárok asi nemám že?

petkula
11. kvě 2012

@yesu nejsem odborník, ale myslím, že dva roky stačí 🙂 Žádejte o příspěvek třeba v šestinedělí, já jsem žádala tři měsíce po porodu, nevěděla jsem, že je nějaký termín a pak jsme o jednu dávku přišli. Na mateřskou bys měla nárok, pokud by sis platila nemocenské pojištění ale tys byla mezitím na ÚP, že? Takže bohužel nárok nemáš. Jinak, já jsem taky OSVČ a před porodem jsem byla na ÚP, takže nárok jsem neměla. Teď je výhoda, že si můžeš zvolit délku příspěvku, když manžel pracuje. U prvního dítěte to prý šlo taky ale to jsem nevěděla ale stejně to bylo mnohem složitější - hodně papírování. Teď jen nahlásíš, že to jde na manžela a manžel musí přinést formulář o potvrzení příjmů ke své účetní.

janeyzelvicka
12. črc 2012

Ahoj, měla bych dotaz - výši rodičáku budeme volit přes manžela. Už jsem si byla vyzvednout formuláře - je mi jasné, že Přílohu k žádosti mu vyplní zaměstnavatel, Potvrzení o výši DVZ by měla potvrdit OSSZ. Na tu OSSZ má zajít přímo manžel, oni mu to tam potvrdí, a pak až půjdem se vším na ÚP? Anebo si to ty úřady nějak přeposílaj mezi sebou a na tu OSSZ nemusíme (někde jsem našla, že se to má všecko odevzdat na ÚP a oni pak kontaktujou OSSZ)?

j.a.n.i
12. črc 2012

@janeyzelvicka Většina UP si to sama nevyřídí a musíte si to oběhat sami.

janeyzelvicka
16. črc 2012

@j.a.n.i Díky 😉

vvvecna
17. črc 2012

mám dotaz,protože budu za chvilu na pracáku,tak před porodem nemám nárok na mateřskou a nastoupím rovnou na rodičák od porodu,že ano
co budu potřebovat k jeho vyřízení a můžu si vybrat na jak dlouho ho chci?

j.a.n.i
21. črc 2012

@vvvecna K vyřízení RL dítěte, tvoji a partnerovu OP a pokud on má nárok na PPM, tak ještě z OSSZ vyřízený papír o výši jeho DVZ, aby sis mohla vybrat na jak dlouho ho chceš.

danamatus
22. črc 2012

Ahoj holky, nevím kde se zeptat, takto zkusím tady. Mám 2,5 letého syna a teď se mi naskytla nabídka, že bych šla od srpna do práce. Kam nahlásit změnu rodičáku? A můžu po nahlášení dát syna do šklolky na každý den a přitom brát mateřskou a plat?A asi mi nějak tu mateřská poníží, že jo?

j.a.n.i
22. črc 2012

@danamatus Tak jednak nebereš mateřskou, ale rodičák. A změnu rodičáku můžeš vyřídit na UP, pak bude syn moct na celý den do školky (pokud ho někde vezmou), ale v součtu se ti rodičák sníží a je na tobě zda chceš brát stejnou částku kratší dobu nebo menší do těch 3 let.

jitrenka4505
22. črc 2012

Holky, nevite nekdo, jak je to s rodicovskym prispevkem, kdyz budu zit v zahranici (EU) po 1.10.12? Na socialce rikali, ze se bude od toho data podepisovat formular, kde maji deti bydliste. Ale manzel, ktery bude na materske, bude mit v CR stale pracovni pomer, takze by stat mel platit rodicak? 😒

danamatus
22. črc 2012

j.a.n.i díky, jj rodičák, jsem to blbě napsala, takže zítra vyrazím na pracák. A malýho mám přijatého do školky, jen jsem se s ředitelkou domluvila,že nastoupí jak budu mít práci nebo jak mi skončí rodičák

mamkahelca
28. srp 2012

Muzete mi prosim poradit,slysela jsem od nekoho,ze je zas porodne i na druhe dite?je to pravda a nebo na porodne je jen narok pri prvnim,dekuji))))

j.a.n.i
28. srp 2012

@mamkahelca Není to pravda, na porodné je nárok pouze u prvního dítěte a to pouze v případě, že má rodina příjem do 2,4 násobku ŽM.

mates22
28. srp 2012

@jitrenka4505 nevím přesně, ale na tom formuláři je i potvrzení, že dítě a rodič (ten který pobírá příspěvek) žije v ČR.. chtějí to údajně kvůli s-kartě a kdo to nebude mít potvrzené do 30.9., tak snad že od října nedostane nic. Ale mám to všechno jen z druhé ruky, nejlépe zavolat si na ÚP.

adela27
3. lis 2012

Ahojky holky.. prosím můžete mi nějak poradit?

Jsem na rodičovské dovoloené - tříleté
malé budou 2 roky v lednu 2013
pokud vše dobře dopadne, měla bych v srpnu 2013 přivést na svět svého druhého potomka, tudíž malé v té době bude 2,5 roku

teď má otázka - dá se nějak zkrátit rodičovská dovolená na dva roky? Musela bych ale buď nastoupit do zaměstnání a nebo naszoupit na PN. Byla PN vyšší jako rodičák - 7600,- Kč? Asi by mi to musel propočíta zaměstnavatel že? Jenže jít tam kvůli tomu abych se mohla rozhodnout, no nevím, je to tam u nás dost velká drbárna ☹.

Poradíte mi někdo? Moc děkuji.

j.a.n.i
3. lis 2012

@adela27 Zaměstnavatel rozhodně není povinen na zkrácení RD přistoupit a upřímně by byl taky sám proti sobě, kdyby to udělal, akorát by to musel řešit s OSSZ a ještě ti platit nemocenskou... co by z toho měl.
Ale můžeš si změnit rodičák na tu novou variantu a zvýšit si ho, tak abys vyčerpala co nejvíc, ideálně celých těch 220 000,-

adela27
3. lis 2012

@j.a.n.i Můj zaměstnavatel je sama ČSSZ tak snad by s tím takové problémy nměla.. ale chtěla bych určitě co nejsnažší variantu...
A kdy bych si měla ten rodičák změnit? než malé budou ty dva roky, což bude teď v lednu? Jedná se teda o dva měsíce? Nebo jaká je ta nová varianta?
Děkuji.

j.a.n.i
3. lis 2012

@adela27 No, tak ta by s tím právě měla mít největší problém, neb je to defacto obcházení zákona...
Rodičák můžeš změnit kdykoliv, chce to spočítat kolik už si dostala a rozpočítat tak, aby ti skončil předchozí měsíc, než půjdeš na další mateřskou.

adela27
4. lis 2012

@j.a.n.i s tím asi nejlépe pomohou na úřadu práce, kde mi vyplácejí už tento rodičák že?

j.a.n.i
4. lis 2012

@adela27 No, teoreticky, prakticky hodně záleží na jakou úřednici narazíš.

baronek
11. pro 2012

Ahoj holky, měla bych dotaz. jsem na RD a mám možnost jít na zkrácený úvazek do práce, ale k jinému zaměstnavateli. Musím to svému současnému zaměstnavateli nahlásit a můžu mít uzavřenou klasickou pracovní smlouvu u dvou zaměstnavatelů???? Moc děkuji za odpověď 🙂

j.a.n.i
11. pro 2012

@baronek Ano, 2 smlouvy mít můžeš a pokud se nejedná o střet zájmů, tak to původnímu hlásit nemusíš, pokud by se to tak dalo vykládat, tak potřebuješ jeho souhlas.

baronek
12. pro 2012

@j.a.n.i moc děkuji za odpověď. Jedná se o úplně jinou profesi, tak si myslím, že střet zájmů to není ..... a na sociálce se to nahlásit musí, že budu pracovat a současně pobírat RD?

j.a.n.i
12. pro 2012

@baronek Ne, nemusí.

baronek
2. led 2013

Koukám, že jsem tu poslední dobou nejčastěji ....
Teď bych potřebovala vědět, jaký papír má předložit manžel v práci, když já jsem na RD a může si na mě uplatnit slevu, když jsem bez příjmu 🙂

j.a.n.i
2. led 2013

@baronek Potřebuje papír o tom, žes neměla buď žádné příjmy, nebo maximálně do 68tis., nevím tedy jak dlouho si na RD, ale pokud si v roce 2012 měla ještě část PPM, tak ta se jako příjem počítá, stejně jako případná zaplacená dovolená. Jinak na to není žádný formulář, buď se píše čestné prohlášení, nebo papír od tvého zaměstnavatele.

baronek
3. led 2013

@j.a.n.i to jsem nevěděla, že se do toho počítá i PPM, tu jsem měla první tři měsíce a pak mi zaměstnavatel proplácel 20 dní dovolené ....

j.a.n.i
3. led 2013

@baronek Tak tohle všechno musíš uvést jako příjmy.

mataharyy
14. led 2013

@j.a.n.i ahoj, jdu tě zase otravovat 😅

Když mi bude končit pracovní poměr ke konci ledna (dohodou, pro nadbytečnost zaměstnance) a 4.2. mám nastupovat na mateřskou dovolenou, kde by mi měl normálně vzniknout nárok na PPM, protože splňuji podmínky. Tak na papír od doktora vypisuji toho zaměstnavatele kde budu v pracovním poměru do konce ledna a papír odevzdávám jemu, nebo tam nevypisuji nic a papír zanesu s potvrzením o ukončení prac. poměru na správu sociálního zabezpečení? Začínám v tom mít mírně hokej 😅 😕 Moc děkuji za radu