Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

blahova_andrea
30. dub 2014

@michaelka1234 na vyplacení mají do konce měsíce, takže je lepší mít rezervu. mohou to prostě poslat kdykoliv. a platí se to zpětně, takže za duben dostaneš v květnu 😉

benjik
30. dub 2014

@michaelka1234 tak mají na to 30 dní na zpracování.U nás jsou 2 výplatní termíny cca 10. a 28. Já u syna dostala první rodičák až 28,ale další vždy kolem 10.

michaelka1234
30. dub 2014

S tím že to dostanu v květnu s tím počítám🙂 jen mě právě zajímalo kdy🙂 no to je paráda🙂 ať žijou úřady a včasné placení nájmů...🙂

mispulka87
10. zář 2014

Nevím jestli mi na to někdo odpoví ale mám dotaz teď pobírám RP na první dítko a čekáme druhé které má termín porodu 27.10. a vychází to tak blbě na víkend a chtěla bych vědět kolik dní mám na to abych došla na sociálku jde mi o to že když porodím 30.10. musím co nejdřív nahlásit přechod na druhý RP.Přece jenom strávím pár dní v porodnici tak kolik dní mám čas a jak to jinak stíhat nebo udělat?Snad jsem to popsala dostatečně 🙂

j.a.n.i
10. zář 2014

@mispulka87 Nehrotit to, ono se houby stane, když to nahlásíš s drobným zpožděním. Ten vyplacený rodičák si mají přeúčtovat "na mladší dítko" sami.

oktarina
10. zář 2014

@j.a.n.i chci se pls zeptat, když pobiram rp na dítě a.než jei vycerpam budu rodit, mám si akocot na úřad a nejak pozastavit nebo co to čerpání ať mě pak nejak nepenalizuji že jsem nenahlasila že budu čerpat nový rp? Ten si ale můžu vyrisit až s rodným listem.novorozeneho dítěte, ne? A budu volit výši přes manžela (skončila mi smlouva). Dík

mispulka87
11. zář 2014

moc děkuji @j.a.n.i , @oktarina to seš na tom jako já a nic pozastavovat nebudu prostě až porodím dojdu na sociálku s rodným listem a budu to řešit až potom 🙂

bambulkacz
11. zář 2014

dobry den,chtela jsem se zeptat zda kdyz ma rodicak na 4roky,nemohla jsem si vybrat byla jsem sama,ale ted ziji s pritelem a chtela bych si rodicak zkratit na 3roky jestli to jde a kde se mam obratit ajak mam pokracovat,dekuji

oktarina
11. zář 2014

@mispulka87 acco kdyz dostaneme pojeb a penále že "chceme ošidit stát" a cerpame na starší dítě když už máme čerpat na mladší? Mám paranoiu, gestapo (financak) se umí vozit za každý nedodany doklad nebo pozděopozde dodány atd... tak chci vědět abych něco nezanedbala...

j.a.n.i
11. zář 2014

@oktarina A jak chceš předem hlásit, že se narodilo další dítě, když (teď to fakt beru čistě hypoteticky) nevíš, zda se vůbec narodí a kdy.

j.a.n.i
11. zář 2014

@bambulkacz No, pokud je přítel doplněný v RL dítěte a ke dno porodu splňoval podmínky, tak to půjde. Akorát pokud si dostala porodné, tak ho budeš velmi pravděpodobně vracet.

oktarina
11. zář 2014

@j.a.n.i no s tehu prukazkou 😉 takže dopředu nebudu nic řešit, až budu mít rodný list v ruce tak tam skočí manžel a výzvědné formuláře a já to doma podepisu a on to zas vyřídí? Necítím se abych v sestinedelinchodila s miminkem mezi xy lidí do čekárny na x hodin vystát si frontu, sem si říkala že třeba se to bídě dat řešit předem, ale co já vím? 🙂

j.a.n.i
11. zář 2014

@oktarina Těhu průkazka ještě nezaručí, že se dítě narodí živé (jasně, v tom extrémním případě) a už vůbec nic neříká o tom, zda to bude plácnu na konci září nebo začátku října. A ano, může to vyřídit manžel, i když tedy mě vyřízení trvalo asi 2 minuty (okopírování RL a OP a potvrzení přijetí na podatelně), nevidím důvod, proč bych na odevzdání žádosti měla někde x hodin čekat.

oktarina
11. zář 2014

@j.a.n.i tak tos nebyla u nás 😀 tam tě seřve zástup ve frontě, když si chceš jen vyzvednout formuláře.. a já ani nevím, jaké potřebuju, tak proto. a utopií je i čekání dvě minuty na odevzdání formulářů, vevnitř u úřednice jsi min 15 min a do toho si vystojíš frontu, už jsem to absolvovala při přechodu z MD na RD s malinkou dcerou, čekaly jsme tam tři hodiny, bohužel jsem si střihla i kojení, neb nebylo kde jinde a místo ve frontě ti nikdo nepodrží. Pořadníkové lístečky se u nás nevedou a úřední hodiny jsou v pondělí a ve středu a jen omezenou dobu 😉 takže mi nezbyde nic jiného, než se jít stejně zeptat na úřad ještě teď, co k tomu všechno potřebuju a jestli mi to dají dopředu, protože tady jsem se nedozvěděla. I tak dík.

mispulka87
11. zář 2014

@oktarina budeš pořebovat vyplněný formulář který ti dají na sociálce, rodný list a stím pak dojde manžel do práce kde mu potvrděj co bude potřeba (to ti přesně neřeknu co) a pak stím opět dojdeš na sociálku 🙂 Mě ale nechtěla na sociálce nic dřív dát prý až porodím mám přijít a teď nic neřešit, proto jsem se ptala na spousta místech a to i tady jestli nebude probléma neměl by být 🙂

j.a.n.i
11. zář 2014

@oktarina Formuláře se dají stáhnout tady https://formulare.mpsv.cz/okdavky/cs/welcome a jinak já taky nepsala, že jsem šla za úřednicí, já to nechala na podatelně, nevidím důvod proč tam s vyplněnými čekat.

irar
15. zář 2014

j.a.n.i mohu se na Vás také obrátit s několika dotazy. . Dcera se narodila 18.1.2012. Rodičovský příspěvek jsem pobírala do května 2014. Od září 2014 jsem nastoupila na poloviční úvazek do práce. A jsme domluvené, že od 1. února nastoupím na plný úvazek. Jenom si chci potvrdit, zda zdravotní a sociální pojištění platí stát (za měsíc červen, červenec a srpen). Na zdravotní pojišťovně jsem nic nenahlašovala. V práci na mně mzdová účetní chtěla také potvrzení, že již nepobírám rodičovský příspěvek. Tak jsem se chtěla zeptat, zda to má na něco vliv. Poslední dotaz- nevadí, že dceři bude 3 roky 18.1 a já nastoupím na plný úvazek až 1.2.2015. Děkuji moc za odpověď.

j.a.n.i
15. zář 2014

@irar A vracela ses do původní práce? A jinak nevím, k čemu je mzdovce potvrzení, že již nepobíráš rodičák, ona to k ničemu vědět nepotřebuje.

irar
15. zář 2014

Ano, vracela jsem se do původní práce.

j.a.n.i
15. zář 2014

@irar Tak v tom případě za tebe odvody platil stát a nic nebylo třeba hlásit. 😉 A to že nastoupíš na plný dříve taky nevadí.

irar
15. zář 2014

Děkuji moc za rychlou odpověď. Já budu ale na plný úvazek nastupovat o 12 dní později. Myslím, že by to ale vadit nemělo, protože sociální a zdravotní bude odváděno z toho polovičního úvazku, což je více než minimální mzda.

j.a.n.i
16. zář 2014

@irar Jojo, pak to taky nevadí 🙂

mirka1988
7. led 2015

Maminky neviem či sa to sem hodí, ale nemám sa kde opýtať, už vám tento mesiac prišiel rodicovsky? Lebo mne vždy chodí 4-6teho a stále mi nič neprišlo 😒

j.a.n.i
8. led 2015

@mirka1988 Je leden...

plechovky999
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
misaskul
8. bře 2015

@j.a.n.i Ahoj prosím mohu se za kamarádku zeptat jak je to s přechodem rodičáku z matky na otce dítěte, kdy matka se chce ve věku 12 měsíců dítěte vrátit do zaměstní a místo ní by byl na rodičáku otec (její manžel)? Lze to? Když ano, tak jak se postupuje? Děkuji.

j.a.n.i
9. bře 2015

@misaskul Lze to a stačí dojít na UP a přehodit to.

rozzaarka
17. bře 2015

@j.a.n.i ahoj, moc moc prosim o radu. vim, ze vsichni vzdycky doporucuji zeptat se tebe - ucim na ZS, muj zaskok je dlouhodobe nemocen a nutne potrebuji vzit par hodin. Jsem uz na rodicaku, nase ucetni mi cpe pouze zmenu platoveho vymeru (coz se mi moc nechce) a ne DPC nebo DPP. kdybych vzala novy platak, jaky to ma dusledek? planujeme jeste jedno ditko, na materskou by to vliv mit nemelo, ale pak treba proplaceni dovolene? moc dekuju

j.a.n.i
17. bře 2015

@rozzaarka Tak to, že ti nechce schválit DPP nebo DPČ je správně, protože ji nesmíš mít na stejnou činnost, jako máš HPP, což stejnou činnost máš. Na druhou stranu nechápu, proč by se ti měl měnit platový výměr, když budeš dělat stejnou práci (leda by ti chtěli přidat), i když pokud nemáš odkaz na platový výměr přímo uvedený jako součást smlouvy, tak ho mohou změnit jednostranně. Ale spíš by ti měla připravit dodatek k pracovní smlouvě se snížením úvazku, tam si pohlídej, aby byl jen na dobu určitou.

rozzaarka
17. bře 2015

@j.a.n.i tu DPC nebo DPP bych chtela na jinou cinnost. chce mi upravit platovy vymer, protoze bych misto 22h s tridnictvim a prevenci ucila 5 bez obojiho, tudiz snizeni zakladu. Kamaradka rikala, ze pripadne odstupne by se pak resilo podle toho noveho plataku.
mamce ted napsal pan, se kterym vse konzultuje toto:
Problém spočívá v tom, že v § 34b) odst. 2… Zákoníku práce je jasně uvedeno, že „ zaměstnanec v dalším základním pracovněprávním vztahu u téhož zaměstnavatele n e s m í vykonávat práce, které jsou stejně druhově vymezeny“ !
Toto ustanovení platí i tehdy, kdy zaměstnanec v některém ze souběžných základních pracovněprávních vztahů dočasně práci stejného druhu nevykonává ( například zaměstnankyně by v době rodičovské dovolené čerpané v pracovním poměru sjednala se svým zaměstnavatelem další základní pracovněprávní vztah – např. DPP nebo DPČ, avšak se stejným druhem práce ) !!!

Z uvedeného jasně vyplývá, že Vaše dcera nemůže navázat u stejného zaměstnavatele další pracovněprávní vztah , který je stejně druhově začleněn s původním výkonem práce, ze kterého odcházela na mateřskou a později rodičovskou dovolenou. Může však bez problémů pracovněprávní vztah navázat, ale na jiný druh práce ( pomocné administrativní práce, uklízečka, apod. ), avšak nikoliv na práci lektora ( učitelky)……….
Škola v tomto případě postupuje v rozporu se shora uvedeným ustanovením a vystavuje se případnému riziku sankce od Inspektorátu práce………..

jsem z toho zmatena