Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

bublenudle
7. črc 2011

Holky,je nejaky strop PN ?? nebo se bere 90% platu?? 😨 😨 😨

vojtisek2007
7. črc 2011

@bublenudle bere se 60% z platu a strop je, stejně jako u mateřský....

bublenudle
8. črc 2011

@vojtisek2007 aha,takže pokud mam plat 26 tis,tak budu brat max 11 400 ?? jako pri 2 leté MD ?? dekuji ti moc,jsi fakt zlata..ja se v tom vubec nevyznam 😔

vojtisek2007
8. črc 2011

@bublenudle ne to ne, ale pro výplatu nemocenských dávek se ti z platu musí zjistit denní vyměřovací základ, který se pak redukuje třemi redukčními hranicemi - nad ty hranice se prostě už potom příjem nezapočítává ikdyby jsi brala 150tisíc.....takže když vezmu všech 12měsíců ze kterých se ti bude PN počítat, že máš těch 26.000 a nemarodila jsi, tak máš denní vyměřovací základ 855, 1.redukční hranice je do 852 z toho se vezme 90% (takže u tebe 767) druhá redukční hranice je 1237 - a bere se 60%, u tebe tedy 60% z 3 což je 2, teď se to sečte 767+2=769 a to je tvůj redukovaný denní vyměřovací základ, a výše nemocenského je 60% z toho redukovanýho denního vyměřovacího základu - tzn 462,-Kč/den. Mateřská se počítá stejně, jenom u té první redukční hranice se započítává 100% a ne jen 90% a potom se z redukovaného základu vyplácí 70% a ne 60% jako u PN. 🙂

bublenudle
9. črc 2011

@vojtisek2007 Teda,ty jsi zlata..co by jsme tady bez Tebe dělali...dekuji moc....měj se krááásně 😵 😉

luca30
14. črc 2011

@vojtisek2007 vím, že je to předčasné ale jak se to bere, když se malá na rodila 1.3.2011 budu pobírat 3letý rodičák tak za toho 1.3.2014 dostanu jen poměrnou část nebou celý rodičák?? děkuji...
spíš se mi tak jedná o to když neteř má termín 1.9.2011 je to teda studentka, takže bude hned pobírat rodičák, ale kdyby porodila třeba 29.8. tak za ten srpen dostane celý rodičák 7600,- Kč děkuji

vojtisek2007
14. črc 2011

@luca30 ty i neteř máte nárok na celý rodičák, ať se dítě narodi posledního nebo prvního 😀

luca30
14. črc 2011

@vojtisek2007 děkuji mnohokrát to jsi mě potěšila...malého jsem právě měla 30.12. takže jsem nevěděla jak to je, ale takhle je to jasné...

mamkahelca
15. črc 2011

@vojtisek2007 Ahojky,muzu te poprosit o radu?Pot riletem rodicaku jsem se vratila do sve stare prace kde jsem sest let pracovala a kde mam smlouvu na dobu neurcitou,pracovala jsem bez 11dni 3mesice a jsem od 1.7.na nechopence a mam 10800kc hrubeho,muzes mi rict,kolik muzu brat na neschopence a jestli mam narok na materskou a trilety rodicak?Dekuji predem za odpoved.

vojtisek2007
15. črc 2011

@mamkahelca
Ahoj, můžu jen tak orientačně - prvních 21 vyplácí zaměstnavatel - to bys měla dostat cca 2933, potom za zbylých 6 dnů v měsíci červenci od OSSZ 1152, jinak pokud budeš marodit dál - máš 192,-Kč na den....tzn za celý srpen 192*31=5952 - je to pouze orientační 🙂 a samozřejmě budeš mít nárok 6-8týdnů před porodem na mateřskou a potom na volbu tříletého rodičáku.

mamkahelca
15. črc 2011

@vojtisek2007 Dekuji ti🙂))))

yesu
15. črc 2011

Holky a nevíte jak je to u živnostníků?platím jen základ sociálního a zdravitního, ale navíc si nemocenskou neplatím...budu taky dostávat těch 7 tis a něco a pak 3 800?A prý si díky tomu, že si to nedopůácím nemůžu vybrat na jak dlouho chci jít, prý jdu automaticky na čtyři roky?!

vojtisek2007
15. črc 2011

@yesu ano, pokud si neplatíš dobrovolné nemocenské pojištění, nemáš nárok na mateřskou, ale rovnou ode dne porodu budeš dostávat rodičák ale můžeš si vybrat jeho délku, ale máš automaticky 4 roky - do 9měsíců dítěte budeš brát 7600 a pak 3800 do jeho čtyř let -což jde obejít mateřskou přes manžela, který tím, že má na mateřskou nárok může zvolit rodičák na tři roky......

yesu
15. črc 2011

Děkuju moc za odpověď, takže těch 7 600 se berou jen do 9 měsíců???Já myslela, že tak do 20 měs....?!A jak jsi to myslela s tím manželem?Akorát já nemám mažela, jen přítele...🙂

michkat2327
15. črc 2011

Ahoj zeny.potrebuji radu pro svou sestru.za 3 tydny ma termin.jelikoz mela jen zakladni mzdu ma nizkou PPM.a otazka je,kdyby sel jeji partner po 6 nedeli na materskou,vyse PPM by se asi pocitala z jeho platu,ze?a kdyby si po nejake dobe vzala materskou zpatky sestra,vyse by se zase menila podle jejiho platu nebo by uz zustala partnerova?dekuji moc za pomoc.

vojtisek2007
16. črc 2011

@yesu v podstatě jde o to, že když opravdu si nemůžete dovolit 4letý rodičák - tak pokud otci dítěte (nemusí být manžel) vznikne nárok na mateřskou - tzn že splní podmínky 270dnů účasti na nemoc.pojištění a má zaměstnavatele - může si po skončení 6ti nedělí zažádát o mateřskou - stačí na víkend - aby mu to neomezilo práci - a tím pádem že má nárok na mateřskou má nárok si zvolit tři roky rodičovského příspěvku....ale pokud vám 4 roky nevadí, řešit se to nemusí.

vojtisek2007
16. črc 2011

@michkat2327 výše PPM se počítá vždy z toho platu kdo o PPM žádá, takže pokud si žádá sestra - je na PPM tak se PPM počítá z jejího výdělku, pokud by se na PPM vystřídali s partnerem - což samozřejmě jde po skončení 6ti nedělí - bude doma partner a bude mít PPM dle svého platu - sestra se ovšem tedy musí vrátit do práce a on musí být doma s dítětem. Nefunguje to tak, že by partner byl třeba týden na PPM a jí pak zůstala jeho výška PPM...to bohužel ne.
Ale pokud má mateřskou nižší než 7600, tak ode dne porodu si zažádá rovnou i o rodičák a budou jít to co jí chybí doplácet. Takže tu nízkou mateřskou bude mít jen před porodem a od porodu nemůže mít míň než 7600 🙂

gamik
16. črc 2011

Ahoj holky.. náhodou jsem tady na vás narazila a super stránky 🙂
Mám taky dotaz... Jsem na mateřské, dávky jsem pobírala jen do 2 let dítěte ted už jsem bez dávek, ale na mateřské jsem pořád do 3 let takže už mi platí jen zdravotní a nemocenskou. kdybych ještě ted do konce téhle mateřské otěhotněla nevím vůbec jestli mám nárok na nějaké přídavky nebo něco ještě dříve než bych nastoupila na ofic mateřskou. Jsem zaměstnancem a jsem vdaná. Kdybych chtěla nemocenskou tak to bych asi msela něco odpracovat že? Předem díky za odpověd a přeji hezký den 😉

michkat2327
16. črc 2011

@vojtisek2007 děkuju mockrát. Hend jí to přetlumočím.🙂

michkat2327
16. črc 2011

@vojtisek2007 A malinký dotázek ještě. pokud má Mateřskou nižší než 7600 a chce to dorovnat, tak musí na rodičák? Nedorovnává to třeba sociálka?

michkat2327
16. črc 2011

@vojtisek2007 sestra měla totiž minimální mzdu, jak to dnes zaměstnavatelé dělají :(.Takže když zažádá o rodičák pop porodu, bude mít o těch 22 týdnů kratší vyplácení?

michkat2327
16. črc 2011

@vojtisek2007 jsem otravná ale ještě jeden dodatek. Když by šel sestřin přítel na MD a zažádal o dvouletou, protože plat na to má a pak se hned vrátila setra na Md, tak to lze?

yesu
16. črc 2011

@vojtisek2007 no a jak poznáám, že splní podmínky těch dnů té nemocenské??A s tím víkendem si to myslela jak?Tzn že na mateřské by byl jako přítel a já co?Já bych byla třeba na úřadu práce nebo jak?Promiň že se tak blbě vyptávám, ale těmhle věcem vůbec nerozumím☹

vojtisek2007
16. črc 2011

@michkat2327 ahoj, pokud má matka nízkou mateřskou tak se to dorovnává rodičákem ode dne porodu - rodičák kratší nemá, prostě do dvou nebo tří let věku dítěte....o nic nepřijde.
A ano, pokud by chtěli rodi.příspěvek dvouletý, může po skončení šestinedělí nastoupit na PPM otec dítěte a udělat volbu dvou let na rodičák a převést zpátky na sestru - tam ta volba zůstává...u PPM to ale bohužel nejde.

vojtisek2007
16. črc 2011

@gamik předpokládám že u zaměstnavatele máš zažáno o tříletou rod.dovolenou a tím pádem den po třetích narozeninách dítěte bys měla nastoupit do práce - pokud budeš těhu, můžeš nastoupit rovnou na nemocenskou a před porodem zase znovu na mateřskou - před tím třetím rokem nic nedostaneš - kdybys otěhotněla hned, tak prostě budeš těhotná- na nemocenskou nárok nemáš, protože to je náhrada platu a ten ti teď neuniká, to až po třetích narozeninách dítěte.Odpracovat mezitím nemusíš nic.

vojtisek2007
16. črc 2011

@yesu poznáš to jednoduše, spočítáš jak dlouho je zaměstnaný - počítají se všechny dny, i víkendy, ne jen ty pracovní jestli pracuje dýl než 9měsíců tak to splní 🙂
Ty o tom víkendu co by byl přítel na mateřské nic - budeš doma, na dva dny na úřad práce nemá smysl se nahlašovat, protože by tě stejně do evidence nevzali, protože nehledáš práci, žádné pojištění navíc si taky platit nemusíš, protože se jedná jen o dva dny v měsíci, zaplatit by sis musela, pokud by přítel zůstal naPPM dýl než jeden měsíc, pak ty bys byla osoba bez zdanitelných příjmů a musela by sis odvést za sebe minimální zdravotní pojištění. Pokud se jedná o dva dny, tak se to neřeší a jinak pečuješ o dítě do tří let věku.

yesu
16. črc 2011

@vojtisek2007 No já mám totiž teď pozastavenou živnost a sem na pracáku, přítel je určitě min rok zaměstnaný...tzn, že by byl jako na mateřské on a já byla na úřadu práce?nebo jak?on přece musí chodit do práce...já tomu pořád moc nerozumím☹a mateřská by se mu vypočítavala podle mzdy jak ženským?

gamik
16. črc 2011

@vojtisek2007 díky za odpověd 😉

pusolamy
16. črc 2011

ahoj prosím poradte, nemam cas to tu vse procitat urcite uz to tu bylo receno 🙂 dokdy resp. do jakeho veku ditete se musi nahlasit jak dlouho chci byt doma?a taky komu?zamestnavateli nebo socialce?je v tom hroznej bordel kdo se v tom ma vyznat 😠

gamik
16. črc 2011

@vojtisek2007 ještě jestli můžu poprosit o radu. Dceři budou 3 roky až v březnu 2012 a pokud bych otěhotněla ted tak bych na nemocenskou ani nenastoupila, ale šla bych vlastně rovnou na mateřskou. Ale nevím jak vyřešit tu situaci od ted do toho března. Dát výpověd a zažádat o podporu? Jestli bych vůbec měla nárok. Do té práce se stejně nevrátím, jelikož jsme se odstěhovali tak nevím jestli má vůbec smysl čekat 3 roky. A kdybych přeci jen zůstala zaměstaná budu těch prvních pár týdnů pobírat tu vyšší mateřskou co se počítala z platu? Ale na druhou stranu právě přemýšlí, že kdybych ted šla na podporu tak bych na tom byla možn finančně lépe než ted nepobírat nic a pak mít pár týdnu o něco vyšší mateřskou...