Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

tehupetula
23. dub 2012

Dobrý den, prosím o radu.. 😉 V červenci 2010 se mi narodil první syn, před tím jsem pracovala a vznikl mi teda nárok na MD, nyní mi "dobíhá" 2-letá varianta RP. V září tetošního roku čekáme druhé dítě. Problém je v tom, že jsem před tím měla smlouvu na dobu určitou, ta mi v průběhu mateřské vypršela a já jsem tudíž nezaměstnaná. Nevím teď, zda budu mít opět nárok na MD či nikoliv, nebo jestli si budu moct vybrat vůbec variantu RP. Kamarádka tvrdí, že pokud se druhé dítě narodí do 4 let toho prvního, že nárok na MD opět vzniká. No nevím si teď vůbec rady, takže předem moc děkuju za radu 🙂

j.a.n.i
23. dub 2012

@tehupetula Pokud ti ta smlouva neskončila teď někdy, ale už dříve, tak nárok na mateřskou nemáš. Ohledně výběru RP, no, pokud ti skončí rodičák před narozením dalšího dítka, tak nárok na výběr nemáš, ale pokud partnerovi nárok na PPM vznikne, tak můžeš volit díky tomu, nebo bys musela přejít na novou variantu a snížit si rodičák tak, aby ti vyšel až do porodu.

tehupetula
23. dub 2012

Děkuju moc za radu.. 😉 očekávala jsem, že ta situace nebude jednoduchá..nevím, zda vznikne manželovi nárok, páč od letošního roku je OSVČ, před tím (i v době narození prvního syna) byl zaměstnancem. Rodičovský příspěvek budu pobírat do dvou let syna, tj. do 6.7.2012, termín porodu mám 25.11.2012. Nevím, zda se vůbec vyplatí teď ještě řešit prodloužení rodičovského příspěvku a jeslti mi v tomto vyhoví. Ještě by mě zajímalo, co bych měla dělat v těch 2 měsících (myslím od ukončení RP do porodu) - jeslti se přihlásit na PÚ 😅 Uričtě se půjdu co nejdříve informovat aspoň na sociálku, ale chtěla jsem mít aspoň nějaký přehled, protože minule byly jiné podmínky. Ještě jednou děkuju moc.

j.a.n.i
23. dub 2012

@tehupetula No, tak to záleží na tom, zda si platí nemocenské pojištění (pozor opravdu nemocenské, nikoliv zdravotní nebo sociální). Pokud si ho neplatí, tak to jde ještě stihnout (180 dní), pokud tedy neměl velkou mezeru mezi zaměstnáním a OSVČ, ale měl by se přihlásit co nejdříve.
Jinak pokud bys rodičák prodlužovala, tak ti vyhovět musí a jestli se to vyplatí, to záleží od kdy přesně rodičák bereš a kolik si dostala ten první, není problém to spočítat.
Jinak na ty 2 měsíce se můžeš na UP přihlásit, dostaneš nějakou, sice malou podporu... nebo se můžeš přihlásit na zdravotní pojišťovnu jako osoba pečující o dítě, nemusíš se otravovat s UP, ale zas budeš doma zadarmo.

garfie
24. dub 2012

Nevíte náhodou jak to je s možností přivýdělku, pokud trvale pečuju o dítě do sedmi let (a stát za mě platí pojištění)?

j.a.n.i
24. dub 2012

@garfie Je to možné na ty smlouvy, ze kterých se neplatí sociální a zdravotní...

garfie
25. dub 2012

@j.a.n.i Aha-a to je třeba co? 🙂

j.a.n.i
25. dub 2012

@garfie Dohoda o provedení práce do 10 000,- měsíčně nebo dohoda o pracovní činnosti do 2500,- měsíčně.

garfie
25. dub 2012

@j.a.n.i super, děkuji. To by se mi v práci mohlo povést...🙂

terez27
25. dub 2012

@j.a.n.i prosím taky o radu-mám MD do půlky května, mám ze zaměstnání nárok na dovolenou za celý rok 2012 nebo za tu část co jsem na MD?a na rodičák přecházím až po čerpání dovolené nebo rovnou následující den po MD?a v prípadě, že bych tedy čerpala dovolenou a až pak nastoupila na rodičák, tak můžu třeba během té dovolené dostat výpověď když nebudu ani na MD ani na RD?díky

daisyr
25. dub 2012

@terez27 ahoj, jelikož budeš mít "odpracováno" min. 60 dní (počítá se do toho md), tak máš nárok na plných 20 dní dovolené, ale musíš o ni požádat písemně zaměstnavatele a vybrat ji tak, aby navazovala bezprostředně na MD a po té dovolené, aby ti zase hned navazovala RD. RD nemá nic společného s rod. příspěvkem, o ten si už také zažádej, aby ti ho začali hned vyplácet po MD 🙂 Nikdo tě vyhodit nemůže, jsi v ochranné době, na dovolené přeci nemůžeš dostat výpověď 🙂 jsi stále zaměstnaná, ochranná lhůta je do 3 let věku dítěte, tam můžou dát výpověď opravdu jen v ojedinělých případech (např. zánik zaměstnavatele apod.)

terez27
25. dub 2012

@daisyr ahoj, díky moc za odpověď...ještě mně napadla jedna otázka-když budu v práci žádat o rodičovskou dovolenou do 3 let věku dítěte, můžu třeba pak když se ve 2 letech věku dítěte rozhodnu, že bych mohla jít pracovat jít pracovat?🙂když to teď při pobírání rodičovskýho příspěvku je možný...dík

daisyr
25. dub 2012

@terez27 v tomto případě ti to zaměstnavatel nemusí umožnit, to by záleželo na dohodě. Proto je lepší, pokud si myslíš, že by to tak mohlo dopadnou a chtěla bys třeba po 2 letech do práce, zažádat si o RD do 2 let o dítě a když si to nakonec rozmyslíš, tak můžeš až do těch 3 let prodlužovat a musí ti vyhovět. Opačně to je právě problém. Takže teoreticky můžeš třeba začít 1 rokem a pak postupně prodlužovat. Já to mám také do 2 let s tím, že to budu teď prodlužovat 😉 vše je dle ZP.

j.a.n.i
25. dub 2012

@daisyr Opravím to s tou výpovědí, na dovolené klidně výpověď dostat může, na dovolenou se žádná ochranná doba nevztahuje. A žádná ochranná lhůta do 3 let věku dítěte není, je ochranná lhůta pouze po dobu trvání RD, takže v době, kdy není na RD člověk výpověď normálně dostat může.

daisyr
25. dub 2012

@j.a.n.i no vidíš, díky za připomenutí, to mně nějak nedošlo, ale zase je fakt, že pokud by dal zaměstnavatel výpověď, tak ta by pak stejně jakoby měla vypršet v ochranné době, tzn. už by @terez27 byla na RD, takže po tu dobu by se jí to odložilo a výpověď by pak byla dostány po té RD, kdy stejně zaměstnavatel tu výpověď pak už může dát tak či tak

j.a.n.i
26. dub 2012

@daisyr Jojo, to jo, tedy krom učitelek, jak mají víc dovolené, tak tam může uplynout i výpovědní doba. Případně to může být koplikace u druhého, kdy pak už člověk musí oželet dovolenou, právě aby ta výpověď neuplynula.

vlada84
4. kvě 2012

Dobrý den, prosím o radu, 18.4.2012 dcera oslavila své třetí narozeniny, tím pádem mi skončilo pobírání rodič.příspěvku a nastoupila jsem do práce, měla jsem volbu jen do 3 let věku dítěte. Chtěla jsem se zeptat, zda musím na soc. oznamovat ukončení RD a nástup do zaměstnání? Myslela jsem, že se to automaticky stopne, ale dnes mi řekla známá, že musím oznomovat nástup do zaměstnání. Nerada bych něco ,,zaspala,,. 🙂 A poslední příspěvek došel v dubnu 2012 nebo ještě něco dojde? Vůbec se v tom nevyznám. Děkuji za odpověď

j.a.n.i
4. kvě 2012

@vlada84 Pokud dcerka nenastoupila na celý den do školky už od začátku dubna, tak nic oznamovat nemusíš.

vlada84
5. kvě 2012

@j.a.n.i Děkuji moc, bohužel do školky nenastoupila, nepřijaly nás, snad letos, zápis nás čeká teď v květnu. A ještě jedna otázka, rodičovský příspěvek mi dojde ještě nyní, tj. v květnu nebo dubnový byl poslední, dcera narozena 18.4.2009. Děkuji moc

j.a.n.i
5. kvě 2012

@vlada84 Dojde ještě v květnu za duben, celý, nekrácený.

vlada84
5. kvě 2012

@j.a.n.i Děkuji moc 🙂

nlucka
9. kvě 2012

Ahoj, ráda bych se vás zeptala. 3.5.2012 se nám narodil druhý syn. Byla jsem tuto skutečnost oznámit na kontaktním místě. A zrušit rodičák na prvního syna. Teď s manželem ale řešíme možnost, že by na mateřskou šel on (já jsem před narozením prvního syna byla nezaměstnaná a ten bude míst v srpnu tři roky). Akorát nevíme, co je k tomu potřeba a jestli to je možné, tak bych se na vás ráda obrátila o radu. Manžel má docela vysoký výdělek a pro nás je každá koru dobrá 🙂. Děkuji za odpověď

j.a.n.i
9. kvě 2012

@nlucka A čemu vám bude dobré, že půjde manžel na mateřskou, místo celého jeho platu a tvého rodičáku budete mít pouze jeho mateřskou ve výši cca 70% platu (u vyšších platů ještě méně).

baronek
10. kvě 2012

ahoj holky, zase otravuji ohledně dovolené. Byla jsem na MD od 1.9.2011 a ta skončila 14.3.2012 a z roku 2011 mi byla stará dovolená 15 dní. Zažádala jsem o čerpání dovolené a zaměstnavatel mi neuznal celou dovolenou za rok 2012, ale podmínky splňuji - MD do 14.3. 2012, tj. 54 dní + 15 dní staré dovolené, takže odpracováno 60 dní a měla bych mít nárok na dovolenou za celý rok, ale bohužel mi dovolená proplacena nebyla s tím, že na ní nárok nemám. Je nějaký způsob, jak se bránit???? Moc děkuji pokud někdo poradí 😀

clloi
10. kvě 2012

@nlucka mateřskou si nech na sebe a rodičák napište na manžela, tím pádem můžete provézt volbu délky rodičovské i její výše. Manžel na tom papíře funguje jen platem. Na rodičáku budeš stále ty. Na ÚP poradí 😉 taky sme to tak udělali

j.a.n.i
10. kvě 2012

@clloi Na mateřskou nemá @nlucka nárok, takže si ji na sebe nechat nemůže... A psát rodičák na manžela je zbytečné, o rodičák požádá ona, pouze se doloží manželovo potvrzení od OSSZ do výši DVZ a je to.

j.a.n.i
10. kvě 2012

@baronek Asi bych zkusila dát písemně do práce, že máš dle ZP nárok na celou dovolenou za rok 2012 a žádala si o její čerpání, a nebyla ti postytnuta, přestože je povinen zaměstnavatel vyhovět a že pokud toto nebude napraveno do XY, tak se obrátíš na inspektorát práce.

clloi
10. kvě 2012

@j.a.n.i tak sem to myslela, že doloží jen příjem na rodičák 😉

baronek
10. kvě 2012

@j.a.n.i děkuji za radu, zkusím tedy poslat žádost a pak uvidíme 🙂

yesu
10. kvě 2012

Ahoj holky, mám pár dotazů, tak třeba mi některá budete umět odpovědět...Jsem ve 32tt, od loňského dubna sem na pracáku a předtím sem pracovala jako osvč a platila si jen sociální a zravotní, na mateřskou teda nárok nemám že??Přítel je zaměstanej, takže si ale můžu délku rodičáku vybrat ne?A kdy mám o něj žádat??A co k tomu potřebuju?