Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

niki2
2. zář 2010

@j.a.n.i , dekuji, mne se zdalo divne, ze by se to tak rychle zmenilo. Ted uz ale nema sanci to zmenit, co 😒

j.a.n.i
2. zář 2010

@niki2 No, nemá, ale podle toho návrhu, co připravuje vláda by to mělo jít měnit několikrát... Zatím to tedy není schváleno, ale počítá se s tím, že to asi projde a mělo by to platit od dubna 2011 pro nové RP a snad od července pro stávající.

miluse
6. zář 2010

@j.a.n.i - to jako, že když si teďky vyberu, že půjdu na dvouletou, tak to pak budu mocit změnit na tříletej, třebas? 😕

j.a.n.i
6. zář 2010

@miluse Jojo, tak nějak a ty peníze co zbývají do limitu (v návrhu bylo myslím 220 000,- nebo pak bylo info o 216 000,-) by se ti přepočítaly, aby vydržely na celou dobu.

miluse
6. zář 2010

ahááá.... no vida, to jsou mi věci 😀

lela78
6. zář 2010

Prosím o radu. Na soc. se mi volat nechce, jsou tam velice příjemné a ochotné úřednice 🙂 Nyní jsem na 3 leté rodičovské dovolené, která mi končí v září 2011. Jsem opět těhotná a druhé dítko se narodí v březnu 2011. Budu mít nárok opět na mateřskou, nebo mi rovnou budou vyplácet rodičovský příspěvek na nejmladší dítě? Omlouvám se, pokud se to tady už řešilo, ale nenašla jsem nic. Díky

j.a.n.i
6. zář 2010

@lela78 No, pokud ti trvá pracovní pracovní poměr, tj. někde ti drží místo, tak nárok na mateřskou mít budeš, pokud ti pracovní poměr už skončil, tak budeš mít od porodu rovnou rodičák ve 4 leté variantě.

marinka
6. zář 2010

@lela78 Jak píše jani, záleží na tom, jestli ti trvá pracovní poměr. Mně skončil běheme první mateřské, takže s druhou dcerou jsme nárok na mateřskou neměla a v den porodu mi začal být vyplácený rodičák na mladší dceru a musela jsem jít na 4 roky..

lela78
6. zář 2010

Jo jo, prac. poměr stále trvá. Takže opět cca 6 - 8 týdnů před porodem nastoupím na mateřskou atd. atd. Tak díky moc za info.

j.a.n.i
6. zář 2010

@lela78 Jojo, přesně tak. Jen nezapomeň dojít na úřad a k datu nástupu na další mateřskou zrušit rodičák, jinak ti ho budou posílat dál a pak to budeš muset vracet. Jo a pokud by ti těch 6-8 týdnů vycházelo kolem začátku nového měsíce, tak je dobré nastoupit na další mateřskou od 1., zjednodušuje to situaci, nemusí se přepočítávat kolik ti mají poslední rodičák vyplatit.

holesov
7. zář 2010

ahojte mám dotaz,dcerka má skoro 23 měs.jsem na 4 leté var.pobírala jsem tedy 7600kč a tedka od jejich 21 měs.mám 3800kč,, četla jsem že se má mněnit i rodičovský příspěvek,to bych si mohla pak změnit i já? na PPM jsem nárok neměla jsem rovnou na té 4 leté var.budu mít nárok si třeba pak změnit a jit jen na 3 letou var:??? moc tomu nerozumím,,,

j.a.n.i
7. zář 2010

@holesov Nene, tebe se to netýká, ti kdo neměli nárok na PPM, tak nebudou moct jinou variantu volit ani pak (tedy pokud se ten návrh ještě nezmění a projde). Dokonce by se ti mohla i snížit, ale tím tě nechci strašit, podle těch článků se to nedá moc přesně určit, chtělo by to celý text návrhu, ale k tomu zas nevím jak se dostat ☹ Ale každopádně se má celková částka vyplacená při 4 letém rodičáku snižovat, jen nevím jak to bude u těch co už rodičák celkem dlouho berou.

antynka1
9. zář 2010

@j.a.n.i Návrh zákona je zde - záložka přílohy a tam dokument materiály:

http://eklep.vlada.cz/eklep/page.jsf

Dle toho zákona budeme mít všechny nárok na stejnou čásku 216 tisíc a je jedno za jak dlouho si ji vybereme - čili si můžee vybrat výši měsíčního příspěvku. V okamžiku, kdy částku vyčeroáme, nedostaneme ani korunu i kdyby nám zbývalo třeba ještě několik měsíců. Minimální částka měsíčního čerpání je 4500. Stávajícím maminám se to přepočítá k červenci 2011, spočítá se jim, kolik už z té částky vyčerpaly a sami si zvolí kolik a jak dlouho do toho zbytku budou chtít čerpat. Akorát ti, co museli mít 4 roky - to zůstává, ale pozor, poku už vyčerpali částku 216 tisíc, už od července nedostanou nic, stát za ně bude pouze platit pojistné....

mamkahelca
9. zář 2010

Ahojky,chci se optat mam 3lety rodicak a zamestnavatele na dobu neurcitou.Dcerce bude v kvetnu 2011 3roky a my chceme druhe dite.Vsichni mi tvrdi,ze musim porodit do tri let prvniho ditete abych mela narok na materskou,vyber rodicaku na 3roky a zas byt chranena zamestnavatelem, na 3roky abych se mela kam vratit.Jinak me cekaj automaticky 4roky.Ja slysela ze staci jen byt do trech let tehotna,kazdy mi rika neco jineho a ja nevim jestli druhe vzdat nebo to skouset dal.Nechci spadnout na 4lety rodicak,to bychom fin.nezvladly.dik za odpovedi🙂

beruska2x
9. zář 2010

@mamkahelca tak tohle presne nevim, asi nejpresnejsi info ddaji na socialce, ale jestli to mate tak nasponovane s penezma tak bych pockala nez se z toho nejak fin. vyhrabete a budete o.k., pak nez budes pobirat novy RP tak muze byt jeste hafo zmen a i v prubehu toho se to muze menit - takze jen na to bych nespolehala... ze dostanes ty peneze co jsou ted po doalsi rekneme 3 roky...

mamkahelca
9. zář 2010

@beruska2x Ahojky,dik za odpoved,ale nejhorsi je,ze jsem na socialce byla a tam my rekly,ze to tak je ze staci byt tehotna,spis si ale myslim,ze moc nevi a jen me odkejvala co jsem chtela slyset.Dnes tech zmen je,ze clovek se poradne nic nedozvi ☹

beruska2x
9. zář 2010

@mamkahelca no aj kdyz neco potrebuju tak se ptam sve zname - ucetni 😀 ta to vsechno vi nebo mi zjisti... 😉
tak uvidis.. proste ja bych do toho sla s nejakou - i kdyz malou - fin. rezervou...jestli treb a neco kratkodobejsiho splacite nebo tak - ze je to ted naknop tak bych pockala nez to doplatim.. taky zalezi jak to mas s praci...

niki2
9. zář 2010

ahoj,
omlouvam se, pokud se to tu uz resilo.
Malemu budou 3 roky 20. rijna. Vim, ze abych neprisla o rodicak, tak muze do tri let chodit pet dni v mesici do skolky a od 3 let kazdy den dopoledne.
Ted by mne zajimalo, zda tech 5 dni je taky jenom dopoledne nebo cely den a taky, jak to vyresit v tom rijnu, jestli tam je nejaky pomer, nebo proste do 20. 10. muzeme vycerpat 5 dni a od 21. 10. uz kazdy den...
Dekuji za odpoved

jajik25
9. zář 2010

@mamkahelca ahojky taky jsem si to zažila a podle toho co vím já bys měla porodit do tří let ale pro upřesnění bych se radši ptala jinde protože se to každou chvíli mění 😉

katule01
9. zář 2010

Ahoj holky, prosím o radu, 2. 4. jsem nastoupila na MD a příští měsíc mi končí... Teď se chystám na OSSZ kvůli rodičáku a furt mi není jasná jedna věc, pokud si vezmu rodičovský příspěvek na 3 roky tudíž 7600,- kč a za 2 roky budu mít další mimi, tak budu brát celý 3 roky těch 7600,- a k tomu zase půl roku mateřskou a pak další rodičovský příspěvek? Díky moc za odpovědi

antynka1
9. zář 2010

@katule01 nemůžeš brát najednou RD a MD.... Takže až nastoupíš na MD, tak ti skončí RD. A ty částky se budou měnit, jestli schválí tu novelu o rodičáku. Viz můj příspěvěk výše.

antynka1
9. zář 2010

@mamkahelca podle mě musíš nastoupit na MD tj. být minimálně 8 týdnů před porodem, když ti skončí rodičák. Jinak by mezi RD a MD byla prodleva.

antynka1
9. zář 2010

@niki2 Rodičovský příspěvek náleží i v případech, kdy:

* dítě mladší 3 let navštěvuje jesle nebo jiné obdobné zařízení po dobu nejvýše pěti kalendářních dnů v kalendářním měsíci,
* dítě, které dovršilo 3 léta věku, navštěvuje mateřskou školu nebo jiné obdobné zařízení v rozsahu nepřevyšujícím čtyři hodiny denně nebo 5 dní v kalendářním měsíci,

niki2
9. zář 2010

@antynka1 , takze v tom rijnu teda dojet tech 5 kalendarnich dni, jestli tomu dobre rozumim.

antynka1
9. zář 2010

@niki2 raději bych je dojela... aby nějak ouřada nedělal problém. Protože je tam to zakleté slovíčko NEBO.... čili nemůžeš oboje najednou - tedy tak to chápu já.

mamkahelca
9. zář 2010

@antynka1 Asi to tak bude,tak mi to mamky rikaj,co maji druhe dite do tri let.V praci mi rikaly,ze staci byt tehotna,jk male budou tri roky,ze pujdu na neschopenku a bude to stejne jako u prvniho,ale kdeje ta zaruka,muzou mi to tak rict aby se me treba zbavily,dnes se moc nikomu nemuze verit.Necham se prekvapit.Je to vse moc slozity,nekdy me ty urady a zmeny stvou.

j.a.n.i
9. zář 2010

@antynka1 Jsi úžasná 😎 díky moc, jdu studovat 😉

j.a.n.i
9. zář 2010

@mamkahelca S těmi 3 lety je to blbost, tím že ti trvá pracovní poměr, tak nárok na další mateřskou máš... je úplně jedno jestli otěhotníš nebo porodíš do 3 let. Prostě buď budeš do konce rodičáku na další mateřské, nebo budeš mít zdravotní problémy a nastoupíš ke konci rodičáku na neschopenku, nebo nastoupíš do práce a i kdybys tam byla třeba jen 2 měsíce, tak nárok na mateřskou stále trvá.

mamkahelca
9. zář 2010

@j.a.n.i Dik za odpoved,ale me jde hlavne oto jestli budu mit narok na 3lety rodicak,protoze 4lety nepripada v uvahu.

j.a.n.i
9. zář 2010

@mamkahelca Nárok na mateřskou ti zaručuje možnost volby rodičáku takže ano.