Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

vojtisek2007
15. kvě 2011

@ferinka no ano, v květnu by ti měla dorazit mateřská za duben 18 - 30 - zkus si zítra zavolat na ossz, jestli už vypláceli....taky záleží na tom, jak rychle ti tvůj zaměstnavatel doručil žádost o mateřskou...

kathuska
15. kvě 2011

@vojtisek2007 Ahoj, ty jsi taková chytrá hlavička, určitě mi poradíš 🙂 hledala jsem to tu, ale nějak nenašla..
Vždy se musí vyplnit formulář: Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku? Nebo jen pokud chci 2 letý rodičák? Potvrdí mi to na OSSZ, ale je tam i část E, kterou potvrzuje zaměstnavatel, to nechápu.. 😅 to musím pak poslat i zaměstnavateli k potvrzení? děkuju moc !!!!!

j.a.n.i
16. kvě 2011

@kathuska Musíš to vyplnit i pokud chceš 3 letý rodičák, jako doklad, že si měla PPM, nemuselo by se to dávat pouze pokud bys chtěla 4 letý... A ohledně části E - ty si snad měla nemocenskou v souvislosti s porodem, že bys to chtěla vyplňovat? Odpověď zní - neměla, tudíž nevyplňuješ 😉

kathuska
16. kvě 2011

@j.a.n.i ok,diky.debilita nechavat si potvrdit materskou,to snad stat vidi ze ji beru a kolik to je.. prave netusim co je nemocenska v souvislosti s porodem 😀 ale uz chapu 😀 no a neni problem pouzit ty formulare z netu mpsv ze?

j.a.n.i
16. kvě 2011

@kathuska No, je to malinko na hlavu, ale tím, že to platí 2 různé instituce, tak to vzájemně nevidí... nejsou propojeni 😒 A jinak nemocenská v souvislosti s porodem, tu mají ti, kdo pracují, ale nemají odpracováno těch 270 dní, takže nemají nárok na PPM, ale logicky nesmí pracovat, proto mají tuhle speciální neschopenku (je nezávislá na zdravotním stavu). Jo a formuláře z netu problém není, resp. někde občas prskají, ale tím že jsou to oficiální formuláře, tak je musí přijmout, jen doporučuji tisknout je oboustranně, nemají rádi, když mají zbytečně moc papírů...

kathuska
16. kvě 2011

@j.a.n.i super. děkuju moc za rady 🙂

luca30
16. kvě 2011

Ahoj holky, poradíte mi jak se to počítá, když mi PPM končí 24.7. a pak budu mít tříletý rodičák...kolik za ten červenec dostanu peněz, jestli jen těch 7600,- nebo nějakou poměrovou část?? jelikož v ppm mám pěkné peníze a za měsíc mi převyšují těch 7600,- děkuji

vojtisek2007
16. kvě 2011

@luca30 za červenec dostaneš 24 x denní dávku PPM - pokud to bude vyšší než 7600, tak rodičák už nedostaneš ☹

babulinkab
16. kvě 2011

@luca30 já si myslím, že pokud za těch 24 dní v červenci budeš mít PPM vyšší než 7600 kč, tak dostaneš za červenec jen PPM a rodičák budeš pobírat až od 1.8.

luca30
16. kvě 2011

@vojtisek2007
@babulinkab mnohokrát děkuji, tak aspoň tak , jsem si říkala, jestli mi to nebudou krátit na těch 7600,- děkuji mnohokrát za radu....budu hned na to čerpat dovolenou, takže zase taková hrůza to nebude....

A jak jsem se dočetla, tak musím opět vyplnit nějaké ty formuláře abych mohla zažádat o 3letou variantu...

luca30
16. kvě 2011

A volbu musím provést do 9měsíců věku dítěte?

O vybranou dobu a výši čerpání rodičovského příspěvku musí rodič písemně požádat příslušný úřad státní sociální podpory na předepsaném formuláři. O rychlejší čerpání musí rodič požádat nejpozději ve druhém kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém nejmladší dítě dosáhne 22 týdnů života, resp. ve kterém současně narozené nejmladší děti dosáhnou věku 31 týdnů života. O klasické čerpání musí rodič požádat nejpozději v kalendářním měsíci, ve kterém nejmladší dítě dosáhne 9 měsíců věku. Pokud rodič nepožádá o rychlejší či klasické čerpání rodičovského příspěvku, je mu po 9. měsíci věku dítěte vyplácen rodičovský příspěvek v režimu pomalejšího čerpání, tzn. ve snížené výměře. Dobu a výši čerpání rodičovského příspěvku je možné zvolit pouze v rozhodných obdobích. Po učiněném rozhodnutí je vybraná možnost čerpání již nezměnitelná a nelze ji uplatňovat zpětně, a to ani při střídání rodičů v pobírání rodičovského příspěvku.

vojtisek2007
16. kvě 2011

@luca30 jojo, do 9ti měsíců - s potrvzením z OSSZ ohledně výše mateřské (tiskopis : Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku) , na tiskopisu : Žádost o rozhodnutí o volbě nároku na rodičovský příspěvek
oba jsou na www.mpsv.cz nebo je mám v počítači - můžu zaslat : můj e-mail : Vojtisek2007@seznam.cz

berule
24. kvě 2011

Ahoj, prosím o radu. Jsem vedena na úp a budu za chvíli rodit. Vím, že nemám nárok na PPM, takže jsem na OSSZ nenesla žádný papír. Teď by mě zajímalo, až porodím, tak mám zažádat o RP nebo jak to funguje? Děkuji za rady 🙂

andelka
24. kvě 2011

@berule ano, po porodu požádáš o RP a budeš mít tu 4letou variantu. Na sociálce mi pak nechali podepsat papír, že jsem na PPM neměla nárok, protože jsem si nikdy nenechala nic vypisovat a nikam nic neposílala, věděla jsem že na mateřskou nemám. Byla jsem žádat myslím 3 týdny po porodu. Vyplácí se to zpětně od porodu.

berule
24. kvě 2011

@andelka přesně, mě se ptali v porodnici jestli jsem byla na ossz kvůli mateřské, tak jsem řekla, že ne, že vím že nemám na ni nárok. Děkuji za radu.

lucieuhri
24. kvě 2011

Výše rodičovského příspěvku dle délky čerpání v roce 2011

zvýšená 11 400 Kč 24 měsíců (2 roky)
základní 7 600 Kč 36 měsíců (3roky)
snížená 3 800 Kč 48 měsíců (z toho do 9 měsíců věku 7600 kč/měsíčně, 4 roky)

alienka24
24. kvě 2011

Ahoj holky,
chci se jen zeptat jestli musím zaměstnavateli nahlásit jakou volbu rodičovského příspěvku si volím, jde mi o to že bych chtěla aby mi v práci místo drželi 3 roky, ale chci pobírat jen 2 letou variantu příspěvku, takže dozví se to nějak zaměstnavatel a je mojí poviností mu říct že chci pobírat jen 2 roky peníze nebo je mu to šumák? díky za radu

vojtisek2007
24. kvě 2011

@alienka24 zaměstnavateli je šumák, že pobíráš RP jen dva roky...v práci je povinnen ti držet místo tři roky....

alienka24
24. kvě 2011

@vojtisek2007 tak přesně tohle jsem chtěla slyšet, já jen že mluvila s účetní ohledně čerpání dovoleníé a ona mi říkala že právě at pošlu žádost o čerpání a že at tam napíšu jak dlouho budu doma aby věděli, tak jsem se chtěla ujistit že jim můžu napsat že do tří let věku dítěte a přitom RP brát jen dva

alienka24
24. kvě 2011

@vojtisek2007 a prosímtě, nevěděla bys mi zodpovědět jak to bude s tou dovčou? jakože kolik bych jí mohla mít? vím že mi zbyli 3 dny ještě z loňské a nevím jak se to pak dál počítá 😅

vojtisek2007
24. kvě 2011

@alienka24 zaměstnavateli pokud tedy chce napiš žádost o rodičovskou dovolenou na tři roky - do - do a je to, to že ty budeš ten třetí rok doma "zadara" je jim jedno....no dovolená podle toho kdy ti skončila mateřská - přesně, pokud by jsi jí v tomhle roce měla víc než 60dnů - tak máš nárok na celou...takže pokud máte standartně 4týdny, tak celé 4týdny, pokud míń, tak se to krátí - když napíšeš přesný datumy, tak ti to spočtu nebo někdo tady 😀 😀 😀

alienka24
24. kvě 2011

@vojtisek2007 no mateřská mi začala 8.12.2010 a končí mi 21.6.2011 a máme 25dní dovolený v práci

vojtisek2007
24. kvě 2011

@alienka24 no tak to máš nárok na celou dovolenou 🙂 takže zažádat u zaměstnavatele o čerpání hned od 22.6. 🙂 ale tam žádný dny uvádět nemusíš, stačí papír, že v návaznosti na PPM, která končí 21.6.2011 žádáš o čerpání řádné dovolené. tečka. a v návaznosti na skončení řádné dovolené že žádáš o čerpání tříleté rodičovské dovolené - ale na úřadě už si o rodičovský příspěvek zažádáš taky od 22.6. - jestli budeš volit dva roky, tak pokud ti mateřská za červen 1. - 21. udělá víc než 11400, tak rodičák ale nedostaneš, pokud to bude míň, dostaneš rodičák doplacený do 11.400,-Kč.

alienka24
24. kvě 2011

@vojtisek2007 super, jsi zlatíčko 😵 já si to tak nějak i myslela, ale jak se říká víc hlav víc ví 😀 a ty jsi očividně odborník. moc děkuju

marmazel
25. kvě 2011

Ahojky, prosím vás neví někdo kdy přijde poslední rodičovský příspěvek? Ze sociálky to chodí vždy po 20. Malý byly 3 roky 18.5. a peníze přišli 25. 5. Když sem byla na sociálce naposled tak mi řekli, že mateřská mi přijde za celý měsíc, tak ale nevím jestli teď to bylo naposled nebo jako za celý měsíc myslí až příští měsíc. Díky 🙂

vojtisek2007
25. kvě 2011

@marmazel za květen ti ještě přijde celý rodičák v červnu kolem toho dvacátého 🙂

marmazel
25. kvě 2011

@vojtisek2007 Díky moc 🙂

lucisa
25. kvě 2011

@vojtisek2007 teď jsem si přečetla, že @lucieuhri o pár příspěvků výš uvádí částky rodičáků. Já ale myslela, že teď se to nějak měnilo. Mám pocit, že někde psali, že i když mám 3letou základní variantu, tak těch 7600,- Kč budu pobírat snad jen do dovršení 21. nebo 22. měsíce dítěte a pak do konce tříletého období už sníženou částku 3800,- Kč.
Jak to tedy je, nevíš? Na konci roku se mě to totiž už týká, malá bude mít 21 měsíců 28.12., resp. 22 měsíců 28.01.2012.

vojtisek2007
25. kvě 2011

@lucisa jestli máš vybranou tříletou verzi, budeš mít do tří let 7600, to se neměnilo, měnila se pouze 4letá verze a to tak, že do 9ti měsíců dítěte se pobírá 7600 a pak do čtyř let 3800, dřív se těch 7600 pobíralo právě do 21. měsíce dítěte..ale to se týkalo té 4leté verze !!!!!

lucisa
25. kvě 2011

@vojtisek2007 děkuji, to jsem ráda, už jsem se připravovala na utahování opasků a zajímalo mě, jak to udělám, když už teď nás škrtí 😅