Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

hanysek.hanysek
25. kvě 2011

Ahoj ženy, prosím vás o radu. Popíši situaci. Jsem na rodičovské dovolené se synem ( má 1rok a 2měsíce), na rodičovské dovolené s ním budu do jeho 3let, takže přesně do 12.3. 2013. ( tedy doufám, že sem to dobře spočítala, předtím jsem byla na mateřšké dovolené, 6týdnů před porodem a 28týdnů po porodu- takže délku 3roky rodičovské dovolené počítám od data narození syna, před otěhotním jsem byla zaměstnaná). Pobírám tedy 7600kč. Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná, tedy dítě se narodí, když budou prvnímu synovi dva roky. Chci se zeptat, jak to bude s dalším rodičovským příspěvkem. Ten si nahlásím okamžitě, když se druhé dítě narodí, nebo až prvnímu synovi budou tři roky? S druhým dítětem chci být také 3 roky doma. Takže budou to 3roky a 3roky, nebo budu jeden rok ztrátová, když se druhé dítě narodí, když s prvním dítětem ještě neuplyne 3letá rodičovská. Doufám, že jsem to napsala srozumitelně a některá z vás mi to objasní. Děkuji

ivca_doubek
25. kvě 2011

Ahojky, doufám že nebudu moc kecat, kdyžtak mě opravte.
Pokud jsi stále zaměstnaná u stejného zaměstnavatele, tak normálně 6 týdnů před porodem zrušíš rodičovskou na první dítko, nastoupíš na mateřskou s dítkem druhým a pak bude probíhat vše jako popisuješ při dítku prvním. Pokud budeš chtít zase rodičovskou na 3 roky, tak se počítá na druhé dítko, tedy do tří let druhého mimíska.
Jo holky nevíte jak je to s výší druhé mateřské, pokud je zaměstnavatel stále stejný? Je stejná jako při první, i když se do práce nevrátím a budu přecházet rovnou z rodičovské první na mateřskou druhou?

j.a.n.i
25. kvě 2011

@ivca_doubek Jojo, bude se počítat ze stejného základu, ale může být trochu jiná, podle toho jak se zrovna změní redukční hranice nebo výpočet.

bublenudle
25. kvě 2011

Ahoj holky,mam dotaz...kdybych šla na rizikove těhotenstvi,duvod IVF a vek,kdo plati nemocenskou??? zamestnavatel?? nebo stat??a kolik to asi je??? dekuji Vam moc...pekny večer 🙂

hanysek.hanysek
25. kvě 2011

@ivca_doubek A rodičovský budu potom pobírat stejný, těch 7600kč? A teda když přeruším rodičovskou dovolenou s prvním dítětem a půjdu na mateřskou s druhým dítětem, tak mateřská se bude počítat z čeho? Z jakoby toho rodičáku, nebo ze zaměstnání, co jsem pracovala před prvním dítkem? Zaměstnaná jsem pořád u toho samého zaměstnavatele. děkuji

ivca_doubek
26. kvě 2011

@hanysek.hanysek Jak psala@ j.a.n.i. - bude se počítat stejně jako minule ze základu výplaty, když jsi ještě pracovala, vlastně se jakoby vrátíš do práce a hned zase nastoupíš na další mateřskou(+- nějaké úpravy podle změn zákonů, ale základ pro výpočet bude stejný a částka asi nejspíš taky, nebo hodně podobná). No a rodičák bude stejný, budeš si moci vybrat stejně jako u provního dítěte. Takže tříletý 7600,-Kč.
Snad to píšu srozumitelně 🙂

hanysek.hanysek
26. kvě 2011

@ivca_doubek Takže nemusím se bát, že budu brát 3800kč? jinak děkuji

jajdaelda
26. kvě 2011

@bublenudle Nemocenskou platí prvních 21 dnů zaměstnavatel pak sociálka a výše se odvíjí od Tvého hodinového průměru za předchozí čtvrtletí před tím,než jsi nastoupila na nemocenskou...

ivca_doubek
26. kvě 2011

@hanysek.hanysek Tak to doufám, bude se mě to taky týkat. Sice tam proběhli nějaké změny, ale myslím že možnost vybrat si 3letou variantu nám nesebrali 🙂

hanysek.hanysek
26. kvě 2011

@ivca_doubek No ale pořád na tom budu ztrátová. Byť mojí chybou. když budou prvnímu synovi dva roky a měla bych být s ním doma tři roky a další dítě se narodí, když prvnímu budou dva a s druhým budu doma tři roky, tzn. že budu doma 5let. Ale jinak logicky bych byla s prvním tři a s druhým tři, takže 6let, že. Moje chyba, že sem si to tak načasovala a že budu s prvním dítětem doma jakoby dva roky. Takže pokud sem dobře četla. Než se druhé dítě narodí, tak s prvním dítětem přeruším rodičák, a půjdu na mateřskou 6týdnů před porodem a 28týdnů po porodu s druhým dítětem a potom zase na rodičák již s druhým dítětem. A budu doufat, že budu stále brát 7600kč. Jen aby mi nedali 3800kč, že sem šla z rodičáku ještě nedokončeného na mateřskou. A to se potom kde hlásí? Vlastně zrušení toho rodičáku co beru teď?

bublenudle
26. kvě 2011

@jajdaelda Děkuji moc....Takže firma mi bude platit jen 21 dni a pak socialka,i socialni a pojištěni??? a pak socialka mateřekou,že?? děkuji ti moc...

jajdaelda
26. kvě 2011

@bublenudle Firma Ti bude platit 21 dnů, resp. první 3 dny jsou neplacené a pak se platí pouze pracovní dny do celkové výše 21 kalendářních dnů...snad jsem to vysvětlila srozumitelně....z nemocenské se sociální a zdravotní neodvádí, ale zůstáváš samo zdravotně pojištěna

jajdaelda
26. kvě 2011

@hanysek.hanysek Buď ráda, že se takhle zadařilo 😉 ...mohla by taky nastat situace, že bys byla doma 3 roky, další dítko se nedařilo, v práci by neměli pro Tebe místo,šla bys na pracák, otěhotněla a pak bys neměla ani mateřskou a šla automaticky na čtyřletou variantu 😉
Jinak se neboj, dostaneš těch 7600,- ...hlásíš to zaměstnavateli, ten pošle výdělek sociálce,tam si dojdeš pro potvrzení a to doneseš na pracák 😉 prostě jednoduchá byrokracie....ale možná budeš mít lepší si to ověřit na vaší sociálce a ÚP, můžou to mít jinak než u nás

bublenudle
27. kvě 2011

@jajdaelda Děkuji ti moc...víš jak jsem zaměstnana ve svem s.r.o. a mam minimalni plat kvuli odvodum,a tak mě zajima jak to bude,jelikož pujdu na rizikove určite...tak proto..diky 🙂 a pěkný den

mgaba
29. kvě 2011

Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu, pokud máte někdo podobnou zkušenost. Dcera měla 1.4. 3 roky, 2.4 jsem nastoupila do zaměstnání. Ještě v dubnu jsem vyzvedla rodičák 7.600,- v domnění, že je to za březen. V pátek jsem si na poště vyzvedla dopis s doručenkou a v něm Zahájení správního řízení, že dcera měla v dubnu 3 roky, tím pádem již nemám nárok na rodičovský, .. kecy, paragrafy, atd. . Samozřejmě tam zajdu, jen mě zarazilo, co jsem tedy porušila, nebo snad jestli jsem měla nahlásit, že již 3 roky od nahlášení si 3-leté varianty uběhly? Tak snad od toho tam jsou ty úřednice,aby si hlídaly, jestli mají posílat složenky? No i když tady v tom kocourkově už se nedivím ničemu 😠. Děkuji za případně reakce

😵

j.a.n.i
29. kvě 2011

@mgaba To co sis vyzvedla v dubnu bylo za březen, to buď v klidu 🙂 ale měla bys mít nárok i na rodičák za duben...

hanysek.hanysek
1. čer 2011

Dobrý den, můžu Vás poprosit o radu? Moje švagrová je nyní na rodičovské dovolené, nyní jí rodičovská končí, někdy v listopadu má malá 3roky- ona měla rodičovskou na 3roky. No a nyní je těhotná, termín porodu mám někdy v lednu 2012 a chce jít na novou rodičovskou znovu na 3roky. Vůbec ještě nepracovala, byla pouze ve škole, kde otěhotněla s první dítětem, takže zaměstnání neměla. Tak se chci zeptat, zda bude mít mateřskou ( pokud ano, tak z čeho se jí bude výplata počítat), a jakou bude mít rodičovskou, jestli 7600kč, nebo musí jít na rodičovskou automaticky na 4roky? Když nebyla zaměstnaná a byla na 3roky na rodičovské? Doufám, že sem to napsala srozumitelně. Děkuji za vysvětlení.

vojtisek2007
1. čer 2011

@hanysek.hanysek tak bohužel - švagrová nebude mít nárok na mateřskou (nemá zaměstnavatele) , tudíž si nebude moct vybrat ani délku rodičáku, bude mít nárok ode dne porodu na 4 letou verzi - což se dá "obejít" přes manžela....

hanysek.hanysek
2. čer 2011

@vojtisek2007 Děkuji. Já sem si to myslela. Takže i když byla teď na 3leté, tak teď bude muset jít automaticky na 4letou s tím, že bude brát do 9měsíců dítěte 7600kč a potom 3800kč, že? Nebo ne? A ona manžela nemá, ona má přítele, nejsou vzítí, ale bydlí spolu. A ještě se zeptám na sebe :o) Jsem se synem na 3leté rodičovské, syn má rok a dva měsíce. Sem těhotná, dítě se má narodit také v lednu jako u švagrové. Já ale byla předtím zaměstnaná. Tak si chci zeptat, budu muset ukončit rodičovskou s prvním dítětem a jít 6týdnů před porodem a 28ýdnů porodu na mateřskou s druhým dítětem a potom s druhým přejít na rodičovskou? A já budu moct mít zase 3letou s druhým? A mateřskou budu mít vypočítanou ze zaměstnání nebo z toho rodičáku? děkuji :o)

vojtisek2007
2. čer 2011

@hanysek.hanysek pokud tvůj pracovní poměr stále trvá - neskončila ti smlouva v průběhu rodičáku - tak máš znovu nárok na mateřskou - na kterou nastoupíš 6-8 týdnů před porodem a trvá 28týdnů a pak plynule přejdeš na rodičák, kde si můžeš zase zvolit tři roky. A mateřská se ti bude počítat z platu před první mateřskou - tzn ze stejných peněz jako ta první 🙂, jen se trochu měnili výpočty, tak bude trochu jiná, a jinak ze zákona když nastupuješ na další mateřskoku do tří let věku prvního dítěte, spočítají ti novou mateřskou (ač ze stejných peněz bude trochu jiná) tak máš nárok na mateřskou, která vyjde vyšší - kdyby náhodou ta druhá mateřská vyšla nižší 🙂, ale pozor, tohle všechno je opravdu podmíněno tím, že tvůj pracovní poměr stále trvá - máš smlouvu na dobu neučitou !!!!!!!!!!! pokud ne, budeš na tom stejně jako tvá švagrová ☹ Jinak to obejití toho 4letého rodičáku lze udělat i s přítelem - musí to prostě být otec dítěte - kterému vznikne nárok na mateřskou a pak může zvolit ty tři roky, které chtějí....nemusí to být manžel.

hanysek.hanysek
2. čer 2011

@vojtisek2007 Jojo smlouvu mám pořád :o) pořád smlouva na dobu neurčitou. Kdykoliv bych se tam mohla vrátit :o) A jak by to bylo u té švagrové? To by byl jako na mateřské on, tomu nějak nechápu, že to jde udělat přes otce dítěte.

hanysek.hanysek
2. čer 2011

@vojtisek2007 Ona mi totiž švagrová tvrdí, že prostě na 3letém rodičáku bude a že 3800kč pobírat nebude. Ale prostě jí nevěřím, tak se o chci ověřit z jiných stran. Ona asi pořád zapomíná na to, že nikdy nepracovala!!!

vojtisek2007
2. čer 2011

@hanysek.hanysek - mateřskou může čerpat jak otec tak matka - už v tom není rozdíl - pouze ten, že otec může být na mateřské nejdříve po skončení 6ti nedělí, dřív ne......Ten kdo má nárok na mateřskou má nárok si volit roky na rodičáku - a právě když matka nepracovala, nemá zaměstnavatele (trvající pracovní poměr) nebo nečerpá mateřskou z titulu ochranné lhůty - tak na ní prostě nárok nemá a má rodičák na 4roky....pokud ale otec dítěte na mateřskou nárok má, může po šestinedělí na mateřskou nastoupit - stačí na dva dny o víkendu, nemusí vyčerpat celou mateřskou a tím pádem, že mateřskou měl, má nárok si zvolit tříletý rodičák - který se následný měsíc převede na manželku ale volba roků zůstává - ta je už neměnná....a ona opravdu na tříletý rodičák mít nárok nebude, dřív to tak bylo, že studentkám se doba studia započítávala do dnů nemoc.pojištění a měli nárok na mateřskou, to bohužel už je cca 2roky zrušené a pokud studentka bezprostředně po skončení školy nenastoupí do práce nemá na mateřskou nárok....tím pádem nemá ani možnost volbu rodičáku

hanysek.hanysek
2. čer 2011

@vojtisek2007 Takže on si v práci nahlásí, že jde na mateřskou? Takže by musel nějak přerušit pracovní poměr? Myslím, že toto nehrozí, on chodí do práce i o víkendech a z cca 19tisíc co bere, no nevím, jestli by chtěl by jít zrovna na mateřskou. Ale tak pokud chce být švagrová doma 3roky, tak asi jim nic jiného nezbyde. Dyť to musí být zdlouhavé, když si on nahlásí mateřskou, bude na ní dva dny a potom se to přepíše na partnerku. No ať si dělají, jak chtějí a umí. Ale moc děkuji za vyjasnění.

vojtisek2007
2. čer 2011

@hanysek.hanysek jojo, on dá do práce jen formulář - a pokdu má volné nějaké jiné dny v týdnu, napíše si mateřskou na ty dny, kdy nebude v práci aby opravdu v té práci ty dva dny nechyběl, pracovní poměr rozhodně rozvazovat nebude, a máš pravdu, je to trochu složitější na papírování, protože dnem porodu si o rodičák zažádá matka, po uplynutí šestinedělí matka rodičák zruší a nahlásí si ho otec, ten potom "stráví" ty dva dny na mateřské, donese povrzení a udělá volbů tří let a k poslednímu dni v měsíci zase rodičák na sebe zruší a od dalšího prvního si o něj zažádá zase matka 😝 ale jinak na tříletou verzi nedosáhnou....bohužel

kata79
8. čer 2011

Dobrý den, moc prosím o radu, vypadá to, že jsem něco zanedbala...
-Mateřská dovolená mi skončila 12.5.
- následně bych chtěla na 3letou rodičovskou dovolenou.
myslela jsem, že pokud chci na 3.letou variantu, tak o ni stačí zažádat nejpozději do 9ti měsíců věku dítěte, takže jsem nějak pořád žila v domnění, že je dost času a vše půjde do té doby tak nějak automaticky (naivní, já vím). Vyplnovala jsem zatím pouze nejaky formular pro zamestnavatele, kde jsem zaskrtavala 3letou variantu a minulý týden jsem na OSSZ zaměstnavatele zaslala formulář "Potvrzení o nároku na dávky (náhrady) ovlivňující nárok a výši rodičovského příspěvku" a čekám na jeho potvrzeni a zpetne zaslani.
Včera mě však kamarádka vyvedla z omylu a upozornila, že jsem si dávno měla o příspěvek zažádat, že mi takto nebude zpětně vyplacen (měla bych ho pobírat až za měsíc červen, protože za květen je má mateřská vyšší než 7600). Může mi prosím někdo říct, jak to je?Dokdy jsem měla zažádat? @vojtíšek2007 neporadila byste prosím? Vím, že jste hodný a ochotný expert....Děkuji

kata79
8. čer 2011

@vojtisek2007 omlouvam se, v predchozim prispevku jsem zkomolila vasi adresu...

j.a.n.i
8. čer 2011

@kata79 Buď v klidu, o rodičák jde zažádat až 3 měsíce zpětně, takže o nic nepřijdeš. Nehledě na to, že je aktuálně červen a rodičák se platí zpětně, takže to ještě stihneš požádat tak, že ti přijde v normálním termínu. 🙂

kata79
8. čer 2011

@j.a.n.i diky moc, strasne jsi me uklidnila...ani nevis jak...

brabcak
9. čer 2011

Ahoj chtěla jsem se zeptat,zaevidovala jsem se na pracovní uřad, po skončení rodičáku. Což bylo 4.5.2011 došla jsem tam 2 dny po skončení rodičovské, no a mě by zajímalo jak to vlastně bude. Bylo mi řečeno že rodičák dostanu ještě za květen v červnu a mě by zajímalo jestli v červnu dostanu i podporu nemohu si to nikde vyhledat dík za odpověd.