Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

zusma
6. bře 2008

Kajina, jj ptala jsem se na podobný případ na úřadě a taky mi tam říkala něco ve smyslu, že by mi zpětně nedali celýuch 11400 ale jen těch 7600, když požádám až další měsíc.

A na jaký papír ze socíálky jsi čekala? Ty jsi byla nezaměstnaná?

knuffel
6. bře 2008

Holky, mám dotaz, vy to budete vědět 🙂. Mám teď první dítě, rodičovskou mám na dva roky, v roce věku dítěte bych chtěla nastoupit na částečný úvazek v práci. Kdyby se pak stalo a já bych otěhotněla, mateřská by se mi počítala z těch peněz částečného úvazku? Pokud ano, pak aby radši člověk teda zůstal doma, i když mě práce baví, jen by mě štvalo, že na tom budu bitá 😠 .

paolin
6. bře 2008

knuffel, myslim, ze by se ti materska pocitala z toho zkraceneho uvazku. proste se to pocita za posledni tri mesice, co pracujes. tedy, pokud se nepletu 😉

kajina345
6. bře 2008

Čekala jsem na oznámení o ukončení mateřské. Na Ossz mi řekli, že až mi to příjde, tak potom mám jít teprve žádat o rodičák. Zároveň mi taky řekli, že to posílají předem. Na tom papíru je vypočítaná částka, kterou mi ještě vyplatí za únor. a o tuto částku mi poníží RP. Pokud by byla vyšší než RP, tak by mi vznikl nárok na RP až v březnu. Myslím, že tu byl takový dotaz, kdy některé mamince nenavazovala mateřská na RP.
Teď už vám, že jsem na to čekat nemusela. Prostě jsem truhlik, že jsem si to nezjistila.

mikca
6. bře 2008

kocurek..mě potvrzení o přídavku přišlo..teda že mi ho berou abych byla přesná 😝 a dopis poslali do vlastních rukou..jinak měli by ti to poslat, protže změna je od nového roku i ve výši přídavku..takže bych si tam cinkla...
jo a jestli jsi měla ten nejnižší přídavek na ditě což dělalo 250kč na dítě tak se s ním rozluč ☹

inak koukám že s užadama je roadist spolupracovat co 😝 ...už jsem to někde psala fakt je lepší chodit a ptát se jinde nnež na příslušných uřadech, jelikož mnohdy pracovníci vědí mín jak já...ostatně tuhle dělali v TV "test" sociálních pracovníků a vyšli z toho dooost bledě, věděli uplný ...vite co 😝
jj knufel já si taky myslím že to bude ze zkráceného uvazku jak píše paolin

knuffel
6. bře 2008

Holky, díky, já si to taky myslela...

kajjinka
13. bře 2008

Ahoj holky, pořád v tom mám hokej 🙄 Když bych já nastoupila na mateřskou, má manžel nárok na čerpání 2leté varianty rodičovské (platově na to dosáhne) nebo musí na mateřskou nastoupit on? paní na sociálce mi tvrdí, že na 2 letou variantu má nárok jen ten, kdo předtím čerpal mateřskou v dané výši...chjo

anza
14. bře 2008

Ahoj holky, prosím vás, asi to tu už někde bude, ale nemohla byste mi některá říct, jestli jako studentka, ovšem už přes 26 let (což je jedno) budu mít nárok na nějaký prachy, a na jaký případně? Zamestnaná jsem nikde nebyla, od ledna mám živnosťák, ale nevím, co hraje roli. Podívám se i v tématu VŠ s dítětem nebo někde tak, ale jestli některá nevíte už tady, prosím prosím, pomozte.

janicka.ziv
14. bře 2008

Anza, ráda bych poradila,ale bohužel netuším ☹ 😒 😖

janicka.ziv
14. bře 2008

Holky, k jakému datumu je vám vyplácen od státu rodičák (prostě kdy vám každý měsíc přijdou penizky na účet)?

chaluska
14. bře 2008

Anza, měla bys mít nárok na pomalé čerpání, tzn. 7 600,-, a pak asi od 21. měs. asi 3600,- = mateřská na 4 roky. Nevím jak to je s tím prvním půl rokem kdy to vyplácí zaměstnavatel, ale stejně se budeš muset přihlásit na soc. odbor úřadu práce, takže tam ti to vysvětlí.

chaluska
14. bře 2008

Janicka, já tenhle měsíc dostávám poprvé a mám avízo na pondělí 17.

androna
14. bře 2008

janicka ziv tak minuly rok bol rodicak na ucte vzdy uz 9 v mesiaci, ale tento rok az 11. 😠

poupe
15. bře 2008

kazdeho 17,bohuzel 😉

paolin
15. bře 2008

janicko, mne chodi kolem 6. u nas rodicak posilaji dvakrat do mesice. v pulce a na konci.

kajjinka
17. bře 2008

prosim devcata, muze nekdo odpovedet na muj dotaz? ☹ kazdy mi tvrdi neco jineho...chjo

mikca
17. bře 2008

kajinka stačí jen když mu nárok vznikl nemusí PPM čerpat v zákoně je uvedeno jen že stačí aby mu nárok vznikl tzn že doloží na sociálce přijmy a muže zvolit douletou variantu pokud na to platově stačí....nastoupí jakoby on na RD bude chodit dál do zaměstnání a další měsíc požádáte o změnu osoby co bude na RD..mateřskou budeš normálně čerpat ty.....má kámoška to takle přesně udělala ..takže to jde a memech se odbít paní uřednicí zjevně ví prd.. 🙂

kajjinka
17. bře 2008

je dekuju mikco moc, takze vlastne to jde obejit i tak, kdyz na to platove nestacim ja, aby se to pak prepsalo na me? to je super, az tak daleko jsme nemysleli...ono mi slo vlastne o to, jestli musi vubec nekdo z nas tu materskou nastoupit, ja jsem student a naechci prerusit, takze se mi to nevyplati

monas
20. bře 2008

kajinka přesně tak, jde to, my to tak máme, zatím sice ne u té dvouleté (našemu malému už bylo přes rok, když začala platit nová pr. úprava, ale u druhého dítěte to tak chci taky udělat. Jinak pro holčiny, co tady píšou, že jim automaticky naběhne ta 4letá, protože neměli nárok na PPM rada: já na ni taky nárok neměla, protože jsem nepřerušila studium, od porodu jsem brala rodičák, tak si v lednu zažádal o rodičák taky manžel, sice na nás na sociálce nejdřív koukali co jako po nich chceme, že jsme první a jestli to vůbec jde, ale nakonec uznali, že podle toho nového zákona to jde, takže jsme o žádné penízky nepřišly...

kajjinka
21. bře 2008

holky díky, jen doufám, že se to v brzké době nezmění...chystáme se na to mimi vlítnout intenzivněji, tak doufám, že se zadaří 🙂

martina21
27. bře 2008

ahoj holky,chci se zeptat, jestli je nejak stanoveno kdy treba pozadat o rodicak,vim ze nejpozdeji do...ale ja chci vedet kdy nejdrive??napr.muzu uz kdy budou malymu dva mesice??vzdyt na jednom formulari je napsano kde mi zamestnavatel potvrdi do kdy mam PPM a pak hned ten rodicak ,proste bych to chtela mit vyrizeno driv kdyby nastali nejake komlikace abych nezustala bez penez,dekuji

krista
27. bře 2008

Ahojky, tohle by mě taky zajímalo, mám ráda v papírech pořádek a nerada něco zařizuju na poslední chvíli - radši to mít co nejdřív z krku 🙂

kacka.va
28. bře 2008

podle mě si to můžeš vyřídit třeba hned po porodu, když je tam nejpozději do..., tak se to dá vyřizovat kdykoliv předtím.

mikca
28. bře 2008

určitě se to můžete vyřídit hned, ale je třeba promylset tu délku čerpání..aby jste se neunáhlily rychlou volbou pak už nejde vzít zpět..ale žádat o to drív mužete 🙂

konoupek
28. bře 2008

tak já zase slyšela,že až potom co vyprší mateřská,tedy PPM.Já to tak taky zařizovala,myslím,že i nějaký papír posílali,ale ted si nejsem jistá,abych nekecala 😉

martina21
28. bře 2008

jo diky ja chci tu 3 letou, na 2 jsem nemela prijem,ja se tam skusim stavit a uvidim doufam ze mne neservou 😠

zusma
28. bře 2008

Byla jsem na úřadě tento týden a rozhodnutí o délce RP je potřeba tam dát až vyprší PPM.

mikca
28. bře 2008

zuzma ale jak to mají dělat ty maminy co mají rychlejší čerpání..ty se musí rozhodnout do 22 týdne pokud se nemylím a to PPM berou taky..takže možná by se nechtělo nechat odradit uřednicema..nikde v zákoně není uvedeno že se musí žádat až po PPM je to pouze doba do kdy...

krista
28. bře 2008

Koukám, že je v tom docela binec zase 😒
No já se neunáhlím, rozhodnuto už mám dlouho, na dvouletou variantu nárok nemám (kvůli příjmu) a jít na čtyřletou tak jíme kořínky 😝 Tři roky budou akorát, stejně chci nastoupit do práce až mi poběží ten třetí rok, tzn. tak ve dvou a půl letech věku dítěte 😉

monas
28. bře 2008

Pokud by měl na 2letou nárok podle výdělku manžel, klidně může provést volbu on...(to je jen tip😉Holky, klidně sem pište prosím Vaše zkušenosti ze sociálky, píšu na tohle téma diplomovou práci na právnic. fakultě, tak budu mít aspoň inspiraci, co tam rozebrat a napsat... 😀