Rodičovský příspěvek. Jak je to s novelou?

len.z
23. říj 2007

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak je to od příštího roku z rodičákem.Jestli už je schválena ta novela, že by to spadlo na 3500 atd podle délky mateřské. Synovy budou v lednu 3 a teď pobírám 7.600,-Děkuji Lenka

mataharyy
31. srp 2011

@j.a.n.i Já vím že s tím poslanci neměli nic společného, spíš mě na tom celém dere fakt (ať už to schválí náš stát nebo EU) že nejsou schopni, přesto že vědí že ta změna bude, zaškolit pracovníky tak aby věděli co mají dělat, navíc ta paní co mi to vyřizuje v čechách je naprosto arogantní, nenávidí nás už od dob kdy tam byli o rodičák a přídavky žádat naši a podle toho se chová a jen díky tomu že tam pracuje už x let ji nelze ani vyhodit... Poslala jsem na ní tolik stížností za to jaké má jednání a sedí tam dodnes 🙄 Ve své podstatě změny byli, jsou a budou, chápu že stát je v háji a je třeba šetřit a dělat i nepopulární rozhodnutí, ale měli by dělat alespoň moudrá rozhodnutí, mě ani nevadí sjednocení výšky rodičáku když to navrhovali poprvé přišlo mi to jako dobrý nápad a v tomto případě je možná ještě plus že (pokud to bude tak jak slibují) tak se to nedotkne těch kteří už rodičák berou, tedy pokud si o to sami nezažádají. Na slovensku teď má, nebo by měl vejít v platnost nový zákon a tam je dokonce to že to začne platit až v (tuším) v červnu, aby se to nedotklo těch kteří už v době uzákonění byli těhotný. Jináč s těma daněma, no nevím když jsem vlastně celej život pracovala v čechách a tam odváděla daně... Ale je to jedno s tím jak frčej změny jsem ráda že mi doplácejí ten rozdíl, protože mít 190€ tak se asi můžem zase pást 😀 Jen teda nevím co budu dělat, když firma ve které jsem pracovala už byla několikrát prodána a i přes to že nový majitel mi vyšel neuvěřitelně vstříc a jen díky mě jí ještě nepoložil, tak je otazné jak dlouho to vydrží, protože ve chvíli kdy mi ukončej prac. poměr na doplatek nemám nárok... 😒

misaskul
31. srp 2011

Holky chápu dobře (jelikož o žádné změně v zákoně o které píšete jsem zatím neslyšela), že se připravuje nějaká novela v tomto? Plánuji totiž rodičák na dva roky s tím, že pak bychom hned chtěli druhé. Kdyby se ale náhodou nedařilo, tak si ten stávající rodičák můžu protáhnout na 3 roky nebo 2 a půl??? A budu dostávat stejné peníze po tu dobu prodlouženého roku nebo půl roku jako předtím? Vůbec jsem o tom neslyšela, tak díky za informace.

j.a.n.i
31. srp 2011

@ilonne Ale vždyť oni budou dostávat jen nějaké minimum - těch 4500,- a ono to není blbě spočítané, neb životní minimum pro matku s dítětem je 4480,- což by musela dostat stejně, takže takhle ho dostane rodičákem a nemůže už žádat o doplatek.
A s tím převodem je to těžké, ono když se dá k rodičáku neomeze přivydělat, tak by to klidně mohlo zůstat na toho pracující a efekt je stejný, pokud bude jednotná hranice, tak je převádění fuk.
Ale co se týká celých sociálních dávek, tak v tom s tebou souhlasím, že ti co nepracovali, nepracují a pracovat nehodlají, tak by měli dostávat prd... ale to je nepopulární, neb jsou to voliči. Možná by bylo zajímavé, kdyby měl volební právo jen ten, kdo "platí daně" to bych řekla, že by najednou reforma sociálních dávek šla 😀

mataharyy
31. srp 2011

@j.a.n.i Jen ta představa je zábavná 😀 "Platíš daně? Jo, no tak na tady máš volební lístek." 😀 Ale něco ten nápad do sebe rozhodně má 😎

ilonne
1. zář 2011

@j.a.n.i Tak to je zajímavý nápad. Co s ním takhle založit politickou stranu a jít do příštích voleb 😀 ? Myslím, že by jsi měla docela velkou naději na úspěch, po těch co tam teď sedí 😉 .

mataharyy
1. zář 2011

@ilonne Po těch co tam sedí už roky rokoucí a jen se střídají by ve své podstatě měl šanci každej, kdyby národ přestal dělat to že dá hlas velké straně protože přece nikdo jinej se tam stejně nedostane (případně nějakému známému obličeji...), pak se čtyři roky frflá a v dalších volbách se udělá to samé, jen se volí ta strana která víc naslibuje a dělá pouze pěkná rozhodnutí, takže ně že bych byla věštkyně, ale příští volby vyhraje ČSSD 🤐

j.a.n.i
1. zář 2011

@ilonne Když já ti nevím, jestli bych na politiku měla nervy a žaludek... asi ne 😖

j.a.n.i
1. zář 2011

@mataharyy No, toho se taky bojím ☹

mataharyy
1. zář 2011

@j.a.n.i toho se nemusíš jen bát, tak to bude... Je to tak už kolik let, bude to tak dál, dokud lid budou myslet tak jak myslej 😒

j.a.n.i
2. zář 2011

@mataharyy Asi jo ☹ ono i tentokrát to nevyhráli jen díky VV, sice tedy že bych z nich byla nadšená, to ne, ale pořád lepší než ČSSD s komunisty.

mataharyy
3. zář 2011

@j.a.n.i No já se obávám že to máš skoro jedno 😒 Já si to "hrdě" šla volit, když jsem byla v Čechách a po shlédnutí volebních lístků jsem ještě hrději volila českou stranu za znovuobnovení monarchie, protože nikoho jiného jsem "nemohla" podporovat ty letité co tam dřepěj mi přijde snad ještě horší jak nejít k volbám a pak frflat 😎

lucy222
6. zář 2011

@elgereta tohle je tedy už schválené? Jestli jo, tak paráda. 🙂

elgereta
6. zář 2011

@lucy222 ještě ne, ale pevně věřím, že to schválí 😉

lucy222
6. zář 2011

@elgereta Já také. Kéž by.. a nevíš ani kdy by se to mělo projednávat? Asi se dám v tu dobu na modlení 😀 😉

elgereta
6. zář 2011

@lucy222 to bohužel nevím ☹

misaskul
8. zář 2011

Holky jaké z toho tedy plynou výhody a nevíte kdy asi bude probíhat schvalování?
To si budu moct 2letý rodičák protáhnout třeba o 6 měsíců déle a po dobu těch 6ti měsíců budu dostávat stejné peníze jako po dobu těch předchozích 2 let? A jde to i naopak? Zvolit si tříletý a když nebudu chtít druhé mimi (což určitě chtít budeme) a budu chtít rychle zpět do práce (což asi nee) tak si to zkrátit na 2letý?

miluse
9. zář 2011

@misaskul
jestli to chápu dobře, tak na celou délku rodičáku bude daná určitá částka a ta se bude případně rozpčítávat, jak ty si event. budeš měnit délku rodičáku, prostě na celou dobu rodičovské je dána částka 220 tis. Kč a podle toho jak dlouho budeš na rodičáku tak takovou výši příspěvku budeš brát, takže pokud budeš celou dobu na 2 letém rodičáku a pak, po jeho skončení si to budeš chtít prodloužit, tak dle mého už na nic nebudeš mít nárok, neb tu svou částku už budeš mít vyčerpanou jestli mě chápeš 😉 Ale zkrátit si tříletý na dvouletý určitě půjde, nebo prostě na tu poměrnou část třeba mezi.... záleží jak by ses asi dohodla se zaměstnavatelem na případném nástupu do práce

mataharyy
10. zář 2011

@lucy222 začni se modlit tuším koncem září to jde ke schválení a pak už jen jestli to projde a podepíše prezident 😉
@misaskul tak jak píše @miluse budeš mít stanovenou částku (220 tisíc) a v rozmezí od dvou do čtyř let si s tím můžeš čarovat více méně jak chceš, ale když vyčerpáš tuto částku tak už nemáš nárok na nic a mělo by se to pak počítat z poměrné částky (z toho co ti zůstane)

j.a.n.i
11. zář 2011

Jen doplním, že poslanecká sněmovna to už schválila, předpokládá se veto od senátu, ale poslanecká sněmovna má čas i dostatečnou většinu na přehlasování veta senátu, takže to velice pravděpodobně projde.

lucy222
11. zář 2011

@mataharyy
@j.a.n.i dekuji za info. Tak kez by to proslo - to by bylo moc fajn 😵
Se dam na to modleni - at tohle projde a ta blbost o ockovani ne 😝 😅

mataharyy
11. zář 2011

@lucy222 co o očkování?? 😖

lucy222
11. zář 2011

@mataharyy
"Bez souhlasu pacienta nebo zákonného zástupce pacienta lze poskytnout též jiné zdravotní služby, stanoví-li tak zákon o ochraně veřejného zdraví.“ = snaží zakotvovat očkování bez souhlasu, resp. proti vůli rodičů." 😝

mataharyy
12. zář 2011

@lucy222 Jdu ven blejt... To do určité míry dělají teď... Doufám že to neprojde a když nedej bože jo, tak budu hodně doufat že k nám (na slovensko) se to jen tak nedostane, i když tady je to taky na pytel 🙄

lucy222
12. zář 2011

@mataharyy nj, já chci jen posunut MMR, takže jsme s MM domluveni,že se klído nechám soudně popotahovat bo než to doběhne,tak už uplyne ta doba o kterou to chci šoupnout 😉 ale je to hnus-si říkám kdy se někdo konečně ozve a dá to dál...
Já nejsem pro to neočkovat vůbec,ale přijde mi,že za ten 1.rok toho mají prcci až až... 😝
Jak je to u vás na Sk?

kikule85
14. zář 2011

Dobrý den.

Tak pokud to dobře chápu,tak otec dítěte jde na mateřskou jen kvůli tomu aby se mamina mohla rozhodnout na jak dlouho chce být doma.? Ptám se proto,že mi bylo řečeno,že díky zažádání otce,pak matka bere po celou dobu co bude doma stejné peníze např: 7600Kč.
Děkuji za radu

benjik
14. zář 2011

@kikule85 ano přesně tak,otec po šestinedělí nastoupí klidně i na jeden den na mateřskou a pak jen provede volbu. téma na to tu je,stačí pohledat. je tam detailně vysvětlený postup.

konsa
19. zář 2011

Ahoj,
nevíte někdo, zda pokud si vyberu 2 letou variantu rodičáku, ale po 2 letech si ho budu chtít o rok prodloužit, zda to lze? Je mi jasné, že ten třetí rok už nebudu dostávat peníze z rodičáku, ale sociální a zdravotní za mě stát bude platit? A v práci mi budou muset držet místo? Je to tak?
Díky

vojtisek2007
19. zář 2011

@konsa ano, je to tak - to že si vybereš, že ti budou rod.příspěvek vyplácet dva roky a u zaměstnavatele si požádáš o tříleté volno spolu totiž vůbec nesouvisí 🙂 zaměstnavatele je povinne ti poskytnout volno do tří let věku dítěte.

ia.
19. zář 2011

@vojtisek2007 ahoj Vojtisek, prosím mám na Tebe dotaz, vidím, že jsi v těhle věcech kovaná. Můj syn má 29.9. narozeniny, tudíž ten den mi končí rodičák (měla jsem na 3 roky). ALe od 1.9.mi běží MD na druhé dítě, tudíž už na září nemám nárok na rodičák na prvního syna (navíc nastoupil do školky na plnou docházku.)Takže jsem šla na sociálku, kde mi dali papír, který chtějí potvrdit od ČSSZ v místě mého zaměstnavatele, což je Praha (já jsem z OVY), že pobírám MD, a tudíž zaniká nárok na RD prvního dítěte. Jenže ČSSZ mi ten papír neposlala ani po mých urgencí. Proto se chci zeptat, budu platit nějakou pokutu, pokud sociálka zjistí, že mi vyplatili 29 dní rodičáku neoprávněně (samozřejmě až mě vyzvou, ty peníze jim pošlu zpátky...). díky moc.